Jump to content

Ασπράκι Σε Βράγχιο


PanaGreco

Recommended Posts

Καλημέρα

Σε έναν απο τους δίσκους είχε εμφανιστεί πριν μερικές ημέρες κάτι σαν άσπρο βαμβάκι σε ένα απο τα βράγχιά του.

Βλέποντας ότι αυτό δεν υποχωρούσε τον ξεκίνησα μια δόση general cure με Furan σε ένα 60λιτρο η οποία ολοκληρώθηκε χθές σε θερμοκρασία νερού 31.

Παρόλα αυτά όχι μόνο δεν υποχώρησε το ασπράκι αλλά μάλλον μεγάλωσε.

Φυσικά ο δίσκος δεν τρώει και έχει σκουρίνει.

Για πείτε καμιά ιδέα όσο είναι νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Και μία φωτό για διευκόλυνση.

DSC_0132_zpsf7e2b7d2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαλια ειναι το ψαρι αν εχεις καραντινα καλυτερα να το βγαλεις απ το κυριως ενυδρειο.....

Link to comment
Share on other sites

ισως μπορει καποιος πιο εμπειρος να σου πει σιγουρα τι ειναι...με προβλημα στα βρανχγια που μου εχει βγει παλιοτερα λιρα 100 το τρεμαζολ...δεν μου αρεσει που ειναι καταμαυρο το ψαρι..μαυρισε μετα την θεραπεια η σπο την αρχη???ειναι σε πολυ ασχηνη κατασταση....

Έγινε επεξεργασία - thanos459
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαλια ειναι το ψαρι αν εχεις καραντινα καλυτερα να το βγαλεις απ το κυριως ενυδρειο.....

Είναι μαζί με το θηλυκό του μόνα τους σε γεννήτρα η οποία όπως φαίνεται τώρα γίνεται καραντίνα.

Link to comment
Share on other sites

Σου φαίνεται σαν παράσιτο ή σαν πληγή?

Link to comment
Share on other sites

Σου φαίνεται σαν παράσιτο ή σαν πληγή?

Πληγή σίγουρα δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για εξωτερικά παράσιτα σε δίσκους (Chilodonella, Oodinium)

Αν ειναι εξωτερικό παράσιτο, συνήθως στα βράγχια χτυπάει...και είναι σε προχωρημένο στάδιο

Η γενική θεραπεία ειναι:

1. Καραντίνα

2. Αυξηση θερμοκρασίας 34-35 και μείωση pH στο 6

3. 6 ώρες στις παραπάνω συνθήκες και μετά προσθέτεις ενυδρειακό αλάτι (6 κουταλάκια στα 10 λίτρα)

4. Μόλις ο δίσκος αρχίσει να γέρνει, τον βάζεις σε καθαρό νερό για καθαρισμό και επιστροφή στο ενυδρείο

Ορισμένοι προσθέτουν μπλε μεθυλενίου στην καραντίνα

Αυτό που θέλουν οι δίσκοι είναι σωστό νερό και εννοείται καραντίνα πριν προσθέσεις νέο συγκάτοικο

Και εννοείται ότι περιμένεις απόψεις από έμπειρους δισκάδες

Link to comment
Share on other sites

ισως μπορει καποιος πιο εμπειρος να σου πει σιγουρα τι ειναι...με προβλημα στα βρανχγια που μου εχει βγει παλιοτερα λιρα 100 το τρεμαζολ...δεν μου αρεσει που ειναι καταμαυρο το ψαρι..μαυρισε μετα την θεραπεια η σπο την αρχη???ειναι σε πολυ ασχηνη κατασταση....

Και εγώ αυτό περίμενα αλλά προφανώς ή δεν υπάρχουν έμπειροι δισκάδες εδώ ή απλά δεν μπαίνουν στον κόπο να απαντήσουν.

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι πως ειναι σημερα???

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό περίμενα αλλά προφανώς ή δεν υπάρχουν έμπειροι δισκάδες εδώ ή απλά δεν μπαίνουν στον κόπο να απαντήσουν.

Τους πατησε το τραινο :hysterical:

Και για να σοβαρευτουμε το μαυρισμα του δισκου ισως να οφειλετε σε καποιο εσωτερικο παρασιτο

οπως hexamita

Ειναι δυσκολο να δωσεις απο μια φωτογραφια διαγνωση και θεραπεια αν δεν δεις το ψαρι απο κοντα

Γι αυτο λεμε οι πρωτες βοηθειες καραντινα και ανεβασμα θερμοκρασιας

Παρατηρησες τα κοπρανα του;;

Link to comment
Share on other sites

αν ταν hexamita δεν θα επρεπε να ειχε θεραπευτει με το furan 2?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια εντύπωση οτι μιλάμε για fungus. έχεις κάνει κάποια θεραπεία, και αν ναι τί;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια εντύπωση οτι μιλάμε για fungus. έχεις κάνει κάποια θεραπεία, και αν ναι τί;

Ξεκίνησα δεύτερο κύκλο θεραπείας με General Cure και Furan.

To ψάρι δεν τρώει και δεν βλέπω παράξενα κόπρανα. Μάλλον δεν βλέπω καθόλου κόπρανα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα δύο καλύπτουν ένα ευρώ φάσμα ασθενειών αλλά όχι μυκητιάσεις, δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις και μια θεραπεία για fungus ( αφ' ότου ολοκληρώσεις τον κύκλο θεραπείας furan - general cure )

Τέτοια φάρμακα είναι το seachem kanaplex, το bacteria & fungi της prodibio, το sera mycopur, άλλα δεν θυμάμαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Αννα και θα πρόσθετα και το Tremazol στις επιλογές,

σε αντιστοιχεί περίπτωση πριν από χρόνια με είχε βγάλει από δύσκολη θέση...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ. Θα προτιμήσω να χρησιμοποιήσω κάτι ώστε να μην χρειαστεί να βγάλω τον δίσκο έξω για μπάνια κλπ ώστε να μην τον στρεσσάρω περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...