Jump to content

Πόσα λίτρα για 4 ψαράκια??


Zeroboy

Recommended Posts

Ενταξει το reefaki μου των 120 λ. θα μεγαλώσει θα φτάσει όπου ειναι να φτάσει με τα κοραλάκια του και τα ψαράκια του.

Ελα όμως που απο το γλυκό το τελευταίο είδος που φιλοξενούσα ήταν τα nattereri και οι θυρευτές στο αλμυρό παρουσιάζουν αρκετό ενδιαφέρον.

Στα πρώτα βήματα του θαλασσινού στο προηγούμενο νάνο από άγνοια δική μου και λάθος του "πωλητή" αγόρασα ενα lactoria cornuta.Καλό παιδί μεχρι τώρα (4 cm) και το τρώει όλο του το φαί :thaman:

Επειδή δεν θέλω να τον διώξω και σκέφτομαι σε 2 χρόνια ίσως και λιγότερο και ένα fish only μαζί με 1 pterois volitans κάποιο puffer και 1 clown trigger για πόσα λίτρα να σκέπτομαι.

400αρι 500αρι ?

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το reefaki μου των 120 λ. θα μεγαλώσει θα φτάσει όπου ειναι να φτάσει με τα κοραλάκια του και τα ψαράκια του.

Ελα όμως που απο το γλυκό το τελευταίο είδος που φιλοξενούσα ήταν τα nattereri και οι θυρευτές στο αλμυρό παρουσιάζουν αρκετό ενδιαφέρον.

Στα πρώτα βήματα του θαλασσινού στο προηγούμενο νάνο από άγνοια δική μου και λάθος του "πωλητή" αγόρασα ενα lactoria cornuta.Καλό παιδί μεχρι τώρα (4 cm) και το τρώει όλο του το φαί :thaman:

Επειδή δεν θέλω να τον διώξω και σκέφτομαι σε 2 χρόνια ίσως και λιγότερο και ένα fish only μαζί με 1 pterois volitans κάποιο puffer και 1 clown trigger για πόσα λίτρα να σκέπτομαι.

400αρι 500αρι ?

Θα ελεγα ενα ενυδρειο 400 λιτρα με 150 ποντους μηκος να ειναι το μινιμουμ για αυτο το συνδιασμο. Αλλα αυτο τ συνδιασμο, γιατι αμα μπει π.χ. και δευτερο trigger εχει να γινει χαμος.

Ωραιο το συστημα που σκεφτεσαι. Μακαρι να μπορεσεις να το κανεςι σε λιγοτερο απο 2 χροναι που λες. Ισως βεβαια μεχρ τοτε το μικρο ριφ που εχεις να εχει γεμισει και αυτο και να χρειαστεις ενα νεο reef παρεα με το fish-only. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Θηρευτές και όχι θυρευτές που έγραψα παραπάνω.Σιγά μην είναι και θυρωροί :thaman:

Πάμε παρακάτω :

Μάριε μέχρι το μήκος που λες και τα λίτρα το γλυτώνω το διαζύγιο ......από την γυναίκα μου :thaman:

ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όσο περισσότερα λίτρα τόσο το καλύτερο ειδικά για fish only ενυδρείο.

Για τα 4 είδη που λες με ένα 400αρι θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...