Jump to content

My Reef Tank!!!


Recommended Posts

Σάκη τα χρωματα σου είναι καταπληκτικά φίλε, φένεται οτι η μέθοδος σου έχει αποτέλεσμα.

 

οταν λές βότκα που και που τι εννοείς? καθε ποτε δηλ? μετρας ΝΟ3 και ΡΟ4 και αναλόγως ρίχνεις?? τι βακτήρια βάζεις και κάθε ποτε? μαζι με τη βοτκα, πριν, μετα?

 

καλιο, στροντιο, ιοδιο απο ποια εταιρία? εχεις τεστάκια γι αυτά ή το πάς με το μάτι και τα χρώματα?

Link to comment
Share on other sites

Σάκη και Μιχάλη, η ακροπόρα που λέω εγώ είναι αυτή

 

http://www.reeflex.net/tiere/1321_Acropora_microclados.htm

 

την έχω και γώ, συνήθως τη συναντάς να αναφέρεται μόνο ως Acropora microclados

νομιζω οτι λεμε την ιδια!

στο λινκ που εστηλες λεει acropora microclados-strawberry shortcake acropora!

Link to comment
Share on other sites

Σάκη τα χρωματα σου είναι καταπληκτικά φίλε, φένεται οτι η μέθοδος σου έχει αποτέλεσμα.

 

οταν λές βότκα που και που τι εννοείς? καθε ποτε δηλ? μετρας ΝΟ3 και ΡΟ4 και αναλόγως ρίχνεις?? τι βακτήρια βάζεις και κάθε ποτε? μαζι με τη βοτκα, πριν, μετα?

 

καλιο, στροντιο, ιοδιο απο ποια εταιρία? εχεις τεστάκια γι αυτά ή το πάς με το μάτι και τα χρώματα?

βακτηριδια και βοτκα ριχνω οποτε θυμαμε η αμα δω οτι εχω πρασινιλες στα τζαμια! περιπου 2-3 φορες την εβδομαδα! μπορει και λιγοτερο. εχει να κανει με τα ταισματα που κανω!

Αυτην την εβδομαδα εριξα 5 αλλα ταιζα ταργκετ καθε μερα!

βακτηριδια special blend και εριχνα 1μλ βακτιριδια με ο.3 βοτκα ταυτοχρονα!

 

χλοριουχο καλιο απο e-bay χυμα 

στροντιο μιας που ειναι δυσκολη ουσια λογο της δρασης της σαν μπαρουτι περνω μονο seacehm 

idonine tropic marin 

ολα με το ματι μολις τα κοραλια κανουν δυνατα χρωματα το κοβω λιγο να μην εχουμε τραβαλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα ωραια σχολια !

 

οι ρουτινες μου ειναι:

Αλλαγη νερου 10-20% καθε μηνα ισως και λιγο παραπανω

calcium reactor με νεκρω κοραλι και λιγο μαγνησιο.

λιγο ζεολιθο ,λιγο αντιφως και λιγο ανθρακα

βακτκηρια και βοτκα που και που.

φσυμπληρωνω επιφιλακτικα καλιο στροντιο ιοδιο!

Απο τροφες ριχνω

Αμινοξεa Acropower 2 φορες την εβδομαδα

,brghtwell zootoplakton s 2 φορες την εβδομαδα,

εχω και κατι σκονιτσες φυτοπλακτον ζοοπλακτον και reefpearls που καμια φορα ριχνω μεχρι να τελιωσουν!

 

 

 

Πες μου ομος αν δεν ειναι strawbery τι ειναι ? γιατι αν θυμαμε καλα ειχε το χρωμα της οταν την πηρα!

Εμεις ευχαριστουμε που ομορφαινεις το θεμα με τις φωτο σακη!

Ευχαριστω και για τον κοπο σου να μοιραστεις τις ρουτινες σου.Συνεχισε οτι κανεις,παει στο ενυδρειο σου και σε λιγο καιρο που θα μεγαλωσουν ακομα περισσοτερο τα κοραλια θα ειναι ονειρο(ακομα πιο πολυ απ'οτι τωρα)! :bigemo_harabe_net-143:

 

Οσον αφορα στο κοραλι.

