Jump to content

Αλγη Σε Ανουμπια


Recommended Posts

καλησπερα, εχω ενα θεματακι και θα ηθελα να μου πειτε μηπως και μπορεσω και φτιαξω λιγο τις ανουμπιες

εχω ενα δισκοενυδρειο 300λιτρα σε θερμοκρασια 29,2 βαθμους τα φυτα μου πανε τελεια οσον αφορα απο θεμα θερμοκρασιας,

και η μοναδικη συντηρηση που κανω ειναι αλλαγη νερου με προσθηκη trace και αντιχλωριου και

νιτρικα εχω 15-25ppm ,gh 6, kh 3 και υπαρχει αεραντλια στο φουλ, ph δεν μετραω αλλα υπολογιζω γυρο στο 6,5, γιατ κανω αλλαγες νερου 50%ΑΟ και 50% βρυσης

τα φυτα που εχω ειναι ανουμπιες, εχινοδορο και κερατοφυλλο

το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι με τις ανουμπιες, ολα τα φυλλα τους ακομα και τα νεα μετα απο 1εβδομαδα, πιανουν ενα μαυρο στρωμα σαν βρωμια σε καποια σημεια και πρασινιλα, ομως δεν ειναι βρωμια, γνωρισω οτι οι ανουμπιες δεν πρεπει να ειναι σε απευθειας φως απο τις λαμπες και γιαυτο το λογο εχω βαλει ανακλαστηρες αναποδα, συν οτι ειναι και καλο για τους δισκους

παραθετω και φωτογραφιες

IMG_20140707_160725_zpscitzqsiy.jpg

IMG_20140707_160705_zpsbkoibfv7.jpg

IMG_20140707_160716_zpshjvj1zr9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε αδελφε δεν ειναι μονο οι ανουβιες ετσι. Και τα ξυλα σου ειναι γεματα...τωρα τι αλγη να ειναι αυτη; Τι λαμπες εχεις; Βατ Κελβιν κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο;

Σημ. Ειμαι ασχετος απο δισκους αλλα μηπως ειναι λιγο ψηλα η θερμοκρασια σου; Δεν θα την παλευαν κανενα βαθμο χαμηλοτερα;

Link to comment
Share on other sites

έχεις δοκιμάσει να βαλεις 2-3 σαλιγκαρια nerite, ή γαρίδες? hκαι η δικη μου ανούμπια είχε πιέσει άλγη, έβαλα 2 σαλιγκαράκια, και την εκαναν γυαλί :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

έχεις δοκιμάσει να βαλεις 2-3 σαλιγκαρια nerite, ή γαρίδες? hκαι η δικη μου ανούμπια είχε πιέσει άλγη, έβαλα 2 σαλιγκαράκια, και την εκαναν γυαλί :icon_dance:

Ποια άλγη σου καθάρισαν όμως δεν μας είπες ??

Link to comment
Share on other sites

φσωφορικα δεν μετραω το δεξι ξυλο οντως εχει αλγη λογω φωτισμου στο πανω μερος διοτι απεχει απο τη λαμπα 3δαχτυλα

εχω δυο λαμπες τις μαμισιες του ριο300 μια 6800 και μια 4000κελβιν

σαλιγκαρια και γαριδες αν βαλω θα γινουν μαμ....

Link to comment
Share on other sites

Εκτός οτι τα nerite δεν τρώνε όλα τα είδη των άλγεων δεν ξέρω αν θα τα πάνε καλά σε τόσο χαμηλές σκληρότητες.

Εγώ βλέπω πάντως τουφίτσες BBA και fuzz που δεν οφείλονται κυρίως στον φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

+1000 στην ΒΒΑ, για την αλλη δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

bba φαινεται στην δευτερη φωτο σωστα ? στον κορμο...

Link to comment
Share on other sites

Αδελφε και στην πρωτη φωτο φαινεται ΒΒΑ. Στο ξυλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πόσο καιρό έχει που τρέχει το ενυδρείο ;

Δε με βοηθάει η φωτογραφία αλλά και μένα μου μοιάζει με κάποιο είδος hair.

Δώσε μας μερικές πληροφορίες ακόμα κυκλοφορία, λυπανση, co2, νιτρικά , φωσφορικά (βασικά αν συμπληρωνες την φόρμα θα ηταν καλύτερα ακόμη )

http://www.aquazone.gr/forums/topic/69926-oeunia-aeeaaiuoco-eae-dhaaneanaoetho-dhniaethiaoio-oeooaaiyiio-aaioaenaassio/#entry613723

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκτός οτι τα nerite δεν τρώνε όλα τα είδη των άλγεων δεν ξέρω αν θα τα πάνε καλά σε τόσο χαμηλές σκληρότητες.

Εγώ βλέπω πάντως τουφίτσες BBA και fuzz που δεν οφείλονται κυρίως στον φωτισμό.

τα netrite τρωνε καφε , και πρασινη gsa.

Αν και δεν φαινεται καθαρα στις φωτος νομιζω πως εχεις αρχη hair algae με λιγη bba.

Το ph σου δεν νομιζω να ειναι 6.5 , πρεπει να ειναι 7 με 7 κατι... :)

Πιο συχνες αλλαγες , και με χρηση τοπικα οξυζενε και excel θα σκοτωσεις τις άλγες προσωρινα.

Ποση ωρα τρεχει ο φωτισμός σου?

Και ποσα watt?

Link to comment
Share on other sites

κι εγω bba βλεπω.. που δεν τρωγεται απο nerite... απ οσο ξερω τουλαχιστον..

οπως ειπε κι o rastafari, δεν νομιζω να την παλεψουν ομως σε χαμηλες σκληροτητες..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...