Jump to content

Αλλαγή Aquascape Και Πρόσθετος Φωτισμός Στο 80Αρι


teoxan

Recommended Posts

Για σας παιδιά,

Σήμερα το πρωί αγόρασα πρόσθετο βράχο, 3 κιλά στα ήδη υπάρχοντα 7 κιλά και άλλαξα το scape στο 80αρι.

Δεν ξερω αν είναι ωραίο αλλα το ψήλωσα αρκετά για να βάλω τα sps που έχω.

Επίσης, μετά απο πολλές σκέψεις και...παλινωδίες παρήγγειλα αυτη τη λάμπα http://www.aquamasters.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1122&virtuemart_category_id=14&Itemid=290 στα 27 Watt.

Οπότε τωρα εχω 2χ 24 Watt T5 ( μια JBL marine day στα 14,000Κ και μια ΑΤΙ Coral plus ) συν τη LED λάμπα που θα μπει σε δυο εβδομάδες. Πιστεύω οτι ειμαι καλυμένος στα 80 λίτρα, τι λέτε;

Βεβαια τα έκανα μπάχαλο μεχρι να μπει ο βράχος, τα sps τα είδαν ολα, η άκρο καφέτιασε, οι hystrix εχουν γινει σκουρο καφέ με μπλε πολύποδες ( ! ), το σαρκόφυτο πλακώθηκε απο ενα κομματι βράχο...και ο αραγωνίτης εχει γεμίσει με διατομική, detritus και το κυάνο που με παιδεύει εδω δυο εβδομάδες...

Παω για αλλαγή νερού πάλι...

Τελος πάντων, κατα τα άλλα πως σας φαίνεται το σκηνικό;

Επίσης, τι να κάνω με το κυάνο ρε παιδιά; Μου την εχει δωσει στα νευρα..Εχω καταντήσει να αλλάζω νερό καθε τρεις-τεσερεις μερες και να σιφωνάρω.Νιτρικά δεν εχω, φωσφορικά τίποτα, δοκίμασα να αλλάξω κυκλοφορία, τίποτα.

Και πιάνει σε ενα συγκεκριμένο σημείο...

Να παω να πάρω κανενα φάρμακο να τελειώνω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο αν και ψηλο, μπραβο τωρα για το κυανο (που δεν το βλεπω )εαν θες να τελειωνεις ναι παρε για να καθαρισεις.

Π8λυ ομορφο αν και ψηλο, μπραβο τωρα για το κυανο (που δεν το βλεπω )εαν θες να τελειωνεις ναι παρε για να καθαρισεις.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Π8λυ ομορφο αν και ψηλο, μπραβο τωρα για το κυανο (που δεν το βλεπω )εαν θες να τελειωνεις ναι παρε για να καθαρισεις.

Το κυάνο δεν φαίνεται γιατι σιφωναρα παλι σήμερα μετα την τοποθέτηση και ηδη ειχε αρχίσει να ξαναβγαίνει οταν φωτογράφισα.

Μάλλον παω να πάρω το chemi clean να τελειώνω.

Ευχαριστώ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Το κυάνο δεν φαίνεται γιατι σιφωναρα παλι σήμερα μετα την τοποθέτηση και ηδη ειχε αρχίσει να ξαναβγαίνει οταν φωτογράφισα.

Μάλλον παω να πάρω το chemi clean να τελειώνω.

Ευχαριστώ φίλε μου!

παρε anti red να τελειωσεις

Link to comment
Share on other sites

παρε anti red να τελειωσεις

anti red, σωστα!

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

anti red, σωστα!

ευχαριστώ.

με σκιμερ ανοιχτο χωρις ανθρακα και αντιφοσφορο και τελος

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια η αλλαγη teo :jig:

Κουκλα το ενυδρειο,φτου φτου!

Ευχαριστώ, να'σαι καλά!

Αντε να δω τι θα κανω με το κυανο τωρα.

τωρα που το σκέφτηκα..Εδω και κάμποσο καιρό δεν εχω άνθρακα στο φίλτρο. Παίζει καποιο ρόλο που εμφάνισα κυάνο, ή άσχετο;

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το σκέφτηκα..Εδω και κάμποσο καιρό δεν εχω άνθρακα στο φίλτρο. Παίζει καποιο ρόλο που εμφάνισα κυάνο, ή άσχετο;

Λογικαα ναι. Κυανο αγαπαει τα οργανικα, και ο ανθρακας τα δεσμευει, οποτε.....

Link to comment
Share on other sites

Λογικαα ναι. Κυανο αγαπαει τα οργανικα, και ο ανθρακας τα δεσμευει, οποτε.....

Θα ξαναβάλω άνθρακα και θα το παρατηρήσω.

Ευχαριστώ!.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα παλι το aquascape γιατι ηταν πολυ ψηλό. Χαμήλωσα λιγο και μου φαίνεται καλύτερα.

