Jump to content

60Lt Salty Fresh Start


DeLk

Recommended Posts

Καλησπέρα!!

Μετά από καιρό χωρίς θαλασσινό, ήρθε η ώρα για μία καινούρια "αλμυρή" αρχή. :D

Το ενυδρείο που θα χρησιμοποιηθεί είναι 60Lt, με διαστάσεις 60*30*35.

Λείπουν αρκετά πραγματάκια, όμως σιγά σιγά όλα θα μαζευτούν, και μετά θα στηθεί, γιατί την προηγούμενη φορά την έπαθα.

Προς το παρών είμαι σε δίλλημα για το τι φωτιστικό να χρησιμποιήσω. Τ5 ή led?

Αν πάω σε Τ5, με 2*24W πιστεύω θα είμαι οκ.

Αν πάω σε led, σκεφτόμουν για 1-2 τέτοια, πόσα watt δεν ξέρω.

Η άλλη λύση είναι το φωτιστικό με led και Heatsink, όμως δεν ξέρω κατά πόσο θα καταφέρω να φτιάξω κάτι τέτοιο.

Εσείς τι προτείνετε;

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη να εχεις... Κανε υπομονη αυτη την φορα και φτιαχτω σωστα και θα παει τρενο...

Περιμενω τελος του μηνα ενα φωτιστηκο, θα κανω παρουσιαση και πως παει, ειναι οτι πρεπει για μικρα ενυδρεια 60λιτρων, μηνε συντονισμενος...

Απο κυκλοφορια τη θα βαλεις;; Αλλες τεχνικες που θα ακολουθησεις;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη να εχεις... Κανε υπομονη αυτη την φορα και φτιαχτω σωστα και θα παει τρενο...

Περιμενω τελος του μηνα ενα φωτιστηκο, θα κανω παρουσιαση και πως παει, ειναι οτι πρεπει για μικρα ενυδρεια 60λιτρων, μηνε συντονισμενος...

Απο κυκλοφορια τη θα βαλεις;; Αλλες τεχνικες που θα ακολουθησεις;;

Ευχαριστώ φιλαράκι!

Θα περιμένω για το φωτιστικό!!

Από κυκλοφορία έχω ήδη έναν κοράλια 900lt/h και θα πάρω ακόμη έναν 500-700lt/h.

Αυτό με τις τεχνικές δεν το καταλαβαίνω! :D

Link to comment
Share on other sites

Ανθρακα/αντιφωσφορο/χαετο/ATS/ρουτινες κτλπ βρε... Μια γενικη ιδεα για το πως θα το στησεις και πως θα το τρεξεις...

Link to comment
Share on other sites

Ανθρακα/αντιφωσφορο/χαετο/ATS/ρουτινες κτλπ βρε... Μια γενικη ιδεα για το πως θα το στησεις και πως θα το τρεξεις...

Άνθρακας/Αντιφώσφορο σε εξωτερικό κρεμαστό φιλτράκι.. Για χαέτο δεν ξέρω ακόμη... Το ATS είναι για τις άλγες έτσι? Όμως θα πρέπει να είναι κάπου εξωτερικά του ενυδρείου, και sump δεν θα υπάρχει...

Σκίμμερ δεν θα έχει, αλλά θα γίνονται εβδομαδιαίες αλλαγές..

Όπως το σκέφτομαι θα φιλοξενήσει κάποια ψαράκια, σίγουρα νέμο και δεν ξέρω τι άλλο, όπως και διάφορα κοράλλια, μαλακά και LPS βασικά, ίσως και SPS αργότερα. Αυτά όμως δεν με απασχολούν τώρα.

Μόλις έκανα την αρχή και παράγγειλα ένα ρεφρακτόμετρο Vertex!

:)

Link to comment
Share on other sites

Αμα πας σε sps πρεπει να βαλεις καλο φωτησμο και μα εχεις στο μυαλο σου την αγορα μιας δοσομετρικης...

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε sps ή και απαιτητικά lps πρεπει να δωσεις βαρος στο φωτισμό.

Εγω στο δικό μου 80αρι εχω κανει συνδυασμό Τ5 με LED και αρχίζω να βλέπω οτι ειναι ο καλύτερος συνδυασμός, τουλάχιστον στο δικο μου ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε sps ή και απαιτητικά lps πρεπει να δωσεις βαρος στο φωτισμό.

