Jump to content

Diy Υπερχειληση Και Προσθηκη Sump


Κωστας Τ

Recommended Posts

Τι θα γινει ποτε θα ψησουμε?να πιουμε καμια μπυρα?

αφου εξαντλησαμε το θεμα υπερχειλιση και σαμπ περασαμε στα κοψιδια. :D :D

ξερεις οτι για τετοια θεματα δεν χρειαζονται ερωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

αφου εξαντλησαμε το θεμα υπερχειλιση και σαμπ περασαμε στα κοψιδια. :D :D

ξερεις οτι για τετοια θεματα δεν χρειαζονται ερωτησεις.

ετσι τελειωνοντας μια μια την δουλεια δεν πρεπει να το χαρουμε κοιτωντας το μα δουλευει και εμεις.......βιβα....
Link to comment
Share on other sites

Κώστα δουλεύω μια ίδια υπερχείληση χωρίς κανένα πρόβλημα και δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα ούτε με τις διακοπές του ρεύματος .

Να προσέχεις μονάχα δύο πράγματα στον ανοικτό σωλήνα που βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο στην κορυφή να βάλεις ένα σιφόνι υπερχείλησης ( από ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ) για να μην μπει κανένα σαλιγκάρι μέσα και στην φρακάρει. Και να υπολογίσεις το ύψος του σωλήνα να βρίσκεται κάτω από τη στάθμη του νερού , τόσο ώστε σε διακοπή ρεύματος το νερό που θα κατέβει από το ενυδρείο να χωρέσει στο sump.

π.χ. πλάτος ενυδρείου χ μήκος χ η απόσταση της σωλήνας από την επιφάνεια του νερού , να είναι τόσα λίτρα όσα τα λίτρα του sump από τη μούφα και πάνω ( πλάτος χ μήκος sump χ ύψος από τη μόυφα μέχρι το τελείωμα του τζαμιού ) και όσα λίτρα θα είναι στο αριστερό sump από τη μούφα και πάνω άλλα τόσα θα είναι τα λίτρα του δεξιού sump ( της επιστροφής) από τις μπάφλες και πάνω , για να μην πλημμυρίσεις ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή όπως την έκανες μου φαίνεται αρκετά λειτουργική,πιάνουν τα χέρια σου Κωστή.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Κωστή πολύ καλή η ιδέα με τα 2 sump.. περιμένουμε να τα δούμε και στην πράξη :thumbsu:

Αν θες κανα ξύλινο "πατάκι" για να σηκώσεις το sump λίγο πιο πάνω ενόχλησε με..

Link to comment
Share on other sites

Κωστα επειδη μαρεσει πολυ η κατασκευη σου και μπραβο σου και σκεφτομε να υοθετησω την ιδεα σου γιατι ουτε γω εχω σαμπ πες μου αν θελεις γιατι δεν εχω καταλαβει η σωληνα που προεξεχει πανω ανοιχτη για πιο λογο υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

Κωστα επειδη μαρεσει πολυ η κατασκευη σου και μπραβο σου και σκεφτομε να υοθετησω την ιδεα σου γιατι ουτε γω εχω σαμπ πες μου αν θελεις γιατι δεν εχω καταλαβει η σωληνα που προεξεχει πανω ανοιχτη για πιο λογο υπαρχει;

Για να μην κανει σιφονι. Αν ηταν κλειστη σε περιπτωση διακοπης θα αδειαζε ολο το νερο απο το αναποδο U και δεν θα μπορουσε να επανεκκινηση.

Δεν χρειαζετε να ειναι τοσο ψηλο, ενα δυο ποντους πιο πανω απο τζαμι του ενυδρειου ειναι αρκετο

Έγινε επεξεργασία - petrossol
Link to comment
Share on other sites

Κώστα δουλεύω μια ίδια υπερχείληση χωρίς κανένα πρόβλημα και δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα ούτε με τις διακοπές του ρεύματος .

Να προσέχεις μονάχα δύο πράγματα στον ανοικτό σωλήνα που βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο στην κορυφή να βάλεις ένα σιφόνι  υπερχείλησης ( από ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ) για να μην μπει κανένα σαλιγκάρι μέσα και στην φρακάρει. Και να υπολογίσεις το ύψος του σωλήνα να βρίσκεται κάτω από τη στάθμη του νερού ,  τόσο ώστε σε διακοπή ρεύματος το νερό που θα κατέβει από το ενυδρείο να χωρέσει στο sump.

