Jump to content

Αφρικη Vs Αμαζονιος!


Recommended Posts

Εγω νομιζω πως υπαρχουν 4 κατηγορίες ενυδρειων...

1) βιοτοπικα φυτά και ψαρια της περιοχης.

2)Μονο ψαρια

3) Γαριδαδικα, πιστεψτε με αν και δεν ειχα δισκους νομιζω και ειμαι σιγουρος πως οι γαριδες ,ειναι δυσκολοτερες στην διατηρηση απο τους δισκους δεν μιλάω για neocaridina.

4) Aquascape, φτιαχνουμε ενα περιβάλλον με φυτα πετρες και ριζες μοναδικό το οποιο παραχωρουμε στα ψαρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Επ ξεφευγουμεεεεεε!!!!

Θα ηθελα πολυ να συνεχισω την συζητηση με τους δισκους :crazysmile: αλλα ας μεινουμε στο θεμα μας!

Link to comment
Share on other sites

Με καλυψε με το παραπανω ο Χρηστος,συν οτι μου φερνουν υπνηλια..

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως τα λιτρα παιζουν καθοριστικο ρολο αρχικα παιδια μια που στα πρωτα βηματα καθε νεου χομπιστα τα λιτρα ειναι μαξιμουμ κοντα στα εκατο' οπου εκει φυσικα υπερισχυει ο αμαζονιος σε σχεση με την ταγκανικα απο θεμα επιλογων. Δευτερον σε μια πρωτη ματια η αφρικη δειχνει ποιο ευκολη απο αποψη φροντιδας, αλλα η αληθεια ειναι πως εαν δεν γινουν οι σωστες επιλογες πεφτει πολυ ξυλο. Τριτον εαν θελουμε και κανενα φυτο της προκοπης η αφρικη δεν παιζει με τιποτα. Γενικος συμφωνω με τα προηγουμενα ποστ του Χρηστου και του Βασιλη, μια που παντα ηθελα και απο ενα ενυδρειο απο καθε ηπειρο μια που οι συμπεριφορες ειναι διαφορετικες και το καθε ενα εχει την ομορφια του και την διαφορετικη προσεγγιση του, για αυτο αλλωστε και τα δικα μου ενυδρεια δεν ηταν ποτε καθε αυτου αμερικανικα αλλα υπηρχε και καποια προσθηκη απο αφρικη η ασια.

Link to comment
Share on other sites

Να υπογραμισω πως ο συνδιασμος των ηπειρων θελει καποια εμπειρια και εννοειτε πως δεν μπορουν ολα μαζι να συμβιωσουν γιατι και εκει θα υπαρξουν θυματα. Οσο για την χημεια παιζω κοντα στο ουδετερο ΡΗ οπου απο την προσωπικη μου εμπειρια δεν ειχα ποτε προβλημα για μια μεγαλη γκαμα ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας ασχοληθει με ολες τις Ηπειρους πλεον αφου εχω και Αφρικη,θα πω οτι ολες οι Ηπειροι εχουν τις ομορφιες τους και σε ψαρια και σε συμπεριφορες και σε στησιμο.

Το θεμα ειναι τι θελει ο καθενας,τι διαθετει απο εξοπλησμο,απο χρημα και απο χρονο,ποσο θελει να ασχολειτε με το ενυδρειο του.

Ειναι καλο που υπαρχουν πολλες επιλογες για να διαλεξει καποιος και για μενα καλο ειναι καποιος να ασχολειτε με διαφορα ψαρια και οχι με ενα ειδος η με μια Ηπειρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν εχουμε αλλες αποψεις;

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν εχουμε αλλες αποψεις;

Μου φαίνεται ότι αυτές τις μέρες έχεις βαλθεί να κατακερματίσεις την ενότητα του φόρουμ με τις ερωτήσεις - διλήμματά σου Θοδωρή :sword:

Τελος πάντων....θα υποκύψω και εγώ....

ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ :bigemo_harabe_net-92:

Βρε παιδί μου καλή η Αφρική αλλά....πολύ ξεραΐλα, πολυυυ κίνηση νομίζω...... άμμος, πέτρες, ήλιος, ζέστη, σαν κάτεργα μου φαίνεται.

