Jump to content

...και Άλλη Άλγη;


cinelli

Recommended Posts

Ένα τελευταίο γενικό σχόλιο

1. Δεν υπάρχουν ευαγγέλια στο χόμπι και τίποτε δεν μπορεί να γενικευτεί. Κανόνες υπάρχουν.

2. Το Καλιο (μια που αναφέρθηκε) αποροφάται όντως πρώτο και ταχύτερα από άλλα στοιχεία, αλλά αυτό ισχύει μόνο στα νεαρά φυτά που βρίσκονται υπό ανάπτυξη. Που σημαίνει ότι, οι ανάγκες ενός "ώριμου"φυτού σε Κάλιο είναι πολύ μικρότερες από ένα "ανώριμο" φυτό, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα στοιχεία. Αν επομένως στο ενυδρείο μας βάλουμε ώριμα φυτά, τότε δεν απαιτείται η προσθήκη Καλίου. Είμαι υπερ των γενικών λιπασμάτων, εφόσον μιλάμε για εύκολα φυτά

3. Η πρώτη κίνηση θα πρέπει να αποτελεί η απομάκρυνση της άλγης και η δεύτερη ο εντοπισμός του προβλήματος. Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης, δεν συμφωνώ με τη γραμμή "δεν σταματάμε τα λιπάσματα όταν έχουμε άλγες"! Εξαρτάται τι λιπάσματα ρίχναμε και τι άλγες έχουμε

Αυτά από μένα - Καλή επιτυχία @cinelli στο πρόβλημα με τις άλγες (γενικά μην κάνεις απότομες μεταβολές στις συνθήκες του ενυδρείου σου)

Οποτε κατα την γνωμη σου ειναι αλγη, πρασινη αλγη; να ακολουθησω τις οδηγιες με 4-5 μερες συσκοτιση;

Για τις αλγες το 95 % των περιπτωσεων ειναι ελειψη co2...

Παει αναλογικα... ξεκινωντας απο το φως , οσο μεγαλυτερο φως τοσο περισοτερα θρεπτικα ζητανε τα φυτα , μαζι και με το co2 .

Ελειψη καποιων στοιχειων απο τα φυτα εχεις ως αποτελεσμα να μπλοκάρουν , να μην αποροφουν λιπάσματα κτλ ..

Ετσι και εμφανιζονται οι άλγες για να παρουν τα θρεπτικα.

Οταν κραταμε ενα ενυδρειο με υγιες φυτα και καλη αναπτυξη δεν θα εχουμε και άλγες...

Συμφωνω απολυτως, το θεμα ειναι τωρα τι γινεται.

Εχω την εντυπωση το το προβλημα ξεκινησε με το φυτεμα μιας ελεοχαρις παρβουλα

Δε ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα κατι δεν μου αρεσει στην διαυγεια του νερου.

Δεν μου φαινεται απλα θολο, αλλα νομιζω πως πρασινιζει.

Η πρασινιλα αυτη οφειλεται στο νερο ή στο τζαμι?

Η πρασινιλα οφειλεται στο νερο, το τζαμι το εχω καθαρισει

Ανακεφαλεωνοντας:

-Αφαιρεσα την δευτερη λαμπα 4000κ απο προχθες τωρα εχει 9 ωρες φωτισμο 6500κ 10W

-Aλλαξα ενυδριακο βαμβακι γιατι ειχε πιασει γλιτσα

-αμμωνια 0

τωρα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eκανα αλλαγη 8 λιτρα νερου, εβαλα βακτηρια, excel και λεω την δευτερα να τον κλεισω ια 4-5 μερες (σκοταδι) για να απαλλαγω απο την πρασινη αλγη.

Παρατηρησα εχθες οτι η γλιτσα-λευκο μαλλι που ειχε πιασει το ξυλο εφυγε...

Link to comment
Share on other sites

Το νερο καθαρισε η ειναι ακομα θολο?

Link to comment
Share on other sites

Eκανα αλλαγη 8 λιτρα νερου, εβαλα βακτηρια, excel και λεω την δευτερα να τον κλεισω ια 4-5 μερες (σκοταδι) για να απαλλαγω απο την πρασινη αλγη.

Παρατηρησα εχθες οτι η γλιτσα-λευκο μαλλι που ειχε πιασει το ξυλο εφυγε...

Βακτηρια γιατι βάζεις?

Με τακτικές αλλαγες ,θα καθαρισει ...

Υπομονή θέλει μόνο...

Δεν ειχα ποτε μου σε κανενα μου ενυδρειο πρασινο νερο , και δεν μπορω να σε συμβουλευσω κατι για αυτο..

