Jump to content

Νερο Όσμωσης Και Φυτά !!


Recommended Posts

Άρα το συμπέρασμα;

100% Α/Ο και φυτά δεν πάνε. Άρα θα έχει πρόβλημα με τα φυτά του ο φίλος που ρώτησε ,αν δεν χρησιμοποιήσει ....ματζούνια!

Σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει εξαιρετικά μαλακό νερό και η χρήση 100% Α/Ο είναι μονόδρομος, ναι θα πρέπει με κάποιο τρόπο να βρεθούν τα ιχνοστοιχεία στην στήλη νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει εξαιρετικά μαλακό νερό και η χρήση 100% Α/Ο είναι μονόδρομος, ναι θα πρέπει με κάποιο τρόπο να βρεθούν τα ιχνοστοιχεία στην στήλη νερού.

Συμφωνώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ένα καλό σκεύασμα για ιχνοστοιχεία ξερουμε έχετε να προτείνετε κάτι καλό???

FLOURISH TRACE της Seachem

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα πολλα ιχνοστοιχεια τα ψαρια τα περνουν απο τις τροφες αλλα αν θελουμε και το κατι καλυτερο για τα ψαρια μας εφοσον κανουμε χρηση αο μπορουμε να προσθετουμε και καποιο σκευασμα μια που εχουν την ταση πολλα απο αυτα να οξειδωνονται και να μην ειναι ποια ευκολα αφομιωσημα. Τωρα οταν μπαινουν στην μεση και τα φυτα εκει πρεπει καπου να βρεθει η χρυση τομη μεταξη αυτων και του ειδους ψαριων που φιλοξενουμε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα χρησιμμοποιω α/ο εδω και1,5χρονο με 100% α/ο στις αλλαγες και ποτε δεν ειχα προβλημα ουτε μετα ψαρια(νεον,γαριδες)ουτε μετα φυτα που το εχω αλλαξει 2 φορες aquascape με καποια δυσκολα φυτα οπως cuba,blyxa.....θεωρω οτι αποροφουν καλυτερα τα φυτα αυτα που χρειαζονται με μαλακο νερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και εγώ πιστευω καλύτερα είναι με αο να προσθέτουμε κάποια ιχνοστοιχεία και ειμαστε οκ !!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ πιστευω καλύτερα είναι με αο να προσθέτουμε κάποια ιχνοστοιχεία και ειμαστε οκ !!!!

ναι παντα με ιχοστοιχεια

Link to comment
Share on other sites

Αντίστροφη Όσμωση και ιχνοστοιχεία.

Με την αφορμη του θεματος θα προσπαθησω με οσο ποιο απλα λογια να εκφρασω την λειτουργια και χρησημοτητα των ιχνοστοιχειων για τους υδατινους οργανισμους θελωντας να δωσω μια γενικη εικονα του ολου θεματος και την δυνατοτητα να κατανοησουν σε ένα αρχικο σταδιο την χρηση τους και πώς να αρχισουν να φτιαχνουν της καταλληλες συνθηκες του μικρου μας οικοσυστηματος.

Αλλα πριν μπουμε στους τροπους προετοιμασιας του νερου ας αναφερουμε το γιατι χρησιμευουν σε γενικες γραμμες τα ιχνοστοιχεια.

Ψάρια φυτά και ασπόνδυλα απαιτούν συγκεκριμένα στοιχεία να είναι παρόντα στο νερό βοηθωντας την ωσμωτική ισορροπία εξασφαλίζωντας την κατάλληλη βιοχημική λειτουργία τους και συμβάλλοντας στη συνολική μακροπρόθεσμη υγεία τους.

Το Ασβέστιο απαιτείται για την πήξη του αίματος, τον σχηματισμό των οστων, και διάφορες μεταβολικές διεργασίες στα ψάρια, ενω είναι απαραίτητο για τη σταθερότητα του κυτταρικού τοιχώματος / διαπερατότητα και ενζυματικές διεργασίες στα φυτά.

Το Κάλιο και το νάτριο είναι επισης σημαντικα στοιχεια για τα ψάρια, και απαιτείται για τη σωστή νευρολογική και μυϊκή λειτουργία τους. Το Κάλιο απαιτείται επίσης για την πρωτεϊνική σύνθεση, και την ενεργοποίηση ενζύμων στα φυτά.

Το μαγνήσιο είναι ένα συστατικό της χλωροφύλλης και χρησιμοποιείται επισης στην ενεργοποίηση ενζύμων και την καλη αποροφηση του ασβεστιου.

