Jump to content

Θόρυβος Κατά Την Λειτουργία Του Ενυδρείου


Mariosdim

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα , είμαι νέο μέλος , ονομάζομαι Μάριος και πρόσφατα μου χάρισε ένας φίλος μου το ενυδρείο του διότι εκείνος θα φύγει εκτός Ελλάδος .... Το ενυδρείο μέσα έχει 5 ψάρια ( 3 χρυσόψαρα και 2 κοι) . Το παιδί μου είπε ότι ίσως είναι λίγο πολλά τα ψάρια για αυτό το ενυδρείο (100lt) αλλά δεν μου πάει η καρδιά να τα χωρίσω γιατί είναι καιρό μαζί από ότι μου είπε (δεν τσακώνονται κλπ οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει και θέμα) ...Επίσης μου έχει δείξει τα βασικά πράγματα για καθάρισμα κλπ και έχω μάθει άλλα τόσα διαβάζοντας εδώ μέσα στο forum ένα σωρό χρήσιμα πράγματα που ούτε καν τα ήξερα και πέρναγαν από το μυαλό μου.
Ας μπω στο κυρίως θέμα τώρα ... Το ενυδρείο κάνει αρκετό θόρυβο κατά την λειτουργία του...Από ότι διάβασα εδώ μέσα αυτό μπορεί να μειωθεί αλλά δεν κατάλαβα και πολλά γιατί δεν γνωρίζω...Οπότε αν γίνετε θα μπορούσατε να μου προτείνετε τι να αγοράσω ή ακόμα καλύτερα να μου στέλνατε κάποια link ώστε να μειωθεί ο θόρυβος κατά την λειτουργία αλλά και να μην επηρεάσει καθόλου αυτό τα ψάρια μιας και το ενυδρείο είναι για εκείνα .. όχι για έμενα ...
Αυτή την στιγμή το ενυδρείο έχει 2 αντλίες οξυγόνου και 2 κυκλοφορήτες με φίλτρα ( ο ένας βγάζει και οξυγόνο ( 3 αντλίες οξυγόνου σύνολο δηλαδή) )....Παραθέτω και φώτο για να καταλάβετε μιας και επειδή δεν γνωρίζω δεν μπορώ να βοηθήσω με την περιγραφή :)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

post-59181-0-08978200-1401024908_thumb.jpg

post-59181-0-24748400-1401024934_thumb.jpg

post-59181-0-03348200-1401024993_thumb.jpg

post-59181-0-37631000-1401025000_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Απο που περιπου νομιζεις οτι προερχεται ο θορυβος?Απο τις αεραντλιες?Ειναι γενικο βουητο,σαν δονηση?Απο τα φιλτρα?

Παντως,πρεπει να δωσεις τα κοϊ......αυτα θελουν λιμνη......δεν βλεπεις που το καημενο δεν χωραει καλα καλα μεσα στο ενυδρειο?Εγω που το βλεπω στη φωτογραφια το λυπαμαι.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφησε μια αεραντλια εναι αρκετη,επισησ και ενα φιλτρο εξωτερκο η κρεμαστο ειναι αρκετο.αλλα τα κοι γινονται τεραστιααααα.καλητερα θα ηταν να σου απαντησει καποιοσ που εχει κοι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ενυδρείο μου το έφερε προχθές και ακόμα είμαι σε φάση προσαρμογής...Και εγώ μπορώ να πω ότι τα βλέπω κάπως μεγάλα τα κοι αλλά δεν γνωρίζω μην λέω βλακείες...
Για να τα δώσω κάπου άνετα να μιλήσω με κάποιο κατάστημα με ενυδρεία .... Sorry αν ρωτάω βλακείες αλλά δεν έχω καμία ιδέα :P
Ο θόρυβος προέρχεται από αυτά τα μαύρα μηχανήματα (κυκλοφορήτες μάλλον λέγονται) που έχουν μέσα και τα φίλτρα , των ενεργώ άνθρακα κλπ....