Οπότε και διαβασε εδώ...

http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-seaaao-aeoeiy-iaaniy/

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια γιατι βάζεις? βαζω βακτηρια κανονικα με τις αλλαγες νερου, λάθος;

Με τακτικές αλλαγες ,θα καθαρισει ...

Υπομονή θέλει μόνο...

Δεν ειχα ποτε μου σε κανενα μου ενυδρειο πρασινο νερο , και δεν μπορω να σε συμβουλευσω κατι για αυτο..

Οπότε και διαβασε εδώ... το εχω διαβασει και σκεφτομαι τα υπολοιπα φυτα

http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-seaaao-aeoeiy-iaaniy/

Μετα την τελευταια αλλαγη νερου και την μειωση του φωτισμου αρχισε να καθαριζει...

Λες να καθαρισει εντελώς;

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια αν ειναι στρωμένο το ενυδρειο- φιλτρο δεν χρειάζονται...

Θα καθαρισει ρε συ, συνεχιζε με τακτές και σωστές αλλαγές...

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια αν ειναι στρωμένο το ενυδρειο- φιλτρο δεν χρειάζονται...

Θα καθαρισει ρε συ, συνεχιζε με τακτές και σωστές αλλαγές...

Ειναι στρωμμενο; τρεχει σχεδον τρεις μηνες αλλα εχω

αμμωνια 0

νιτρωδη 0

νιτρικα 0

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχεις νιτρικα 0 δεν ειναι καλο..τι φυτα εχεις μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Ενα κερατοφυλλο που αργοπεθαινει

ενα μικροσορουμ μεγαλο

τεσσερα στεμ ροταλα

μια ελεοχαρις παρβουλα που δεν την βλεπω καλα

και δυο στεμ hygrophila polysperma

Ειπαμε να κοψω την λιπανση και την εκοψα

βαζω μονο excel

Link to comment
Share on other sites

Κερατοφυλλο και εξελ δεν παει..το λιωνει..

Επισης το κερατοφυλλο σου εχει ρουφιξει ολα τα νιτρικα και τα υπολοιπα φυτα σου πεινανε..τα νιτρικα ειναι η τροφη των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Κερατοφυλλο και εξελ δεν παει..το λιωνει..

Επισης το κερατοφυλλο σου εχει ρουφιξει ολα τα νιτρικα και τα υπολοιπα φυτα σου πεινανε..τα νιτρικα ειναι η τροφη των φυτων.

Ok θα πεταξω το κερατοφυλλο ετσι η αλλιως ειναι χαλια

να συνεχιζω το potasioum kai γενικο λιπασμα ή κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχισαν να φαινονται ξανα τα φυτα και ο ψαρις.

Δειχνει οτι θα το ξεπερασουμε.

Το hygrophila εχει παλι αλγη Staghorn Algae

Τον φωτισμο τον μειωσα, αμμωνια δεν εχω.

:crazysmile:

post-58974-0-02767100-1405515121_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια αν ειναι στρωμένο το ενυδρειο- φιλτρο δεν χρειάζονται...

Θα καθαρισει ρε συ, συνεχιζε με τακτές και σωστές αλλαγές...

Αλλη μια αλλαγη και το πραμα παει καλυτερα...

εξαφανιστηκαν και οι αλλες αλγες ξαφνικα, οπως ηρθαν...

Link to comment
Share on other sites

To νερο σου στην φοτο ειναι θολο!Οταν ειχα το ιδιο προβλημα με αλγες κ θολο νερο ειχα ακριβως το ιδιο φιλτρο..μολις το αλλαξα κ εβαλα εξωτερικο με καλητερη κυκλοφορια δεν πιστευα στα ματια μου,κρυσταλο το νερο..

