Jump to content

Φυσικο Ξυλο


Recommended Posts

Πολύ όμορφο έγινε!!

Να ρωτήσω, κλαδιά από κυπαρίσσι μπαίνουν ή όχι?

Έχω βρει κάτι πανέμορφα κομμάτια, αλλά δεν ξέρω αν κάνουν...

Ευχαριστώ.

Με σιγουριά δεν ξέρω να σου πώ για το κυπαρίσσι....οι πιο έμπειροι μου είχαν πεί και εμένα ότι κωνοφόρα δέντρα δεν είναι κατάλληλα λόγο του ρετσινιού που έχουν....

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν πρεπει να κανει Νικολα,γιατι και αυτο ειναι στα ελατα νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Με σιγουριά δεν ξέρω να σου πώ για το κυπαρίσσι....οι πιο έμπειροι μου είχαν πεί και εμένα ότι κωνοφόρα δέντρα δεν είναι κατάλληλα λόγο του ρετσινιού που έχουν....

Όταν άρχισα να βάζω ξύλα από τη φύση διάβασα σχεδόν ότι υπήρχε όλοι συμφωνούν ότι κωνοφόρα δεν κάνουν για την ελιά εγώ δεν θα την έβαζα οι πιο πολλοί λένε ότι δεν κάνει πειράματα θα κάνουμε με τα ψαράκια μας.

Link to comment
Share on other sites

Όταν άρχισα να βάζω ξύλα από τη φύση διάβασα σχεδόν ότι υπήρχε όλοι συμφωνούν ότι κωνοφόρα δεν κάνουν για την ελιά εγώ δεν θα την έβαζα οι πιο πολλοί λένε ότι δεν κάνει πειράματα θα κάνουμε με τα ψαράκια μας.

+100

Link to comment
Share on other sites

τα κωνοφόρα ξέρουμε ότι δεν κάνουν λόγο το ότι περιέχουν ρετσίνι

Η ελιά γιατί δεν κάνει;;;

Link to comment
Share on other sites

τα κωνοφόρα ξέρουμε ότι δεν κάνουν λόγο το ότι περιέχουν ρετσίνι

Η ελιά γιατί δεν κάνει;;;

:bigemo_harabe_net-58:

Δεν έχω ακούσει κάτι για την ελιά....

Link to comment
Share on other sites

εγώ ρωτώ αυτούς που προφανώς άκουσαν κάτι το στραβό για την ελιά και δεν την προτείνουν.

Απλα θέλω να μάθω από ενδιαφέρων και μόνο τη κακό κάνει.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

εγώ ρωτώ αυτούς που προφανώς άκουσαν κάτι το στραβό για την ελιά και δεν την προτείνουν.

Απλα θέλω να μάθω από ενδιαφέρων και μόνο τη κακό κάνει.

Για το ενυδρείο δεν γνωρίζω σίγουρα, απλά αυτό που ξέρω από το τζάκι είναι ότι και μετά από 2 χρόνια να ξερενεται το κλαδί και όταν μπει στο τζάκι βγάζει υγρά. Μόνο για αυτό τον λόγο μπορώ να φανταστω.
Link to comment
Share on other sites

εγώ ρωτώ αυτούς που προφανώς άκουσαν κάτι το στραβό για την ελιά και δεν την προτείνουν.

Απλα θέλω να μάθω από ενδιαφέρων και μόνο τη κακό κάνει.

απλα το ξυλο ελιασ περιεχει πολλεσ τοξινεσ δηλαδη ειναι το μεσω της ελιασ ωστε να μεταφερει ουσιεσ στο φυλλωμα και στον καρπο γιαυτο και το ελαιολαδο εχει διαφορετικη τοξικοτητα αλλα και οξητυτα.....καποιεσ τοξινεσ συγκρατουντε στον κορμο και στα κλαδια....εαν εχει υποστει καλη επεξεργασια ισωσ δεν υπαρχει προβλημα αλλα για να εχεισ το κεφαλι σου ησυχο βγαλτα......οι τοξινεσ απελευθερωνοντε στο νερο και δηλητηριαζουν τα ψαρια με αργο η γοργο ρυθμο

θα σου προτεινω να βαλεις καποιο αλλο ξυλο της επιλογη σου και το οποιο να ειναι επιτρεπτο αλλα σε ενα αφρικανκο δεν ειναι απαραιτητο νομιζω το ξυλο αλλα ομωσ ειναι πολυ ομορφο ντεκορ.... :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Αυτό βρήκα πρόχειρο.
Link to comment
Share on other sites

παλιότερα είχα ρίζα από ελιά για κανένα χρόνο και δεν μου δημιούργησε πρόβλημα.

Από όσο έχω διαβάσει σε ξένα φόρουμ λένε ότι δεν κάνει κακό αντιθέτος κάνει καλό, οι γαρίδες και οι πλέκο τρελαίνονται για αυτό, εκτός αυτού βγάζει ουσίες που είναι αντισηπτικές και χρήσιμες και όχι βλαβερές. Μάλιστα μια εταιρία φτιάχνει και υπόστρωμα για φυτά άπω θρύμματα κλαδιών ελιές και ισχυρίζεται ότι είναι καλό για ψάρια και φυτά.