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ειναι κριμα εν ετος 2014 να υπαρχουν ενυδρεια οπως η 3 φωτο.

αυτο δειχνει ποσο πισω ειμαστε στο χομπι.

ο θορυβος μπορει να ειναι ειτε απο κακη συντηρηση των μηχανηματων η ακομη και απο κακης ποιοτητας μηχανηματα.

νομιζω παντως πως εχεις σοβαροτερα προβληματα να λυσεις με αρχικο τα ακαταλληλα ζωντανα για τοσα λιτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία επειδή όπως είπα δεν έχω ιδέα τι παίζει μπορείς να μου εξηγήσεις ;
Όπως με το να ξεκινήσεις να μου πεις αν αυτά τα ψάρια πρέπει να πάνε σε μεγαλύτερο ενυδρείο ή απλά να πάνε σε μια λίμνη ; τι θα είναι καλύτερο για αυτά ;
Επίσης να μου στείλεις και κάποια link με καινούργια καλής ποιότητας αθόρυβα μηχανήματα ;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία επειδή όπως είπα δεν έχω ιδέα τι παίζει μπορείς να μου εξηγήσεις ;

Όπως με το να ξεκινήσεις να μου πεις αν αυτά τα ψάρια πρέπει να πάνε σε μεγαλύτερο ενυδρείο ή απλά να πάνε σε μια λίμνη ; τι θα είναι καλύτερο για αυτά ; τα κοι εχουν κατασκευαστει μονο για λιμνες.κανονικα πρεπει να τα κοιταμε απο πανω.θελουν πολλα πολλα λιτρα νερου αι μολυνουν πολυ συντομα το νερο.

Επίσης να μου στείλεις και κάποια link με καινούργια καλής ποιότητας αθόρυβα μηχανήματα ; η ερευνα αγορας και οι επιλογες σου ειναι παρα πολλες.εταιρεις πχ οπως η eheim ειναι εγγυηση απο θεμα ποιοτητος,ηχου κλπ.υπαρχουν πολλα καταστηματα εδω μεσα ππου εχουν βημα οπως και ελληνικα ιντερνετικα με πολυ καλες τιμες.κανε μια αναζητηση στ καταστηματα.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/94252-oothiiioao-ia-aaioaenaassi-aea-noouoeana/

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ηρθες!

Αν λες πως εχεις δυο αεραντλιες μανι μανι αυτες ειναι αρκετος θορυβος! Τωρα λογικα και το το φιλτρο που εχει και αερα παραγει αρκετο θορυβο!

Βγαζεις λοιπν οτι πλαστικο εχει μεσα και βαζεις φυτακια ζωντανα! Βγαζεις τις αεραντλιες και το φιλτρο που φερνει αερα και αφηνεις μονο το ενα φιλτρο! Πριν το πραξεις ομως αυτο θα ηθελα να μου πεις τι φιλτρα ειναι και τι υλικα εχουν μεσα!

Με τα φυτακια και λιγη αναταρακη της επιφανειας του νερου απο το φιλτρο σου θα εχεις οξυγονο αρκετο!

Υστερα δινεις τα ψαρακια σου να πανε σε ενα αξιοπρεπες σπιτικο. Λιμνη ειναι προτιμωτερο και δοξα τω Θεω εχουμε αρκετες εδω μεσα και πολλα παιδια ζητανε κιολας ψαρακια. Υστερα βαζεις ψαρακια που ταιριαζουν στο ενυδρειο σου!

Ετσι θα απολαμβανεις εσυ το ενυδρειο σου και τα ψαρακια το σπιτικο τους!

Link to comment
Share on other sites

το σχολιο του κλαζ (δυστυχως) τα λεει ολα..

