Jump to content

Diy Φωτιστικό Με Λεντοταινία


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Μολις ολοκληρωσα την προσθηκη λεντοταινιας στο ενυδρειο μου, για την βελτιωση του φωτισμου του.

Η κατασκευη ειναι πολυ απλη με την χρηση μιας αδιαβροχης λεντο ταινιας με λεντ 5630 που αγορασα απο ebay. Ενδιαφερον παρουζιαζει ο χωρος που την τοποθετησα λου δεν χαλαει ουτε την εμφανιση ουτε την λειτουργηκοτητα του ενυδρειου.

post-52309-0-21923100-1400508042_thumb.jpg

Σημεια που προσεξα ειδιαιτερα ηταν η κολληση της ταινιας καθως και η στεγανοποιηση της.

post-52309-0-66646700-1400508255_thumb.jpg

Για να κολλησω την ταινια χρησιμοποιησα ενυδρειακη σιλικονη αφου πρωτα εβγαλα τελειως την αυτοκολητη ταινια 3Μ.

Για τη στεγανοποιηση συνδεσα τα κομματια των λεντοταινιων με καλαι (τα κολλησα δηλαδη), εβαλα σιλικονη στη συνεχεια θερμοσυστσλομενο και απο πανω παλι σιλικονη.

Link to comment
Share on other sites

Προυποθεση για την τοποθετηση της λεντοταινιας στην συγκεκριμενη θεση (κατω δηλαδη απο το κεντρικο στελεχος που συγκρατει τα φωτα) ειναι η υπαρξη ενος μικρου κενου περιπου μισου εκατοστου μεταξυ του κεντρικου στελεχους του καπακιου και της μεσαιας κοντρας που συνανταμε σε ενυδρεια juwel , anubias κ.α

Link to comment
Share on other sites

ωραια κατασκευη φιλε μου !περιμενουμε τις εντυπωσεις σου,το νου σου μονο το τροφοδοτικο που θα χρησιμοποιησεις να ειναι μεγαλυτερης ισχυος(30%),απο την συνολικη ισχυ των λεντ που εβαλες για να μην εχεις θεμα!

Link to comment
Share on other sites

ωραια κατασκευη φιλε μου !περιμενουμε τις εντυπωσεις σου,το νου σου μονο το τροφοδοτικο που θα χρησιμοποιησεις να ειναι μεγαλυτερης ισχυος(30%),απο την συνολικη ισχυ των λεντ που εβαλες για να μην εχεις θεμα!

Σ΄ ευχαριστω φιλε μου. Εχεις δικιο για το τροφοδοτικο, γιαυτο εχω ενα των 5 Α το οποιο το εδιναν για 5 m λεντοταινια και εγω αυτη τη στιγμη εχω χρησιμοποιησει 2 m οποτε ειμαι οκ.

Μολις το δουλεψω λιγο θα βαλω εντυπωσεις και καμια φωτογραφια με το φωτισμο με και χωρις την λεντοταινια

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη και απλη κατασκευη τι χρωμα η χρωματα εβαλες? ειχα βαλει και εγω καποτε σε ενα γλυκο αλλα μετα απο 3 μηνες σιγα σιγα και επεφταν και τα τιναζανε ενα ενα φυσικα τα ειχα βαλει τσαπατσουλικα οχι οπως εσυ νοικοκυρεμενα ελπιζω να πανε τελεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Nice job ! :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου βρισκει στην κοντρα?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη και απλη κατασκευη τι χρωμα η χρωματα εβαλες? ειχα βαλει και εγω καποτε σε ενα γλυκο αλλα μετα απο 3 μηνες σιγα σιγα και επεφταν και τα τιναζανε ενα ενα φυσικα τα ειχα βαλει τσαπατσουλικα οχι οπως εσυ νοικοκυρεμενα ελπιζω να πανε τελεια!!!!!

Εβαλα καποια που τα ονομαζε ο πωλητης pure white και ηταν απο 5500 - 6500 Κ.

Ελπιζω και εγω να μου κρατησουν, θα ενημερωνω για το πως θα πανε. Ελπιζω να να μονωσα καλα

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου βρισκει στην κοντρα?

