Jump to content

Mini Reef 60L


Setteras7

Recommended Posts

Καλησπεριζω τη παρεα !!

Πριν περιπου 4 χρονια ειχα στη κατοχη μου 2 ενυδρεια θαλλασινα ενα 300 και ενα 500 λιτρα!Αλλα λογο της κρισης δε μπορουσα να κανω κατι απο το να σταματησω ενα χομπι που τοσο πολυ αγαπησα!

Ετσι λοιπον πηρα την αποφαση να ξαναξεκινησω τη τρελα μου παλι !!!Αλλα σε κατι πιο μικρο ετσι σκεφτηκα να ξεκινησω με ενα mini reef και βλεπουμε στη συνεχεια!Ετσι λοιπον θελω να με βοηθησετε στο τι χρειζομαι για να ξεκινησω!

Στη κατοχη μου εχω αρκετα πραγματα απο τα παλια ενυδρια οπως

Βραχο ψωφιο

Αραγωνιτη

Φιλτρο εχειμ

coralia 2

Skimmer εξωτερικο

Θερμοστατη

Θελω να μου πειτε επειδη δεν εχω ωσμοση τι μπορω να κανω γιαυτο ...και γενικα θελω τα φωτα σας!!!!Πως ξεκιναω πως φτιαχνω το νερο ετοιμο για να μπει στο ενυδρειο και τι συμαντικο χρειαζομαι που μπορει να μην το εχω αναφερει!!!

Ευχαριστω πολυ σταματης!!!!!!

:geek:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου,η κριση ειναι γενικο φαινομενο και ολοι μας την εχουμε γευτη..Τωρα για αυτα που ρωτας θελει κοπο χρονο αλλα και διαβασμα...ενα μικροτερο ενυδρειο θαλασσινο εχει μεγαλες απαιτησης που δεν διαφερει απο ενα μεγαλο.Προσωπικα δεν "γλιτωνεις" χρηματα σε μικρο αφου θα χρειαστης να εχεις απο εξοπλισμο οτι και σε ενα πιο μεγαλο.Αυτα που θα πρεπει εινα αφου πρωτα διαβασεις και αρθρα φιλων ειναι φωτισμο,skimmer,sub,chiller,controller,αντλιες και υπομονη....σε ενα μικρο πρεπει οσο γινετε να κραταμε παραμετρους νερους σε υψηλα standar αφου εχουμε και πιο ευκολες αυξομοιωσεις στο νερο λογο λιτρων.Ειμαστε εδω ομως για βοηθεια στο εγχειρημα που εσυ θα αποφασισεις.Φιλικα Κωστας :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον kostas disc

Σιγουρα θα χρειαστεις

Φωτισμο

τεστ

refactometer

αντιφοσφορο

ανθρακα

κτλ

Βεβαια το skimmer

μπορει να ειναι πολυ μεγαλητερο απο τα λιτρα που θα εχεις

με αποτελεσμα να υπολειτουργει

αρα θα χρειαστεις αλλο

Link to comment
Share on other sites

+1 στα παιδια :thumbsu:

Καλη αρχη και ευχομαι συντομα να το ξεκινησεις :jig:

Link to comment
Share on other sites

Απο φωτισμο σκεφτομαι να βαλω μια λαμπα led!!Φυσικα εσεις θα μου πειτε τη γνωμη σας!!!

τωρα απο τεστ εχω τα παντα βεβαια ληγμενα :bling: χαχαχαχ αλλα θα παω να παρω αλλα!!!εχω απο ολα

και refactometer εχω.Εχω αρκετα πραματακια απλα με το θεμα της ωσμοσης δε ξερω τι να κανω!!!

Γιαυτο λεω αν υπαρχει τροπος να φτιαξω το νερο με κατι αλλο!!

Και κατι αλλο απο θεμα υγρων για το ενυδρειο τι θα χρειαστω?π.χ θυμαμαι παλια που εβαζα κοραλινη σε υγρη μορφη!υπαρχει κατι

αλλο που ειναι απαραιτιτο?

Τωρα οσον αφορα για το σκιμμερ ειναι της prizm πιστευω πως θα κανει!!!Αυτα ευχαριστω πολυ !!!!!Σιγα σιγα θα σας δειχνω ολα τα βηματα!!!!

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!!!!!! :bow: :bow: :bow: :bow:

Link to comment
Share on other sites

Μια οσμωση καινουργια κανει 50€.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεσαι απαραιτητα οσμωση εγω δεν χρησιμοποιω οσμωση και??? Το νερο ειναι μια χαρα :) Ποσα λιτρα θα ειναι το ενυδρειο? τι κοραλια θελεις να βαλεις μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Α/ο πιστευω ειναι αναποφευκτη απο προσωπικη εμπειρια θα εχει θεμα με αλγες αν πουμε λιγο τα φωσφορικα λιγο ph + kh ασε το χλωριο θα μπλεξει....μια απλη και φτηνη α/ο και ειναι super. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Α/ο πιστευω ειναι αναποφευκτη απο προσωπικη εμπειρια θα εχει θεμα με αλγες αν πουμε λιγο τα φωσφορικα λιγο ph + kh ασε το χλωριο θα μπλεξει....μια απλη και φτηνη α/ο και ειναι super. :thumbsu:

συνφωνω απολυτα μαζι σου στο πρωτο που ειχα για ενα χρονο και κατι με νερο βρυσης ειχα πολλες αλγες

πρωτα φιλε μου πρεπει να δεις τι ενυδρειο θελεις να κανεις διαστασεις και ογκο νερου για να ξεκινησεις με τα απλα κυκλοφορια στησιμο βραχου φωτισμο αναλογα τις απαιτησεις των επιλογων σου σκιμμερ αν κανει αυτο που εχεις και στρωσημο με βακτιρια

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με όλα τα παιδιά από πάνω αλλά ρε φίλε, είχες 300 και 500 λίτρα θαλασσινό και ρωτάς πως φτιάχνεις το νερό....; Μου ακούγεται λίγο ανέκδοτο..... Sorry αν ακούγομαι κάπως, αλλά μου ακούγεται λίγο κουφό....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με όλα τα παιδιά από πάνω αλλά ρε φίλε, είχες 300 και 500 λίτρα θαλασσινό και ρωτάς πως φτιάχνεις το νερό....; Μου ακούγεται λίγο ανέκδοτο..... Sorry αν ακούγομαι κάπως, αλλά μου ακούγεται λίγο κουφό....

+10000

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα φιλε κωστα εχεις δικιο αλλα ουτε κοροιδευω κανεναν ουτε θελω το παιξω καποιος!Οντως ακουγεται λιγο περιεργο αλλα τοτε που τα ειχα

ασχολιοταν ο πατερας μου και εγω θυμαμαι αρκετα πραματα απλα δε θυμαμαι καποιες συμαντικες λεπτομεριες!!

Τωρα το ενυδρειο που εχω ειναι Διαστάσεις: 590x335x490mm και ειναι 60λιτρα!!!

Και τα κοραλια που θελω να βαλω τουλαχιστον για αρχη ειναι μ****α!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις πες μας και τι ακριβως εξοπλισμο εχεις

Δηλαδη τι skimmer εχεις?

κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αμεσως!!! το skimmer ειναι prizm εξωτερικο για 70λιτρα

το φιλτρο μου ειναι eheim 300L εξωτερικο

και οι ανακυκλωτες ειναι coralia 2

και ο φωτισμος λογικα θα ειναι μια λαμπα led ή τ8

Link to comment
Share on other sites

Μερικα πραγματα για αρχη....βαλε τον βραχο που εχεις βαλε αραγωνιτη που εχεις φτιαξε νερο με a/o και αλατακι καπου στα 1023-5 εισαι καλα βαλε τον κυκλοφοριτη που νομιζεις οτι δεν στα περνει ο "ανεμος" και μετα απο λιγες μερες μετρα τηκατασταση του νερου και ξεκινας φωτοπεριοδο με το φως που νομιζεις οτι θα καλυψει τα λιτρα σου και τα ζωντανα που θα αποφασισεις και μετα το skimmer και το καλυτερο για να μην "πετας" χρηματα αλλα και μην "σπας" τα νευρα σου ΑΡΧΙΣΕ και Διαβασε και φιλους πως ξεκινησανε με αυτα τα λιτρα ΤΙ κατραπακιες παθανε και εμεις εδω ειμαστε!!!!Καλη συνεχεια :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μερικα πραγματα για αρχη....βαλε τον βραχο που εχεις βαλε αραγωνιτη που εχεις φτιαξε νερο με a/o και αλατακι καπου στα 1023-5 εισαι καλα βαλε τον κυκλοφοριτη που νομιζεις οτι δεν στα περνει ο "ανεμος" και μετα απο λιγες μερες μετρα τηκατασταση του νερου και ξεκινας φωτοπεριοδο με το φως που νομιζεις οτι θα καλυψει τα λιτρα σου και τα ζωντανα που θα αποφασισεις και μετα το skimmer και το καλυτερο για να μην "πετας" χρηματα αλλα και μην "σπας" τα νευρα σου ΑΡΧΙΣΕ και Διαβασε και φιλους πως ξεκινησανε με αυτα τα λιτρα ΤΙ κατραπακιες παθανε και εμεις εδω ειμαστε!!!!Καλη συνεχεια :thumbsu:

Πολυ σημαντικο αυτο

;)

Link to comment
Share on other sites

Παραγκειλε μια A/O

μιας και ομως ειπαν παραπανω ειναι πολυ σημαντικη

και εγω δεν ειχα και γεμησα αλγες

αλλα με το που πηρα και εκανα καποιες αλλαγες

εφυγαν σιγα σιγα

Για φωτισμο μπορεις να φτοιαξεις

ενα μικρο και ωραιο φωτιστικο

με LED

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας ελπιζω να παει καλα!!!!Τα αποτελεσματα επι της οθονης σε λιγες μερες!!!!

:bow::bow::bow::bow::bow::bow:

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας παιδια!!!! Σημερα ξεκιναω τις εργασιες για να βαλω ανεμιστηρακια στο καπακι του ενυδρειου και το ενα θερμομετρακι!!!!!

Μολις το φτιαξω θα βαλω φωτο να μου πειτε τη γνωμη σας!!!!!

Καλο μηνα σε ολους μας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...