Jump to content

Κλοουν Με Μονιμα Ανοιχτο Στομα


Recommended Posts

Την τελευται εβδομαδα χαρηκα, που ειδα μετα απο 2 μηνες που τον εχω, το κλοουνακι μου να πηγαινει επιτελους στην εφηλια, αφηνοντας ησυχη επιτελους τη φαβια, και χαρηκα ακομη περισσοτερο οταν ειδα οτι η εφυλια δεν στρεσσαριστηκε καθολου και παρεμενε τουμπανο! Σημερα ομως επιστρεφοντας προσεξα τον κλοουν να εχει μονιμα ανοιχτο το στομα λες και επαθε αγκυλωση και δυστυχως να μην τρωει ουτε flakes ουτε pellets....κατα τα αλλα συμπεριφερεται κανονικα, κολυμπαει και τριβετε γυρω απο την εφυλια δραστηρια οπως τις υπολοιπες μερες. Παιζει να τον τσιμπισε στο στομα η εφυλια? Οσο και να εψαξα δεν βρηκα να μπορει να ειναι κατι αλλο? Θα επανελθει? Το τελευταιο μου φαινεται δυσκολο γιατι αν ειναι απο την εφυλια, δεν εχει απομακρυνθει καθολου απο κοντατης? Συναιβει και σε κανενα αλλο και το ψαρακι τη γλυτωσε? Συγκατοικους εχει ενα μανδαρινο και μια cleaner.

Link to comment
Share on other sites

Την τελευται εβδομαδα χαρηκα, που ειδα μετα απο 2 μηνες που τον εχω, το κλοουνακι μου να πηγαινει επιτελους στην εφηλια, αφηνοντας ησυχη επιτελους τη φαβια, και χαρηκα ακομη περισσοτερο οταν ειδα οτι η εφυλια δεν στρεσσαριστηκε καθολου και παρεμενε τουμπανο! Σημερα ομως επιστρεφοντας προσεξα τον κλοουν να εχει μονιμα ανοιχτο το στομα λες και επαθε αγκυλωση και δυστυχως να μην τρωει ουτε flakes ουτε pellets....κατα τα αλλα συμπεριφερεται κανονικα, κολυμπαει και τριβετε γυρω απο την εφυλια δραστηρια οπως τις υπολοιπες μερες. Παιζει να τον τσιμπισε στο στομα η εφυλια? Οσο και να εψαξα δεν βρηκα να μπορει να ειναι κατι αλλο? Θα επανελθει? Το τελευταιο μου φαινεται δυσκολο γιατι αν ειναι απο την εφυλια, δεν εχει απομακρυνθει καθολου απο κοντατης? Συναιβει και σε κανενα αλλο και το ψαρακι τη γλυτωσε? Συγκατοικους εχει ενα μανδαρινο και μια cleaner.

κοιταξε να δεις ολα αυτα εφυλια ανεμωνη κλπ εχουν δηλητηριο,που επηρεαζει λιγο η πολυ ολα τα ψαρια και ασπονδυλα ,η εφυλια εχει λιγοτερο απο μια ανεμωνη,ο νεμο εχει στο σωμα του το αντιδοτο αυτου που σημαινει οτι εαν δεν λειτουργηση μια φορα θα γινει και ο ιδιος τροφη,πολυ πιθανο να τον εχει επηρεασει η επαφη του με την εφυλια ,κακο σημαδι που δεν τρωει παρακολουθησε τον 3,4 μερες και βλεπεις ,εαν δεν

φαει θα εχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να δεις , κοιτα μηπως εχει σβηνώσει κατι μέσα στο στόμα (ειτε τροφή, η ακομη και πετραδάκι).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορεί να έχει κανένα τσιμπούρι στο στόμα του... ψείρα της θάλασσας όπως τις λένε

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να δεις , κοιτα μηπως εχει σβηνώσει κατι μέσα στο στόμα (ειτε τροφή, η ακομη και πετραδάκι).

Επίσης μπορεί να έχει κανένα τσιμπούρι στο στόμα του... ψείρα της θάλασσας όπως τις λένε

Και στις 2 περιπτώσεις, πρέπει να τον πίασω έτσι;αυτό δεν θα τον στρεσαρει; Βαγγέλη αν έχει τζιμπουρι πως το βγαζω? Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Και στις 2 περιπτώσεις, πρέπει να τον πίασω έτσι;αυτό δεν θα τον στρεσαρει; Βαγγέλη αν έχει τζιμπουρι πως το βγαζω?

το τσιμπουρι δυστηχος δεν βγαινει θα χασεις το ψαρι,αφου θα μεινει χωρις γλωσσα

Link to comment
Share on other sites

Νικο ευχαριστω, νομιζω πως δεν εχει αυτο το παρασιτο, σημερα αν και το στομα εξακολουθει να ειναι μονιμα ανοιχτο, απεκτησε καποια δυνατοτητα κινησης (να το ανοιγοκλεινει πολυ ελαφρα) και εφαγε κανονικα, συνεχιζει να κολυμπαει κανονικα γυρω και μεσα απο την εφυλια, και ελπιζω σιγα-σιγα να το ξεπερασει. πιστευω οτι αν συνεχισει να τρωει δεν θα εχει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε γρηγορη μου εχεις δικιο,το διαβασα πολυ γρηγορα το Post σου και δεν το ειδα! :wacko:

Ευχαριστα νεα τοτε :jig:

Αν ξεκινησε παλι να τρωει,λογικα δεν θα εχει θεμα.

Τα clownfish πολλες φορες "πιπιλανε" τις ακρες απο τα πλοκαμια των ανεμωνων οποτε ισως να δοκιμασε να κανει κατι τετοιο και να τον ενοχλησαν οι τοξινες της euphyllia.Μια τυχερη μαντεψια :usd:

Link to comment
Share on other sites

σημερα εχει ξεπρηχτει σχεδον τελειως, Μιχαλη τον ειδα κυριακη βραδυ που σαν να δοκιμαζε τις ακρες αποτα πλοκαμια της εφυλιας και ανυσηχησα αρχικα για το κοραλι, αλλα τελικα ο κλοουν την πατησε, ευτυχως τελος καλο....

Ναι ρε γρηγορη μου εχεις δικιο,το διαβασα πολυ γρηγορα το Post σου και δεν το ειδα! :wacko:

Ευχαριστα νεα τοτε :jig:

Αν ξεκινησε παλι να τρωει,λογικα δεν θα εχει θεμα.

Τα clownfish πολλες φορες "πιπιλανε" τις ακρες απο τα πλοκαμια των ανεμωνων οποτε ισως να δοκιμασε να κανει κατι τετοιο και να τον ενοχλησαν οι τοξινες της euphyllia.Μια τυχερη μαντεψια :usd:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...