Jump to content

Ερωτηση Για Ασβεστολιθικη Πετρα!


Recommended Posts

Ρε παιδια να σας ρωτησω γτ εφαγα μια αναλαμπη...... εχω μια ασβεστολιθικη πετρα..... την οποια σκεφτομαι να τη βαλω τωρα που εβαλα τα πλατακια...... την δοκιμασα με το ξυδι και αφρισε φανταστειτε τι θα γινει με το ακουαφορτε...... και σκεφτομαι...... οι ασβεστολιθικες πετρες ανεβαζουν το ph μεχρι ενα στανταρ σημειο η οσο πιο πολυ ασβεστολιθο περιεχει τοσο πιο πολυ ανεβαζει το ph? δηλ αυτη που αφριζει πολυ θα μου το αφησει καπου στο 8 η μπορει να το παει 9-9.5 πχ??

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι εχω δει μια μονο ασβεστολιθικη πετρα δεν ειναι ικανη να σκληρηνει τοσο πολυ το νερο σου....παιζει βεβαια ρολο το μεγεθος της και το ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο.....

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι εχω δει μια μονο ασβεστολιθικη πετρα δεν ειναι ικανη να σκληρηνει τοσο πολυ το νερο σου....παιζει βεβαια ρολο το μεγεθος της και το ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο.....

το μεγεθος της ειναι φαντασου οσο μια αντρικη γροθια.... και το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα μεικτα! Οποτε λογικα θα ειναι οκ.....?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εγω νομιζω οτι ειναι οκ.....εδω εχουμε δει αφρικανικα και ενυδρεια με 10 κιλα ασβεστολιθικο χαλικι με ph 8-8,5.....

Παρ'ολα αυτα,εχεις τεστ ph για να το παρακολουθησεις να εισαι σιγουρος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εγω νομιζω οτι ειναι οκ.....εδω εχουμε δει αφρικανικα και ενυδρεια με 10 κιλα ασβεστολιθικο χαλικι με ph 8-8,5.....

Παρ'ολα αυτα,εχεις τεστ ph για να το παρακολουθησεις να εισαι σιγουρος?

ναι εχω τεστ θα την βαλω και θα το παρακολουθησω να το δω.....! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μια πετρα σε ενυδρειο 120 λιτρων ελαχιστα θα ανεβασει το Ph.

Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγω την εμπειρια μου ...

Εχω ενα ενυδρειο 300 λιτρα το οποιο αρχικα το πηγαινα για μαλακου νερου ... το χαλικι που εβαλα μεσα ηταν 15 κιλα (ισως και παραπανω δε θυμαμαι) ... δυστυχως ειναι μαλλον ασβεστολιθικο γιατι αφριζει ελαφρως εμ το aquaforte... εχω επισης 2 ασπρες πετερς μεσα αντε να ναι 2 κιλα κι οι 2 μαζι ... το pH μου ειναι 7.5

Link to comment
Share on other sites

Ποσο μετρας απο βρυση?

Δεν εχω μετρησει απο βρυση, ολο λεω οτι θα το κανω κι ολο το ξεχναω ... θα μετρησω μετα τη δουλεια και θα ενημερωσω asap :usd:

Link to comment
Share on other sites

εγω βρυση μετραω 7.5 αλλα στο ενυδρειο με χαλαζιακη αμμο φυτα και σχετικα χαμηλη αναταραξη παει 7.8-8! τωρα την εβαλα την πετρα... θα την αφησω μια-δυο μερες και θα μετρησω να δω! Σημερα το ph ηταν 7.8-7.8 πειπου γτ εχω αυξησει την αναταραξη λιγο λογω ζεστης!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...