Jump to content

Γιατι Μου Ξεραινεται Το Κερατόφυλλο???


Recommended Posts

καλησπερα στο φορουμ! εχω ενα μονομαχοενυδρειο που εχει αρκετη ποσοτητα κερατοφυλου........ καθε φορα που κοβω ενα κλαδεμα και το βαζω στο 120λιτρο κραταει κανα 2 εβδομαδες και μετα ξεραινεται.....εχω 4 λαμπες συνολικα 60 βατ και ειναι τοποθετημενες σε σειρα 4500κ,6500κ,4500κ,6500κ, νιτρικα μετραω αρκετα στο ενυδρειο κατι φορες που καθυστερω την αλλαγη μπορει να φτασει και 50...... στο μονομαχοενυδρειο φυσικα αναπτυσεται πολυ γρηγορα μπορω να πω με μια απλη λαμπα φθοριου 18 βαττ 6500κ και νιτρικα ελαχιστα..... τι μπορει να συμβαινει ρε παιδια? θελω να βαλω αρκετη ποσοτητα γτ αλλαξα ψαροσυνθεση και εβαλα πλατυ και θελω κερατοφυλλο για τα μικρα.....

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά έχεις μετρήσει; Εμένα μου έλιωνε πολυ γρήγορα γιατι τα είχα μηδενικά.

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά έχεις μετρήσει; Εμένα μου έλιωνε πολυ γρήγορα γιατι τα είχα μηδεν

νιτρικα εχω πολλα κιολας...... επειδη εχω αραιωσει λιγο τις αλλαγες ειναι ανεβασμενα δηλ το στανταρ ειναι καπου στα 20-25

Link to comment
Share on other sites

το πολυ και εντονο φως δεν κανει παντα καλο στο κερατοφυλλο!

Link to comment
Share on other sites

το πολυ και εντονο φως δεν κανει παντα καλο στο κερατοφυλλο!

αυτο σκεφτηκα και γω.... αλλα ξεκιναει να ξεραινεται απο κατω προς τα πανω..... αν ηταν απο το φως δεν θα χαλαγε αναποδα?? γτ επανω στην επιφανεια που ειναι ειναι μια χαρα καταπρασινο μεχρι να φτασει απο κατω η σαπιλα και να το ωαλασει και εκει!

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια νερου?

25-26 συνηθως...... το πολυ 28 σε κανα καυσωνα εχω ανεμιστηρακια στο 120λιτρο και δεν μου ανεβαινει πολυ...... στο μονομαχοενυδρειο δεν εχω και βαραει 30αρες το νερο και παλι το βλεπεις ακμεοτατο το κερατοφυλλο!

Link to comment
Share on other sites

Φυτεμενο το εχεις;

Link to comment
Share on other sites

οχι! πιασμενο σε μια ριζα... βεβαια το κατω τμημα ακουμπαει στον βυθο αλλα οχι φυτεμενο......... τι στο καλο αλλοι δεν εχουν τι να το κανουν απο την ταχεια αναπτυξη και μενα μου ξεραινεται... το περιεργο ειναι οτι με πολυ καλυτερες συνθηκες στο 120λιτρο απο οτι στο μονομαχοενυδρειο και χαλαει ενω στο μονομαχοενυδρειο παει σφαιρα.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...