Jump to content

ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ ???


CHRIS OIK.

Recommended Posts

Καλημέρα!Αρχικά έχω την εξής απορία.Οι διαστάσεις του ενυδρείου μου είναι Μ0,90 Υ0,70 Π0,50 (315 lt).Μπορώ να βάλω 4-5 Δίσκους και μερικά συμβατά κοπαδάκια?Παρακαλώ τους έμπειρους να δώσουν τα φώτα τους :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι ειδικός στους δίσκους νομίζω ότι οι διαστάσεις του ενυδρείου σου είναι πολύ καλές για να μην πω ιδανικές για δίσκους.

Και τα λίτρα αρκετά για 4-5 που λες.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα μεγαλύτερο μήκος! Όσο για το ύψος είναι ίσως υπερβολικό αλλά αυτό δεν είναι τραγικό πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις είναι συγκεκριμένες και το μήκος μπορει να γίνει το πολύ 0,95 λόγω του ότι αριστερά και δεξιά έχει τοίχο.Γι'αυτό λέω να βάλω 4-5 και όχι 6 Δίσκους σε 300 λίτρα,για να είναι πιο άνετα (αν γίνεται να βάλω τελικά Δίσκους).

Link to comment
Share on other sites

νομιζω και εγω (αν και δεν ειμαι ο πιο ειδικος) πως το ενυδρειο σου ειναι καλο για 4-5 μικρους δισκους

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα ηταν 30-40 ποντοι παραπανω αλλα μια και δεν μπορεις καλος εισαι και ετσι!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορούν να μπουν 4-5 δίσκοι σε ένα τέτοιο ενυδρείο :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως οι διαστάσεις του ενυδρείου δεν είναι τόσο ιδανικές, ώστε να δώσουν ένα καλό χώρο κίνησης σε μεγάλα ψάρια.

Η γνώμη μου είναι να προτιμήσεις μικρούς σε μέγεθος δίσκους, οι οποίοι μεγαλώνοντας θα προσαρμοστούν στο συγκεκριμένο περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Σαν λιτρα ειναι πολυ καλα αλλα και σαν διαστασεις δεν εχεις ιδιαιτερο προβλημα.

Μια 5αδα δισκακια ειναι μια χαρα με κανα κοπαδακι καρδιναλιους ή ροδοστομους.

Καλη συνεχεια & περιμενουμε φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Αφού μίλησε η εμπειρία θα το προχωρήσω! :thaman:

θα ήθελα τη βοήθειά σας με τον εξοπλισμό που θα χρειαστώ.Κατά τη γνώμη σας τι φίλτρο,θερμοστάτη,φωτισμό,συσκευή α/ο να επιλέξω?

Και κάτι ακόμα.Εχω ένα 60λιτρο ενυδρείο εκτός λειτουργίας και σκέφτομαι να βάλω μέσα τα φυτά και τα κοπαδάκια που θα χρειαστώ έτσι ώστε όταν θα είναι έτοιμο το "μεγάλο" μου ενυδρείο να είναι εύκολο το στρώσιμο και ως τότε να κάνω εξάσκηση με τις μετρήσεις.Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τους βασικούς κανόνες της ενυδρειολογίας έχουμε και λέμε

1. Φίλτρανση

Ο κανόνας γενικά λέει ότι πρέπει να έχουμε 2 με 3 τουλάχιστον φορές τα λίτρα του ενυδρείου μας κυκλοφορία του νερού.Οι δίσκοι θέλουνε πολύ καλή φίλτρανση επομένως όσο μεγαλύτερη τόσο το καλύτερο προσέχωντας πάντα την κυκλοφορία του νερού μέσα στο ενυδρείο να μην είναι πολύ δυνατή για λόγους ηρεμίας των ψαριών. Ειδικά των Δίσκων που δεν την θέλουν.

2. Φωτισμός

Αν επιλέξεις να στήσεις το ενυδρείο ελαφρώς φυτεμένο επιλέγοντας εύκολα φυτά με μισό βάτ ανα λίτρο είσαι μια χαρά. Αν όχι τότε ανεβαίνεις στα Watt/L.

3. Θερμοστάτης

Εξαρτάται απο την διαφορά θερμοκρασία του περιβάλοντος που θα βρίσκεται το ενυδρείο σου.

4. Συσκευή Α/Ο

Μια 4 ή και 5 σταδίων Α/Ο με δυνατότητα παραγωγής γύρω στα 150 λίτρα το 24ωρο είναι ότι πρέπει.

Για όλα αυτά θα βρείς πιο αναλυτικά και συγκεντρωμένα άρθρα στην σελίδα του istellas παρακάτω

http://www.istellas.gr/aquarium/index.html

Τέλος η ιδέα σου με το 60λιτρο προτείνεται ανεπιφύλακτα εφόσον θα βάλεις μικρά ψάρια.

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...