κανε οτι σου ειπαν τα παιδια.. τα ΚΟΙ αγγιζουν το 1 μετρο σε μεγεθος ειναι κριμα να βασανιζονται.. απορω πως εφτασαν και σε τετοιο μεγεθος σε τοσα λιγα λιτρα...

πολλοι εχουν λιμνες, βαλε μια αγγελια και δωστα σε καποιο παιδι.. και οχι σε πετ σοπ.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..σας ευχαριστώ όλους καταρχήν για της απαντήσεις σας ... Όπως σας είπα δεν γνωρίζω και πολλά αλλά θα προσπαθήσω να γίνω πάλι περιγραφικός για να καταλάβετε .. Αυτά που παίρνουν μέσα οι κυκλοφορίτες είναι , ο άνθρακας , κάτι μπλε σφουγγάρια...κάτι άσπρα σαν γάζες απορροφητήρα , κάτι πράσινο (σαν κλωστή ή γρασίδι) και κάτι άλλο σαν φελλοί ...Αυτά είδα τουλάχιστον το Σάββατο που μου το έφερε και μου το "έδεσε" το παιδί ....
Σχετικά με τα ψάρια και μετά από διάφορα αρχεία που διάβασα και εδώ μέσα και εγώ πιστεύω ότι αυτό θα είναι το καλύτερο για όλους ( και για τα ψαράκια να ζουν άνετα και για το ενυδρείο να κρατιέται καθαρός ο βυθός ) ... Πιστεύω ότι αν φύγουν τα 2 κοι και το 1 χρυσόψαρο τα άλλα 2 θα μπορούν να ζουν στο ενυδρείο..
Αύριο θα επισκεφτώ και 2-3 μαγαζιά pet shop για να με ενημερώσουν και να βρω αληθινά φυτά κλπ....

Έγινε επεξεργασία - Mariosdim
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ το προβλημα με τα χρυσοψαρα ειναι οτι δεν πολυ κανουν χωριο με τα φυτα αν και ειναι αναλογα το ψαρι!

Για τον θορυβο θα σου πω το εξης: Αποσυνδεσε τις αεραντλιες και δες αν ο θορυβος ειναι ο ιδιος. Αν εχει μειωθει φταινε οι αεραντλιες και ουτω καθεξης!

Για το φιλτρο καταλαβα πανω κατω τι εχεις αλλα θα ηθελα αν μπορεις καπου να βρεις τη μαρκα και τα μοντελα για να δουμε ποια ειναι και πως δουλευουν!

Αν τα ανοιξεις τα φιλτρα εκτος απο σφουγγαρι και ενυδρειακο βαμβακι ( γαζα αποροφητηρα ) θα πρεπει να εχεις και κατι τετοιο, τετοιο, τετοιο ή τετοιο τα οποια ειναι βιολογικα υλικα τα οποια κανουν ολη τη δουλεια!

Αγνοησε τις μαρκες και επικεντρωσου στη μορφη του βιολογικου για να καταλαβεις τι εννοω!

Αν μπορεις να βγαλεις τα υλικα μια φωτο να τα δουμε θα ηταν καλα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Αυτο παλι που λες σαν φελοί και κατι πρασινο σαν κλωστες ή γκαζον ειμαι περιεργος να το δω..... :)

Βγαλε αν θες καμια φωτογραφια να τα δουμε..... http://www.aquazone.gr/forums/topic/66172-dhuo-aiaaaucioiaa-oeuoianaoessaao/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα με το θόρυβο το έλυσα αγοράζοντας άλλους κυκλοφορήτες ...αυτά κάναν όλοι την ζημία ( μάλλον χαλασμένοι ή κακή ποιότητα δεν ξέρω τι να πω....) Αυτό που περιέγραφα σαν φελλό είναι αυτό ακριβώς που έστειλε σε link ο Strum ... Όσο για το "γκαζόν" παραθέτω μια φώτο για να καταλάβετε τι προσπαθώ να περιγράψω :P
Σχετικά με τα 2 κοι τώρα μίλησα με ένα παιδί και μου είπε ότι μια καλή λίμνη είναι αυτή στο πάρκο του Τρίτση για να τα αφήσω ελεύθερα...Τι γνώμη έχετε ;

post-59181-0-91560200-1401124641_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Mariosdim
Link to comment
Share on other sites

