Jump to content

Μην Ακουμπας ,εισαι Επικινδυνος...


Recommended Posts

εγω ευτυχως δεν εχω παθει κατι προς το παρον με τα ενυδρεια,εκτος οτι ο μικρος μου ανηψιος ειχε την ταση να χωνει το δαχτυλο στον μονομαχο,μεχρι που τον δαγκωσε κ δεν ξαναπλησιασε!ειχε τυχει ομως σε φιλο γυριζοντας απο την δουλεια να δει παστιτσιο να επιπλεει στο νερο(η κορη του δεν ηθελε να το φαει κ το εριξε να το φανε τα ψαρακια)ετσι ειπε οταν την ρωτησε...

Link to comment
Share on other sites

Να τους λες ότι είναι είναι κάτι απειλητικό: νέο είδος ψαριού, έχει μέσα χημικά, καίει, δαγκώνει, σου μαγκώνει τα δάχτυλα, και άλλα τέτοια... :D

χα χα χα... θα τους λέω ότι είναι το χερούλι από το μπροστινά τζάμι και άμα πάνε να το πιάσουν/κουνήσουν θα ανοίξει το μπροστινό τζάμι σαν ντουλάπι της κουζίνας.

Λες να το επιχειρήσουν από περιέργεια?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι αν το επιχειρήσουν θα τους μείνει στο χέρι και θα τους πεις "Όχι ρε φίλε, μου χάλασες το χερούλι και κοστίζει 53645326746564356476 ευρώ!" :D

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα!!!Ωραιο το θεμα!!! :D :D

Εγω δεν εχω να διηγηθω κατι τετοιο...μονο τα συνηθισμενα...χτυπηματακια στα τζαμια,δαχτυλιες,μουντζες...τετοια πραγματα..... :D

Γενικα τους εχω ολους εκπαιδευμενους...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το ενυδρειο μου ειναι σε ψηλο σημειο και τα δυο παιδακια δεν το φτανουν παρα μονο οταν ανεβουν στο μπρατσο του καναπε που ειναι διπλα.....γενικα δεν εχω θεματα....μονο μια φορα ο μικροτερος κοιταζοντας πανω στο μπρατσο που ταιζα θεωρησε καλο να σπρωξει το γυαλινο ακουμπιστο καπακι του ενυδρειου το οποιο φυσικ επεσε μεσα....ευτυχως ημουν εκει και το προλαβα πριν μπει ολοκληρο....ουφ.....

Link to comment
Share on other sites

2 μερες πριν ηρθε ο κολλιτος μου με την 2 χρονη κορι του, στο τελος της επισκεψης το 60 αρι με τα fry απ της κυχλιδες ειχε μεσα : ενα καλαμακι, ενα ζευγαρι γυαλια και ενα μασημενο κριτσινη που οπως ειπε η μικρη ιωαννα: το εφτυσα για να μπορουν να το φανε τα μωρα :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το έφτυσε τότε δεν υπάρχει πρόβλημα! :D

Τα πιο κουλά πάντως τα παιδάκια τα κάνουν! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου ξαδέρφη θεώρησε σωστό ότι επειδή της έδωσα λίγη τροφή να ταΐσει τα ψάρια, έπρεπε να ρίξει όλο το κουτί με την τροφή μέσα στο ενυδρείο.. ευτυχώς την πρόλαβα!! Το μόνο που έκανε ήταν να πασαλείψει λίγο το τζάμι με σοκολάτα!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί καθώς έκανα προσαρμογή στο χρυσόψαρο που έβγαζα έξω στη λιμνούλα, κλάδευα ταυτόχρονα τα φυτά της λίμνης και τα άλλα στις γλάστρες. Πάνω σε ένα φυτό ανακαλύπτω ένα μικρό ζωύφιο και έτσι όπως πάω να το πιάσω μου πέφτει μέσα στο νερό και προτού προλάβω να το βγάλω έρχεται το πιο μεγάλο από τα μωρά και το κάνει μια χαψιά! Τα χρυσόψαρα είναι παμφάγα, αλλά όταν το είδα να τρώει το ζωύφιο αηδίασα και ανησύχησα, ελπίζω να μην πάθει τίποτα! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί καθώς έκανα προσαρμογή στο χρυσόψαρο που έβγαζα έξω στη λιμνούλα, κλάδευα ταυτόχρονα τα φυτά της λίμνης και τα άλλα στις γλάστρες. Πάνω σε ένα φυτό ανακαλύπτω ένα μικρό ζωύφιο και έτσι όπως πάω να το πιάσω μου πέφτει μέσα στο νερό και προτού προλάβω να το βγάλω έρχεται το πιο μεγάλο από τα μωρά και το κάνει μια χαψιά! Τα χρυσόψαρα είναι παμφάγα, αλλά όταν το είδα να τρώει το ζωύφιο αηδίασα και ανησύχησα, ελπίζω να μην πάθει τίποτα! :blink:

Το ΚΟΙ ενός φίλου από τη λαιμαργία του έφαγε μία σφήγκα που καθόταν πάνω στο νερό, με αποτέλεσμα η σφήγκα να το τσιμπήσει και να σκοτώσει το ΚΟΙ!! :rip_1:

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΟΙ ενός φίλου από τη λαιμαργία του έφαγε μία σφήγκα που καθόταν πάνω στο νερό, με αποτέλεσμα η σφήγκα να το τσιμπήσει και να σκοτώσει το ΚΟΙ!! :rip_1:

Μη μου λες τέτοια, κι έχω μία μέλισσα που έχει εγκατασταθεί στη λιμνούλα κι έχει γίνει pet. Ελπίζω να μην είναι κακό αυτό το ζωύφιο που έφαγε, είναι το μεγαλύτερο μωρό μου (ο πορτοκαλής) και η αδυναμία μου...

Link to comment
Share on other sites

National Geographic live βλεπετε παιδια. Ετσι ειναι η φυση...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινησω με ενα συμπληρωμα στην εντομοφαγια των ψαρεων μου(χρυσοψαρα κ μονομαχος) και συνεχιζω μετα επι του θεματος.

Μια βραδια βλεπω μεσα στο δωματιο μια νυχτοπεταλουδα,νυσταγμενος οπως ημουν λεω "ρε δεν πα να κανεις οτι θες δεν σηκωνομαι τωρα να σε βγαλω εξω.Την αλλη μερα βρηκα μονο το κεφαλι να επιπλεει στο ενυδρειο με τα χρυσοψαρα,κατα τα αλλα εχουν περασει ηδη 2 μηνες κ τα ψαρακια ειναι ακομη μια χαρα και ο μονομαχος το μονο που κανει ειναι να μου καθαριζει το δωματιο απο κουνουπια,μεγαλη βοηθεια λεμεεεεεεεεε. Τωρα απο εμπειριες,εχοντας 4 ανηψακια (1 παραπανω απο τον donald duck) 1 απο τα 4 πλησιαζε το ενυδρειο του μονομαχου και καθονταν ωρες με κολλημενο το προσωπο στο ενυδρειο για να χαζευει το μονομαχο να του κανει flaring. Κατα τα αλλα ησυχα,με τους μεγαλους εχω πιο πολυ θεμα σε σημειο να θελω να ριξω και καμια ψιλη.

Έγινε επεξεργασία - Gatilaras
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα εμενα τα χρυσοψαρα ειχαν φαει ενα apple snail!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπα με ενδοενυδρειακα(κατι helena που εχω) ουτε που ασχολουνται αλλα αν ακουμπησε οτιδηποτε την επιφανεια εχει γινει παρελθον.Ωρες ωρες πιστευω οτι θελουν να γινουν αμφιβια.

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινησω με ενα συμπληρωμα στην εντομοφαγια των ψαρεων μου(χρυσοψαρα κ μονομαχος) και συνεχιζω μετα επι του θεματος.

