Jump to content

Ψυξη Σε 60Αρι


NikolasB

Recommended Posts

οκ μερα με νυχτα εχω καποιες μεταβολες ...26 σε 23 αλλα εχω χρυσοψαρα και με βολεβει

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης τη νυχτα όπως σου είπε και ο "ValeAq" θα σου κρατούσε ισορροπία το βράδυ.

Όλα εξαρτόνται από την εξωτερική θερμοκρασία ειδικά μ'αυτή τη μέθοδο. Π.χ. στο σπίτι μου η θερμοκρασία είναι υψηλή το καλοκαίρι και δεν έχω aircondition στο χώρο που είναι τα ενυδρεία. Έτσι τα ανεμιστηράκια όσο και να κουράζονται δεν θα κατεβάσουν ποτέ την θερμοκρασία εκεί που είναι το χειμώνα με θερμαντήρα (26C). Αν δροσίσει όπως τις προηγούμενες μέρες ή κάποια βράδια τότε ο θερμαντήρας την κρατάει στο 26C. Δεν δουλεύει συνέχεια όπως λένε κάποια παιδιά ,όπως τον χειμώνα. Αν υπάρχουν μεταβολές πιστεύω είναι φυσιολογικές 2-3 βαθμούς ανά 24ωρα ή και παραπάνω αν αλλάζει ο καιρός.

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικες μεταβολες ανα 24ωρο ειναι 2 βαθμοι max , αλλιως μπορει να εχουμε προβληματα, ειδικα σε δυσκολα ψαρια..

τα χρυσοψαρα δεν θα παθουν κατι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εγω εβαλα 2 ανεμιστηρακια 9cm ισχυος 14w με ρουλεμαν. Το μονο που ακουγετε ειναι ο αερας που βγαινει το οποιο μολις βρω χρονο θα το φτιαξω κι αυτο. (Tip of the week: Αν λιμαρεις ανισα τις φτεροτες τοτε ο αερας δε συντονιζει και χανετε τελειος ο θορυβος ;) )

Εχω παραγκιλει τον sct1000 αλλα μεχρι να ερθει δουλευουν με το θερμοστατη και εχω σταθερη 25C με το ενα να δουλευει. Αν δω οτι ανεβαζει τοτε αναβω και το 2ο.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι: οταν θα ερθει ο controler να βαλω το ενα πανω και το αλλο το αναβω οταν δω μεγαλες ζεστες που το ενα δε θα μπορει, η καλυτερα και τα 2 να αναβουν μαζι;

Υ.γ. Μη τρωμαζετε το κοσμο με τη δεη... Πχ 2 ανεμιστηρακια 14w σε 24/7 λειτουργια θα καψουν 2€/μηνα. So what?

Αντε να καψει αλλα τοσα ο θερμοστατης;

Οκ δε λεω κανεις αποσβεση τον controler σε 3 μηνες αλλα μη τρελενομαστε κιολας... Φιλικα παντα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εγω εβαλα 2 ανεμιστηρακια 9cm ισχυος 14w με ρουλεμαν. Το μονο που ακουγετε ειναι ο αερας που βγαινει το οποιο μολις βρω χρονο θα το φτιαξω κι αυτο. (Tip of the week: Αν λιμαρεις ανισα τις φτεροτες τοτε ο αερας δε συντονιζει και χανετε τελειος ο θορυβος ;) )

Εχω παραγκιλει τον sct1000 αλλα μεχρι να ερθει δουλευουν με το θερμοστατη και εχω σταθερη 25C με το ενα να δουλευει. Αν δω οτι ανεβαζει τοτε αναβω και το 2ο.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι: οταν θα ερθει ο controler να βαλω το ενα πανω και το αλλο το αναβω οταν δω μεγαλες ζεστες που το ενα δε θα μπορει, η καλυτερα και τα 2 να αναβουν μαζι;

Υ.γ. Μη τρωμαζετε το κοσμο με τη δεη... Πχ 2 ανεμιστηρακια 14w σε 24/7 λειτουργια θα καψουν 2€/μηνα. So what?

Αντε να καψει αλλα τοσα ο θερμοστατης;

Οκ δε λεω κανεις αποσβεση τον controler σε 3 μηνες αλλα μη τρελενομαστε κιολας... Φιλικα παντα :)

τι εννοεις να λιμαρεις ανισα τις φτερωτες?? :)

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να λιμάρεις τίποτα. Βάλε τον controller, σύνδεσε πάνω του και τα δυο ανεμιστήρια και άφησέ τα να κανουν τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Οι φτεροτες του ανεμιστηρα εχουν ιδιο μηκος με αποτελεσμα να συντονιζει ο αερας και να ακους αυτο το βουητο. Αν λιμαρεις τις φτεροτες ετσι ωστε να μην ειναι ιδιες, τοτε ο αερας δε συντονιζει και δεν ακους το βουητο.

By the way NikolasB αν θες να ριξεις τα 12V σε 7 και αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να παρεις απο ενα καταστημα με ηλεκτρονικα ενα LM7807. Οπως το κοιτας το αριστερο ποδαρακι το βαζεις στο + του τροφοδοτικου σου και το μεσαιο το βαζεις στο -.

Το + απο τα ανεμιστηρακια βαλτα στο δεξι ποδαρακι και το - βαλτο έπισης στο μεσαιο. Ετσι τα ανεμιστηρακια θα εχουν 7V!!

