Jump to content

Το Καινουργιο Μου Nano Reef 60 Λ..


Αγγελος B.

Recommended Posts

φιλε Νικολα απο οτι μπορω να διακρινω πρεπει να ειναι αξιοπιστο και βολικο !!! ειναι εσωτερικο αν δεν κανω λαθος.....

αλλα το θεμα ειναι χρειαζεται ;;; η' οχι ;;; :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε σε αυτα τα λιτρα και το στοκαρισμα που σου επιτρεπουν σε οργανισμους,θεωρω πως μπορεις να τη "σκαπουλαρεις" και χωρις skimmer κανοντας αλλαγες νερου καθε μια η' δυο εβδομαδες(ισως και καθε τρεις αναλογα το ταισμα και τις τιμες σου).

Δεν ειναι απαραιτητο για να λειτουργησει το ενυδρειο σου αλλα απο την αλλη δεν θα κανει και κακο.

Θετικα

-Θα εχεις μια εξτρα οξυγονωση στο ενυδρειο

-Θα σε βοηθαει σε ενα βαθμο να εχεις πιο καθαρο νερο(σε οργανικα κτλ,αρα και σε καποιες τιμες)

-Ισως να μπορεις να ταισεις λιγο παραπανω(αλλα σε αυτα τα λιτρα τα περιθωρια σου ειναι ηδη περιορισμενα οσον αφορα στο εξτρα ταισμα)

Αρνητικα

-Κοστος αγορας αφου τα παραπανω μπορουν να στα καλυψουν και οι αλλαγες νερου(αρκει να γινοναται τουλαχιστον καθε 2-3 εβδομαδες)

-Θα σου πιασει χωρο ο οποιος σε αυτα τα λιτρα ειναι σημαντικος.

Οτι και να διαλεξεις δεν θα ειναι λαθος αρκει να εχεις στο μυαλο σου οτι αν πας xωρις skimmer θα πρεπει να κανεις τις αλλαγες νερου που ανεφεραμε :thumbsu:

Βαζεις κατω τα κριτηρια σου και αποφασιζεις αναλογα.

Αν το σκεφτεσαι ομως,η προταση του νικου ειναι απο τις καλυτερες :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε Aiolos ευχαριστω που βρισκεις την προταση μου αξιοπιστη...(αν και δεν ημουν σιγουρος) απο πανω λες οτι θα πρεπει να κανει αλλαγες καθε 2-3 εβδομαδες...Σε τι ποσοστο?

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::hysterical:

Νικο μου εδω mad(μιχαλης) ο aiolos ειναι αλλος βρε :thumbup:

Οντως αυτο που προτεινες ειναι απο τα καλυτερα γι αυτα τα λιτρα,κυριως λογω μεγεθους.

Υπαρχουν και αλλες επιλογες οποως η σειρα της Tunze 9002-9004(εξαιρετικες επιλογες) αλλα ειναι μεγαλυτερα και ακριβοτερα.

Οσον αφορα στο ποσοστο των αλλαγων προσωπικα στα 60 λιτρα θα εκανα 10-15λιτ. αλλαγη καθε δυο εβδομαδες.

Αναλογα βεβαια και το στοκαρισμα/ταισμα και φυσικα τις τιμες του νερου μου :thumbup:

Παντα μιλαμε για την περιπτωση που δεν θα ειχα skimmer.

Έγινε επεξεργασία - mad23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μιχαλη συγνωμη απλα εβλεπα και ενα αλλο θεμα και μπερδευτηκα :);) παντω και χωρις σκιμμερ νομιζω θα δουλεψει μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα,αποψη μου ειναι οτι reef χωρις skimmer δεν γινετε ανεξαρτητος λιτρων,ο λογος ειναι οτι ποτε δεν σταματας με "ευκολα"κοραλια και ολο κατι θα βαλεις...αλλος ειναι οτι με skimmer ειναι δυσκολο να χασεις ευκολα παραμετρους βασικους ωστε να σου γυρισεει τουμπα το ενυδρειο.Στην φυση που και που αφριζει...αρα και εμεις κατι πρεπει να κανουμε αποβαλωντας "καταλειπα" του συστηματος που εχουμε διμιουργηση.Για μενα αν εχεις σκοπο να μεινεις σε αυτα τα λιτρα(και εγω σε αυτα επεσα)καλο ειναι να κοιταξεις να προμηθευτης ενα αξιοπιστο skimmer π.χ mce 300 αν θες ακολουθησε την συμβουλη μου...ξεκινωντας πριν απο χρονια εφτασα σε σημειο να δαπανησω αρκετα χρηματα για φτηνες κινεζικες μ@@@@ιες και εμαθα!!!φιλικα Κωστας :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγγελε σε αυτα τα λιτρα και το στοκαρισμα που σου επιτρεπουν σε οργανισμους,θεωρω πως μπορεις να τη "σκαπουλαρεις" και χωρις skimmer κανοντας αλλαγες νερου καθε μια η' δυο εβδομαδες(ισως και καθε τρεις αναλογα το ταισμα και τις τιμες σου).

