Jump to content

Τη Γνώμη Σας Για Skimmer Και Φωτισμό!!


peter7

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!!Μετά από περίπου 2 χρονιά αποχή από το θαλασσινό σκέφτομαι να ξαναγυρίσω και να ξαναγεμίσω το 60 λίτρο μου :)
Απλά παλιότερα στο νάνο μου χρησιμοποιούσα ένα κινέζικο σκιμμερ resun και με το οποίο δεν ήμουν και τόσο ευχαριστημένος καθώς με το τάισμα κάποιες φορές ανέβαιναν τα NO3 στο 10....αυτή τη φορά επειδή δεν θέλω κάποια ''κινεζικη'' λύση πάλι και ψάχνοντας βρήκα αυτό http://www.petsupermarket.gr/6935/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/dophin-protein-skimmer-500l.html!!Λέει ότι είναι για 500 λίτρα, μήπως είναι υπερβολή για το νάνο μου??

Επίσης μια που άνοιξα το post να σας πω και για το φωτισμό...σκέφτομαι για 2 τέτοια http://www.ebay.com/itm/141224497241?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649!!νομίζω αρκούν!!θα μπουν κρεμαστά και θα αφαιρεθεί το καπάκι του ενυδρείου

Ακούω γνώμες παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου παρόμοιο skimmer είχα δουλέψει σε κάποιο νάνο που έκανα και δεν αποδίδει.

Βασικά στα 60 λίτρα δεν το χρειάζεσαι καν αν οι αλλαγές που κάνεις είναι εβδομαδιαίες.

Όσο για το φωτισμό με μια έρευνα ίσως βρεις και καλύτερες λύσεις, μάλλον χαμηλό τον κόβω τον φωτισμό στα συγκεκριμένα, αν και εξαρτάτε τι έχεις σκοπό να έχεις μέσα στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση!!οκ θα το κοιτάξω για το φωτισμό!!πάντως για μαλακά σκεφτόμουν κυρίως άντε και κανένα LPS

Το ξέρω παλιότερα για ένα διάστημα το νάνο μου το λειτουργούσα χωρίς σκιμμερ με αλλαγές κάθε εβδομάδα αλλά επειδή θέλω αυτή τη φορά μια πιο ''σίγουρη'' λύση σκεφτόμουν για ένα σκιμμερ....το συγκεκριμένο και να υπολειτουργεί για τα λίτρα μου δεν θα κάνει δουλεία?

Link to comment
Share on other sites

όλο και κάτι θα κάνει, αλλά δεν είναι απαραίτητο

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εφοσον δεν εχεις ξεκινησει και διατηθεσαι να κανει μια σωστη αρχη θα σου προτηνα να ανεβεις λιγο σε λιτρα, χωρις σαμπ και τα σχετικα, εαν πας πχ στα 100-120 λιτρα θα εισαι σε καλητερο δρομο, θα εχεις περισσοτερες επιλογες σε εξοπλισμο και δε θα ανεβεις σχεδον καθολου σε παγια εξοδα...

Εαν για οποιοδιποτε λογο θελει να συνεχεισης στα 60 λιτρα, σου προτηνω να πας skimmerless και για φωτισμο σε 3 10βατα high power led hybrid....μια απλη βασουλα η ακομα καλητερα μια μακρητερη ψυχτρα ωστε να ακουμπαει στις ακριες... Κοστος περιπου 50-70€ και θα εχει απιστευτα αποτελεσματα...

Απο κυκλοφορια που ειναι εξισου σημαντικη και δυσκολο να την πετυχεις σε λιγα λιτρα τι σκευτεσαι;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Για το DIY φωτιστικό που λες φίλε Αkridas έχει κανένα καλό άρθρο που μπορώ να διαβάσω??

Link to comment
Share on other sites

Ενα θεμα που εφτιαξα εγω αλλα ακολουθησαν κι αλλοι φιλοι...

http://www.aquazone.gr/forums/topic/91084-diy-high-power-led-eae-iaecaio/page-7#entry957308

Αμα μηνεις στα 60λιτρα ισως σε κανα μηνα να εχω να προτηνω ενα φωτιστηκο λεντ πολυ φθηνο αλλα το περιμενω ακομα για να το δικιμασω... Εαν μπορεις να περιμενης για κανα μηνα και stay tuned για την παρουσιαση...

Link to comment
Share on other sites

Για να ξέρω πόσα lumen θα προτείνατε ανά λίτρο για μαλακά και κανένα LPS?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδια καλησπερα σας!!
εκτος των παραπανων ηθελα να ρωτησω ποσα εκατοστα αραγονιτη ειναι καλυτερα να μπουν?γιατι εχω διαβασει διαφορες αποψεις και εχω μπερδευτει...3-4 εκ ειναι καλα?
Μολις στηθει θα παρουσιασω και αναλυτικα ι εκανα τελικα με το φωτισμο και το σκιμμερ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το τι ψαροσύνθεση θελεις να βαλεις... Μικρο sand bed 1-2 cm δυσκολεύει τα ψάρια που θελουν άμμο να κρυφτούν και να ψαχουλεψουν πχ gobies... Κι επισης θα δυσκολέψεις και τη ζωή των nassarius που πρπει να βαλεις, μιας κι αυτα κρύβονται μεσα στον αραγωνιτη... Προσωπικα θα έβαζα τοσο οσο.... 2 δάχτυλα δλδ 4 cm να καλύψω ολοζώντανη τις ανάγκες. Βεβαια υπάρχουν και πολλοί που το πανε με bare bottom, κατι το οποίο αισθητικά ισως να μην ειναι ωραιο για μερικούς,,,

Οπως ειπα στην αρχή, θα κινήθείς ανάλογα με το τι θελεις να κανεις στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...