Jump to content

Μεταφορα -Αποστολη Ψαριων


saxlina

Recommended Posts

Δεν γνωριζω αν υπαρχει καποιο θεμα ηδη στο φορουμ αλλα η ψυχολογια μου αυτη την στιγμη ειναι που χαλια, σαν να εχασα καποιον δικο μου...

Εστειλα 9 ψαρια σε πολυ μικροτερη συσκευασια αποτι θα επρεπε στα ΧΑΝΙΑ, σε πολυ μεγαλυτερη αποσταση απο οση νομιζα οποτε για να μαθω κι εγω αλλα και να μην την πατησουν ΠΟΤΕ αλλοι θα ηθελα την εμπειρια σας...

Σε ποσα λιτρα θα πρεπει να ειναι το καθε ψαρι τη να προσεξουμε στην συσκευασια , εξωτερικους παραγοντες , ωρες κλπ....

ΑΑΥΤΑΑΑΑΑ!!!! :headonwall: :headonwall: :headonwall: :headonwall: :headonwall:

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

P6159917_zps602d7850.jpg

Αυτα που φιανονται στην υπογραφη μου (καλυτερα να φυγει η φωτο αγαπητοι διαχειριστες)

Link to comment
Share on other sites

Κριμα,πολυ νερο,λιγο αερας.Νυχτα ταξιδεψαν η μερα?γιατι παιζει να ειναι και απο ζεστη,αλλα ετσι που τα βλεπω,μαλλον ελειψη οξυγονου ειναι

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο,τα ψαρια ενα ενα,ποτε δυο μαζι.Αλλα δεν ειναι απο αυτο παντος

Link to comment
Share on other sites

χθες 11¨30 με σημερα 6¨30

επρεπε να βαλω κι αλλα μπετονια δεν το πιστευω ρε φιλε δυομιση χρονια πανε τζαμπα σε μια μερα...

Link to comment
Share on other sites

Ταμπλέτα οξυγόνου έβαλες μέσα; Τα είχες μέσα σε φελιζόλ τα βάζα; Τα είχες ατάιστα δυο τρεις μέρες; Η αλήθεια ειναι οτι ηταν λίγο στριμωχτά εκει μέσα. Πολυ λίγα λίτρα και λίγος αέρας. Κρίμα ρε φίλε, κρίμα!

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω,ειναι πολυ ασχημο να τα μεγαλωνεις ,και με μια βλακεια μας να τα χανουμε.Την επαθα και εγω ,αλλα εμαθα.

Και ενα ενα να τα εστελνες,παλι ετσι οπως το γεμισες με νερο ,θα πεθαιναν.Πιστευω και η ζαστη εκανε την ζημια της,γιατι ειναι λιγες οι ωρες ταξιδιου.Εχω παραλαβει μετα απο 18 ωρες ταξιδιου ψαρια μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι μέσα στο καλοκαίρι να αποφεύγουμε να στέλνουμε ψάρια ειδικα σε τέτοιες αποστάσεις ή οταν το κάνουμε, τουλάχιστον να γίνεται με τα βραδινά δρομολόγια και οπωσδήποτε μέσα σε φελιζολ με καλή σφράγιση για να κρατά όσο γίνεται την αρχική θερμοκρασία. Σφίνωμα οι σακούλες μέσα στο φελιζόλ με τσαλακωμένες εφημερίδες που λειτουργούν ως μονωτικό αν δε κανω λάθος και για να μη κουνιούνται. Όχι τόσα ψάρια μαζί κατά τη γνώμη μου μέσα σε κάθε συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβες καλα απο χθες το πρωι σημερα ξημερωματα ....20 ωρες...

αταιστα απο Τεταρτη πρωι , εβαλα ζουμι αντιστρες, αναμεσα εφημεριδες οχι φελιζολ.....πολλα ψαρια μαζι ρε γαμωτο.....

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

Δεν στέλνουμε ψάρια μέσα σε πλαστικά δοχεία αλλά σε εδικές σακούλες όπως αυτές που τα αγοράζουμε από τα Petshops και με αέρα ή καλύτερα οξυγόνο υπό πίεση. Παρόλα αυτά, αν τα πλαστικά δοχεία που χρησιμοποιήθηκαν δεν είχαν κλείσει αεροστεγώς και έβαζες από ένα ψάρι σε κάθε δοχείο ίσως κάποιο να τα κατάφερνε.

Link to comment
Share on other sites

20ωρες ειναι αρκετες,αλλα οχι τραγικες.

Η γνωμη μου ειναι οτι ολα πηγαν στραβα.

1)πολλες ωρες (οχι καθοριστικος παραγοντας)

2)Πολυ νερο ,λιγος αερας (βασικο και καθοριστικος παραγοντας)

3) πολλ ψατια σε μια συσκευασια και μεγαλουτσικα.(ολεθρια αποτελεσματα)

4) Αυτο που λεει ο Παναγιωτης,στα νησια το καλοκαιρη παντα νυχτα να ταξιδευουν.Γιατι ειδικα στο γκαραζ δεν εχει ψυξη.

5) θελει το κουτι να ειναι πολυ καλα μονομενο με φελιζολ.

6) Βασικοτατο.Να στελνουμε τα νορμαλ μεγεθους ψαρια σε σακουλες,που να μπορουμε να την γεμιζουμε με αεραντλια το οξυγονο,και οχι οσο εχει το δοχειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ασε γιατι ολη μερα ειμαι χαλια....την τρελα μου μεσα και το φοβομουν δεν ειχα ξαναστειλει τοσο μακρια...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω οτι η ελλειψη αερα ηταν το πιο κρισιμο..Λιγο νερο θελει και πολυ αερα.Οι ωρες δεν ηταν και παρα πολλες,εχω παραλλαβει ψαρια Καβαλα-Σαμο μετα απο 34 ωρες μια χαρα και χωρις απωλειες.Το ιδιο και Πειραια -Σαμο ,τουλαχιστον 18-20 ωρες.Χανια θα εστελνες αλλαζοντας απο ΚΤΕΛ στο πλοιο?

Έγινε επεξεργασία - Synagridas
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ρε παιδια νομιζω το λεωφορείο ανεβηκε στο πλοιο....κι εγω νομιζα οτι το οξυγονο στο νερο χρειαζονται τα ψαρια πιο πολυ παρα του μπουκαλιου ή της σακουλας.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...