Μιλωντας λιγο ποιο πρακτικα στα ψαρια τα νεφρα, το δερμα και τα βραγχια δουλευουν ομαδικα για την οσμωρυθμιση και διατηρουν στο αιμα τους το ποσοστο συγκεντρωσης ορισμενων ουσιων όπως τα μεταλλικα αλατα σε ένα λογικο φασμα τιμων το οποιο είναι υψιλοτερο από το νερο του ενυδρειου και χρησημοποιουν τα νεφρα και τα βραγχια ώστε να απεκκρινουν τα περισσευούμενα αλατα. Το δερμα από πλευρας του, αφηνει το νερο να περνα μεσα του και αυτό γινεται λογο του ότι το αραιότερο διαλυμα που είναι το νερο του ενυδρειου προσελκύετε από το πυκνωτερο σε αλατα περιβαλλον που είναι το σωμα του ψαριου βοηθωντας την σωστη λειτουργια του οργανισμου, ενώ στα ψαρια του αλμυρου νερου γινεται σχεδον το αντιθετο και δηλαδη αποροφουν αρκετο νερο αλλα το απεκρυνουν μεσω των βραγχιων και των οσφυων σε μορφη ουρων μεγαλης συμπυκνωσης αλατων.

Τωρα οσο αφορα την Αντιστρωφη οσμωση ως γνωστο κατακρατα σχεδων τα παντα εχοντας ως αποτελεσμα ένα νερο απαλλαγμενο από τα παντα, (μικρο μακρο στοιχεια) λειτουργωντας σαν αρχικη βαση για να φτιαξουμε το νερο του ενυδρειου μας αναλογα με τις απαιτησεις των οργανισμων που θα φιλοξενησουμε, ειτε αυτά είναι ψαρια, ασπονδυλα ή φυτα.

Ο ποιο απλος και οικονομικος τροπος για να αναπληρωσουμε καποια ιχνοστοιχεια είναι να συμπληρωσουμε ένα ποσοστο νερου από το δυκτιο μας εχοντας όμως μια αγνωστη πηγη και ποσοτητα μακρο μικρο στοιχειων που μας ενδιαφερουν, ενώ από την άλλη υπαρχουν καποια σκευασματα οπου ξερουμε στην σωστη αναλογια μιξης με το νερο από την αο. Τετοια σκευασματα, όπως το equilibrium της seachem ή το Remineraliz της Brightwell μας βοηθουν σε μια πρωτη φαση να φτιαξουμε την γενικη σκληροτητα του νερου που επιθυμουμε εισαγωντας και τα κυρια στοιχεια οπου εχουν πρωταρχικα αναγκη οι οργανισμοι που φιλοξενουμε. Από εκει και περα σκευασματα όπως το Flourish προσθετωνται κατά βουληση και αναλογα την φυτικη μαζα και τις αναγκες που εχουμε στο ενυδρειο μας συμπληρωματικα.

Δυστηχως το κατεβατο δεν το γλυτωσα αλλα ελπιζω καποιοι να βοηθηθουν και εδώ ειμαστε για να το συζητησουμε……

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

απλό λιτό κατανοητό, δεν αφήνει περιθώρια παρερμηνείας ως προς την χρήση εισαγωγής ιχνοστοιχείων στο νερό όσμωσης , 100% χρήση νερού όσμωσης δεν δίνει πλεονέκτημα ούτε για τα ψάρια ούτε για τα φυτά

Link to comment
Share on other sites

Οντως φιλε μου και αυτο ειναι το τελικο σκεπτικο. Εν ολιγης πουθενα στη γη δεν εχουμε ενα περιβαλλον μονο απο νερο οσμωσης, και ας περνουν ενα ποσοστο μεγαλο ιχνοστοιχειων και απο τις τροφες που καταναλωνουν οι διαφοροι οργανισμοι.

Link to comment
Share on other sites

Αντε τωρα ωρα για Μπραζιλ :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε όλοι την παρέα το θέμα είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον το μόνο που θέλω να ρωτήσω ,έχω εξάτμιση νερού και θέλω να αναπληρώσω μόνο από οσμωση μπορώ να βάλω ιχνοστοιχεία? και κατι άλλο θέλω να ρωτήσω διαφορετική είναι η χρήση ιχνοστοιχειον για τα ψάρια και διαφορετικά για τα φυτά έτσι δεν είναι δηλαδή δυο διαφορετικά σκευάσματα??