Link to comment
Share on other sites

εχω παει στην περιοχη μου να ρωτησω για ποντεσιομετρο αλλα κανεις δεν εχει...Οταν περασω απο Αθηνα εχω σκοπο να παω να παρω..Ετσι θα ρυθμιζω και την ταση!, ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι φτεροτες του ανεμιστηρα εχουν ιδιο μηκος με αποτελεσμα να συντονιζει ο αερας και να ακους αυτο το βουητο. Αν λιμαρεις τις φτεροτες ετσι ωστε να μην ειναι ιδιες, τοτε ο αερας δε συντονιζει και δεν ακους το βουητο.

By the way NikolasB αν θες να ριξεις τα 12V σε 7 και αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να παρεις απο ενα καταστημα με ηλεκτρονικα ενα LM7807. Οπως το κοιτας το αριστερο ποδαρακι το βαζεις στο + του τροφοδοτικου σου και το μεσαιο το βαζεις στο -.

Το + απο τα ανεμιστηρακια βαλτα στο δεξι ποδαρακι και το - βαλτο έπισης στο μεσαιο. Ετσι τα ανεμιστηρακια θα εχουν 7V!!

αυτο το LM7807 ειναι αντισταση?

Link to comment
Share on other sites

Το LM είναι σταθεροποιητής τάσης. Το 78-07 σημαίνει ότι τάση του δώσουμε μέσα στα όριά του αυτό θα βγάλει στην έξοδο 7 volt. Εννοείται μεγαλύτερη από 7 volt. Αν είναι 05 = 5 volt κ.ο.κ .Αν πάρεις ποτενσιόμετρο να πάρεις να αντέχει αρκετά watts για να μην σου καεί.

Όσο για τις φτερωτές του ανεμιστήρα αν τις λιμάρεις παίζει να έχεις προβλημα κραδασμών γιατί δεν θα έχουν το ίδιο κέντρο όλες τους.

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω ξαδερφο ηλεκτρονικο μου ειπε οτι ενα ποντεσιομετρο 10ohm ειναι καλα

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές το ποτενσιομετρο ειναι καλύτερο απο οποιαδήποτε άλλη λύση μιας και έχεις τη δυνατότητα να μεταβάλεις την τάση οπότε θες. Επειδή χαμηλή τάση = λιγότερες στροφές (και για αυτό μειώνεται ο θόρυβος) αν κάποια μερα δεις οτι η θερμοκρασία ανεβαίνει ρυθμίσεις τάση στα 12V και του δίνεις τέρμα γκάζι.

Το LM ειναι μια εύκολη λύση για σταθερή τάση 7V βρέξει - χιονίσει.

10ohm ποτενσιομετρο νομίζω ειναι δύσκολο να βρεις. Ειναι πολυ μικρό το εύρος. Λογικά θα βρεις 10kohm.

Για τα watt που λέει και ο eliasjuve δες ποσο αναγράφουν τα ανεμιστήρακια σου και ζητά κάτι που να σε καλύπτει.

Υ.γ. Μα καλα που μένεις και δε βρίσκεις ποτενσιομετρο και πρεπει κα κατέβεις κέντρο;;;;;!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μενω Αθηνα..Μεγαρα...Ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα υπαρχει και αυτο δεν εχει

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω ποσω συχνα ερχεσε αθηνα αλλα εχω συνεργατη που ερχετε συχνα. Αν θες του δινω ενα ποτενσιομετρο και σου στελνω μηνυμα να πας να το παρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον αγοραστηκε ποτενσιομετρο 10κω...Κοπηκε το θετικο καλωδιο και η μια πλευρα μπηκε στο πρωτο ποδαρακι και η αλλη στο δευτερο....

post-56445-0-64001300-1407761391_thumb.jpg

post-56445-0-54298000-1407761415_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι ενωσεις αυτες θα ειναι μεσα στο καπακι ( υγρασια )?

Link to comment
Share on other sites

Αν απ'ότι βλέπω χρησιμοποιείς τα 2 από τα τρία ποδαράκια τότε είναι λάθος. Το έχεις κάνει σε συνδεσμολογία ροοστάτη και μεταβάλεις το ρεύμα και όχι την τάση που είναι το ζητούμενο. Πρέπει και τα τρία ποδαράκια να είναι σε χρήση. Το ποτενσιόμετρο που πήρες κάνει για τα watts αυτά ή σου ζεσταίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Οι ενωσεις αυτες θα ειναι μεσα στο καπακι ( υγρασια )?

οχι βγαινουνε εξω απο το καπακι...! :)

Αν απ'ότι βλέπω χρησιμοποιείς τα 2 από τα τρία ποδαράκια τότε είναι λάθος. Το έχεις κάνει σε συνδεσμολογία ροοστάτη και μεταβάλεις το ρεύμα και όχι την τάση που είναι το ζητούμενο. Πρέπει και τα τρία ποδαράκια να είναι σε χρήση. Το ποτενσιόμετρο που πήρες κάνει για τα watts αυτά ή σου ζεσταίνεται;

οντως εχω κανει λαθος γιατι λειτουργει σαν διακοπτης :/ .... θα ερθει ενας ξαδερφος να το φτιαξει... ;)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...Μπηκε μια αντισταση και πλεον εχουμε και μια μεσαια ζωνη... Το μονο που φοβαμε ειναι μην σκασει!!!, :P

post-56445-0-35890400-1407844296_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν αντέχει τα watts των ανεμιστήρων είναι εντάξει. Αν δεν αντέχει θα ψηθεί. Λογικά θα είχε ήδη γίνει οπότε μάλλον είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...