Κάπου εκεί κοντά πρέπει να είναι και οι Αφοι Ντάλτον να σπάνε πέτρες με την γνωστή σιδερένια μπάλα στο πόδι!!!!

Χα χα...μάλλον το παράκανα.....πάντως όπως έχω ξαναγράψει....περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγω την αποψη μου μιας και εχω περασει απο αμαζονιο ,ασια, και τωρα ειμαι στην αφρικη και καποια στιγμη θα παω στα αλατια .

Νομιζω πως ειναι που επικεντρωνεσαι, πχ στην αφρικη δεν υπαρχει περιπτωση να ασχολιθεις με ριζες, ξυλα ,black water, σαπισμα φυλλων, mosh .Επικεντρωνεσαι καθαρα σε 3 πραγματακια 1: Tα ψαρια (μην σκοτωνονται στο ξυλο) 2: το aquascpape (πως θα στησεις τις πετρες δηλαδη...) 3: πως θα βγαλεις γεννες.

Αντιστοιχα στην ασια και αμαζονιο νομιζω δινεις μεγαλυτερη βαση στο θεμα βιοτοπος. Αποψη μου ειναι πως τα ψαρια περνανε σε 2η μοιρα μιας και δεν εχουν το ταμπεραμεντο που εχουν αντοιστιχα τα αφρικανικα. Δεν θα ελεγα ποτε οτι καποιο απ τα 2 ειναι "καλυτερο" , αλλα σιγουρα ο αμαζονιος προσφερει περισοτερες επιλογες σαν hobby, ενω στην αφρικη αισθανεσαι τα ψαρια σου κοντα σου,σαν κατοικιδια.

Για εμενα που γενικα δεν δενομαι με τα ψαρια μου και μου αρεσουν οι αλλαγες στης ψαροσυνθεσεις η αφρικη μου βγαζει ενα δεσιμο, Ο αμαζονιος και η ασια? τα αισθανομουν σαν την κηπουρικη μου.

''πχ στην αφρικη δεν υπαρχει περιπτωση να ασχολιθεις με ριζες, ξυλα ,black water, σαπισμα φυλλων, mosh'' Λαθος.... :) West african cichlids..... και γενικα αφρικανες ποταμιων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυς μυθος δυστυχως...... Πως γινετε σε ενα τοσο γνωστο φορουμ να επικρατουν ακομα αποψεις περι αφρικης και ξεραιλας???????? Επιλογες ειναι παιδια, και στην αφρικη υπαρχουν ψαρακια που πανε σε ενυδρεια με φυτα και με ξεραμενα φυλλα κ.ο.κ. Και ο αμαζονιος εχει ξεραιλα και φυτα και η αφρικη και ολα τα ενυδρεια εαν ασχοληθει καποιος με συγκεκριμμενους βιοτοπους μπορει να κανει τα παντα. Εαν το ψαξει βεβαια και ασχοληθει.

Link to comment
Share on other sites

Πολυς μυθος δυστυχως...... Πως γινετε σε ενα τοσο γνωστο φορουμ να επικρατουν ακομα αποψεις περι αφρικης και ξεραιλας???????? Επιλογες ειναι παιδια, και στην αφρικη υπαρχουν ψαρακια που πανε σε ενυδρεια με φυτα και με ξεραμενα φυλλα κ.ο.κ. Και ο αμαζονιος εχει ξεραιλα και φυτα και η αφρικη και ολα τα ενυδρεια εαν ασχοληθει καποιος με συγκεκριμμενους βιοτοπους μπορει να κανει τα παντα. Εαν το ψαξει βεβαια και ασχοληθει.

Το οτι ειναι γνωστο το φορουμ δεν σημαινει οτι γνωριζουμε τι γινεται σε καθε τετραγωνικο λιμνης της καθε ηπειρου...εχουμε μια γενικη εικονα και προσπαθουμε να εμπλουτισουμε της γνωσεις μας.Ευχαριστω για την διορθωση

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου επειδη ειναι λιμνη δεν σημαινει οτι η γυρω περιοχη ειναι καταπαρασινη οπως στον αμαζονιο.Λιγα φυτα σιγουρα υπαρχουν μεσα στην λιμνη σε ορισμενα σημεια αλλα σε αυτα κατα την βιβλιογραφια δεν εχουν ψαραψει ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειναι γνωστο το φορουμ δεν σημαινει οτι γνωριζουμε τι γινεται σε καθε τετραγωνικο λιμνης της καθε ηπειρου...εχουμε μια γενικη εικονα και προσπαθουμε να εμπλουτισουμε της γνωσεις μας.Ευχαριστω για την διορθωση