π.χ. πλάτος ενυδρείου χ μήκος   χ η απόσταση της σωλήνας από την επιφάνεια του νερού , να είναι τόσα λίτρα όσα τα λίτρα του   sump από τη μούφα και πάνω ( πλάτος χ μήκος sump χ ύψος από τη μόυφα μέχρι το τελείωμα του τζαμιού )  και όσα λίτρα θα είναι στο αριστερό sump από τη μούφα και πάνω άλλα τόσα θα είναι τα λίτρα του δεξιού sump ( της επιστροφής) από τις μπάφλες και πάνω , για να μην πλημμυρίσεις ποτέ. 

Συμφωνώ απόλυτα με φίλο Σταμο!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κανει σιφονι. Αν ηταν κλειστη σε περιπτωση διακοπης θα αδειαζε ολο το νερο απο το αναποδο U και δεν θα μπορουσε να επανεκκινηση.

Δεν χρειαζετε να ειναι τοσο ψηλο, ενα δυο ποντους πιο πανω απο τζαμι του ενυδρειου ειναι αρκετο

οκ ευχαριστω καταλαβα
Link to comment
Share on other sites

Κώστα δουλεύω μια ίδια υπερχείληση χωρίς κανένα πρόβλημα και δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα ούτε με τις διακοπές του ρεύματος .

Να προσέχεις μονάχα δύο πράγματα στον ανοικτό σωλήνα που βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο στην κορυφή να βάλεις ένα σιφόνι υπερχείλησης ( από ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ) για να μην μπει κανένα σαλιγκάρι μέσα και στην φρακάρει. Και να υπολογίσεις το ύψος του σωλήνα να βρίσκεται κάτω από τη στάθμη του νερού , τόσο ώστε σε διακοπή ρεύματος το νερό που θα κατέβει από το ενυδρείο να χωρέσει στο sump.

π.χ. πλάτος ενυδρείου χ μήκος χ η απόσταση της σωλήνας από την επιφάνεια του νερού , να είναι τόσα λίτρα όσα τα λίτρα του sump από τη μούφα και πάνω ( πλάτος χ μήκος sump χ ύψος από τη μόυφα μέχρι το τελείωμα του τζαμιού ) και όσα λίτρα θα είναι στο αριστερό sump από τη μούφα και πάνω άλλα τόσα θα είναι τα λίτρα του δεξιού sump ( της επιστροφής) από τις μπάφλες και πάνω , για να μην πλημμυρίσεις ποτέ.

να σαι καλα Σταμο και ευχαριστω για τις συμβουλες. :thumbsu:

Η κατασκευή όπως την έκανες μου φαίνεται αρκετά λειτουργική,πιάνουν τα χέρια σου Κωστή.

ευχαριστω Θαναση.να σαι καλα. :thumbsu:

Ωραίος Κωστή πολύ καλή η ιδέα με τα 2 sump.. περιμένουμε να τα δούμε και στην πράξη :thumbsu:

Αν θες κανα ξύλινο "πατάκι" για να σηκώσεις το sump λίγο πιο πάνω ενόχλησε με..

ευχαριστω Βασιλη.αν χρειαστω θα σου πω.να σαι καλα. :thumbsu:

Κωστα επειδη μαρεσει πολυ η κατασκευη σου και μπραβο σου και σκεφτομε να υοθετησω την ιδεα σου γιατι ουτε γω εχω σαμπ πες μου αν θελεις γιατι δεν εχω καταλαβει η σωληνα που προεξεχει πανω ανοιχτη για πιο λογο υπαρχει;

ευχαριστω Παρη.να σαι καλα. :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Για να μην κανει σιφονι. Αν ηταν κλειστη σε περιπτωση διακοπης θα αδειαζε ολο το νερο απο το αναποδο U και δεν θα μπορουσε να επανεκκινηση.

Δεν χρειαζετε να ειναι τοσο ψηλο, ενα δυο ποντους πιο πανω απο τζαμι του ενυδρειου ειναι αρκετο

Σωστα.οντως δεν χρειαζεται να ειναι τοσο ψηλα.θα κοπει εκει που πρεπει οταν ειναι

να μπει στη θεση του.

Link to comment
Share on other sites

Εχω σκουριασει στις diy υπερχειλησεις για να βοηθήσω. Απο κατασκευη παντως ειναι απίθανη, σου ευχομαι να κανεις τη δουλεια σου οπως θα ήθελες :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω σκουριασει στις diy υπερχειλησεις για να βοηθήσω. Απο κατασκευη παντως ειναι απίθανη, σου ευχομαι να κανεις τη δουλεια σου οπως θα ήθελες :)

να σαι καλα Μαριε.ευχαριστω.