Να σημειώσω ότι όλα αυτά τα διάβασα και τα μεταφέρω χωρίς να μπορώ να τα διαψεύσω ή και το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

παλιότερα είχα ρίζα από ελιά για κανένα χρόνο και δεν μου δημιούργησε πρόβλημα.

Από όσο έχω διαβάσει σε ξένα φόρουμ λένε ότι δεν κάνει κακό αντιθέτος κάνει καλό, οι γαρίδες και οι πλέκο τρελαίνονται για αυτό, εκτός αυτού βγάζει ουσίες που είναι αντισηπτικές και χρήσιμες και όχι βλαβερές. Μάλιστα μια εταιρία φτιάχνει και υπόστρωμα για φυτά άπω θρύμματα κλαδιών ελιές και ισχυρίζεται ότι είναι καλό για ψάρια και φυτά.

Να σημειώσω ότι όλα αυτά τα διάβασα και τα μεταφέρω χωρίς να μπορώ να τα διαψεύσω ή και το αντίστροφο.

Αρκετά ενδιαφέρον αυτό που γράφεις Χρήστο! δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι ενδιαφέρον αυτό που έγραψε ο Χρήστος αλλα καλό θα ηταν να το επιβεβαιώσουμε με κάποιο τροπο γιατι πολλοι χομπίστες επιλέγουν το ξύλο ελιάς για το ενυδρειο τους και αν ειναι έτσι τα πράγματα, ειναι κάτι πολυ θετικό. Όποιος το επιβεβαιώσει με κάποιο τροπο ας το γράψει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την ελιά είναι ότι είναι μεσογειακό δέντρο και σπάνια θα βρεθεί στα χέρια κάποιου βόριοευρωπαίου ή Αμερικάνου, Κινέζου κτλ.

Για αυτό και η πληροφορίες πάνω στο φυτό αυτό είναι πολλή λίγες αφού έχουμε μάθει να αντλούμε πληροφορίες από το εξωτερικό. Η μόνη που θα μπορούσαμε να πειραματιστούμε είμαστε εμείς η μεσογειακή λαοί.

Από όσο διάβασα οι περισσότεροι κάνουν υποθέσεις πάνω στο ξύλο της ελιάς και μιλούν θεωρητικά και όχι από εμπειρία.

ίσος θα πρέπει και εμείς να αρχίσουμε να πειραματιζόμαστε και να εξάγουμε γνώσεις όπως τα παλιά καλά αρχαία χρόνια :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μα ναι και εγω ουτε καν που το ξερανα το κλαδι το ξεφλουδησα και το εβαλα μεσα,βουλιαξε κατευθιαν και ουτε το νερο κιτρηνησε ουτε τα ψαρια παθανε τιποτα...!

Link to comment
Share on other sites

μα ναι και εγω ουτε καν που το ξερανα το κλαδι το ξεφλουδησα και το εβαλα μεσα,βουλιαξε κατευθιαν και ουτε το νερο κιτρηνησε ουτε τα ψαρια παθανε τιποτα...!

Ποσο καιρο το εχεις μεσα?

Link to comment
Share on other sites

μα ναι και εγω ουτε καν που το ξερανα το κλαδι το ξεφλουδησα και το εβαλα μεσα,βουλιαξε κατευθιαν και ουτε το νερο κιτρηνησε ουτε τα ψαρια παθανε τιποτα...!

Νομίζω ότι είναι λάθος που το έβαλες χλωρό και χωρίς καμία προεργασία,το ότι δεν έπαθαν ακόμα τα ψάρια κάτι δεν σημαίνει τίποτα (τα χρυσόψαρα στη γυάλα ζουν έως και 3-4 χρόνια χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι σωστό)

Link to comment
Share on other sites

ee kala kai na psofisoune tha parw alla :P xaxaxa

δε νομιζω να εκτιμησουν οι υπολοιποι το χιουμορ σου... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια δεν ειναι παιχνίδια όμως φίλε μου ώστε αν χαλάσουν απο δικη μας απροσεξία, πάμε και παίρνουμε αλλα. Έτσι δεν ειναι; Απο τη στιγμή που αποφάσισες να ασχοληθείς με το χόμπι και με "ζωντανά", είσαι υποχρεωμένος να αναλάβεις ευθύνες απέναντί τους.

Φιλικά Πάνος.

Link to comment
Share on other sites

ee kala kai na psofisoune tha parw alla :P xaxaxa

Αν τύχη κάτι στραβό και χάσεις τα ψαράκια δεν λέω, συμβαίνει, αλλά δεν νομίζω να αξίζει να δοκιμάζεις την ζωή των ψαριών σου για πλάκα.

Εννοείται φιλικά πάντα!

Link to comment
Share on other sites

ee kala kai na psofisoune tha parw alla :P xaxaxa

Και βάση των κανονισμών του forum προσπάθησε να μην χρησιμοποιείς greeklish
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...