Δε στην ειπα ελπιζω να το καταλαβαες, με τι τροπο μιλουσα. Σου εδωσα ενα τιπ ελπιζω και ευχομαι να το ψαξεις. Επισης η αφρικη εχει και πολλα ποταμια με τρομερα ψαρια.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω και το δικό μου. Ρε παιδιά όλα τα ψάρια και όλες οι ήπειροι έχουν την δικιά τους ξεχωριστή ομορφιά και τις δικές τους ιδιαιτερότητες. Τί ψάχνουμε να βρούμε? Σε κάποιον μπορεί να αρέσει περισσότερο η ιδιομορφία και έμβια ζωή της malawi ή ενός ρυακιού στους ασιατικούς αριζόνες. Σε κάποιους αρέσουν το ταμπεραμέντο το δίσκων ή άλλων ψαριών σε κάποιους πάλι όχι. Δεν λέει κάτι αυτό. Δεν σημαίνει ότι πρέπει να κυριαρχεί ή να "μετράει" περισσότερο ένα ειδους ψαριού έναντι άλλου. Το καθένα και όλα έχουν την σημασία τους στη φύση και τις ιδιατερότητες τους. Δεν μιλάω για το τί ψάρια προωθούνται περισσότερο για εμπορικούς σκοπούς ή που εμπλέκονται στους κανόνες μαρκετινγκ...

Εγώ προσωπικά μαρέσει πολύ ότι έχει σχέση με τον Αμαζόνιο και τους παραποτάμους του. Μαρέσουν τα χαμηλά Ph, τα σκούρα νερά και όλο το σκηνικό που μου έρχεται στο μυαλό όταν κλείνω τα μάτια και ακούω τη λέξη Αμαζονία. Τροπικά δάση, αποπνικτική υγρασία, βροχή, άγνωστες και μη φυλές ιθαγενών, άγρια φυτά, κουνούπια και κάπου εκεί στα ίσως πλημμυρισμένα δάση ψάρια διαφόρων ειδών να τρυγυρίζουν. Αλλά και σε τοποθεσίες της Αφρικής ή αλλού υπάρχουν χιλιάδες ενδιαφέροντα μερη-βιότοποι με τα δικά τους χαρακτηριστικά-βιοποικιλότητα το καθένα. Οπως και στον αμαζόνιο μπορεί κανείς να βρεί μέρη που δεν υπάρχουν καθόλου φυτά, μέχρι ολόκληρη ζούγκλα. Υπάρχει μεγάλη ποικιλομορφία. Είναι θέμα γούστου αλλά και οικονομικό, με το τί θέλει κανείς να κάνει, ποσο θέλει να ασχολείται κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω και το δικό μου. Ρε παιδιά όλα τα ψάρια και όλες οι ήπειροι έχουν την δικιά τους ξεχωριστή ομορφιά και τις δικές τους ιδιαιτερότητες. Τί ψάχνουμε να βρούμε? Σε κάποιον μπορεί να αρέσει περισσότερο η ιδιομορφία και έμβια ζωή της malawi ή ενός ρυακιού στους ασιατικούς αριζόνες. Σε κάποιους αρέσουν το ταμπεραμέντο το δίσκων ή άλλων ψαριών σε κάποιους πάλι όχι. Δεν λέει κάτι αυτό. Δεν σημαίνει ότι πρέπει να κυριαρχεί ή να "μετράει" περισσότερο ένα ειδους ψαριού έναντι άλλου. Το καθένα και όλα έχουν την σημασία τους στη φύση και τις ιδιατερότητες τους. Δεν μιλάω για το τί ψάρια προωθούνται περισσότερο για εμπορικούς σκοπούς ή που εμπλέκονται στους κανόνες μαρκετινγκ...