Μια βραδια βλεπω μεσα στο δωματιο μια νυχτοπεταλουδα,νυσταγμενος οπως ημουν λεω "ρε δεν πα να κανεις οτι θες δεν σηκωνομαι τωρα να σε βγαλω εξω.Την αλλη μερα βρηκα μονο το κεφαλι να επιπλεει στο ενυδρειο με τα χρυσοψαρα,κατα τα αλλα εχουν περασει ηδη 2 μηνες κ τα ψαρακια ειναι ακομη μια χαρα και ο μονομαχος το μονο που κανει ειναι να μου καθαριζει το δωματιο απο κουνουπια,μεγαλη βοηθεια λεμεεεεεεεεε. Τωρα απο εμπειριες,εχοντας 4 ανηψακια (1 παραπανω απο τον donald duck) 1 απο τα 4 πλησιαζε το ενυδρειο του μονομαχου και καθονταν ωρες με κολλημενο το προσωπο στο ενυδρειο για να χαζευει το μονομαχο να του κανει flaring. Κατα τα αλλα ησυχα,με τους μεγαλους εχω πιο πολυ θεμα σε σημειο να θελω να ριξω και καμια ψιλη.

Ο μονομάχος πως ακριβώς καθάρισε το δωμάτιο από κουνούπια;

Στο θέμα μας τώρα. Εγώ η ίδια είμαι επικίνδυνη τελικά. Πριν μερικές ημέρες έκανα προσαρμογή στο μικρό χρυσόψαρο που έβγαζα έξω. Καθώς περίμενα, κλάδευα τα φυτά. Κάποια στιγμή γυρνάω και βλέπω το δοχείο στον πάτο και το χρυσόψαρο να κολυμπά ελεύθερο. Ούτε μισή ώρα προσαρμογή δεν έκανα, αλλά ευτυχώς τα χρυσόψαρα δεν χαμπαριάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος πως ακριβώς καθάρισε το δωμάτιο από κουνούπια;

Στο θέμα μας τώρα. Εγώ η ίδια είμαι επικίνδυνη τελικά. Πριν μερικές ημέρες έκανα προσαρμογή στο μικρό χρυσόψαρο που έβγαζα έξω. Καθώς περίμενα, κλάδευα τα φυτά. Κάποια στιγμή γυρνάω και βλέπω το δοχείο στον πάτο και το χρυσόψαρο να κολυμπά ελεύθερο. Ούτε μισή ώρα προσαρμογή δεν έκανα, αλλά ευτυχώς τα χρυσόψαρα δεν χαμπαριάζουν.

Η αληθεια ειναι οτι ειχα διαβασει οτι οι μονομαχοι τρεφονται με λαρβες κουνουπιων αλλα δεν περιμενα και κυνηγι ζωντανης τροφης,τι να πω,εχω γκουρμεδιαρη μονομαχο.Για να απαντησω στην ερωτηση σου Χρυσανθη(αν δεν κανω λαθος) ως γνωστον τα κουνουπια πανε σε νερα,και δη σε νερα που δεν εχουν ιδιαιτερη κινητικοτητα.Του μονομαχου λογο χαμηλης ροης το νερο δεν εχει ιδιαιτερες αναταραξεις,εχει την υψηλοτερη θερμοκρασια απο τα 2 και βρισκεται ακριβως διπλα μου,το χρυσοψαραδικο απο το spray bar δεν προσφερεται για κονοπες γιατι εχει βαρβατη αναταραξη 24/7,τωρα πως το καταλαβα,μια βραδια εχοντας ξεχασει τη σιτα ισα ισα ανοιχτη(ουτε ενα δαχτυλο) μπουκαραν αρκετα μεχρι να το καταλαβω(8-9 κουνουπια) αφου καθαρισα κανα 2 που ηταν σε ευλογο υψος και ακινδυνο σημειο παρατηρω τα καποια να πηγαινουν στο ενυδρειο του μονομαχου,καθισαν επανω,ο μονομαχος πηρε πρεφα οτι κατι ειναι στην επιφανεια και τσουπ τραβαει ενα κολυμπι σφαιρα και βουταει το ενα.Στο μεταξυ αφου δεν μπορεσα να βρω τα υπολοιπα και λογω περασμενης ωρας εσβησα φωτα κ την ξαναεπεσα.Για αρκετη ωρα μετα ακουγα απο το μονομαχαδικο μπλουτς κ μπλουτς απο την επιφανεια,τελικα το μονο που βρηκα το πρωι κ απομακρυνα ηταν μισο κουνουπι που αιωρουνταν μεσα στο ενυδρειο και το μονομαχο χορτατο να κοβει βολτες αναμεσα στα φυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...