Jump to content

Diy 450L


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ POST ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΕΠΙΕΙΚΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΑΘΟΣ!

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 450 ΛΙΤΡΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΒΙΝΤΕΟ ΣΤΟ YOUTUBE.ΑΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΡΙΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΜΠ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣΩ ΑΚΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΤΡΥΠΑ ΤΗΣ ΥΠΕΡΧΗΛΗΣΗΣ!ΣΥΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΥΨΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ!ΘΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΚΟΥΤΙ ΥΠΕΡΧΗΛΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ΠΥΡΓΟΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ ΟΠΟΤΕ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΥΨΟΣ (70CM) ΣΤΟΥΣ 5 ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΝΤΟΥΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΟΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 8 ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΚΟΥΤΙΟΥ ΥΠΕΡΧΗΛΙΣΗΣ!ΕΑΝ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΓΥΡΟ ΣΤΟΥΣ 15 ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΠΛΕ????

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΜΗ ΔΕΚΤΗ

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλέσω να μην γραφείς με κεφαλαία , καθώς είναι κανονισμός του φόρουμ. Καλώς ήρθες στην παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ηρθες στην παρεα μας :)

Προκειται για θαλασσινου η γλυκου?

Εχεις ξαναφτιαξει κατι σε μικριοτερο?

Τι υλικα,και τι παχος γυαλια εχεις παρει?

Για βαση και φωτιστικο τι σκεφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για τα κεφαλαια αλλα δεν ηξερα τον κανονισμο!

Δεν εχω ξανακολλησει ενυδρειο αλλα γενικως κανω κατασκευες

Τα τζαμια ειναι 10αρια ροντε αλλα με πολυ μικρο καρε ετσι ωστε να μην χανω καθολου επιφανεια κολλησης

και θα μπουν διπλες κοντρες κατω και μονες επανω

Κατα 99.9% θα ειναι γλυκο

και το φωτιστικο θα ειναι κρεμαστο με ντιζες και λαμπες τ5 η power led + ledοταινια RGB

Θα ειναι αρκετα φυτεμενο οποτε χρειαζομαστε φως!!!

καμια ιδεα για την υπερχειλιση????

Έγινε επεξεργασία - KOSBES
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον πιανουν τα χεριασου,ολα θα πανε καλα.Το μονο που θα πρεπει προσεχεις ειναι οταν βαζεις την σιλικονι,να ειναι μονοκοματι ,και οχι με δικοπες.μην σου αφησει κενα,και εχεις διαρροες.

Για την υπερχειλιση-Δεν ανοιγουμε τρυπα τυχαια,υπολογιζουμε σε περιπτωση δικοπης ρευματος,το περισσιο νερο που θα κατεβασει το ενυδρειο,να το δεχεται το sumb.Οποτε πρεπει να υπολογισεις ποσα λιτρα θα κατεβασει,και αναλογα,να δωσεις τρατο στο sumb.Επειδη ομως,λες οτι θα εχεις ανοιχτο ενυδρειο,που σημαινει οτι τα καλοκαιρια θα εχεις και μεγαλη εξατμιση,πρεπει να λαβεις και αυτον τον παραγοντα υποψιν.

Πες μας σε παρακαλω διασταση Μ. Π.Υ

Link to comment
Share on other sites

Απο το στομα σου και στου θεου το αυτι φιλε μου!!!

Το εχω στα υποψην μου φιλέ μου για την σιλικονη και γενικα εχω ριξει ωωωωωρες στο θεμα(κατασκευης)

σιγουρα βεβαια θα υπαρχουν πραγματακια που θα μου εχουν ξεφυγει γιαυτο ακριβωσ ανοιξα και το θεμα και σευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!

το ενυδρειο θα ειναι 110 μηκος 60 φαρδος και 70 υψος με νερο γυρο στους 65(εκει θα ειναι και η κορυφη της υπερχειλισης)!

για να βρω ακριβως τα λιτρα θα γεμισω πρωτα το ενυδρειο μεχρι το υψος τησ υπερχειλισησ μετα το σαμπ και στην συνεχεια θα ξεκινησει το κυκλωμα οποτε δεν θα υπαρχει προβλημα να κανω μπανακι στο σαλονι!

Θα ειναι ανοιχτο για αυτον ακριβως τον λογο αλλα θα υπαρχει και δοχειο αυτοματης αναπληρωσης και στο καπακι θα υπαρχει συστημα ψυξης!

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη απορεια μου ειναι αν πρεπει να κατεβαζει 1500 με 2000 λιτρα ανα ωρα φ32 ειναι καλα και αν ειναι ποση πρεπει να ειναι η διαμεετρος της τρυπας στο τζαμι????