H microclados ειναι μια κατηγορια κοραλιων και οτι ειναι microclados δεν ειναι strawberry shortcake.

Ειναι κατι σαν τις staghorn για παραδειγμα.Υπαρχει μπλε,πρασινη,μωβ κτλ.

Π.χ δεν ειναι ολες οι porsche,carrera.

Απλα στις microclados επειδη δεν ειναι ενα το χρωμα,τους εχουν δωσει ονοματα οχι με βαση τα χρωματα.

Παλαιοτερα υπηρχαν 3 ειδη.Η πρασινη,η strawberry shortcake k η reverse strawberry,η οποια ειχε αναποδα τα χρωματα απο τη δευτερη.

Τωρα εχει βγει κ ενα τεταρτο ειδος που δεν θυμαμαι το ονομα.Ειναι μωβ-μπλε με πρασινες ακρες.

 

Το συγκεκριμενο κοραλι(δικο σου) στην καλυτερη να ειναι η reverse εαν μελλοντικα κοκκινησει ο κορμος και μεινουν πρασινες οι ακρες.

Αν και με τα χρωματα που εχει τωρα μπορει να ειναι τελειως/οποιοδηποτε αλλο κοραλι σακη.Καποια latistela-πολυ πιθανο-, tricolor sp,tyree,aculeus,tenuis ισως κτλ

Η κανονικη strawberry εχει κοκκινες ακρες και πρασινο κορμο.Ακομα και αν οι τιμες του νερου μας ειναι εκτος στοχων-υψηλα νιτρικα η' φωσφορικα,κτλ-(που εσενα ειναι μια χαρα) θα ειχε καφε ακρες(σκουρο η' ανοιχτο)-οχι πρασινο- και ο κορμος θα παρεμενε πρασινος.Γενικα ειναι ενα πολυ ευκολο κοραλι να κρατησει το χρωμα του.

 

Και τα site παιδια,μην τα εμπιστευεστε η' τουλαχιστον μην θεωρειται ευαγγελιο το που κατατασουν τα κοραλια.

Καποια μπορει να κανουν επιτηδες λαθος προκειμενου να πουλησουν και καποια γιατι ετσι τους ηρθε ονοματισμενο(απο τον εισαγωγεα) και απλα το εγραψαν.

Στο white corals πολλες φορες κανουν λαθος αλλα και σε πολυ μεγαλυτερα ακομα site.Ειναι πολυ ευκολο να μπερδευτει κανεις,ειδικα οταν το κοραλι δεν φτανει σε καλη κατασταση και εχει χασει τα αρχικα του χρωματα.Εκει πρεπει να κινηθεις μορφολογικα για να το καταταξεις και αν το κοραλι εχει πολλες "χρωματικες εκδοσεις" τοτε παιζεις λοττο.

Γι'αυτο θα δειτε σε πολλα αξιοπιστα λινκ να χαρακτηριζουν ενα κοραλι ως sp. κατα την παραλαβη.

 

Αυτα σακη δεν στα λεω με κακια,ζηλεια η' οτιδηποτε μπορει να σκεφτουν οι κουτσομπολες ladies. :bigemo_harabe_net-131:

Τα αναφερω γιατι ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ καποιοι να εκεμεταλευονται τους χομπυστες "ΒΑΦΤΙΖΟΝΤΑΣ" κοραλια προκειμενου να τους αρμεξουν και να κανουν αφαιμαξη για μια κανονικη-απλη ακροπορα η' να δημιουργησουν ντορο,προκειμενου να τραβηξουν κοσμο.

Εσυ το κοραλι μπορει να το απολαυσεις/χαρεις ειτε ειναι ssc ειτε ειναι tricolor sp,valida η' οτιδηποτε αλλο.