Εγώ προσωπικά μαρέσει πολύ ότι έχει σχέση με τον Αμαζόνιο και τους παραποτάμους του. Μαρέσουν τα χαμηλά Ph, τα σκούρα νερά και όλο το σκηνικό που μου έρχεται στο μυαλό όταν κλείνω τα μάτια και ακούω τη λέξη Αμαζονία. Τροπικά δάση, αποπνικτική υγρασία, βροχή, άγνωστες και μη φυλές ιθαγενών, άγρια φυτά, κουνούπια και κάπου εκεί στα ίσως πλημμυρισμένα δάση ψάρια διαφόρων ειδών να τρυγυρίζουν. Αλλά και σε τοποθεσίες της Αφρικής ή αλλού υπάρχουν χιλιάδες ενδιαφέροντα μερη-βιότοποι με τα δικά τους χαρακτηριστικά-βιοποικιλότητα το καθένα. Οπως και στον αμαζόνιο μπορεί κανείς να βρεί μέρη που δεν υπάρχουν καθόλου φυτά, μέχρι ολόκληρη ζούγκλα. Υπάρχει μεγάλη ποικιλομορφία. Είναι θέμα γούστου αλλά και οικονομικό, με το τί θέλει κανείς να κάνει, ποσο θέλει να ασχολείται κτλ.

Συμφωνω μεχρι τελειας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά μαρέσει πολύ ότι έχει σχέση με τον Αμαζόνιο και τους παραποτάμους του. Μαρέσουν τα χαμηλά Ph, τα σκούρα νερά και όλο το σκηνικό που μου έρχεται στο μυαλό όταν κλείνω τα μάτια και ακούω τη λέξη Αμαζονία. Τροπικά δάση, αποπνικτική υγρασία, βροχή, άγνωστες και μη φυλές ιθαγενών, άγρια φυτά, κουνούπια και κάπου εκεί στα ίσως πλημμυρισμένα δάση ψάρια διαφόρων ειδών να τρυγυρίζουν. Αλλά και σε τοποθεσίες της Αφρικής ή αλλού υπάρχουν χιλιάδες ενδιαφέροντα μερη-βιότοποι με τα δικά τους χαρακτηριστικά-βιοποικιλότητα το καθένα. Οπως και στον αμαζόνιο μπορεί κανείς να βρεί μέρη που δεν υπάρχουν καθόλου φυτά, μέχρι ολόκληρη ζούγκλα. Υπάρχει μεγάλη ποικιλομορφία. Είναι θέμα γούστου αλλά και οικονομικό, με το τί θέλει κανείς να κάνει, ποσο θέλει να ασχολείται κτλ.

Μπραβο σου,με το παθος και την ωραια περιγραφη με μετεφερες στον Αμαζονιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πλεονέκτηματα αμαζονιου: Κατ΄αρχας ένα ενυδρειο αμαζονιου φιλοξενεί πολλά ψάρια διαφόρων ειδών,συμπεριφορών και σχημάτων. Πχ έχοντας μέσα corydoras , neon tetra , plecostomus και μερικά ασπονδυλα όπως cherry shrimp, pond snail εξασφαλίζεται η ζωντάνια και η κίνηση σε όλα τα επίπεδα του ενυδρειου.επισης μερικα ψάρια όπως τα νέον δημιουργούν κοπάδια και κινούνται όλα μαζί συχρονισμενα στο ενυδρειο το οποίο είναι πανέμορφο θέαμα.Ακομα ο αμαζονιου όντας ένα ενυδρειο-κοινοτητα σε γλιτώνει (όχι πάντα ) απο τους ανάποφευκτους καβγάδες του ενυδρειου Αφρικής και σου δίνει την δυνατότητα να εισαγεις στη δεξαμενή σου ψάρια και ασπονδυλα που θα καταναλώνουν αλγη, τροφή που παραπεσε κ.α.

Πλεονέκτηματα Αφρικής:Ένα ενυδρειο που φιλοξενεί κιχλιδες αφρικανικων λιμνών αν και έχει μερικα προφανεί μειονεκτήματα όπως την επιθετικότητα των ψαριών (ιδιαίτερα αυτών που κατάγονται απο την λίμνη μαλαουι), την ανάγκη ενός ενυδρειου μέσων διαστάσεων (200 περίπου λίτρα ή 55 γαλονια),την σχετική ομοιότητα των κατοίκων ( το συνηθισμένο ψάρι με σώμα περκας.Αν και δεν συμβαίνει πάντα αυτό με ενυδρεια πχ τανγκανικα) παραμένει μια πολυ δημοφιλής επιλογή ανάμεσα στους ιδιοκτήτες ενυδρειων διότι αν και δεν διαθέτει πάντα τόση ποικιλία όσο ένα ενυδρειο αμαζονιου τα ψάρια είναι αρκετά ανθεκτικό,έχουν εξαιρετικά χρώματα και σχέδια και πάνω απο όλα τα αλλα ενδιαφέρουσες συμπεριφορές διότι η οικογένεια των κιχλιδων περιέχει μερικα απο τα πιο έξυπνα,επινοητικα και προσαρμοστικα