Link to comment
Share on other sites

Απο το στομα σου και στου θεου το αυτι φιλε μου!!!

Το εχω στα υποψην μου φιλέ μου για την σιλικονη και γενικα εχω ριξει ωωωωωρες στο θεμα(κατασκευης)

σιγουρα βεβαια θα υπαρχουν πραγματακια που θα μου εχουν ξεφυγει γιαυτο ακριβωσ ανοιξα και το θεμα και σευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!

το ενυδρειο θα ειναι 110 μηκος 60 φαρδος και 70 υψος με νερο γυρο στους 65(εκει θα ειναι και η κορυφη της υπερχειλισης)!

για να βρω ακριβως τα λιτρα θα γεμισω πρωτα το ενυδρειο μεχρι το υψος τησ υπερχειλισησ μετα το σαμπ και στην συνεχεια θα ξεκινησει το κυκλωμα οποτε δεν θα υπαρχει προβλημα να κανω μπανακι στο σαλονι!

Θα ειναι ανοιχτο για αυτον ακριβως τον λογο αλλα θα υπαρχει και δοχειο αυτοματης αναπληρωσης και στο καπακι θα υπαρχει συστημα ψυξης!

Παραμορφωμενο σε βλεπω :rasp:

Ολα πολυ καλα τα λες,εκτος το υψος,για το 70 ποντους υψος,θα σε δυσκολεψει πολυ,για εργασιες που θα θελεις να κανεις μεσα.Εκτος αν εισαι ο Φασουλας :P

Link to comment
Share on other sites

θα ειναι αρκετα απλο απο θεμα διακοσμησης οποτε δεν θα χρειαζεται να κανω συχνα τον δυτη!

Το θελω ψηλο επειδη γενικα μου αρεσουν τα ψηλα ενυδρεια οπως κυβοι

καμια βοηθεια με την τρυπα???

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα τα κατεβασει.Απλα πρωτα ψαξε και βρες τις μουφες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο κιχλιδατος καλο ειναι να μην δωσεις πολυ υψος! Οι εργασιες του ενυδρειου ειναι απροβλεπτες και δεν ερχονται σε συναρτηση με την απλοτητα της διακοσμησης!

Το δικο μου ειναι 83 υψος και μου χει φυγει η ψυχη οποτε κανω εργασιες και καθαριοτητες. Τωρα για να καταλαβεις κανω διαλλειμα γιατι δεν αντεχω αλλο κρεμασμα!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαα!!!τοσο ζορι δηλαδη???

εχω υπολογισει πως θα ειναι γυρο στους 8 ποντους το υποστρωμα και το νερω θα ειναι στουσ 65 περιπου οποτε μιλαμε για 57 ποντουσ νερο!δεν πιστευω να εχω τοσο προβλημα αλλα για να το λετε εσεις που το εχετε κατι θα ξερετε παραπανω!!!

Link to comment
Share on other sites

65 ποντοι νομιζω ειναι καλα! Και 50 και 55 να εχει καθαρο υψος τι σε πειραζει! Αλλα το να βαρυγκομας καθε φορα που πρεπει να κανει κατι, να φυτεψεις, σου πεσε κατι μεσα, να καθαρισεις κατω κατω το τζαμι κτλ ειναι μαρτυριο!

Link to comment
Share on other sites

Αν το πας για ενυδρειο με φυτα,σε αυτο το υψος θα χρειαστεις ποοοοοολλλλεεεςςςς λαμπες!

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα!

Ναι σε αυτο το θεμα εχω λιγο μελετη ακομα αλλα αργει!

Υπολογιζω στο 0.8 ανα λιτρο με τ5 αλλα δεν ξερω ακριβως τι παιζει με led.Δηλαδη 0.8 watt σε τ5 αναλογουν σε 0,8 σε ledoταινια

και απο kelvin???παλι στα 6500 χιλιαδες????

Link to comment
Share on other sites

Αστα λεντ,κανεις δεν μπορει να σου πει με σιγουρια αν θα πανε καλα τα φυτα σου με τα λεντ η αν θα πνιγεις στις αλγες.

Καλυτερα να πας σε τ5 λαμπες και σε κελβιν θα παιξεις με 4500Κ και 6500.Αν θες εφοσον εχεις αυτα τα 2 βασικα κελβιν βαλε και καμια grolux που ειναι 8500.

Ομως για να πας σε 0,8w/lt και με αυτο το υψος θελεις πανω απο 350 βατ φωτισμου.

Βαλε στο προγραμμα και συστημα co2 με μπουκαλα γιατι σ αυτα τα λιτρα και με το φωτισμο που θες,θα τη χρειαστεις 100%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...