Jump to content

Πολλές Άλγες Και Πως Να Τις Ξεφορτωθώ


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

Στο ενυδρείο έχουν μαζευτεί όλα τα είδη των άλγεων και 1. δε ξέρω γιατί ενώ 2. δεν ξέρω απο που να αρχήσω να ξεφορτώνομαι και πως...

Να πω πως το ενυδρείο είναι 60λίτρα μικτά και υπολογίζω περίπου 50 καθαρά.

Αλλάζω 14 λίτρα νερό κάθε εβδομάδα ενώ όταν υπάρχουν περιόδοι που δεν προλαβαίνω τότε τη 2η βδομάδα αλλάζω 28 λίτρα.

Ο Φωτισμός είναι απο τη 1x Τ8 στάνταρ λάμπα του ενυδρείου τον οποίο είχα για 8 ώρες και τον μείωσα στις 6 ώρες.

Η θέση του ενυδρείου είναι σε σημείο που έχει φυσικό φως αλλά ο ήλιος δε σκάει πάνω του όπως φαίνετε και στη φωτογραφία. Ίσως να σκάει πάνω του ήλιος κατα το ξημέρωμα αλλά αυτο θα είναι για λίγη ώρα.

Όπως φαίνετε στις φωτογραφίες οι άλγες που έχουν αναπτυχθεί είναι

πάνω στα φύλλα τις ανούμπιας είναι η καφέ άλγη

πάνω στα φύλα τις κρυπτοκορύνας είναι η τριχωηδείς άλγη

πάνω στα τζάμια είναι πράσινη άλγη η οποία φαίνετε στο σκούπισμα πολύ εντονα

πάνω στις πέτρες και το ξύλο υπάρχει πράσινη άλγη η οποία είναι σα χορταράκια

τέλος κάτω απο το χαλίκι υπάρχει στρώμα άλγης (ακόμα και στις θαμένες πέτρες)

Απο μετρήσεις:

θερμοκρασία: 26C

ΝΟ2-ΝΟ3 = 0 (σύμφωνα με τα stics)

ΝΗ4= <0.05mg/lt (υγρά)

PH=περίπου 7.5 (υγρα)

KH=6 (sticks)

GH=>4 (sticks)

Τέλος επειδή η ανουμπιες κιτρινίζαν και σαπιζαν ρίχνω μισή δώση Seachem Flrourish κάθε 15μέρες.

Απο ψαρακια έχω 5 γκαπυ + γένες (υπολογίζω σύνολο καμια 15αριά) + 3 henela

Τι να κάνω??

Σκεύτομαι μήπως να βάλω κανα pleko ή apple snail να κάνουν πάρτι? (αν και τα apple θα τα φάνε τα helena)

post-58292-0-69545800-1402820517_thumb.jpg

post-58292-0-77104500-1402820524_thumb.jpg

post-58292-0-20896700-1402820532_thumb.jpg

post-58292-0-89360000-1402820539_thumb.jpg

post-58292-0-60708800-1402820547_thumb.jpg

post-58292-0-00067400-1402820556_thumb.jpg

post-58292-0-35697600-1402820873_thumb.jpg

post-58292-0-30738800-1402820882_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πρεπει να κανεις μικρές αλλαγές νερου συχνα ανα 2 μέρες καλά θα είναι , έπειτα αν μπορείς ν κατεβάσεις λίγο την θερμοκρασία , οπωσδήποτε κοβεις το λίπασμα είναι υπερβολικά πολύ για το ενυδρείο σου τα λίτρα σου τα φυτά σου και πάρε λίγο excel να ριχνεις

Link to comment
Share on other sites

H κάθε άλγη έχεις τις δικές αιτίες

Για μένα το τελευταίο που πρέπει να σ απασχολεί είναι η θέση του ενυδρειου & ο ήλιος

(Έχω ένα ενυδρείο ακριβώς δίπλα σε παράθυρο - απλά φροντίζω τις ωρες που χτυπαει το φως να έχω κατεβασμένα τα παντζούρια

Έχω ένα ενυδρείο σε εξωτερικό χώρο...και προστατεύω την μια του πλευρα με πλαστική μεμβράνη)

Αυτό που πρέπει να δεις ειναι τα watt της λάμπας σου και πόσα χρόνια τρέχει η ίδια λάμπα?

Τα μηδενικά νιτρικά δεν είναι ότι καλύτερο για τα φυτά

Μήπως ταίζεις λίγο?

Το λίπασμα εννοείται πως το σταματάς, γιατί απ ότι φαίνεται το χρησιμοποιούν περισσότερες οι άλγες και λιγότερο τα φυτά

Νομίζω πως θα πρέπει να προσθέσεις φυτά ταχείας ανάπτυξης και να δοκιμάσεις τη χρήση excel ή DIY CO2

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα είναι 15W και ο τύπος είναι Τ8 Nature. Η λάμπα έιναι 6 μηνών, όσο και το ενυδρείο.