Τα ΚΟΙ να μη τα αφήσεις σε καμία λίμνη θα έλεγα εγω. Βάλε εδώ μια αγγελία οτι τα χαρίζεις ή τα πουλάς και πολυ γρήγορα θα τα δώσεις σε ενα χομπίστα που ξέρεις οτι σίγουρα θα τα φροντίζει όπως τους αξίζει. Αν τα αφήσεις στη λίμνη, δε ξέρεις που θα καταλήξουν... πιθανόν και σε κανά στομάχι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλβω τι ειναι αυτο το πρασινο! Σαν ξεχαρβαλωμενο σοφουγγαρι μοιαζει! Βρε παδι μου βγαλε τα υλικα να δεις τι εχεις;

Οσο για τα ΚΟΙ, στα ειπε ολα ο Πανος απο πανω!

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο το πρασινο ρε παιδια??Πρωτη φορα το βλεπω.....

Εισαι σε καλο δρομο παντως!

Link to comment
Share on other sites

Αααα μαλιστα! Ωραια. Τωρα το μονο που μενει ειναι να μαθουμε και τη ροη του φιλτρου και να δουμε τη σωστη σειρα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ακριβώς είναι ... :P
Το "κουτί" που είναι μέσα ο κυκλοφορήτης έχει 3 τοιχώματα....στο 1ο έχει κάτι τρύπες από κάτω δεξιά και από εκεί γεμίζει ..μετά (αφού γεμίσει αυτό εκεί ( έχει πιο χαμηλό τοίχωμα ανάμεσα στο 1ο και στο 2ο τοίχωμα σχετικά με το υπόλοιπό κουτί) ) το νερό περνάει στο 2ο τοίχωμα .. Στο 2ο τοίχωμα έχει άνοιγμά από κάτω αριστερά (εσωτερικά) ώστε να περνάει το νερό στο 3ο κουτί ...Τα υλικά που έχω για μέσα στο κουτί είναι τα εξής ( τυχαία τα Link)
1.http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/ylika-filtroy-2650/product/sera-biofibres-fine.html
2.http://www.amazonios.gr/product_info.php?cPath=449&products_id=1227
3.http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/ylika-filtroy-2650/product/serasiporax-professional-15-mm.html
4.http://www.amazonios.gr/product_info.php?cPath=449&products_id=1620
5. http://www.amazonios.gr/product_info.php?cPath=449&products_id=1623
6.http://www.amazonios.gr/product_info.php?cPath=449&products_id=1622

Η σειρά που τα βάζω είναι η σειρά που μου έχει δείξει το παιδί γιατί δεν γνωρίζω κιόλας δηλαδή ....Πάνω πάνω στο 2ο τοίχωμα έχω το 1(sera biofibers fine) μετά καθώς κατεβαίνει το νερό έχω το 4 (Σφουγγάρι μεγάλων πόρων) (έχω 2 από αυτά :P και τα βάζω σε σειρά) συνεχίζοντας έχω το 5 (Σφουγγάρι φιλτραρίσματος - Διαλύτης νιτρικών ουσιών) (2 σε σειρά και από αυτά) , μετά έχω το 2 (Άνθρακας) , μετά αφού έχει το άνοιγμά και το νερό πάει από το 2ο τοίχωμα στο 3ο , στον πάτο του 3ου τοιχώματος βάζω το 3 (Sera siporax) , από πάνω του βάζω το 5 ( σφουγγάρι φιλτραρίσματος - Διαλύτης νιτρικών ουσιών) και τέλος βάζω το 6 ( Υαλομβάμβακας φίλτρου) και από πάνω την αντλία όπου φροντίζω να βγάζω τόσο το σωληνάκι από την τρύπα ώστε να δημιουργεί αρκετή ανατάραξη στα νερά αλλά χωρίς να ρίχνει στον αέρα αλλά ούτε και όλο μέσα στο νερό .... Είναι σωστή αυτή η σειρά παιδιά ή πρέπει να αλλάξω κάτι ; :/

