Jump to content

Το Μου Fish Only (Trigger Only) Ενυδρειο


petran halen

Recommended Posts

οταν λες απλο αλατι? τι εννοεις?

το redsea οχι το pro coral, το tropicmarin οχι το pro ή το bioactif

Υπαρχουν αλατια που ειναι για fishonly με χαμηλοτερη τιμη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελαχιστη διαφορα νομιζω στη τιμη...νομιζω πως για μια μικρι διαφορα αξηζει ενα καλυτερο αλατι..αλλωστε το αλατι ειναι η βαση μετα το νερο...

Link to comment
Share on other sites

στα δυο κιλά ναι...το 30κιλο http://aquario.gr/frontida/saltwater-supl/tropic/tropic-marine-synthetic-sea-salt-30-kg-900-lt.html#.U6StGZR_sxg βγαινει ποιο φθηνά από το 25κιλο http://aquario.gr/frontida/saltwater-supl/tropic/tropic-marine-pro-reef-synthetic-sea-salt-25-kg-750-lt.html#.U6StnJR_sxg

δεν είναι κακής ποιοτητας,απλά δεν δίνει τις τιμές που θέλουμε στο reef.

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους σας!!!το τουβλο κατω δεξια,ηταν μια προχειρη λυση για το υψος του εσωτερικου φιλτρου...το φοντο πισω ποτε δεν μου αρεσε απο αισθητικης πλευρας παντα... ελπιζω στο μελλον να μπορεσω να βρω και τον επομενο τελευταιο κατοικο τριγκερ.... ευχαριστω πολυ ολους σας!!!

Φαντάζομαι την παροιμία του σοφού λαού (τότε που ήταν) την ξέρεις ε?

"Τίποτα μονιμότερο του προσωρινού"

Όσο για το φόντο δεν εννοούσα να βάλεις τις Άλπεις ή νεκρή φύση από κοράλλια, αλλά ένα μπλε η μαύρο φόντο... αλλά εφόσον δεν σου αρέσει, δικό σου είναι το ενυδρείο και πράττεις όπως νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

όμορφα ζωντανά! τι μου θύμισες τώρα! είχα και γω κάποτε ένα picasso ένα niger και έναν undulatus τον οποίο αγόρασα τελευταίο και με τεράστια διαφορά μεγέθους αφού τα άλλα δύο ήταν 20 εκατοστά το καθένα και ο μικρούλης καμιά 5 με το ζόρι... μια χαψιά δηλαδή! αλλά τίποτα…. θεριό ανήμερο ο τύπος…. τσαμπουκαλευόταν στo niger ώσπου μια μέρα τσατίστηκε και τον δάγκωσε από την κοιλιά και τον έσερνε πάνω κάτω στο ενυδρείο…..όταν τον άφησε εκείνος κρύφτηκε κάνα λεπτό και μετά ξεκίνησε τα ίδια. οπότε αν ψήνεσαι να βάλεις undulatus μην φοβάσε για αυτόν αλλά για τα άλλα όταν θα μεγαλώσει αρκετά ή για τα επόμενα που θα μπουν. όσον αφορά το αισθητικό κομμάτι συμφωνώ με τον Αίολο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεται δικιο κτι πρεπει να κανω με το ριμαδι τουβλο δεξια ειδη σημερα καπως εφτιαξα τους σωληνες. Undulatus ψαχνω να βρω αλλα τιποτα προσ στιγμης..... εαν κ αρχιζω την κατασκευη ενος νανο ρεεφ και εχω δωσει ολοι την προσοχη εκει,συντομα θα το ανεβασω κ αυτο.. το κοραλι ειναι ερωταςςς

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραία ζωντανά και ιδιαίτερα καλη η αρχική σου προσπάθεια και συνφωνω και εγω να το νοικοκοιρεψεις λίγο

Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφα τα ζωντανά σου Πετρο απλα ο clown trigger ειναι εκτός συναγωνισμού για εμενα....

Link to comment
Share on other sites

Ταν...χαρης τον κλοουν κολισα στα τριγκερ. Απιστευτο. Ζωο!!!!

Τον έχω στα 5 ομορφότερα θαλασσινά ψάρια ever Πετραν.....

Ποιο άλλο trigger έχεις σκοπό να βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ζωντανα

Ελπιζω στο ταισμα με χρυσοψαρο να κανεις πλακα...

Παιδια, πολύς κόσμος ταΐζει που και που ζωντανή τροφή σε predators στα ενυδρεια του. Άλλοι καλλιεργούν γαρίδες, άλλοι guppies κτλ.

Δεν τρελενομε να ειμαι ειλικρινείς αλλα υπαρχει και το θεωρώ ενα μικρό κομμάτι του χομπι. Π.χ. Εγω δεν τρώω καθόλου ψαρια. Αλλα οταν κάποιος τρώει μια μερίδα γαύρο (παράδειγμα τυχαίο :P ), κάποιος βγήκε στη θάλλασα με δυχτια για να πιάσει αυτα τα ψαρια. Αυτός ο κάποιος ξέρει οτι θα υπαρχει και κάποιος που θα τα αγοράσει να τα φάει. Ε, σύμφωνα με τη λογική μου, το θεωρώ κάπως να μας πειράζει το ζωντανό τάισμα ενω για ενα πιάτο ξεκληρίστηκε ολόκληρο κοπάδι γαύρου.

