Jump to content

Απορία Για Ενυδρείο Νεροχελώνας


Recommended Posts

Γεια σε όλους :D Μια ερώτηση, πως μπορώ να καταλάβω αν το φίλτρο στο ενυδρείο μου λειτουργεί σωστά; Πριν 3 μέρες αγόρασα ένα ενυδρείο (80Χ40Χ30) και το έχω γεμίσει με 25 περίπου λίτρα νερό. Η στάθμη του δηλαδή είναι πιο λίγο από την μέση. Το φίλτρο είναι το Resun Magi-380. Φιλοξενεί ένα χελωνάκι το οποίο είναι πολύ μικρό ακόμη. 4η μέρα σήμερα και παρατηρώ το νερό αρκετά βρώμικο. Έχω κάνει κάτι λάθος εγώ στην τοποθέτηση του φίλτρου; (παρακάτω δίνω φωτογραφία του ενυδρείου) Δεν θα έπρεπε το νερό να είναι καθαρό; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

20140728_145934.jpg

20140727_153051.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν φαινοντε οι φωτογραφιες!!

Link to comment
Share on other sites

Βάζω χειροκίνητα τα λινκ από όπου τις έχω ανεβάσει

http://s6.postimg.org/5a1jq39ds/20140728_145934.jpg

http://s6.postimg.org/azhsaefk0/20140727_153051.jpg

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ...Βγαλε την προεκταση που εχει το spray bar και αστο ωστε να κυκλοφορει το νερο σε ολο το ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Το έβγαλα και άφησα μόνο την γωνία να βγάζει το καθαρό νερό προς τα κάτω. Θα δείξει... Σε ευχαριστώ πολύ πάντως ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βάλε το φίλτρο, όπως το έχεις γυριμένο, να ακουμπήσει βυθό. Έτσι όπως το έχεις στην επιφάνεια (ίσαλο), με το που θα κατέβει λίγο η στάθμη του νερού από την εξάτμιση, θα τραβήξει αέρα

Link to comment
Share on other sites

Με συνεπειες να καει... :) Δεν θελουμε να χτυπαει το νερο προς τα κατω..Θελουμε προς το απεναντι τζαμι για να κανει κυκλο το νερο.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά από ότι φαίνεται το φίλτρο είναι λίγο μικρό για χελώνα επειδή οι χελώνες βρωμίζουν πολύ. Το καλύτερο αποτέλεσμα το πήρα με το παρακάτω στήσιμο και με ένα σκουπάκι βυθού απλώς καθαρίζω τον βυθό. Κάποια στιγμή θα πάρω ένα μεγαλύτερο φίλτρο. Επίσης σύντομα θα φτιάξω και άλλο σημείο για να στεγνώνει μιας και το σημείο που έχει τώρα είναι πολύ μικρό και ακριβώς κάτω από την λάμπα. Θέλω να του δώσω περισσότερες επιλογές :D

20140728_221513.jpg

http://s6.postimg.org/z8hd5hbnk/20140728_221513.jpg

Έγινε επεξεργασία - zalaros
Link to comment
Share on other sites

To φίλτρο όμως ακόμα δεν το βύθισες τελείως, όπως και τον θερμοστάτη, που βέβαια αυτό το καιρό είναι περιττό να τον έχεις αναμμένο....

