Jump to content

Co2 Set


nikos193

Recommended Posts

Παιδιά ενδιαφέρομαι για το παρακάτω σετ. ποιά είναι η γνώμη σας? Τα 500g για ένα 120άρι για πόσο καιρό θα πάνε? Όπως επίσης κ τη γνώμη σας για το υπόστρωμα της Sera Floradepot και Tetra Plant. Ποιο από τα δύο? (άσχετο :thaman::):thaman:

Δείτε εδώ το σετ

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα. Πάνω από το υπόστρωμα θα πρέπει να βάλω και απλό χαλίκι ή βάζω μονο του το υπόστρωμα?

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο καλημέρα. Άποψή μου είναι να μην πάρεις επώνυμης εταιρείας CO2 set καθώς με τα ίδια λεφτά μπορεί και λιγότερα να πάρεις τα ίδια πράγματα. Αν και το σετάκι που βρήκες δεν είναι ακριβό και το site είναι αξιόπιστο (έχω αγοράσει και εγω από εκεί). Η μπουκάλα του 0,5 kg είναι μια χαρά για τα λίτρα σου. Τώρα ανάλογα την ροή του αερίου που εσύ θα καθορίσεις εξαρτάται βέβαια και ο χρόνος ξαναγεμίσματος. Σε ένα ενυδρείο 200lt που είχα την μπουκάλα (0,5 kg) την γέμιζα ανά 2,5 με 3 μήνες. Προτείνω να κατέβεις Πειραιά μια βόλτα στον κύριο Σεννή που έχει βιομηχανικά αέρια κλπ, θα βρείς ότι θέλεις, σε καλές τιμές και άριστη εξυπηρέτηση. (Να ναι καλα ο Νιdal με τις συμβουλές του).

Τώρα για το υπόστρωμα πρόταση μου το Flourite της Seachem με 27€ περίπου τα 7kg. Λίγο ακριβό αλλά :thaman:

Συνοπτικά 2-3 cm στρώση υπόστρωμα και περίπου 4 cm στρώση χαλίκι. ΔΙΑΒΑΣΕ τα σχετικά άρθρα που είναι αρκετά και στο ΑΖ και στο net γενικότερα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!! :-) Τώρα αν δεν μπορέσω για το Seachem να προτιμήσω Sera ή Tetra για υπόστρωμα?

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο δυστηχώς τώρα είδα στο προφίλ σου ότι είσαι στη Θεσαλλονίκη. Οπότε ο Πειραιάς λίγο μακρυά σου πέφτει. Αλλά ψάξε και εκεί για μαγαζία με βιομηχανικά αέρια, κάτι θα υπάρχει. Όσο για το υπόστρωμα από τα δύο που λές, μόνο της Tetra έχω χρησιμοποιήσει, και δεν μπορώ να πώ οτι εντυπωσιάστηκα, όχι πως δεν είναι καλό βέβαια και δεν κάνει την δουλειά του. Αν επερνα πάντως, πάλι Seachem θα έπερνα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!! :thaman: Τώρα αν δεν μπορέσω για το Seachem να προτιμήσω Sera ή Tetra?

ΓΙΑ ΣΟΥ ΝΙΚΟ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΣΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...