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι τόσο ειδικός όπως τα παιδιά στο φόρουμ, θα σου πώ τι έγινε με εμένα.Σε 25 λτ έχω τον μονομάχο με 1 μικροσόριουμ, 2 ανουμπιες και έβαλα και κερατόφυλλο κάποια στιγμή.Λίπασμα δεν έβαλα ποτέ σε τίποτα.Από την στιγμή που μπήκε το κερατόφυλλο, έβλεπα τα άλλα ίσα-ίσα να ζούν........το έβγαλα και ησύχασα.Βεβαια δεν είχα ποτέ θολούρα από άλγη.Ανάβω το φώς περίπου 2 ώρες την ημέρα, και είναι κοντά σε παράθυρο το ενυδρείο ( χωρίς βέβαια να το πιάνει ο ήλιος ).Το νεράκι πεντακάθαρο, τα φυτά υγιέστατα ( πάντα χωρίς λίπασμα ), και μια χαρά κλαδεύω κιόλας.Κάνε τις δοκιμές σου , και όλα καλά θα πάνε....ελπίζω σύντομα να είσαι οκ. ^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι τόσο ειδικός όπως τα παιδιά στο φόρουμ, θα σου πώ τι έγινε με εμένα.Σε 25 λτ έχω τον μονομάχο με 1 μικροσόριουμ, 2 ανουμπιες και έβαλα και κερατόφυλλο κάποια στιγμή.Λίπασμα δεν έβαλα ποτέ σε τίποτα.Από την στιγμή που μπήκε το κερατόφυλλο, έβλεπα τα άλλα ίσα-ίσα να ζούν........το έβγαλα και ησύχασα.Βεβαια δεν είχα ποτέ θολούρα από άλγη.Ανάβω το φώς περίπου 2 ώρες την ημέρα, και είναι κοντά σε παράθυρο το ενυδρείο ( χωρίς βέβαια να το πιάνει ο ήλιος ).Το νεράκι πεντακάθαρο, τα φυτά υγιέστατα ( πάντα χωρίς λίπασμα ), και μια χαρά κλαδεύω κιόλας.Κάνε τις δοκιμές σου , και όλα καλά θα πάνε....ελπίζω σύντομα να είσαι οκ. ^_^

Τραβουσε τα νιτρικα το κερατοφυλλο κ δεν εφταναν για τα αλλα φυτα,γιαυτο ητανε στασημα!

Link to comment
Share on other sites

Τραβουσε τα νιτρικα το κερατοφυλλο κ δεν εφταναν για τα αλλα φυτα,γιαυτο ητανε στασημα!

Ε, βέβαια, αλλά μέχρι να το καταλάβω μου τα κάτσιασε τα καημένα μου..... :bigemo_harabe_net-60:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To νερο σου στην φοτο ειναι θολο!Οταν ειχα το ιδιο προβλημα με αλγες κ θολο νερο ειχα ακριβως το ιδιο φιλτρο..μολις το αλλαξα κ εβαλα εξωτερικο με καλητερη κυκλοφορια δεν πιστευα στα ματια μου,κρυσταλο το νερο..

24λιτρα και να του βαλω εξωτερικο; νομιζω θα το κανει πλυντηριο και αυτος ο φουκαρας θελει χαμηλη ροη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπα να βάλεις εξωτερικό..Σου είπα πιο ηταν το πρόβλημα σε εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπα να βάλεις εξωτερικό..Σου είπα πιο ηταν το πρόβλημα σε εμένα!

Ναι μωρε ενταξει μην βαρας καταλαβα λαθος :thumbsu:

Βεβαια πρεπει να εχεις δικιο διοτι σε καθε αλλαγη του αλλαζω το ενυδριακο βαμβακι διοτι ειναι χαλια και κοβει την ροη το φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Άντε μπράβο!

Μια μια να φευγουν οι αλγες.

Σε τι φάση είσαι τωρα; Καθάρισες τελείως;

Link to comment
Share on other sites

Καλα παμε χασαμε εντελως την καφε αλγη, την τριχοειδη αλγη, την staghorn algae, την λευκη αλγη (αυτη που ειναι σαν μαλλι πανω στο ξυλο)

Και παλευω κατι πολυ λιγο σε πρασινο νερο....

Νομιζω οτι η βασικοτερη αιτια ηταν η δευτερη λαμπα 4000κ-14 watt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εφυγα 6 μερες διακοπες γυρισα και δεν εβρισκα το ψαρι απο την πρασινη αλγη :crazysmile:

Εκανα 40% αλλαγη νερου μετρια αποτελεσματα αυριο λεω να κανω ακομα μια αλλαγη 50% και μειωσα 15' τον φωτισμο.

Δεν βλεπω να με αφηνει ησυχο... :hot:

Link to comment
Share on other sites

Εφυγα 6 μερες διακοπες γυρισα και δεν εβρισκα το ψαρι απο την πρασινη αλγη :crazysmile:

Εκανα 40% αλλαγη νερου μετρια αποτελεσματα αυριο λεω να κανω ακομα μια αλλαγη 50% και μειωσα 15' τον φωτισμο.

Δεν βλεπω να με αφηνει ησυχο... :hot:

Μηπως να εκανες μετρησεις μηπως και δειξουν τπτ?

- PO4: (Φωσφορικά) -

- Fe: (Σίδηρος) -

Αλλη λύση ειναι η uv....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μηπως να εκανες μετρησεις μηπως και δειξουν τπτ?

- PO4: (Φωσφορικά) -

- Fe: (Σίδηρος) -

Αλλη λύση ειναι η uv....

Μετρησεις θα κανω αυριο, αλλα φωσφορο και σιδηρο δεν εχω (εχω ολα τα αλλα)

Αξιζει για 25 λιτρα ενυδρειο να παρω UV?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...