Jump to content

Πρόβλημα Στήν Μέτρηση Με Τέστ Νο3


MilParashakis

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα reef 80L ενυδρείο και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα ενώ το API Test ΝΟ3 μού δείχνει 0 ppm (mg/L) το Salifert μου δείχνε 100 ppm (mg/L) στον χρωματικό Πίνακα έβαλα λοιπόν 30 Λύτρα Νερό από αντιόσμωση στο βαρελάκι μου έκανα το NO3 Test και έδηξε 0 ppm (mg/L) μόλις όμως έβαλα αλάτι (Red Sea Ultra Pro) για να φτιάσω νερό για αλλαγή και πριν το βάλω μέσα στο ενυδρείο μου (με συνεχή λειτουργία κυκλοφορητή μέσα στο βαρέλι μου, το νερό το είχα 4 ώρες βάση οδηγιών ότι θα λιώσει το αλάτι μου ) το Test έδηξε μεταξύ 5 ~ 10 ppm (mg/L). Να αναφέρω ότι το Τεστ το έκανα 2 φορές για να σιγουρευτώ ότι δεν είχα κάνει εγώ κάποιο λάθος. Του έχει συμβεί κάποιου κάτι παρόμοιο ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μιλτιάδης Παρασχάκης

Έγινε επεξεργασία - MilParashakis
Link to comment
Share on other sites

Μηπως το αλατι το ειχες ανοιχτο σε καποιο σημειο και καποιο ζωάκι (σκυλος, γατα, κλπ) εκανε την ανάγκη του (σε υγρη μορφη) θεωροντας το αμμο-χωμα ? Ισως να εχει κρατησει αμμωνια απο τα ουρα. (Λεω τωρα εγω ενα σεναριο)

Για το οτι το ενα τεστ δειχνει 0 και το αλλο 100 κατι δεν γινετε καλα ή τα τεστ τα εχεις πολυ καιρο και χαλασανε - ληξανε.

Link to comment
Share on other sites

Όχι το αλάτι είναι σφραγισμένο και στην σακούλα του αλλά και στο πλαστικό κουτί του το API το έχω 8 μήνες περίπου το Salifert είναι καινούργιο και λήγει το 2016. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αλλάξω αλάτι :D

Link to comment
Share on other sites

Ξανα μετρα το αλατι στον κουβα μετα απο 24 ωρες και πες μας...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους Βρήκα τη έφταιγε. Λάθος χρήση του τεστ της API.

Έγινε επεξεργασία - MilParashakis
Link to comment
Share on other sites

Πολλοι την εχουμε πατησει ετσι μιλτιαδη και με αλλα test :jig:

Τι εκανες τελικα λαθος?

Σε ρωταω ωστε να το δουν τα παιδια που θα παρουν το συγκεκριμενο τεστ,προκεινου να μην προβληματιστουν και αυτοι,οπως αρχικα εσυ :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...