 

Επειδη δυστυχως δεν ξερω/μπορω :usd:  ακομα να βαζω φωτο(γαμ το mac),θα σας ταλαιπωρησω με βιντεο.

ssc

Δες και μορφολογικα ποσο διαφορετικη ειναι απο τη δικη σου.Και οι πολυποδες(δωσε βαση σε αυτα τα μικρα "μαστιγια" που βγαινουν μεσα απο τους πολυποδες.Και επισης ποσο κοντα ειναι μεταξυ τους,τα "δαχτυλιδια" απ'οπου βγαινουν οι πολυποδες.Σχεδον μοιαζουν τοσο πυκνοι οσο σε μια abrotanoides.

 

Και αναζητηση με φωτο,μεχρι να μαθω να τις βαζω εγω :wacko:

https://www.google.gr/search?q=carduus+sps+coral+acro&espv=2&biw=1920&bih=1079&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjR9tvi-ezJAhXKiywKHbTrCLgQ_AUIBigB#tbm=isch&q=strawberry+shortcake+acropora&imgrc=61fG-SjzfON4vM%3A

 

Και παλι σορρυ αν σου τα εσπασα αλλα πραγματικα δεν ανεχομαι τα "ΒΑΦΤΙΣΙΑ" απο καποιους και για καποιους λογους.

Και φυσικα δεν εννοω εσενα η' τον πανο :bigemo_harabe_net-162:  :bigemo_harabe_net-162:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος η ακροπορα ειχε το χρωμα της οταν την πηρα βεβαια μετα ειχα κρασαρισμα με το ενυδρειο και εγινε καφε σκουρο εδω και μηνες καθε μερα στρωνει αλλα δεν ειμαι σιγουρος! Δεν θα σου εβαζα το χερι μου στην φωτια αλλα κοιτα ενα φραγκ.

Ετσι ειναι στην φραγκιεριτσα που εχω μεσα στο ενυδρειο!

 

post-56939-0-39169900-1450704783_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

μηπως απλα κατι το χαλαει και δεν βγαζει χρωμα ??

δεν το λεω απο εξυπναδα απλα αμα δεν ειναι αυτο που πιστευω το αλλαζω θεση να βαλω κατι αλλο εκει!

εκτος και αμα το μπρεδευω με αλλο φραγκ αλλα δεν εχω αλλο τετοιο χρωμα κοραλι

 

Έγινε επεξεργασία - Sakisdraminos
Link to comment
Share on other sites

Σακαρε,αυτη η φωτο που εβαλες στο πρωτελευταιο ποστ με βεβαιωσε πως δεν ειναι ssc φιλε.Δυστυχως :unsure:

Αυτο το φραγκακι δεν ειναι ουτε καν microclados,για να πουμε πως ειναι η reverse.

Φυσικα ειναι πανεμορφο και πολυ ωραια χρωματα :bigemo_harabe_net-151:

Σπαω εδω και μιση ωρα να βρω πως το λενε :bigemo_harabe_net-86:

Θα μπορουσε να ειναι gomezi επειδη βλεπω μπλε πολυποδες αλλα ο κορμος ειναι λευκος οποτε ειναι το ειδος της gomezi αλλα σε αλλο χρωμα.Θα το θυμηθω το αναθεματισμενο!

 

Και μην το ξαναπεις φιλε μου οτι το λες απο εξυπναδα!Αλλοιμονο...ισα ισα εγω ο τραχανας φαινομαι εξυπνακιας και ακροποροσπασικλας αλλα σου ειπα γιατι ανεφερα πως δεν ειναι strawberry.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καρντάση μπράβο σου τρομερά χρώματα και καλλιτεχνικές φωτογραφίες  :thumbsu:  :thumbsu:   .

Η εφιλια βλέπω πετάει νέα κεφάλια φτου φτου με το καλό...!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καρντάση μπράβο σου τρομερά χρώματα και καλλιτεχνικές φωτογραφίες  :thumbsu:  :thumbsu:   .

Η εφιλια βλέπω πετάει νέα κεφάλια φτου φτου με το καλό...!!!

