Jump to content

Γκραφιτι..τεχνη Ή Βανδαλισμος?


Recommended Posts

φιλε Χρηστος εχω και εγω κανει παρανομα γκραφιτι (και δεν χαιρομαι πλεον για αυτο) και αφου καταλαβα τι εκανα σταματησα...Πλεον κανω μονο σε τοιχους με την αδεια του ιδιοκτητη....Οσο αφορα την υπογραφη μου στο φορουμ...απλα μου αρεσε σαν φραση τιποτα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το συζητάμε, πριν λίγα λεπτά ενα παιδι κατέβηκε στις γραμμές του ηλεκτρικού για γκράφιτι,τον χτύπησε το ρεύμα και χάθηκε.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν με αφορά τη έκανες γιατί ούτε θέλω ούτε είμαι ο αρμόδιος για να κρίνω κάποιες πράξεις σου δεν περνά από εδώ κάνεις από ιερά εξέταση, απλός έθεσα κάποιες απορίες μου χωρίς να έχω σκοπό να θίξω κάποιον ή κάτι, για αυτό ζητώ συγνώμη αν κάπου εκφράστηκα λάθος.

Είναι κρίμα που στην Ελλάδα δεν υπάρχουν μέρη που να προωθούν την σηγκεκρημέμενη τέχνη, ενώ από όσο γνωρίζω σε άλλα κράτη οι δήμοι χρηματοδοτούν τα γράφιτί.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το συζητάμε, πριν λίγα λεπτά ενα παιδι κατέβηκε στις γραμμές του ηλεκτρικού για γκράφιτι,τον χτύπησε το ρεύμα και χάθηκε.

κριμα....

φίλε μου δεν με αφορά τη έκανες γιατί ούτε θέλω ούτε είμαι ο αρμόδιος για να κρίνω κάποιες πράξεις σου δεν περνά από εδώ κάνεις από ιερά εξέταση, απλός έθεσα κάποιες απορίες μου χωρίς να έχω σκοπό να θίξω κάποιον ή κάτι, για αυτό ζητώ συγνώμη αν κάπου εκφράστηκα λάθος.

Είναι κρίμα που στην Ελλάδα δεν υπάρχουν μέρη που να προωθούν την σηγκεκρημέμενη τέχνη, ενώ από όσο γνωρίζω σε άλλα κράτη οι δήμοι χρηματοδοτούν τα γράφιτί.

δεν θιχτηκε κανεις απλα σου απαντησα στις ερωτησεις που μου εθεσες...το ξερω οτι χρηματοδοτουν αλλες χωρες αυτην την τεχνη...εδω ζητας αδεια και ΑΝ σου την δωσουν...Δεν τολμας για χρηματοσοτηση!! :P

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το συζητάμε, πριν λίγα λεπτά ενα παιδι κατέβηκε στις γραμμές του ηλεκτρικού για γκράφιτι,τον χτύπησε το ρεύμα και χάθηκε.

πλάκα μας κάνεις τώρα ή μιλάς σοβαρά; :waaa:

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψάξεις όλα γίνονται. Στα Γρεβενά έκαναν ας πούμε γκράφιτι σε τοίχο δημοτικού χώρου στάθμευσης (με σχετική άδεια) με θέμα τα 100 χρόνια απο την απελευθέρωση της πόλης. Ειναι πολυ ωραίο το αποτέλεσμα και ομορφαίνει ενα γκρίζο πάρκινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Στο Αμστερνταμ,πηγα σε ενα μερος για καφε το οποιο παλιοτερα ηταν εργοστασιο.Διπλα αο το μαγαζι,ηταν αλλο ενα παλιο κτηριο το οποιο μεσα ηταν γεματο γκραφιτι.Μπηκα μεσα να δω και ρωτησα καποιον τι γινετε εκει μιας και ειδα ενα βανακι που το ζωγραφιζαν.Μου ειπαν οτι ο δημος τους ειχε παραχωρησει το συγκεκριμενο κτηριο και οποιος ηθελε μπορουσε να παει το βανακι του,το τροχοσπιτο του η οτι αλλο θελει και να του το ζωγραφισουν με γκραφιτι.Κατι αλλο που μου εκανε εντιπωση εκει,ηταν οτι δεν εβλεπα γραμμενους τοιχους οπως βλεπουμε εδω με tags,αλλα υπηρχαν σημεια με τεραστιους τοιχους που ειχαν γκραφιτι και ειδικα μεγαλα κτηρια και καταληψεις.

Link to comment
Share on other sites

πλάκα μας κάνεις τώρα ή μιλάς σοβαρά; :waaa:

Καθόλου πλάκα. Έγινε πριν απο κανά εικοσάλεπτο περίπου. Ηλικία δε γνωρίζω αλλα νέος.
Link to comment
Share on other sites

εχω ρωτησει να κανω στο σχολειο μου...εστω και χωρις χρηματοδοτηση και αμα σου πω την δικαιολογια που μου ειπαν θα γελασεις

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψάξεις όλα γίνονται. Στα Γρεβενά έκαναν ας πούμε γκράφιτι σε τοίχο δημοτικού χώρου στάθμευσης (με σχετική άδεια) με θέμα τα 100 χρόνια απο την απελευθέρωση της πόλης. Ειναι πολυ ωραίο το αποτέλεσμα και ομορφαίνει ενα γκρίζο πάρκινγκ.

Πρεπει να δεις το γκραφιτι που υπαρχει στο εργοστασιο της Ελαις κοντα στον Πειραια με θεμα την ιστορια της ελιας και πως βγαινει το λαδι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το εχω δει και εχω μεινει με το στομα ανοικτο

Link to comment
Share on other sites

20 ετών και στην κυριολεξία ψήθηκε.

στο ιντερνετ το ειδες ή το λεει η τηλεοραση?

Αυτο ειναι "τέχνη". Αυτο εννοω γκράφιτι!!!

συμφωνω οτι ΚΑΙ αυτο ειναι τεχνη

Link to comment
Share on other sites

Ασχετως του αν μας αρεσει η ...ζωγραφια η οχι,το να βαφεις τον ξενο τοιχο (η τη δημοσια περιουσια) ειναι ΑΛΗΤΕΙΑ.

Βαψε το σπιτι σου οσο θελεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...