Jump to content

Μετρήσεις


Recommended Posts

Αγαπητοί "συνάδελφοι" !

Εχω μεγάλο πρόβλημα με τις μετρησεις ασβεστίου. Χρησιμοποιώ το τεστ της TMC, ακολουθώ πιστα τις οδηγίες (5ml νερο, 20 απο το Α και μια κουταλιά απο το Β) το νερό γίνεται ελαφρα γαλάζιο και με τις πρωτες δυο ή τρείς σταγονες απο το Γ καθαρίζει. Σύμφωνα με τους πίνακες θα έπρεπε να έχω πολύ υψηλό ασβεστιο που όμως δεν υσχύει. Το έχω επαναλάβει πολλές φορές με ανάλογα αποτελεσματα.

Μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα. και αν ναι, τι λέτε να κάνω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ! !

Αγγελος

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει με άλλο τέστ? Έχεις δει εάν έχει λήξει?

Ασβέστιο προσθέτεις με υγρά ή έχεις Ca Reactor?

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις τα δύο μπουκαλάκια μεταξύ τους,για να βεβαιωθείς ότι το γαλάζιο χρώμα έφυγε εντελώς???

Είσαι σίγουρος, πως δεν έχεις ασβέστιο πάνω από 500ppm???

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει με άλλο τέστ? Έχεις δει εάν έχει λήξει?

Ασβέστιο προσθέτεις με υγρά ή έχεις Ca Reactor?

Περιμένω της Salifert αλλα δεν το βρίσκω. Δεν εχει λήξει. Προσθέτω υγρό αλλα αυτό φέρνει το επόμενο ερώτημα. Τελευταία όταν εβαζα ασβεστιο αυτο γινόταν σαν χίονι στο ενυδρείο που απ?οτι διάβασα ηταν δείγμα χαμηλόυ μαγνησίου. Συμφωνα λοιπόν με την δοσολογια του μαγνησίου της Κεντ έπρεπε να προσθέσω 1 ml ανα γαλλόνι δηλαδη 50 περίπου ml για τα 200 λίτρα μου. Ειναι σωστό γιατι ανησυχώ ότι είναι πολύ ?

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις τα δύο μπουκαλάκια μεταξύ τους,για να βεβαιωθείς ότι το γαλάζιο χρώμα έφυγε εντελώς???

Είσαι σίγουρος, πως δεν έχεις ασβέστιο πάνω από 500ppm???

Aγαπητε Νίκο

Καί βέβαια τα συγκρίνω ! Η αλήθεια βέβαια είναι ότι και τα υπόλοιπα τεστ που έχουν χρωματικές συγκρίσεις τα βρίσκω δύσκολα για να είμαι 100% σίγουρος (και δεν έχω αχρωματοψία !!) Σχετικά με την πιθανότητα το ασβέστιο να είναι πάνω από 500 δεν νομίζω αφού δείγμα μετρήθηκε και από ένα αξιόπιστο φίλο και ήταν 350. Τέλος το μαγνήσιο το μέτρησα με τεστ της Σαλιφερτ και ήταν 1200.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...