Ολα ειναι στη φύση. Τα predators εχουν μια αλλη φύση και εχουν τους οπαδούς τους :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου αρέσουν αυτά τα ψάρια, αλλά δεν τολμώ να τα βάλω !!!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου αρέσουν αυτά τα ψάρια, αλλά δεν τολμώ να τα βάλω !!!

κατα την ταπεινή μου γνώμη μπορείς να βάλεις ενα throats trigger οποίοι το έχουν βάλει δεν έχει πειράξει τίποτα το είχε και ο tan στο ενυδρείο του!
Link to comment
Share on other sites

Μάνο, το συγκεκριμένο δεν με τρελαίνει κιόλας να σου πω την αληθεια...

Πικάσο θα ήθελα αλλά πουυυυυυυυυυ

Link to comment
Share on other sites

Μάνο, το συγκεκριμένο δεν με τρελαίνει κιόλας να σου πω την αληθεια...

Πικάσο θα ήθελα αλλά πουυυυυυυυυυ

είσαι και παράξενος όταν σε γνώρισα δεν φενωσουν τόσο πολύ χαχαχα! Αυτό είναι ρίσκο θα σου έλεγα βάλτον αν ήξερα ότι έχεις μόνο sps!
Link to comment
Share on other sites

χα χα χα.... έχω κρυφά "χαρίσματα" (λέμε τώρα)..... πρέπει να με γνωρίσεις καλά για να τα ανακαλύψεις !!!

Οπότε δεν το σκέφτομαι καν, γιατί τα περισσότερα είναι LPS και θέλω να βάλω πολλά ζωανθους...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ειχα βάλει το vidua σε μεγάλο μέγεθος και δεν μου πείραξε ποτέ τίποτα ούτε ζοανθους και οθ καλύτερη του φίλοι ήταν οι γαρίδες cleaner!

Link to comment
Share on other sites

Tan... επομενο ζωο που περιμενω να βρω ειναι ο πρασινος με της πορτοκαλι ριγες ο undulatus..μαγευτηκα ζωα ολα τα τριγκερ αλλα και το κοραλλι ειναι ΑΛΛΟ ΚΟΛΙΜΑ για επειδη δεν μπορουμαι να τα εχουμαι με ανεση ολα στο ιδιο συστημα ακριβως διπλα απο τα τριγκερ ενα ρεεφακι κ ειμασται καλημενη! Καταραμενη δ.ε.η. χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι φυση λιονταρακια π.χ. στανταρ ο κατοχος τους εχει δωσει ζωντανο... και εγω εχω δωσει.. θα σας το ανεβασω το βιντεο. Χαρντκορ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Tan... επομενο ζωο που περιμενω να βρω ειναι ο πρασινος με της πορτοκαλι ριγες ο undulatus..μαγευτηκα ζωα ολα τα τριγκερ αλλα και το κοραλλι ειναι ΑΛΛΟ ΚΟΛΙΜΑ για επειδη δεν μπορουμαι να τα εχουμαι με ανεση ολα στο ιδιο συστημα ακριβως διπλα απο τα τριγκερ ενα ρεεφακι κ ειμασται καλημενη! Καταραμενη δ.ε.η. χαχαχαχα

Πετραρα θα σου έλεγα να το ξανασκεφτεις για τον undulate είναι πραγματικό κέρατο και συγκαταλέγεται στα πιο επιθετικά θαλασσινά ψάρια όχι μόνο στα trigger...

Μπορεί να κάνει επίθεση σε ψάρια πολύ μεγαλύτερα του και θα είναι κρίμα να σου χαλάσει την

ομορφιά που με κόπο έχεις φτιάξει....

Από τα χέρια μου στο παλιο fish only που είχα πριν αρκετά χρόνια έχουν περάσει σχεδόν όλα τα trigger που μπορούν να βρεθούν για το χόμπι μας, από το υπέροχο mento μέχρι το queen trigger.

Τα 3 είδη που καλό είναι να βγάλεις εκτός λόγο πολύ επιθετικής συμπεριφοράς είναι τα εξής

Undulate trigger

Queen trigger

Titan trigger

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι, ότι είναι τόσο άγρια και επιθε­τικά που μπορούν να επιτεθούν και στον κάτοχό τους.

Πριν χρόνια είχα έναν undulatus μόνο του σε ένα ενυδρείο, το οποίο στην ούσια φιλοξενούσα, μιας και ήταν δώρο από κάποιο μαγαζί που δεν είχε που να το βάλει και το είχε σε ένα 8λιτρο. Το ψάρι ήταν τόσο άγριο που επιτιθόταν σε όποιον πλησίαζε στο ενυδρείο….. ούτε το χέρι μου δεν μπορούσα να βάλω μέσα στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως...και εμενα ο κλουν μου επιτιθετε ειδικα οταν βαζω χερι να κουνισω βραχους,αλλα??ΠΗΡΑ ΓΑΝΤΙΑΑΑΑΑΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

μόνο τέτοια σε σώζουν... και αν !!!

301013.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...