Εγω στο δικό μου 80αρι εχω κανει συνδυασμό Τ5 με LED και αρχίζω να βλέπω οτι ειναι ο καλύτερος συνδυασμός, τουλάχιστον στο δικο μου ενυδρείο.

Μπορείς να το αναλύσεις λίγο παραπάνω ή να δώσεις κάποιο λινκ? Δλδ έβαλες 2 Τ5 και led?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το αναλύσεις λίγο παραπάνω ή να δώσεις κάποιο λινκ? Δλδ έβαλες 2 Τ5 και led?

Ναι, εxω ενα φωτιστικο με 2χ24 Τ5 της Fluval και μια λάμπα LED Ε27 με 9 χ 3wat LED( 27 Watt).

Εχω παραγγείλει να προσθέσω αλλη μια λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εxω ενα φωτιστικο με 2χ24 Τ5 της Fluval και μια λάμπα LED Ε27 με 9 χ 3wat LED( 27 Watt).

Εχω παραγγείλει να προσθέσω αλλη μια λαμπα.

Έχεις κάποια φώτο για το πως τα έχει τοποθετήσει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Τελικά άλλαξε λίγο η θέση που θα μπει το ενυδρείο, και εκεί που θα μπει με παίρνει να το κάνω 65*40*45(στο ύψος δεν έχω περιορισμό). Με έναν υπολογισμό που έκανα, βγαίνει κάπου στα 115 λίτρα μικτά!

Έχω την εξής ερώτηση λοιπόν: Αν τελικά το κάνω όσο γράφω παραπάνω, θα χρειαστώ Skimmer? Τι άλλο θα χρειαστώ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Τελικά άλλαξε λίγο η θέση που θα μπει το ενυδρείο, και εκεί που θα μπει με παίρνει να το κάνω 65*40*45(στο ύψος δεν έχω περιορισμό). Με έναν υπολογισμό που έκανα, βγαίνει κάπου στα 115 λίτρα μικτά!

Έχω την εξής ερώτηση λοιπόν: Αν τελικά το κάνω όσο γράφω παραπάνω, θα χρειαστώ Skimmer? Τι άλλο θα χρειαστώ?

Ναι θα χρειαστείς skimmer, αν μπορεις παρε ενα που να εχει και θεση για ανθρακα/αντιφώσφορο και στο κρεμαστο φιλτράκι που εχεις τωρα βρες και βαλε chaeto να το κανεις ενα μικρο refugium.

Θελεις και φωτισμο τωρα πιο δυνατό απο 60 λιτρα που εβγαινε πριν.

Link to comment
Share on other sites

Well, θα βγει λίγο off-budget αλλά πιστεύω θα αξίζει τον κόπο!

Για σκιμμερ τι θα προτείνατε; Θα προτιμούσα να αποφύγω το σαμπ, γιατί θα κάνει αρκετό θόρυβο και το ενυδρείο θα βρίσκεται στο δωμάτιο μου. Για φωτισμό θα το κοιτάξουμε αργότερα!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, ουτε εγω εχω sump αλλα αν μπορουσα να κανω θα το έκανα. Βοηθάει πολυ το ενυδρείο σου απο πολλες αποψεις συν οτι αυξάνει πρακτικά τα λίτρα σου.

Αν μπορεις να το κανεις, γνωμη μου, καντο.

Τωρα απο skimmer υπάρχουν πολλα, αναλογα ποσα χρήματα μπορεις να δωσεις. πολυ καλα ειναι τα deltec, τα tunze, τα ΑΤΙ...Ανάλογα τι budget υπολογίζεις γι αυτο το κομματι.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, ουτε εγω εχω sump αλλα αν μπορουσα να κανω θα το έκανα. Βοηθάει πολυ το ενυδρείο σου απο πολλες αποψεις συν οτι αυξάνει πρακτικά τα λίτρα σου.

Αν μπορεις να το κανεις, γνωμη μου, καντο.