Ευχαριστω δυο εχω που μεγαλωνουν απιστευτα γργηγο αλλα εμενα μοτ αρεσουν οι ancora περισοτερο και μαλλον θα γινει καποιο deal!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα με τον Μιχάλη στα περισσότερα. Προσωπικά χρησημοποιώ το συγκεκριμένο site για την όποια είδους αναγνώρηση γιατι το θεωρώ ενημερωμένο και αξιόπιστο. δεν είναι μαγαζί τύπου whitecorals αλλα database

 

 

Link to comment
Share on other sites

βακτηριδια και βοτκα ριχνω οποτε θυμαμε η αμα δω οτι εχω πρασινιλες στα τζαμια! περιπου 2-3 φορες την εβδομαδα! μπορει και λιγοτερο. εχει να κανει με τα ταισματα που κανω!

Αυτην την εβδομαδα εριξα 5 αλλα ταιζα ταργκετ καθε μερα!

βακτηριδια special blend και εριχνα 1μλ βακτιριδια με ο.3 βοτκα ταυτοχρονα!

χλοριουχο καλιο απο e-bay χυμα

στροντιο μιας που ειναι δυσκολη ουσια λογο της δρασης της σαν μπαρουτι περνω μονο seacehm

idonine tropic marin

ολα με το ματι μολις τα κοραλια κανουν δυνατα χρωματα το κοβω λιγο να μην εχουμε τραβαλα!

Σακη ο ριακτορας δεν σε καλυπτει σε καλιο,ιοδιο, στροντιο;
Link to comment
Share on other sites

Σακη ο ριακτορας δεν σε καλυπτει σε καλιο,ιοδιο, στροντιο;

ο ριακτορας βγαζει της ουσιες που το κοραλι εκανε το σκελετοτου!

Μαλλον ιοδιο δεν βγαζει η και να βγαζει δεν θα ειναι αρκετο για να ειναι εκει που το θελω!

Δλδ το μαγνησιο που βγαζει ειναι λιγοτερο σε σχεση με το kh cα γιαυτο και συμπληρωνουμε λιγο υλικο μαγνησιο.

Για το στροντιο που ειχα μετρηση να σου πω οτι παραγει πολυ περισοτερο απο την balling οταν βαζεις τα μπουκαλακια της faunna.

Παραδειγμα στο στροντιο που εκανα μετρησης...

Με balling και διπλη δωση απο το μπουκαλακι της faunna μετρουσα στο ενυδρειο 4ppm και εριχνα εξτρα  2 κουταλακια σκονη την βδομαδα.

με τον ριακτορα με νεκρο κοραλι χυμα το ενυδρειο ειχε 8ppm οταν ξεκινησα να ριχνω την ιδια ποσοτητα με την Balling σκονη γιατι ηθελα να το εχω πιο ψηλα εφτασα να μετραω 20! φυσικα εκει που εριχνα 2 κουταλακια την εβδομαδα το εκανα 1και αμα το θυμηθω!

Ιοδιο και καλιο περιμενω να βρω τεστ!

στο καλιο που ειχα βρει ενα της ocean life απλα δεν δουλευται!

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο σακη,μπραβο και φτου φτου φτου :thumbsu:

Πολυ μου αρεσει η μινιμαλ προσεγγιση και η "απλα" που υπαρχει!

Να το χαιρεσαι και ευχαριστουμε για τις φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο σακη,μπραβο και φτου φτου φτου :thumbsu:

Πολυ μου αρεσει η μινιμαλ προσεγγιση και η "απλα" που υπαρχει!

Να το χαιρεσαι και ευχαριστουμε για τις φωτο!

Ευχαριστω!!! Απο σημερα και για ενα μηνα σχεδον ολα στον αυτοματο λογο γεννας!

Ο θεος μαζι μας....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πανεμορφα Σακη!!!Να τα χαιρεσαι!!!

 

 

Ωραία χρώματα μπράβο σου.

 

 

Μεγεια Σακη, πολυ ωραια!!!!!!!

 Ευχαριστω πολυ παιδες! προσπαθω αρκετα και τον τελευταιο καιρο ανταμείβομαι πολυ καλα απο το αποτελεσμα. Δοξα τον θεο στραβες εχουν να γινουν πολυ καιρο!

Τα ζοανθακια στης φωτο ειναι ολα καινουργια και ηταν 1η μερα σε μερικες μερες θα ειναι κομπλε!!!

Link to comment
Share on other sites

Φοβερά χρώματα. !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...