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι η σειρα ειναι σωστη.....αφου υποθετω οτι αυτο το πρασινο ειναι κατι σαν ενυδρειακο βαμβακι...αλλιως καλο ειναι το βαμβακι να μπαινει πρωτο και οχι τελευταιο....

Θελω ομως να σε ρωτησω ποσο siporax εχεις μεσα?Γιατι βλεπω οτι εχεις πολλα σφουγγαρια.....τοσο μεγαλο ειναι το φιλτρο??? :)

Τις αεραντλιες τις εκλεισες ολες?Ο θορυβος μειωθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλω φώτο αύριο παιδιά το φίλτρο και ένα ένα τα υλικά για να το δείτε :) ( τα siporax ήταν σε 2 ή 3 σακουλάκια με δίχτυ μέσα στο κουτί τους οπότε το φίλτρο έχει ένα σακουλάκι μέσα)
Ο περισσότερος θόρυβος ήταν από τον "βλαμμένο" κυκλοφορητή .... Κάνουν και οι αεραντλίες λίγο αλλά θα ψάξω και εκεί να βρω αθόρυβες...Μέχρι στιγμής τις έχω όλοι μέρα ανοιχτές εκτός από 3 ώρες το βράδυ (με χρονοδιακόπτη)....Αν και μετά από κάποια πράγματα που διάβασα εδώ μέσα έχω αρχίσει και ψάχνομαι για κανένα αληθινό φυτό ώστε να λειτουργούν 2-3 ώρες το βράδυ οι αεραντλίες αλλά δεν ξέρω ακόμα...ψάχνομαι :P...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολλα σφουγγαρια τα οποια νομιζω ειναι αχρηστα! Εγω θα κραταγα μονο το μπλε σφουγγαρι, το ενυδρειακο βαμβακι, αντε το πρασινο χαλι και το υπολοιπο τιγκα βιολογικο! Τα περισσια σφουγγαρια και τον αναθρακα θα τον εβγαζα! Τον ανθρακα κι εσυ καποια στιγμη πρεπει να τον βγαλεις!

Οι αεραντλιες δεν χρειαζονται αν εχεις φυτακια!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...Οπότε θα ψαχτώ για αληθινά φυτά και θα βγάλω και τον άνθρακα αύριο που θα βγάλω το φίλτρο για να το βγάλω φώτο...Μην κάνω και κανένα κακό...νόμιζα ότι ήταν απαραίτητος κιόλας..

Έγινε επεξεργασία - Mariosdim
Link to comment
Share on other sites

Οι αεραντλιες δεν χρειαζονται αν εχεις φυτα ουτε το βραδυ....ενα σκουλακι σιποραξ ειναι λιγο,...συμφωνω κι εγω θα εβγαζα σφουγγαρια και θα εβαζα σιποραξ και θα εβγαζα και τον ανθρακα...κακο δεν κανει αλλα δεν χρησιμευει σε τιποτα αφου το ενυδρειο ειναι στρωμενο.Τον βαζουμε σε καινουριο ενυδρειο στην αρχη ή μετα απο φαρμακευτικη αγωγη...

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας ειναι μονο για καινουρια ενυδρεια για να αποροφησει οτιδηποτε "κακο" ( δεν εξερω τι ειναι αυτο, εγω ποτε δεν ειχα ανθρακα) ή μετα απο ασθενεια για να τραβηξει τυχον φαρμακα!

Επισης καθε τοσο θελει και αλλαγη γιατι αυτα που ρουφηξε τα ξαναμολαει στο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...