Τωρα απο skimmer υπάρχουν πολλα, αναλογα ποσα χρήματα μπορεις να δωσεις. πολυ καλα ειναι τα deltec, τα tunze, τα ΑΤΙ...Ανάλογα τι budget υπολογίζεις γι αυτο το κομματι.

Δεν είχα σκεφτεί για σκίμμερ αρχικά, όμως από τη στιγμή που θέλω να πάω σε περισσότερα λίτρα, θέλω και πρέπει να κάνω σωστή δουλειά. Έχω δει τα Tunze 9004 kai Mce300, δεν θα με χάλαγε και κάτι φθηνότερο βέβαια αν έχεις κάτι να προτείνεις..!!

Όντως το σαμπ σου λύνει τα χέρια όμως το πιο μεγάλο θέμα μου είναι ο θόρυβος. Δεν κάνει θόρυβο όταν κατεβαίνει το νερό στο σάμπ?

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκεφτεί για σκίμμερ αρχικά, όμως από τη στιγμή που θέλω να πάω σε περισσότερα λίτρα, θέλω και πρέπει να κάνω σωστή δουλειά. Έχω δει τα Tunze 9004 kai Mce300, δεν θα με χάλαγε και κάτι φθηνότερο βέβαια αν έχεις κάτι να προτείνεις..!!

Όντως το σαμπ σου λύνει τα χέρια όμως το πιο μεγάλο θέμα μου είναι ο θόρυβος. Δεν κάνει θόρυβο όταν κατεβαίνει το νερό στο σάμπ?

Αφου θες και πρεπει να κανεις σωστή δουλειά, ξεκινα απο το sump. Εδω μεσα υπάρχουν παρα πολλά θέματα για sump και παιδιά που θα σε βοηθησουν να το φτιάξεις και να λύσεις οποιαδήποτε προβλήματα.

Τωρα απο skimmer εγω δεν μπορω να σου προτείνω κατι συγκεκριμένο, εγω εχω ενα απλο Red Sea prism... Θα μου πεις δεν κανει δουλεια; Κανει, βεβαια, αλλα αν ειχα να δωσω παραπανω χρήματα θα επαιρνα

το deltec που κανει την ιδια δουλειά καλύτερα. :D .

Ολα ειναι θεμα χρηματων, οτι πληρώνεις παίρνεις.

Και κατι άλλο βασικό και απαραίτητο ειναι η αυτοματη αναπλήρωση νερού για να διατηρείς την αλατότητα σταθερή.

Επομένως, sump, skimmer, αντιστροφη όσμωση, αυτοματη αναπλήρωση και φωτσμός ειναι οι βάσεις για να ξεκινήσεις σωστά και να εχει προοπτικές το ενυδρείο σου για κατι καλο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα χρειαστείς skimmer, αν μπορεις παρε ενα που να εχει και θεση για ανθρακα/αντιφώσφορο και στο κρεμαστο φιλτράκι που εχεις τωρα βρες και βαλε chaeto να το κανεις ενα μικρο refugium.

Θελεις και φωτισμο τωρα πιο δυνατό απο 60 λιτρα που εβγαινε πριν.

Πως θα φωτιζεται μεσα στο φιλτρακι;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις sump θα φτιάξεις ενα διαμέρισμα που θα βαλεις τη chaeto και θα φωτιζεται με μια λαμπα οικονομίας.

Το κρεμαστο φιλτρο που εχεις δεν ξερω τι περιθωριο εχει αλλα μπορεις κι εκει να βρεις μια μικρη βαση φωτιστικου-μανταλάκι και να βαλεις μια μικρη λαμπα οικονομιας.

Link to comment
Share on other sites

Για το σαμπ ξερω, για το φιλτρακι ρωτησα αλλα δεν το βλεπω εφικτο.......

Ευχαριστω για την απαντηση teoxan!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!

Τελικά το πήρα απόφαση και θα υλοποίησω αυτό που είχα σκεφτεί.

Θα πάρει βέβαια λίγο παραπάνω χρόνο να μαζέψω τα υλικά μιας και το budget θα διπλασιαστεί, όμως θα αξίζουν οι διαστάσεις πιστεύω.

Έχω κάποιες απορίες για την κατασκευή του ενυδρείου και του Sump όμως θα ανοίξω ένα νέο θέμα..

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...