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε ολα

Είναι διαφορετικά σκευασματα

Έγινε επεξεργασία - dimos
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε όλοι την παρέα το θέμα είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον το μόνο που θέλω να ρωτήσω ,έχω εξάτμιση νερού και θέλω να αναπληρώσω μόνο από οσμωση μπορώ να βάλω ιχνοστοιχεία? και κατι άλλο θέλω να ρωτήσω διαφορετική είναι η χρήση ιχνοστοιχειον για τα ψάρια και διαφορετικά για τα φυτά έτσι δεν είναι δηλαδή δυο διαφορετικά σκευάσματα??

Οταν εχουμε εξατμηση τα αλατα μενουν στο ενυδρειο και εξατμιζεται το νερο, πραγμα το οποιο αν θελουμε απλα να αναπληρωσουμε νερο χρησιμοποιησε μονο νερο απο αο. Οπως και να εχει η αλλαγη νερου δεν πρεπει να καταργητε γιατι τα αλατα θα πρεπει οπως και να εχει να ανανεωνονται συν του οτι αποβαλουμε τα περισευωμενα νιτρικα και τοξινες απο το συστημα μας. Το ασβεστιο, μαγνησιο και καλιο ειναι στοιχεια που δεν πρεπει να λειπουν απο το συστημα μας μια που ισοροπουν το συστημα μας οπως το ΡΗ και το καλιο ειναι το δευτερο σημαντικοτερο στοιχειο μετα τις αζωτουχες ενωσεις για τα φυτα κυριως.
Link to comment
Share on other sites

Δε πρέπει να ξεχνάμε πως τα φυτά έχουν και ρίζες και τρέφονται και από τον βυθό. Ούτε να ξεχνάμε πως κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό. Κάποια στοιχεία που χρειάζονται τα φυτά είναι πολύ πιθανό να τους παρέχονται από τα υπολείμματα τροφής ή τους ρύπους των ψαριών (δε το έχω διαβάσει κάπου, αλλά μάλλον μπορούμε να το υποθέσουμε με αρκετή ασφάλεια). Συνεπώς το να λέμε χρησιμοποιώ 100% νερό Α/Ο και τα φυτά μου πάνε σφαίρα δε μας δίνει την πλήρη εικόνα του ενυδρείου. Πρέπει να λάβουμε υπόψη μας βυθό, υπόστρωμα, τάισμα ψαριών, πλήθος ψαριών, είδος φυτών......

Link to comment
Share on other sites

Δε πρέπει να ξεχνάμε πως τα φυτά έχουν και ρίζες και τρέφονται και από τον βυθό. Ούτε να ξεχνάμε πως κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό. Κάποια στοιχεία που χρειάζονται τα φυτά είναι πολύ πιθανό να τους παρέχονται από τα υπολείμματα τροφής ή τους ρύπους των ψαριών (δε το έχω διαβάσει κάπου, αλλά μάλλον μπορούμε να το υποθέσουμε με αρκετή ασφάλεια). Συνεπώς το να λέμε χρησιμοποιώ 100% νερό Α/Ο και τα φυτά μου πάνε σφαίρα δε μας δίνει την πλήρη εικόνα του ενυδρείου. Πρέπει να λάβουμε υπόψη μας βυθό, υπόστρωμα, τάισμα ψαριών, πλήθος ψαριών, είδος φυτών......

+1

Ρε Θοδωρη οταν παταω για like, μου δεινει σφαλμα και οτι εχω φτασει το οριο για σημερα ενω δεν εχω ψηφιση, τη παιζει;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το θέμα θυμήθηκα ένα ωραίο άρθρο που βοήθησε και εμένα κάποτε

http://www.aquazone.gr/forums/topic/1554-aiossoonioec-uoiuoc-aaiidheeoiuo/#entry8531

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ph kh και gh σου βγάζει η όσμωση και το θέλεις τόσο χαμηλά;

Θέσε κάποιες παραμέτρους ως σταθερές (μπούσουλα) πρώτα και από και και πέρα μπορείς να το κρατήσεις μαλακό το νερό σου και με άλλους τρόπους.

Να υπολογίσεις ότι με kh κάτω από 3 το ph σου θα ειναι επικίνδυνα ευμετάβλητο την στιγμή που θα θες να παρέχεις στο σύστημα σου περισσότερο διοξείδιο .

Όπως σου είπαν και οι προλαλησαντες , φυτά , ψάρια, γαρίδες και λοιπά ζωντανά χρειάζονται ηλεκτρολητες και ιχνοστοιχεία ( macro nutrients ) πέρα από τα θρεπτικά συστατικά τους (micro nutrients) διαφορετικά εμφανίζονται σημάδια αβιταμίνωσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το νερό όσμωσης έχει τιμες 0 σε όλα αν τα φίλτρα και η μεμβράνη δουλεύουν σωστα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...