Ταιζώ 2 φορές την ημέρα αλλά τόσο όσο να μην πέφτει κάτω. Αλλά ακόμα και αν πέσει κάτω τα helena κανουν δουλειά

Αν σταματίσω το λίπασμα τότε η ανουμπιες θα ξανα αρχίσουν το σαπισμα... Μπορώ να μειώσω τη δώση ή να αραιώσω κι άλλο τα διαστήματα.

Να κατεβάσω τη θερμοκρασία σε πόσους βαθμούς?

Το "λίγο" excel πόσο λίγο είναι?

Όταν έστεινα το ενυδρείο, δεν βρήκα φυτά ταχείας ανάπτυξης που να ταιριάζουν στο μέγεθος και το φωτισμό του ενυδρείου. Ή θα έπρεπε να προσθέσω λάμπες (δύσκολο) ή θα έπρεπε να πάω σε μεγαλύτερο (ψηλότερο) ενυδρείο (επίσεις δύσκολο). Οπότε το μόνο φυτό που να ταιριάζει ήταν οι κρυπτοκορίνες...

Να αναφαίρω ότι στην επιφάνεια δεν υπάρχει ανατάραξη, παρα μόνο ένα επιφανιακό ρεύμα που δημιουργείτε απο την έξοδο του φίλτρου.

Για CO2 επίσης δύσκολο μιας και δεν υπάρχει χώρος (ήδη έχει γίνει κατάλυψη σε ένα ντουλάπι και ξέρετε πως είναι οι γυναίκες με τα ντουλάπια της κουζίνας. Τα θέλουν ΟΛΑ δικά τους :) )

Link to comment
Share on other sites

Το λιγο ειναι οσο γραφει πανω το μπουκαλι του excel για τα λιτρα σου οταν το υπολογισεις

Φυτα γρηγορης αναπτυξης .....π.χ hygrophilia το πιο ευκολο ολων , pistia, και ενα το οποιο αφου εχεις γκαπακια πιυ γεννανε απορω πως και δεν το εχεις βαλει , εννοω βεβαια κερατοφυλο

Λιπασμα το συγκεκριμενο που βαζεις επειδη ειναι συμπυκνωμενο θελει ιδιαιτερη προσοχη γιατι εχει και πολυ σιδηρο , σκεψου οτι στο δικο μου ενυδρειο (πατα στη διευθυνση που εχω στην υπογραφη μου) που ειναι 270 λιτρα φουλ φυτεμενο και ριχνω ενα καπακι σπασμενο σε δυο δοσεις την εβδομαδα

Την θερμοκρασια αν μπορεις μεχρι 24 θα ηταν καλα για τα φυτα

Οι ανουμπιες μ9ηπως τις εχεις φυτεψει αντι να τις πιασεις σε κανα ξυλο η πετρα ?

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα είναι 15W και ο τύπος είναι Τ8 Nature. Η λάμπα έιναι 6 μηνών, όσο και το ενυδρείο. Τα watt είναι λίγα για τόσα λίτρα. Υπάρχει δυνατότητα να προσθέσεις επιπλέον φωτισμό?

Ταιζώ 2 φορές την ημέρα αλλά τόσο όσο να μην πέφτει κάτω. Αλλά ακόμα και αν πέσει κάτω τα helena κανουν δουλειά Τι τροφές ταίζεις?

Αν σταματίσω το λίπασμα τότε η ανουμπιες θα ξανα αρχίσουν το σαπισμα... Μπορώ να μειώσω τη δώση ή να αραιώσω κι άλλο τα διαστήματα. Καλύτερα να ξεκινήσεις excel και σταματήσεις το λίπασμα, μέχρι να λυθεί το θέμα με τις άλγες

Να κατεβάσω τη θερμοκρασία σε πόσους βαθμούς? H ανώτατη θερμοκρασία για τα γκάπις είναι περίπου 28. Αυτή την εποχή νομίζω πως και οι 25 θα ήταν μια χαρά

Το "λίγο" excel πόσο λίγο είναι? Οσο προτείνει η εταιρεία. ΠΟΤΕ περισσότερο

Όταν έστεινα το ενυδρείο, δεν βρήκα φυτά ταχείας ανάπτυξης που να ταιριάζουν στο μέγεθος και το φωτισμό του ενυδρείου. Ή θα έπρεπε να προσθέσω λάμπες (δύσκολο) ή θα έπρεπε να πάω σε μεγαλύτερο (ψηλότερο) ενυδρείο (επίσεις δύσκολο). Οπότε το μόνο φυτό που να ταιριάζει ήταν οι κρυπτοκορίνες... Νομίζω πως είτε μέσω αγγελίας είτε μέσω καταστημάτων, μπορείς να βρεις εύκολα φυτά. Αυτά ειναι που θα τραβήξουν τις ουσίες από το ενυδρείο και θα περιορίσουν τις άλγες (σε συνδιασμό πάντα με τον σωστό φωτισμό)

Να αναφαίρω ότι στην επιφάνεια δεν υπάρχει ανατάραξη, παρα μόνο ένα επιφανιακό ρεύμα που δημιουργείτε απο την έξοδο του φίλτρου. Μια χαρά είσαι

Για CO2 επίσης δύσκολο μιας και δεν υπάρχει χώρος (ήδη έχει γίνει κατάλυψη σε ένα ντουλάπι και ξέρετε πως είναι οι γυναίκες με τα ντουλάπια της κουζίνας. Τα θέλουν ΟΛΑ δικά τους :) ) Ούτε ένα μπουκάλι 1.5-2 λίτρα δεν χωράει, ώστε να φτιάξεις CO2 με μαγιά και ζάχαρη?

