Jump to content

Νέο Ξεκίνημα!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!Μετά απο ένα λάθος στημένο ενυδρείο και λάθος πλυθησμιακά........ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΑ ΛΑΘΟΣ!Στρώθηκα διάβασα και κατέληξα σε ένα νέο ενυδρείο.

60lt - gh 10 - kh 9 - ph 7.5 - Nh3/Nh4 0!

ΦΥΤΑ : Microsorium,Valisneria,Κερατόφυλλο,Μπαλα Αλγης και μια ρίζα

Μια πέτρα και Χαλίκι Χαλαζία

ΨΑΡΙΑ : 6 glow light tetra, 6 neon tetra , 2 killifish kai 4 red cherry shrimp.

Θα μπορούσα να βάλω ένα ζευγάρι ραμιρέζι ή θα μου φάει τις γαρίδες?? Μπορει να είναι νανοκυχλίδα αλλα δεν παύει να είναι ΚΥΧΛΙΔΑ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δεν ξέρω για τις γαρίδες, σίγουρα όμως δεν μπορεί να είναι μαζί με killifish.

Επίσης έχε υπόψη σου ότι το ph που αναφέρεις είναι υψηλό και για τα killifish (τα οποία θέλουν θερμοκρασία το πολύ 24 βαθμούς) και πολύ περισσότερο για τα ramirezi.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου τις φάγανε, δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα τα ραμερέζι γιατί θα μπορούσα να κάνω κάποια γέννα και τα μικρά να μην φαγωθούν γιατι τα ραμιρέζι (ως κυχλίδες) προστατευουν τα μικρά τους.Μπορείτε να μου πείτε ιδέες για το τι ψαρια μπορώ να βάλω τα οποία θα μπορέσουν να ζευγαρώσουν και να υπάρχει μια στοιχειώδη προστασία των νεογνών?Γιατί είχα ζωοτόκα παλία και με κάθε γέννα γινόταν τρελλό φαγοπότι...... :thaman:

Ψαρια τα οποία να ταιριάζουν με το ενυδρείο μου γιατί δεν θέλω να την πατήσω δευτερη φορά!

Πιστεύω οτι βλέποντας τα ψάρια σου να αναπαράγονται εχεις πετύχει να τα κάνεις να νιώσουν πως είναι στο "φυσικό" τους περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα τα ραμερέζι γιατί θα μπορούσα να κάνω κάποια γέννα και τα μικρά να μην φαγωθούν γιατι τα ραμιρέζι (ως κυχλίδες) προστατευουν τα μικρά τους.Μπορείτε να μου πείτε ιδέες για το τι ψαρια μπορώ να βάλω τα οποία θα μπορέσουν να ζευγαρώσουν και να υπάρχει μια στοιχειώδη προστασία των νεογνών?Γιατί είχα ζωοτόκα παλία και με κάθε γέννα γινόταν τρελλό φαγοπότι...... :thaman:

Ψαρια τα οποία να ταιριάζουν με το ενυδρείο μου γιατί δεν θέλω να την πατήσω δευτερη φορά!

Πιστεύω οτι βλέποντας τα ψάρια σου να αναπαράγονται εχεις πετύχει να τα κάνεις να νιώσουν πως είναι στο "φυσικό" τους περιβάλλον.

φιλε μου προσωπικα σου προτεινω να μην βαλεις γαριδες και να ασχοληθεις με τα ραμιρεζι ή με κριμπενσις γιατι ειναι πολυ ομορφα και αναπαργονται ευκολα.αν επιμενεις να κρατησεις τις γαριδες περιμενε απαντηση απο καποιον πιο ειδικο σε αυτο το θεμα.καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...