Jump to content

Φωτιστικό Με Led Για Nano Reef Κύβο 30Λίτρα


Karmelo

Recommended Posts

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα φωτιστικό led για τον καινούργιο κύβο που αγόρασα και θέλω να το κάνω ένα ωραίο reefάκι.

Επειδή όμως είμαι άσχετος με τα led μπορείτε να με καθοδηγήσετε στην αγορά των leads?

Πόσα χρειάζονται? Τι ένταση? Τι χρώμα?

Ευχαριστώ.

Πανος

Έγινε επεξεργασία - Karmelo
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω καταλαβει οτι παει watt/ λτ. Θα χρειαστεις μπλε, ασπρα, βιολετι, και για συμπληρομα φασματος 1 κοκκινο και 1 πρασσινο. Πιστευω θα ειναι οκ.

Υπαρχουν στο E-bay πολλα φωτιστικα οικονομικα. Επίσης φτιάχνουν και εδω στην Ελλάδα φωτιστικά λέντ μερικά καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για 30 λίτρα θα πρέπει η ένταση όλων των led να είναι σύνολο 30watt??

Με τι συνδυασμό θα πρέπει να τα βάλω?? (ποσοστά εννοώ)

Παίζει ρόλο και τα K των λευκών les?

Link to comment
Share on other sites

Ναι 30 βατ

Εχω ακουσει οτι τα μπλε να ειναι περισσοτερα απο τα ασπρα. Δηλαδη αν βαλεις 3 watt led ισως να εβαζες 4 ασπρα 5 μπλε, 1 πρασινο 1 κοκκινο. (Δεν είμαι ειδηκός. Απλα επειδή έχω και γώ θέμα με τον φωτισμό μου είμαι στο ψάξιμο)

Ναι. Κοιταξε να ειναι 12.000 κελβιν αντε 10.000 κελβιν. εκει γύρο.

Επισης βάζουν και φακούς μπροστα απο τα led για να απλώνετε το φως καλήτερα. Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει φακούς.

Link to comment
Share on other sites

Και χωρις χρωμα θα δεις αναπτυξη και με χρωμα, δεν ξερω σε τι ποσοσο ειναι η διαφορα αλλα δεν χρειαζεται να σπαζοκαφαλιασης για 30 λιτρα....

Σου προτηνω 2 10βατα high power led hybrid(10000-12000 cool white-460nm royal blue) με εναν 30ρι οδηγος και εισαι σουπερ, ολο μαζι και με μια ψυχτρουλα 20χ 10 θα σου παει κανα 50ρι ευροπουλα.... 30 βατ στα 30 λιτρα δεν το προτινω, στα 120 εγω εχω 50 χωρις χρωμα και χωρις φακους.... Το βαζεις και 5-10 ποντους απ την επιφανειας του νερου και εισαι σουπερ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι..... Τα λεντ ειναι πολυ πιο δυνατα απ τις συμβατικες λαμπες φθορισμου....

Link to comment
Share on other sites

έχεις αναπτυξη σε lps - sps κλπ ? έχεις δηλαδη καταναλωση ΚΗ , Ca και μεγαλώνουν τα κοραλια? απλα ρωταω γιατι ψαχνομαι και γω για φωτιστικο και όλοι βαζουν 1 πρασινο 1 κοκκινο και βαζουν 3-4 UV

Link to comment
Share on other sites

Οοοο ναι.... Καποια φραγκακια εχουν γινει τριπλασια μεσα σε 3 μηνες και τωρα ψαχνωμαι για δοσομετρικη....

Κοιτα χρειαζεται να υπαρχει χρωμα και να πιασεις καλο φασμα, αλλα στα 30 φιτρα που ειναι ο φιλος ειναι υπερβολη....

Θα γινει καποια στιγμη αναβαθμισει, αλλα δεν ξερω ποτε και σε πια χρωμματικη παλετα.....

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε τι είσαι σε 30 τι σε 300 το ίδιο είναι. Τα ζωντανά τις ίδιες απαιτήσεις σε φως έχουν. Μπορούν να ανταπεξέλθουν σε μπλε-λευκό, αλλά αν υπάρχει πιο μεγάλη γκάμα στο φάσμα τότε θα τα πάνε πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα το ξερω, απλα τωρα στα 30 λιτρα, που δεν θα μηνουν τοσα μεσα μολις μπει ο βραχος και ο αραγωνιτης, τι να πρωτοβαλει απο φωτισμο ο φιλος, απλα κανω μια προταση πιο οικονομικη, τιποτα παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

Κωστα το ξερω, απλα τωρα στα 30 λιτρα, που δεν θα μηνουν τοσα μεσα μολις μπει ο βραχος και ο αραγωνιτης, τι να πρωτοβαλει απο φωτισμο ο φιλος, απλα κανω μια προταση πιο οικονομικη, τιποτα παραπανω....

Δεν αντιλέγω, απλά επισημαίνω πως καλύτερα να υπάρχει πλήρες φάσμα για τα ζωντανά από το άσπρο-μπλε. Καλύτερα στο μικρό ενυδρείο να παίξει ο φίλος με τρίβατα , ώστε να μπορέσει να το σχεδιάσει κάπως καλύτερα. Αν πάλι πάει σε δεκάβατα, θα πρότεινα ένα λευκό, ένα rgb και ένα μπλε, αλλά σε μεγάλη απόσταση από την επιφάνεια και με αρκετά κλειστούς φακούς ώστε να μην φωτίζει όλο το δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας. Προσωπικά μάλλον θα προτιμήσω τα 3watt leds ώστε να μπορώ να παίξω καλύτερα με το strom controller που σκοπεύω να φτιάξω. Όταν με το καλό ξεκινήσω το φτιάξιμο θα σας ενημερώνω και θα σας το παρουσιάσω.

Μια τελευταία ερώτηση....θα πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο στην επιλογή των leds?

Έχετε να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμένα? Θα εκτιμήσω τις προτάσεις για άλλη μια φορά.

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθειά σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...