Τη φωτοπερίοδο προσπάθησε να την κρατάς σταθερή. Κι αν για κάποιο λόγο την αυξάνεις ή την μειώνεις, αυτό πρέπει να γίνεται σταδιακά (15' ανά 24ωρο)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

"Εξαφανιστικα" λόγο απουσίας στο εξωτερικό οπότε τώρα που γύρισα ξανά πιάνω το θέμα.

Έχουμε και λέμε:

Dimos:

κερατο φύλλο δεν έχω βάλει γιατι οταν μεγαλώσει θα κόβει το φως προς τις ανουμπιες. Έχω κρυπτοκορυνες για να κρύβονται τα γκαπακια.

Στα 50λτ νερου το λίπασμα που πρεπει να ρίχνω ειναι 1ml. Εγω ρίχνω περίπου 0.5ml

Ανουμπιες πιασμένες σε ξύλο

Chocolate puma:

Σε 40cm μέγεθος λαμπας δε βρίσκω περισσότερα watt

Τροφές βάζω διάφορα: novo guppy, novo granomix, novo fill & spiroulina σε ταμπλετες

Για το CO2 το ενυδρειο ειναι 60lt. Εχει ήδη φιλτρο εσωτερικό που τρώει χώρο. Βάλε και 6-7 πόντους βυθο ακόμα μικρότερο. Αν βάλω και μπουκάλι 1.5lt τι θα απομείνει;;

Ενώ τη θερμοκρασία την έχω ρίξει απο το θερμοστατη το πρωι φτάνει 28C λόγο καιρικών συνθηκών. Φοβάμαι πως αν ρίξω κι άλλο το θερμοστατη, το βράδυ θα ειναι κρύο το νερο.

Θα πάω να πάρω excel και θα αρχίσω να ρίχνω να δώ τι θα γίνει...

Έγινε επεξεργασία - animalinstict
Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι το καλό οι ανουμπιες θέλουν σκιά

Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι το καλό οι ανουμπιες θέλουν σκιά

Συν ένα. Δεν θα τους δημιουργήσει πρόβλημα το κερατόφυλλο σε καμιά περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω για την pistia και το κερατοφυλλο αλλα οχι στην παρουσα φαση που συμφωνα με τα στικς τα νιτρικα σου ειναι μηδενικα.Καλυτερα παρε υγρα τεστ νιτρικων ,ριξε περισσοτερη τροφη(εχεις τα helena στο βυθο) κανε πιο συχνες αλλαγες νερου και εδω ειμαστε και παλι :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε ποιο συχνες αλλαγεσ δηλαδη ανα ποσο διαστημα και ποση ποσοτητα;

Αν βαλω κανα πλεκο η καποιο αλλο αλγοφαγο δε θα εχω ποιο γρηγορο και ποιο μονιμο αποτελεσμα; Εκτος το οτι ο πλεκο μεγαλωνει πολυ πραγμα που λυνετε ευκολα χαριζοντας τον και ξανα παιρνοντας ενα μικροτερο, υπαρχει καποιο αλλο μειωνεκτημα σε αυτη τη λυση;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μην κανεις την ζωη σου δυσκολη ..........βαλε κερατοφυλο οπως ειπαμε και αλλαξε δυο κανατες νερο ( το 30% δηλαδη) καθε τεταρτη και κυριακη ας πουμε και θα ξεμπλεξεις ......μην περιμενεις λυση ομως μεσα σε μια βδομαδα

βαλε καμια αμανο γαριδα αν θες να βαλεις αλγοφαγο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εκανα μια αλλαγη 14lt.

Καλη ιδέα η amano. Μπήκαν ήδη 3 απο αυτές και εχουν πιάσει δουλεια!

Έριξα και excel. Κανονικα η δώση ειναι 1.25ml αλλα για αρχη έριξα <1ml

Αναμονή για αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες καναν πολυ καλη δουλεια!! Τα φυλλα τις ανουμπιας ξανα γιναν πρασινα και οι πετρες ασπρες!

Τα τζαμια εχουν παραμεινει ομως οπως ηταν και ιδιαιτερα κατω απο την επιφανεια του βυθου.

Τι μπορω να κανω για αυτο;

Σχετικα με τη θερμοκρασια, κατεβασα το θερμοστατη αλλα δυστηχος το πρωι η θερμοκρασια χτυπαει 30αρια :(

Τελος η κρυπτοκορινα σαπιζει τα φυλλα τις.

Να φταιει που σταματισα το λιπασμα;;

Link to comment
Share on other sites

ανεμηστηρακια

πρπει οπωσδηποτε να φτιαξεις την θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...