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το διπλό πόστ αλλα έγινε misclick στο iPad

Εύχομαι να διαλέξεις το Σωστό ενυδρειο που θα σε αφήνει άφωνος κάθε φορά που το κοιτάς όπως και εμένα το δικο μου.

Και εύχομαι επισης να σε βοήθησαν όχι μόνο οι συμβουλές οι δικές μου αλλα και όλων των ατόμων στο φόρουμ,τέτοια δίλημματα είναι απο τα καλύτερες διότι και οι δυο επιλογές είναι εξαιρετικές.Στιλε φωτογραφίες στο φόρουμ μόλις φτιαξεις το ενυδρειο σου ώστε όλοι εδώ να μπορούν να σε καθοδήγησουν στο να φτιαξεις το ενυδρειο των ονείρων σου βήμα βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Πλεονέκτηματα αμαζονιου: Κατ΄αρχας ένα ενυδρειο αμαζονιου φιλοξενεί πολλά ψάρια διαφόρων ειδών,συμπεριφορών και σχημάτων. Πχ έχοντας μέσα corydoras , neon tetra , plecostomus και μερικά ασπονδυλα όπως cherry shrimp, pond snail εξασφαλίζεται η ζωντάνια και η κίνηση σε όλα τα επίπεδα του ενυδρειου.επισης μερικα ψάρια όπως τα νέον δημιουργούν κοπάδια και κινούνται όλα μαζί συχρονισμενα στο ενυδρειο το οποίο είναι πανέμορφο θέαμα.Ακομα ο αμαζονιου όντας ένα ενυδρειο-κοινοτητα σε γλιτώνει (όχι πάντα ) απο τους ανάποφευκτους καβγάδες του ενυδρειου Αφρικής και σου δίνει την δυνατότητα να εισαγεις στη δεξαμενή σου ψάρια και ασπονδυλα που θα καταναλώνουν αλγη, τροφή που παραπεσε κ.α.

Πλεονέκτηματα Αφρικής:Ένα ενυδρειο που φιλοξενεί κιχλιδες αφρικανικων λιμνών αν και έχει μερικα προφανεί μειονεκτήματα όπως την επιθετικότητα των ψαριών (ιδιαίτερα αυτών που κατάγονται απο την λίμνη μαλαουι), την ανάγκη ενός ενυδρειου μέσων διαστάσεων (200 περίπου λίτρα ή 55 γαλονια),την σχετική ομοιότητα των κατοίκων ( το συνηθισμένο ψάρι με σώμα περκας.Αν και δεν συμβαίνει πάντα αυτό με ενυδρεια πχ τανγκανικα) παραμένει μια πολυ δημοφιλής επιλογή ανάμεσα στους ιδιοκτήτες ενυδρειων διότι αν και δεν διαθέτει πάντα τόση ποικιλία όσο ένα ενυδρειο αμαζονιου τα ψάρια είναι αρκετά ανθεκτικό,έχουν εξαιρετικά χρώματα και σχέδια και πάνω απο όλα τα αλλα ενδιαφέρουσες συμπεριφορές διότι η οικογένεια των κιχλιδων περιέχει μερικα απο τα πιο έξυπνα,επινοητικα και προσαρμοστικα

Αυτα που τα διαβασες?Απο περιεργια ρωταω..

Στο κοκκινο εισαι φαουλ,οι γαριδες δεν ζουν στον Αμαζονιο αλλα στην Ασια..

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα τη glass shrimp απο τη βόρεια άμεση που σπανίως εμφανίζεται στον αμαζονιο και τρώει τροφη παρατημενη απο τα ψάρια και βοηθά στην καθαριότητα του ενυδρειου και στην ισορροπία των χημικών στοιχείων πχ αμμωνία.

