Jump to content

Μυστήριο Με Ένδειξη Ph


Recommended Posts

Ρε παιδιά έχω το εξής πρόβλημα.

Μέσα στο ενυδρείο έχω μόνιμα ένα ph controller με καινούργιο ηλεκτρόδιο ρυθμισμένο στο 7 ph.

Τώρα τελευταία πρόσεξα ότι το ph μου έχει σταθεροποιηθεί παραδόξως στο 6.4- 6.5 χωρίς βέβαια να δίνει εντολή στο σύστημα Co2.

Είπα λοιπόν να το καλιμπράρω για να είμαι σίγουρος.

Το καλιμπράρω στο 5 και στο 7 και συνεχίζει να μου δείχνει το νερό του ενυδρειου 6.5. Τα νεύρα μου τσατάλια.

Βάζω λοιπόν ένα άλλο ph meter της HM American , που δεν επιδέχεται αμφισβήτηση ποιότητας και μου δείχνει 7.5 Οπότε λέω ότι λογικά θα φταίει το υγρό καλιμπραρίσματος. Βάζω λοιπόν το ΄΄καλό΄ Ph meter στο υγρό καλιμπραρίσματος 7 του προηγόυμενου και μου δείχνει .....7.

Τώρα τα έπαιξα !!!

Καλιμπράρω και τα δύο με το ίδιο υγρό και ενώ μέσα στα υγρά μου δείχνουν και τα δύο το σωστό ph μόλις τα βάλω στο ενυδρείο δείχνουν διαφορετικά με σχετικά μεγάλη απόκλιση.

Πείτε μου καμιά ιδέα γιατί θα τα πετάξω απο το παράθυρο και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί και σε εμένα , μη μπορώντας ποτέ να βγάλω άκρη .

Με Dupla , Aqua medic , Hana .

Το κάθε ένα έλεγε τα δικά του στο ενυδρείο .

Μην ασχολείσαι η πραγματικότητα είναι αυτο που βλέπεις στο ενυδρείο με τα φυτα και τα ψαράκια που πάνε καλά .

Άλλωστε το αν το ΡΗ σου είναι πράγματι στο 6,4 και όχι στο 7,1 που σου δείχνει το δικό σου ΡΗμετρο , μικρή σημασία έχει εφ όσον κρατάς σταθερό το σύστημα .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ βρε Σταμάτη για την απάντηση αλλά το ψάχνω γιατί απο την ημέρα που σταμάτησε η παροχή co2 άρχισε να βγαίνει τριχοειδή και ΒΒΑ. άρα την έχασα την ισορροπία που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί και σε εμένα , μη μπορώντας ποτέ να βγάλω άκρη .

Με Dupla , Aqua medic , Hana .

Το κάθε ένα έλεγε τα δικά του στο ενυδρείο .

Μην ασχολείσαι η πραγματικότητα είναι αυτο που βλέπεις στο ενυδρείο με τα φυτα και τα ψαράκια που πάνε καλά .

Άλλωστε το αν το ΡΗ σου είναι πράγματι στο 6,4 και όχι στο 7,1 που σου δείχνει το δικό σου ΡΗμετρο , μικρή σημασία έχει εφ όσον κρατάς σταθερό το σύστημα .

πολυ σωστο

Link to comment
Share on other sites

Το μυστήριο αρχίζει να ξεδιαλύνεται !!!!!

Μετά από πολύ διάβασμα και ψάξιμο φαίνεται ότι το φως των Τ5 επηρεάζει σε ένα μικρό ή μεγάλο βαθμό τις ενδείξεις κάποιων ηλεκτρονικών Ph meter.

Είπα λοιπόν να δοκιμάσω το πείραμα.

Το πρόβλημα μου ήταν ότι παρόλο που και τα δύο phμετρα μέσα στα υγρά καλιμπραρίσματος δείχνουν σωστά , μόλις τα έβαζα στο ενυδρείο (με τα φώτα αναμμένα) δείχνανε διαφορετικές ενδείξεις.

Αντί λοιπόν τώρα να τα βάλω μέσα στο ενυδρείο πήρα νερό από το ενυδρείο σε ένα ποτήρι και το δοκίμασα ξανά. Ως εκ θαύματος και τα δύο phμετρα μου δείξανε το ίδιο !!!!!!!!!!

Το φαινόμενο φαίνεται να δημιουργείται μόνο με τις Τ5 και όχι με τις Τ8 (το Ηλεκτρομαγνητικό πεδίο είναι διαφορετικό) και σε ορισμένους κατασκευαστές.

Δοκιμάστε και εσείς αν έχετε παρόμοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

τον αισθητηρα απο τον controler που τον ειχες τοποθετημενο ? ηταν σε απευθειας εκθεση στο φως απο τις λαμπες ?

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο ενυδρείο. Αρα κάτω από τις λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

εννοω αν το φως χτυπαγε τον αισθητηρα ? εγω π.χ τον εχω σε τετοιο σημειο που δεν τον παιρνει φως ειναι κατω απο τα φυτα σε σκια

Link to comment
Share on other sites

σε εμένα είναι άμεσα εκτεθειμένος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...