Jump to content

Αεραντλία


Liakos17

Recommended Posts

Εδώ και ένα μήνα περίπου μετέφερα τα γκάπυ μου στο νέο μεγαλύτερο σπίτι τους (60L) μέσα στο οποίο έβαλα και αεραντλία. Επειδή πρώτη φορά χρησιμοποιώ αεραντλία θα ήθελα τη γνώμη των εμπειρώτερων, να λειτουργεί 24 ώρες το 24ωρο ή να διακόπτεται η λειτουργία της για κάποιες ώρες;

Link to comment
Share on other sites

εχεις φυτα μεσα? τι φιλτρο εχεις? κανει καλη αναταραξη?

η αεραντλια δεν ειναι απαραιτητη,χρησιμοποιειται κυριως για θεραπεια ή σε καυσωνες,επισεις διωχνει co2 που χρειαζονται τα φυτα (αν εχεις ευκολα, δεν θα παθουν και κατι φυσικα).

αν δεν εχεις δυσκολα φυτα και το φιλτρο σου δεν κανει τρομερη οξυγονωση, καλα θα κανεις να την αφησεις κι επειδη ερχονται ζεστες και ολη μερα να δουλευει.. καλο καινει,κακο δεν κανει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα φυτα θελουν co2 και τα ευκολα και δυσκολα,τα δυσκολα απλα θελουν περισσοτερο απο τα ευκολα.

Αν λοιπον εχεις φυτα στο ενυδρειο σου,μη βαζεις αεραντλια καθολου,Η αναταραξη απο το φιλτρο φτανει μια χαρα για να οξυγονωνει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα του φίλου (απλά έχουν ανοίξει πολλα θέματα για την χρήση αεραντλίας)

Χρησιμοποιώ μπουκάλα με inline diffuser στο εξωτερίκο φίλτρο fluval 206 που έχω.

Για τους δικούς μου "ψυχολογικούς" λόγους μπορώ να βάλω αεραντλία σε χρονοδιακόπτη να ανάβει 15' μετά το κλείσιμο των φώτων και να κλείνει με την έναρξη του φωτισμού;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...