Jump to content

Βοήθεια Σχετικά Με Το Ενυδρείο Μου


Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα παιδιά, επειδή τώρα τελευταία έχω αρχίσει να ασχολούμαι με τον υπέροχο κόσμο των ψαριών θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το τι να κάνω στο ακόλουθο θέμα που μου προέκυψε λόγω έλλειψης εμπειρίας και σωστής πληροφόρησης.



Έχω ένα υποτιθέμενο ενυδρείο 4.5 λίτρων και έχω μέσα δύο χρυσόψαρα...Όμως όπως ανακάλυψα αργότερα το κάθε χρυσόψαρο θέλει τουλάχιστον 30 λίτρα νερό το καθένα.Επίσης δεν έχω μέσα φίλτρο με αποτέλεσμα να πρέπει κάθε μέρα να αλλάζω το νερό του ενυδρείου με το χέρι και πιστεύω πως στρεσάρω και πολύ τα ψαράκια μου που πρέπει να τα βάζω σε ένα μικρότερο για 5 λεπτά και να καθαρίζω το χαλίκι και το ψεύτικο φυτό με αποτέλεσμα να το θεωρώ πλέον βάναυσο για τα καημένα τα ζωντανά ...Δεν ξέρω τι να κάνω, παρακαλώ πολύ οποιοσδήποτε με περισσότερη εμπειρία από μένα να με βοηθήσει και εφόσον μένω και Πάτρα αν μπορείτε στείλτε μου link με ιστοσελίδες που να πουλάνε καλά και σχετικά φτηνά ενυδρεία.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων




Σημείωση:Το μικρότερο χρυσόψαρο όλως περίεργος ζούσε μέχρι και πριν από μία εβδομάδα σε ένα ''ενυδρείο'' 1250ml εδώ και 8 μήνες πως και δεν πέθανε;Επίσης επισυνάπτω φωτογραφίες για να δείτε την κατάσταση πως έχει.


post-59256-0-05763600-1402306572_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

οπως θα διαβασες, δεν ζει τιποτα σε αυτο το πλαστικο λεκανακι που τα εχεις..

αν δεν μπορεις να παρεις οτι χρειαζονται αμεσα.. καλυτερα να τα επιστρεψεις πισω , αλλιως θα ψοφησουν αργα ή γρηγορα..

τα ψαρια σου ειναι comet, αρα (φυσιολογικα) μεγαλωνουν και πολυ! θα πρεπει να παρεις ενυδρειο με 1 μετρο μηκος.. δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσεις..

ριξε μια ματια κι εδω.. http://www.aquazone.gr/forums/topic/94252-oothiiioao-ia-aaioaenaassi-aea-noouoeana/

στην αλλαγη δεν βγαζεις τα ψαρια εξω... απλα προετοιμαζεις το νερο με αντιχλωριο σε ενα καθαρο κουβα ή λεκανη και κανεις την αλλαγη ενω βρισκονται μεσα τα ψαρια..

μεχρι να αποφασισεις τι θα κανεις (συντομα) δεν ταιζεις καθολου , τιποτα ! και κανεις το μισο νερο αλλαγη καθε μερα με αντιχλωριο.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Ρίξε μια ματιά στο θέμα που έχω στην υπογραφή μου για να ενημερωθείς σχετικά με τα πρώτα βήματα.

Το μικρό χρυσόψαρο μπορεί να επιβίωσε μέχρι στιγμής, αλλά υπάρχει πιθανότητα να έχει πάθει βλάβες από την αμμωνία. Επίσης μπορούμε να μιλήσουμε και για την πιθανότητα νανισμού.

Όπως πολύ σωστά είπες , πρέπει να προχωρήσεις σύντομα σε αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου και μάλιστα επειδή τα χρυσόψαρά σου είναι common , καλό είναι να προμηθευτείς ένα, με μήκος στο 1 μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και θα προσπαθήσω το καλύτερο για τα ψάρια μου με την ελπίδα να ζήσουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Ρίξε μια ματιά στο θέμα που έχω στην υπογραφή μου για να ενημερωθείς σχετικά με τα πρώτα βήματα.

Το μικρό χρυσόψαρο μπορεί να επιβίωσε μέχρι στιγμής, αλλά υπάρχει πιθανότητα να έχει πάθει βλάβες από την αμμωνία. Επίσης μπορούμε να μιλήσουμε και για την πιθανότητα νανισμού.

Όπως πολύ σωστά είπες , πρέπει να προχωρήσεις σύντομα σε αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου και μάλιστα επειδή τα χρυσόψαρά σου είναι common , καλό είναι να προμηθευτείς ένα, με μήκος στο 1 μέτρο.

comet :)

αν δεν μπορεσεις για ενυδρειο συντομα και θελεις να τα κρατησεις..

παρε ενα κουτι πλαστικο αποθηκευσης 60-100 λιτρων και βαλτα μεσα με ενα στρωμμενο εσωτερικο φιλτρο... ετσι εχεις τον χρονο μπροστα σου να διαλλεξεις το σωστο ενυδρειο και φιλτρο για τα ψαρια σου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...