Jump to content

Λιγότερες Τρύπες Στο Spray Bar


Safarpn

Recommended Posts

Πήρα σα δεύτερο φίλτρο στο ενυδρείο μου ένα Sunsun 303 (1400lt/h) και είδα οτι η έξοδος του νερού από το spray bar δεν είναι τόσο δυνατή ώστε να δημιουργεί ικανοποικητική ανατάραξη στην επιφάνεια όπως το άλλο που έχω και είναι 1200lt/h. Το spray bar του Sunsun αποτελείται από δύο κομμάτια και συνολικά έχει 20 τρύπες, λίγο μεγαλύτερης διαμέτρου από το άλλο που έχει 12 τρύπες. Πιθανόν να φταίει αυτό λοιπόν και θέλω να μου πείτε κανα αποτελεσματικό τρόπο να "σφραγίσω" μερικές τρύπες του spray bar μπας και αυξήσω λίγο τη δύναμη εξόδου του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Μια σταγόνα σιλικονη σε κάθε τρύπα που θέλεις να κλείσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μια σταγόνα σιλικονη σε κάθε τρύπα που θέλεις να κλείσεις...

Το δοκίμασα. Πέρα του οτι το έκανα όλο το spray bar χάλια, η σιλικόνη πολύ δύσκολα καθόταν στη θέση της και σφράγιζε τις τρύπες. όσο προσπαθούσα να το πετύχω, τόσο χάλια γινόταν το spray bar μέχρι που το πέταξα στον τοίχο από τα νεύρα μου.....καμιά άλλη λύση;

edit: Ασε που περνούσε η σιλικόνη μέσα από τις τρύπες και γέμιζε σιγά σιγά το εσωτερικό του spray bar

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Δεματικά καλωδίων σε κάθε τρύπα που θέλω να κλείσω, πως ακούγεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Για τη σιλικόνη το ανεφερα, γιατι το δοκιμασα κι επιασε

Βάλε μια οδοντογλυφιδα ή περισσότερες σε καθε τρυπα, κομμενες στη μεση

Οποιοδήποτε αβλαβές υλικό χωράει έτσι ώστε να παραμεινει σταθερό, δοκίμασε το

Πχ μια φορά που χρειάστηκε να κλεισω τρυπες απο spray bar, δοκιμασα 2 βαλδίδες ανεπίστροφης

Ειναι θεμα και η διάμετρος της καθε τρυπας

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις τελείωσα και έχω φοβερά αισθητή διαφορά στην ανατάραξη. Έκοψα ροδέλες από θερμοσυστελόμενο μακαρόνι, κάλυψα τις τρύπες που ήθελα, το ζέστανα και τέλος. Απο τις 20 τρύπες κάλυψα τις 10 με πολύ καλά αποτελέσματα :icon_dance: .

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν χρησιμοποιεις μονο το ενα κομματι απο το σπρευ μπαρ??ταπωσε το και στο τελος με την ταπα και θα εχεις πιο καλη ροη αφου θα ειναι οι μισες οι τρυπες μονο..κι εγω με το ενα κομματι το εχω μονο..

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν χρησιμοποιεις μονο το ενα κομματι απο το σπρευ μπαρ??ταπωσε το και στο τελος με την ταπα και θα εχεις πιο καλη ροη αφου θα ειναι οι μισες οι τρυπες μονο..κι εγω με το ενα κομματι το εχω μονο..

Το ένα κομμάτι το έχω να χτυπάει επιφάνεια για ανατάραξη και το δεύτερο το έχω στρέψει ελαφρά προς το κέντρο του ανυδρείου για καλύτερη κυκλοφορία του νερού.

Link to comment
Share on other sites

ααα αυτο δεν το σκεφτηκα εγω..καλη μαγκια..μου εδωσες ιδεα μου φαινεται για αλλαγες..χαχαχα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...