Επίσης προστέθηκε ενα sea fan και ενα μικρο φραγκάκι ακροπορα formoza.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρέσει

περισσότερο έτσι

Αλλάμην κανείς συνέχεια αλλαγές aquascape

Link to comment
Share on other sites

οχι, τερμα οι αλλαγες και τα χερια μεσα. Ειναι και κουραστικό.. :D

Link to comment
Share on other sites

οχι, τερμα οι αλλαγες και τα χερια μεσα. Ειναι και κουραστικό.. :Dπολυ καλυτερο απο πριν μπραβο σου και μεγεια σου τα νεα κοραλια ευχομαι να σου που παει καλα το seafun και τωρα αστο μονο του το ενυδρει να πηγαινει και εσυ απο εξω να το βοηθας και να το διορθωνεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδιά, ελπίζω να παει οπως το θελω απο δω και περα.

Ενα-δυο προσθήκες απο κοραλια θελω και ειμαι οκ.

Το sea fan πρεπει να προσεξω.

Link to comment
Share on other sites

Ωχχχ δεν τα πρόσεξα τα καινούργια

Καλορίζικα και Αστερίας ειναι πολύ ωραίος

Link to comment
Share on other sites

οχι, τερμα οι αλλαγες και τα χερια μεσα. Ειναι και κουραστικό.. :D

Σωστοοοοος!Τeo μου ειναι κουραστικο και για σενα αλλα και για το ενυδρειο φιλε μου.

Το εκανες ομως πολυ ωραιο :thumbsu:

Μεγεια τα ζωντανα :jig:

Πολυ ομορφα και το ενυδρειο γενικοτερα γινεται σιγα σιγα διαμαντι!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστώ για τα καλα σας λόγια. :)

ο αστερίας ειναι μεσα εδω και δυο εβδομάδες, μια χαρα παει προς το παρόν.

Αυτο που με προβληματίζει ειναι το sea fan, σήμερα δεν εχει ανοίξει.. Ξερω οτι θέλει στοχευμενο τάισμα.

Θα ταίσω αργότερα και θα δω πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το εχεις κανει το ενυδρειο σου. Απλα προσεχε λιγο με την προσθηκη ζωντανων, να ειναι πιο σταδιακη. Ειδικα αφου εχεις παιδικες ασθενειες ακομα και αλλαγες aquascape. Αστο να ηρεμησει κ να βρει την ισορροπια του. Το sea fan ηταν ενα ρισκο, και ισως για να το σωσεις θα πρεπει να επιβαρυνεις το νερο σου πραγμα που θα οδηγησει σε αλλα προβληματα.

Τελος, για το κυανο, ενας παραγοντας ακομα ειναι η ανισορροπία νιτρικων-φωσφορικων (βλεπε redfield ratio). Απο οτι αναφερεις ειναι μηδενικα (με απλα τεστ κιτ), οποτε ισως να κοιταγες να ταισεις περισσοτερο να δεις πως θα παει. Πραγμα καλο και για το sea fan. Απλα το αναφερω πριν προβεις στην λυση των φαρμακων, αν και σε πολλους δουλεψε τελευταια.

Ευχομαι καλη επιτυχια και να το δεις οπως ποθεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το εχεις κανει το ενυδρειο σου. Απλα προσεχε λιγο με την προσθηκη ζωντανων, να ειναι πιο σταδιακη. Ειδικα αφου εχεις παιδικες ασθενειες ακομα και αλλαγες aquascape. Αστο να ηρεμησει κ να βρει την ισορροπια του. Το sea fan ηταν ενα ρισκο, και ισως για να το σωσεις θα πρεπει να επιβαρυνεις το νερο σου πραγμα που θα οδηγησει σε αλλα προβληματα.

Τελος, για το κυανο, ενας παραγοντας ακομα ειναι η ανισορροπία νιτρικων-φωσφορικων (βλεπε redfield ratio). Απο οτι αναφερεις ειναι μηδενικα (με απλα τεστ κιτ), οποτε ισως να κοιταγες να ταισεις περισσοτερο να δεις πως θα παει. Πραγμα καλο και για το sea fan. Απλα το αναφερω πριν προβεις στην λυση των φαρμακων, αν και σε πολλους δουλεψε τελευταια.

Ευχομαι καλη επιτυχια και να το δεις οπως ποθεις.

Εχω βαλει ξανα άνθρακα στο φιλτρο, εκανα και δυο-τρεις αλλαγές νερού με σιφωνάρισμα και δεν εχω δει πια κυάνο. Ισως να οφείλεται και στον άνθρακα που έλειπε. Απο νιτρικά πάντως εξακολουθώ να ειμαι

πολυ χαμηλά, αν και ταίζω αρκετά.

Μάλλον βοηθάει και η chaeto, εχω στοκάρει και αρκετά.

Το sea fan πάει καλά προς το παρόν και το προσέχω ιδαίτερα τωρα στην αρχή.

Απο δω και περα δεν αλλάζω τιποτα ουτε θα κανω κόποια προσθήκη ( εκτος κι αν βρεθεί κάτι απο το frag swap!. :D )

Θα το αφήσω να παρει το δρόμο του με συχνή παρακολούθηση στο Kh, μαγνήσιο και ασβέστιο.

Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές και τα καλά σου λόγια!

( Η xenia δίπλα στο σαρκόφυτο ειναι εκείνο το μικρο κομματάκι που μου ειχες δωσει πριν 4 μηνες..)

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα ειναι σκυλος αυτη. Αντε να γινει μπαλα να δινεις και συ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φίλε μου πάρα πολύ όμορφο το ενυδρείο σου. Όμορφα χρώματα!

Ευχαριστω φιλε μου, να'σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...