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης είναι εκτός πρίζας ;):D Το θερμόμετρο μου δείχνει θερμοκρασία νερού 30 βαθμούς. Το φίλτρο είναι περίπου 1,5cm κάτω από την επιφάνεια του νερού και το ελέγχω κάθε τρεις και λίγο. Δεν το έχω κατεβάσει ακόμα κάτω γιατί λόγω έλλειψης εξέδρας βλέπω συχνά το χελωνάκι να αράζει πάνω στο φίλτρο. Μόλις βάλω εξέδρα το φίλτρο θα πάει τέρμα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι περί θερμοκρασίας νερού. Παρατηρώ το θερμόμετρο που βρίσκεται μέσα στο νερό και βλέπω την θερμοκρασία να κυμαίνεται μεταξύ 30-32 βαθμούς κελσίου. Έχει πρόβλημα ένα χελωνάκι με τέτοιες θερμοκρασίες; Στον αέρα, με την λάμπα θέρμανσης αναμμένη, είναι 1-2 βαθμούς παραπάνω. Όταν την σβήνω έρχεται στην ίδια θερμοκρασία με το νερό ή και 1 βαθμό λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Το να έχεις τόση θερμοκρασία στο νερό είναι φυσιολογικό για την εποχή. Το μόνο αρνητικό είναι πως οι χελώνες, σαν ομοθερμα ζώα που είναι, έχουν ότι θερμοκρασία έχει το περιβάλλον τους. Άρα στην υψηλή θερμοκρασία απλά έχουν αυξημένο μεταβολισμό, με ότι αυτό συνεπάγεται

Link to comment
Share on other sites

Αυξημένη κινητικότητα, όρεξη για φαγητό κτλ; Γιατί προς το παρόν αυτά βλέπω κάθε μέρα όλη μέρα :D Και κάτι ακόμα που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής, παρατηρώ στο δέρμα της (κυρίως στον λαιμό) να κρέμονται κομματάκια από διάφανο δέρμα. Μόνο μέσα στο νερό φαίνονται και είναι σαν να αλλάζει δέρμα. Αυτό συμβαίνει φυσιολογικά λόγω ανάπτυξης ή συμβαίνει λόγω αυξημένης θερμοκρασίας στο νερό; Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, που σημαίνει ότι πρέπει να ταΐζεις ποιο εντατικά, και να καθαρίζεις λίγο συχνότερα, λόγο της αυξημένης παραγωγής μεταβολικών προϊόντων.

Η συχνότερη αλλαγή δέρματος, σωστά είπες, είναι και αυτή επακόλουθο της αυξημένης θερμοκρασίας, λόγο την μεγαλύτερης ποσότητας τροφής, άρα λόγο του αυξημένου ρυθμού ανάπτυξης...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω πλέον είναι η διατροφή. Έχω διαβάσει όλα τα ελληνικά και ξένα φόρουμ και δεν υπάρχει σαφής απάντηση για την ποσότητα και την συχνότητα διατροφής της συγκεκριμένης χελώνας. Με απλά λόγια δεν ξέρω πόσο και κάθε πότε να την ταΐζω. Προς το παρόν της δίνω 2 γαριδουλες και ένα στικ το πρωί, μαρουλακι και ένα στικ το μεσημέρι και 2 γαριδουλες και ένα στικ αργά το απόγευμα. Ζητάει συνεχώς φαγητό και δεν μπορώ να καταλάβω αν της δίνω πολύ ή λίγο φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε και πειραματισου. Δοκίμασε να δόσεις λίγες παραπάνω γαρίδες, για παράδειγμα, και στη γαρίδα που σταματήσει, θα ιερείς ότι εκεί είναι οι αντοχές του

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω :) Συχνότητα μέσα στην διάρκεια της ημέρας; Κάπου διάβασα πως στην φύση τρώνε 2 φορές την ημέρα. Μια το πρωί και μια το απόγευμα. Πάντως σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο και τον χρόνο σου. Η βοήθεια σου είναι πολύτιμη! Να είσαι καλά ;):) Μόλις ολοκληρωθεί το ενυδρείο (περιμένω κάτι από εξωτερικό) θα ανοίξω ένα νέο θέμα με παρουσίαση και φωτογραφίες.

Έγινε επεξεργασία - zalaros
Link to comment
Share on other sites

Μην με ευχάριστες, χαρά μου είναι να βοηθώ, όπως και όλων άλλωστε.. Δώσε και τρείς ακόμα, μιας και λόγο υψηλής θερμοκρασίας έχεις και υψηλό μεταβολισμό. Όταν αρχίσει να πέφτει η θερμοκρασία, άρα και ο μεταβολισμός, τότε ελλατωνεις την συχνότητα ταΐσματος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...