Αυτές οι πληροφορίες είναι αποτέλεσμα 10ετους αναζητήσης για πληροφορίες πάνω στα πλάσματα των θαλασσών,λιμνών και ποταμών η οποία συνεχίζεται ακόμη διότι το όνειρο μου είναι κάποια στιγμή να γίνω θαλάσσιος βιολογος. Βέβαια καθώς δεν είμαι (ακόμη) βιολογος βλέπω συνέχεια ντοκιμαντέρ,αγοράζω βιβλία για ψάρια ,κάνω έρευνα στο διαδίκτυο και κραταω σημειώσεις για κάθε ψάρι που παίρνω ( περίπου 50 είδη θάλασσινου,γλυκου και ψυχρου νερού) και βέβαια για κάθε τι που ποσταρω έχει προηγηθεί έρευνα σε κάποιο απο αυτά τα μέσα τουλάχιστον 20 λεπτών και 10 λεπτή διασταύρωση πληροφοριών ώστε να μην γίνει λάθος.ως άνθρωπος όμως κάνω και εγώ λάθη σαν αυτό με την γαρίδα αλλα πάντα μου αρέσει να μου επισημαίνουν το λάθος μου ώστε να μην ξανασυμβουν.

Link to comment
Share on other sites

Βόρεια Αμερική όχι άμεση αυτο το google μετάφραση έχει αρχίσει να γίνεται ενοχλητικό

Link to comment
Share on other sites

Αφου ζει στην Βορεια Αμερικη παλι δεν εχει σχεση με τον Αμαζονιο..

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το διπλό πόστ αλλα έγινε misclick στο iPad

Εύχομαι να διαλέξεις το Σωστό ενυδρειο που θα σε αφήνει άφωνος κάθε φορά που το κοιτάς όπως και εμένα το δικο μου.

Και εύχομαι επισης να σε βοήθησαν όχι μόνο οι συμβουλές οι δικές μου αλλα και όλων των ατόμων στο φόρουμ,τέτοια δίλημματα είναι απο τα καλύτερες διότι και οι δυο επιλογές είναι εξαιρετικές.Στιλε φωτογραφίες στο φόρουμ μόλις φτιαξεις το ενυδρειο σου ώστε όλοι εδώ να μπορούν να σε καθοδήγησουν στο να φτιαξεις το ενυδρειο των ονείρων σου βήμα βήμα.

Φιλε μου ευχαριστω για τις ευχες σου αλλα εγω το ενυδρειο μου το εχω στημενο!

Αυτο το θεμα εινα σαν δημοσκοπηση, συζητηση για το τι μας εκανε να επιλεξουμε το εκαστοτε στησιμο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον θα ηθελα να αναζωπυρωσω λιγο την συζητηση. Γιατι οι Αφρικανοι παρουσιαζουν τα ενυδρεια τους και τις αρρωστιες των ψαριων τους στην κατηγορια της Αφρικης και οχι στις καταλληλες κατηγοριες;

Το ιδιο κανουν και οι δισκαδες αλλα αυτονων τους τα χω πει αλλου!

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι ηπειροι εχουν ομορφιες αλλα...στον τελος ολοι στην Αφρικη θα καταληξετε :bigemo_harabe_net-169:

Αυτο για την ψυχαναγκαστικη κινηση δεν το καταλαβα..Υπαρχουν ειδη που το συνηθιζουν και αλλα που αιωρουνται και ατενιζουν..Το ιδιο δεν συμβαινει και στον Αμαζονιο?Καποτε ειχα ροδοστομους και κοντεψα να παθω αυχενικο..Επισης οσον αφορα την πρασιναδα..πολλα βιντεακια απο τον Αμαζονιο δειχνουν μια ατελειωτη λασπουρια και σκουρα νερα χωρις ιχνος φυτου,αλλο η ζουγκλα αλλο ο βυθος..Oπως και η Tαγκανικα ας πουμε που την θεωρουν καποιοι καταξερη εχει δεκαδες φυτα..

''Γιατι οι Αφρικανοι παρουσιαζουν τα ενυδρεια τους στην κατηγορια της Αφρικης και οχι στις καταλληλες κατηγοριες;''

Για να τα δουν αυτοι που θα τα εκτιμησουν αναλογως :lolu: :lolu:

Έγινε επεξεργασία - Synagridas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...