Δεν ειναι απαραιτητο για να λειτουργησει το ενυδρειο σου αλλα απο την αλλη δεν θα κανει και κακο.

Θετικα

-Θα εχεις μια εξτρα οξυγονωση στο ενυδρειο

-Θα σε βοηθαει σε ενα βαθμο να εχεις πιο καθαρο νερο(σε οργανικα κτλ,αρα και σε καποιες τιμες)

-Ισως να μπορεις να ταισεις λιγο παραπανω(αλλα σε αυτα τα λιτρα τα περιθωρια σου ειναι ηδη περιορισμενα οσον αφορα στο εξτρα ταισμα)

Αρνητικα

-Κοστος αγορας αφου τα παραπανω μπορουν να στα καλυψουν και οι αλλαγες νερου(αρκει να γινοναται τουλαχιστον καθε 2-3 εβδομαδες)

-Θα σου πιασει χωρο ο οποιος σε αυτα τα λιτρα ειναι σημαντικος.

Οτι και να διαλεξεις δεν θα ειναι λαθος αρκει να εχεις στο μυαλο σου οτι αν πας xωρις skimmer θα πρεπει να κανεις τις αλλαγες νερου που ανεφεραμε :thumbsu:

Βαζεις κατω τα κριτηρια σου και αποφασιζεις αναλογα.

Αν το σκεφτεσαι ομως,η προταση του νικου ειναι απο τις καλυτερες :thumbsu:

σ'ευχαριστω παρα πολυ γιατι ειχα μπερδευτει λιγο !!!!! αλλαγες νερου κανω εβδομαδιαια !!! ειναι καλο ;;;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα,αποψη μου ειναι οτι reef χωρις skimmer δεν γινετε ανεξαρτητος λιτρων,ο λογος ειναι οτι ποτε δεν σταματας με "ευκολα"κοραλια και ολο κατι θα βαλεις...αλλος ειναι οτι με skimmer ειναι δυσκολο να χασεις ευκολα παραμετρους βασικους ωστε να σου γυρισεει τουμπα το ενυδρειο.Στην φυση που και που αφριζει...αρα και εμεις κατι πρεπει να κανουμε αποβαλωντας "καταλειπα" του συστηματος που εχουμε διμιουργηση.Για μενα αν εχεις σκοπο να μεινεις σε αυτα τα λιτρα(και εγω σε αυτα επεσα)καλο ειναι να κοιταξεις να προμηθευτης ενα αξιοπιστο skimmer π.χ mce 300 αν θες ακολουθησε την συμβουλη μου...ξεκινωντας πριν απο χρονια εφτασα σε σημειο να δαπανησω αρκετα χρηματα για φτηνες κινεζικες μ@@@@ιες και εμαθα!!!φιλικα Κωστας :thumbsu:

γεια σου Κωστα !!!! σ'ευχαριστω πολυ ...

και εγω ειμαι της αποψης να βαλω ενα βολικο skimmer κρεμαστο εξαλου εχει κοψιματα το καπακι δεν θα χρειαστω να κανω

ιδιαιτερη λατρα πιστευω οτι θα βοηθησει παρα πολυ το νερο !!!! απλα ηθελα καποιες γνωμες να μου πουν ολα τα παιδια που εχουν εμπειρια !!!!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ !!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω κατι?? γιατι δεν παιρνεις απο τα jumbo με 20ε το 15λιτρο και με μια diy αναπληρωση το κανεις sump...Θα γλυτωσεις πολλα λιτρα

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω χορο νικολα !!!! αν ητανε να εβαζα σαμπ θα επερνα και μεγαλυτερο !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

θα βαλω αυριο μαζι με τα κοραλια !!!

αλλα εχω βαλει !!! δεν τις εχεις δει ;;;;

Link to comment
Share on other sites

νικολα θα σε φτιαξω αυριο που θα ανεβασω

κανε λιγο υπομονη και αυριο το απογευμα ( θελω να πιστευω) γιατι θελω να κολλησω καποια κοραλια θα ανεβασω !!!!!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια το θεμα σου και πολλων αλλων με εχει ψησει να φτιαξω το δικο μου 60αρι θαλασσινο

Link to comment
Share on other sites

τελεια !!!!!

αν το εχεις σκεφτει και σου αρεσει ξεκινα !!!!

μια χαρα νικολα !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ετσι κι αλλιως εγω σου ειπα τι πηρα κανε και μια ερευνα αγορας και μπες στην αλμυρα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:thumbsu::thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

ναι και σε ευχαριστω για την ενημερωση...Τωρα το θεμα ειναι γονεις....αν θα γινει θα γινει bb

Link to comment
Share on other sites

θα δουμε..προτεραιοτητα να φυγουν τα χρυσοψαρα

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να τα βαλεις σε αγγελια απο το φορουμ

καποιος θα βρεθει να τα παρει........

Link to comment
Share on other sites

νομιζεις δεν το εχω κανει?? δεν φευγουν με τιποτα...οχι μονο σε εμενα αλλα και στον Αγγελο(Akridas)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πονεμενη ιστορια τα χρυσοψαρα..... Αααχ!!!

το ξερω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...