Jump to content

Κεραμικές Λάμπες Θέρμανσης


Recommended Posts

Καλησπέρα,

είδα στο ebay, κάποιες κεραμικές λάμπες θέρμανσης και θέλω τη γνώμη σας.

έχω ένα χελωνάκι, και χρησιμοποιούσα μια λάμπα υπερύθρου για να ζεσταίνει την εξέδρα ,όταν βγαίνει έξω από το νερό.

διαβάζω ότι διαρκούν έως 5 χρόνια ενώ οι υπερύθρου καίγονται σε 6 - 12 μήνες.

φοβάμαι όμως, γιατί διαβάζω ότι υπάρχει κίνδυνος από τις μεγάλες θερμοκρασίες που αναπτύσει.

αγόρασα μια , της "vulcan refineries" από Αγγλία, 60 watt.

την έχω σε κεραμικό ντουί, της "exo terra".

αυτή την εποχή δεν την ανάβω λόγω της ζέστης, νομίζω ότι μετά τον Οκτώβριο θα μου χρειαστεί.

τι γνώμη έχετε για αυτές τις λάμπες και την εταιρεία αν τη γνωρίζετε ?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εγω που την εχω κιολας προτείνω μια κεραμική και ενα θερμοστατη habistat diming και θα εισαι τέλειος , προτίμησε μαρκα zoomed η habistat βαλε και αλλη μια uvb με ανακλαστήρα και θα εισαι μια χαρα , αλλα να ξερεις και με μια απλη λαμπα μπορεις να κανεις ενα basking spot

δες εδω μια κουντα για λαμπες , αν πειραζει το λινκ ας το βγαλει καποιος mod

http://www.aquazone.gr/forums/topic/75575-eaidhaao-odhio/#entry664675

*****Το link αντικαταστάθηκε******

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι θερμοστάτη για τη λάμπα? 60 watt είναι , θα έχω πρόβλημα αν δε βάλω? σκέφτομαι , απλώς να μετρήσω τις θερμοκρασίες και να ρυθμίσω την απόσταση της λάμπας. Απλή λάμπα πυρακτώσεως δε θέλω να βάλω, γιατί το χελωνάκι μου βγαίνει από το νερό το βράδυ μόνο, όταν έχει ησυχία και δε θέλω να είναι φωτισμένος ο χώρος συνέχεια.

Θα δω και για uvb. μέχρι τώρα , το βγάζω έξω στον ήλιο κάποιες ώρες .

Link to comment
Share on other sites

δεν θα εχεις κανενα προβλημα , απλα δες τι θερμοκρασιες παινει και ρυθμησε το με εναν χρονοδιακοπτη , η πυρακτώσεως ( κεραμική) δεν εκπεμπει φως μονο θερμοτητα , τωρα το καλοκαιρι σου ειναι αχρηστη πρεπει να παρεις uvb 0.5 εχει φως για να περνει την ακτινοβολια η χελωνα σαν να ειναι στον ηλιο για καποιες ωρες διαβασε τα προφιλ και θα σοτυ λυθουνε οι αποριες αν κανω καπου λαθος ας μς διορθώσει καποιιος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...