Καλησπερα Δημητρη. Το κεντρικο στελεχος του καπακιου με την κοντρα εχει σχεδον μισο εκατοστο κενο και τα πηρε μια χαρα. Εγω εχω το anubias , στα jewel δεν ξερω αν χωρανε

Link to comment
Share on other sites

Nice job ! :bigemo_harabe_net-122:

Να εισαι καλα φιλε μου
Link to comment
Share on other sites

Σου ευχωμαι να παει καλα, περιμενουμε νεα απο την πορεια του.

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχωμαι να παει καλα, περιμενουμε νεα απο την πορεια του.

Σ΄ευχαριστω. Θα ενημερωνω
Link to comment
Share on other sites

Έκανες πολυ καλη δουλειά στη μόνωση. Θα έλεγα οτι θα σου κρατήσουν πολυυυυ καιρό αφού αυτό είναι το πρόβλημα τους αλλά δυστυχώς βλέπω οτι πήρες τα απλα και όχι τα μονωμένα με κανάλι σιλικόνης. Αν τα ψαξεις θα τα βρεις στο ebay . Δεν πειράζει τώρα απλα να το ξέρεις αν ποτε τα αλλαξεις.. Καλη φωταγωγιση..

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολυ προσεγμενη κατασκευη μπραβο, εχω κανει το ιδιο πραγμα αλλα εχω προσθεση στην λευκη τενια και μια μπλε και το αποτελεσμα...φανταστικο

Link to comment
Share on other sites

Έκανες πολυ καλη δουλειά στη μόνωση. Θα έλεγα οτι θα σου κρατήσουν πολυυυυ καιρό αφού αυτό είναι το πρόβλημα τους αλλά δυστυχώς βλέπω οτι πήρες τα απλα και όχι τα μονωμένα με κανάλι σιλικόνης. Αν τα ψαξεις θα τα βρεις στο ebay . Δεν πειράζει τώρα απλα να το ξέρεις αν ποτε τα αλλαξεις.. Καλη φωταγωγιση..

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Είχα σκεφτεί να τα βάλω μεσα σε κανάλι με διαφανές καπάκι αλλά δεν θα μου χώραγαν λόγο της κεντρικής κόντρας. Το κανάλι σιλικόνης που μου γράφεις δεν το είχα υπόψιν μου, θα το έχω όμως για το μέλλον

Link to comment
Share on other sites

Πολυ προσεγμενη κατασκευη μπραβο, εχω κανει το ιδιο πραγμα αλλα εχω προσθεση στην λευκη τενια και μια μπλε και το αποτελεσμα...φανταστικο

Σ' ευχαριστώ φίλε μου. Πόσο καιρο τα δουλεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ φίλε μου. Πόσο καιρο τα δουλεύεις;

Τα δουλευω σε ενοιχτο ενυδρειο 2 μηνες περιπου κοντα στο 10ωρο ανοιχτα, 8 ωρες τα λευκα, 1 ωρα λευκα μπλε, και 1 ωρα σκετο μπλε για moonlight.

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται καλη δουλεια, :thumbsu:

Ευχομαι να κρατησει η σιλικονη γιατι μετα απο καποιο διαστημα ξεκολλαει(σε δικη μου προχειρη κατασκευη)

Link to comment
Share on other sites

Τα δουλευω σε ενοιχτο ενυδρειο 2 μηνες περιπου κοντα στο 10ωρο ανοιχτα, 8 ωρες τα λευκα, 1 ωρα λευκα μπλε, και 1 ωρα σκετο μπλε για moonlight.

Εισαι καλυτερη περιπτωση απο εμενα αφου στο ανοιχτο ενυδρειο δεν θα εχεις πολλες υγρασιες

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται καλη δουλεια, :thumbsu:

Ευχομαι να κρατησει η σιλικονη γιατι μετα απο καποιο διαστημα ξεκολλαει(σε δικη μου προχειρη κατασκευη)

Ακολουθησα συνταγη φιλου ηλεκτρολογου που μου ειπε να βγαλω τελειως τη ταινια διπλης οψεως που ειχαν ηδη τοποθετημενη και να κολησω με σιλικονη. Ο χρονος θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετα απο σχεδον 3 μηνες λειτουργιας ολα πανε καλα με την κατασκευη. Παρακατω παραθετω φωτογραφιες πριν και με τα την προσθηκη της λεντοταινιας

Πριν

post-52309-0-24034000-1407939774_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ παιδια η 2η φωτογραφια φωτογραφια δεν ανεβαινει λογω μεγεθους , θα το προσπαθησω εν καιρο.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...