Jump to content

Nano Με Ανεμώνες Μονο


teoxan

Recommended Posts

Επειδή τωρα τελευταία με τρώει....σκεφτόμουν αν μπορουσα να φτιάξω ενα ενυδρείο γυρω στα 60 λιτρα αλλα μονο με ανεμώνες..Εχω ηδη μια στο 80αρι αλλα μεγαλώνει και δεν θελω να αναγκαστω να την αποχωριστώ.

Αν βρω ενα μεταχειρισμένο ενυδρείο, θα το μπολιασω με νερό απο το 80αρι, λιγο βράχο , σιγα-σιγα εξοπλισμό και να βαλω μονο ανεμωνες.

Πως το βλέπετε; :D Ειναι εφικτό ή τα 60 λιτρα ειναι λιγα;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραία ιδέα δεν ειναι απαγορευτικά τα λίτρα σου αλλα σκέψου οτι μεγαλώνουν γρηγορα και θα πρέπει να τις βγάζεις αν μπορούσες να κάνεις ενα ωραίο κύβο στα 120-150 λίτρα θα ήταν πολυ ωραία!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τωρα τελευταία με τρώει....σκεφτόμουν αν μπορουσα να φτιάξω ενα ενυδρείο γυρω στα 60 λιτρα αλλα μονο με ανεμώνες..Εχω ηδη μια στο 80αρι αλλα μεγαλώνει και δεν θελω να αναγκαστω να την αποχωριστώ.

Αν βρω ενα μεταχειρισμένο ενυδρείο, θα το μπολιασω με νερό απο το 80αρι, λιγο βράχο , σιγα-σιγα εξοπλισμό και να βαλω μονο ανεμωνες.

Πως το βλέπετε; :D Ειναι εφικτό ή τα 60 λιτρα ειναι λιγα;

Απο τις κλασσικές 1-2 bubble...

Μπορεις ομως ανετα να κανεις εναν κηπο με mini maxi και rock ανεμωνες το εχω δει σε μικρο ενυδρειο και ηταν εντυπωσιακό θεαμα...

Link to comment
Share on other sites

+1,στα παιδια παραπανω :thumbsu:

Οντως με σωστες κινησεις μπορει να κανεις κατι πανεμορφο teo!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριτώ παιδιά,

Μετα τις διακοπές λεω να το ξεκινήσω, αν βρω και λιγο μεγαλύτερο ακομα καλύτερα! :D

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορείς . Και θα είναι ωραίο εγχείρημα .
Bubble tip και ίσως mini carpet . Βέβαια ακόμα και οι bubble μπορούν να γίνουν τεράστιες ... Εμένα η δική μου όταν αρχίζει να πεινάει και τεντώνει τα πλοκάμια της πιάνει πολύ μεγάλο χώρο στο βράχο..

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι θες να κανεις και ποσα διαθετης φιλε μου :) σαν ιδεα ειναι πολυ ωραια, αλλα οι εποχες που διανυουμε ισως κανουν απαγορευτικη την διατηρησει δυο ενυδρειων, ποσο μαλλον θαλασσινων...

Δυο-τρια πραγματακια εχω να σου δωσω παντος εαν το κανεις... Ψιλο πραγματα, μην φανταστεις, στειλε πμ εαν ειναι :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι θες να κανεις και ποσα διαθετης φιλε μου :) σαν ιδεα ειναι πολυ ωραια, αλλα οι εποχες που διανυουμε ισως κανουν απαγορευτικη την διατηρησει δυο ενυδρειων, ποσο μαλλον θαλασσινων...

Δυο-τρια πραγματακια εχω να σου δωσω παντος εαν το κανεις... Ψιλο πραγματα, μην φανταστεις, στειλε πμ εαν ειναι :)

Δυσκολες εποχες οντως, αλλα θα γινει σιγα-σιγα με οτι υπάρχει διαθέσιμο, κατι μεταχειρισμένο , κατι diy και βλέπουμε.

Οσο για τη συντήρηση, ναι ειναι ενας παράγοντας που με προβληματίζει, αλλα να σου πω την αλήθεια με αυτη την καθημερινότητα που περνάμε και ολα οσα συμβαίνουν γυρω μας, δεν εχουν μεινει και πολλα πράγματα να μας ευχαριστούν και να μας ηρεμούν..

Αν μπορω να το συντηρήσω χωρις να στερησω κατι απο την οικογένεια μου, θα το κάνω.

Ευχαριστώ πολυ για την προσφορά, θα το εχω υπ'όψιν οταν το ξεκινήσω. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...