η υπερχειληση δοκιμαστηκε σημερα να υπερχειλιζει νερο απο ενα βαρελι

σε ενα κουβα και απο τον κουβα με μια 1000αρα επιστροφη που εχω για τις αλλαγες

πισω στο βαρελι.

δουλεψε αψογα και οσες φορες και να εκοψα το ρευμα ξεκινησε

απροβληματιστα.

αν και φ32 αντι για φ40 που σκεφτομουν αρχικα κατεβαζε μεγαλη ποσοτητα νερου

και πιστευω πως θα χρειαστει τουλαχιστον μια 3000αρα επιστροφη για να κατεβαζει

οσο νερο εχει κανονικα δυνατοτητα να κατεβασει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο Κωστα Φ32.... Ειναι υπερχειληση και οχι συφωνι....

Απο "ποτηρι" εκανες τιποτα;;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο Κωστα Φ32.... Ειναι υπερχειληση και οχι συφωνι....

Απο "ποτηρι" εκανες τιποτα;;

Αγγελε θα το δω και στην πραξη πανω στο ενυδρειο οταν μονταρω

και τα σαμπακια η το σαμπ.

αν δεν φτανει ειναι τοσο ευκολο και με πολυ μικρο κοστος να γινει μια

αλλη με μεγαλυτερο φ που αλλαζει για πλακα.

παντως σε καποιους πινακες που κοιταγα στο νετ και εδινε αντιστοιχια διαμετρου με λιτρα

το φ32 το εδιναν ολοι οτι μπορει να κατεβασει 3700 λιτρα ενω το φ40 5500 λιτρα.

απο ποτηρι νομιζω οτι δεν θα χρειαστει μιας και η σωληνα θα περιβαλεται

απο το <<χτενακι>> του φιλτροκουτιου και το τελικο υψος της σωληνας θα ειναι αρκετα πιο κατω

απο το <<χτενακι>>.στη φωτο την εχω αφησει πιο ψηλα μεχρι να τη σεταρω στη θεση της.

DSCN4405_zps38790b8c.jpg

απο οτι βλεπω τελικα την αλαγη βασης δεν την γλιτωνω μιας και με την υπαρχουσα

χρειαζεται αρκετη πατεντα.

φιλος σιδερας προσφερθηκε να μου κολησει μια βαση πληρωνοντας εγω μονο τα σιδερα και δεδομενου

οτι υπαρχει και ενα ριο 240 που καθεται και με δυο-τρια χωρισματα γινεται ενα λειτουργικο σαμπ(δεν θα χρησιμοποιηθει

ολο το ενυδρειο για σαμπ.ενα κομματι του μπορει να γινει ενα ξεχωριστο διαμμερισμα για αναπληρωση η αν χρειαστει

αναμονη για καραντινα).

σκεφτομαι να ακολουθησω την πεπατημενη.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστη τροπη ειναι αυτη :)

Καλα το κοστος ειναι γελειο για την δουλεια που κανει :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστη τροπη ειναι αυτη :)

Καλα το κοστος ειναι γελειο για την δουλεια που κανει :)

δεν ειναι τελεσιδικο αλλα πλεον παιζει δυνατα.

βρηκα ενα βιντεακι που φαινεται το πως σκεφτομουν-με την ενωση των δυο

σαμπ.ο τυπος κανει διαφορα αλλα δειτε πως ενωνει το ρεφιουτζιουμ με το δευτερο

σαμπ με μια σωληνα υπο κλιση.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=alZYpx5TykI

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε νεα????

καλησπερα Νικολα.

δεν εχουμε καμμια εξελιξη στο ενυδρειο.

και δεν παιζει να εχουμε απο οτι βλεπω μιας και εχθες χαιρετισε και ο αυτοκρατορας,το ενα απο τα δυο

εναπομειναντα ψαρια και ειναι η σταγονα που ξεχυλησε το ποτηρι.

βαρεθηκα να χανω ψαρια και επειδη πλεον το ενυδρειο δεν με χαλαρωνει οδευει προς ξεστησιμο.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

οκ....Δεν πειραζει...!! Παντως νομιζω οτι καποια στιγμη θα ξαναφτιαξεις....!!!,

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Νικολα.

δεν εχουμε καμμια εξελιξη στο ενυδρειο.

και δεν παιζει να εχουμε απο οτι βλεπω μιας και εχθες χαιρετισε και ο αυτοκρατορας,το ενα απο τα δυο

εναπομειναντα ψαρια και ειναι η σταγονα που ξεχυλησε το ποτηρι.

βαρεθηκα να χανω ψαρια και επειδη πλεον το ενυδρειο δεν με χαλαρωνει οδευει προς ξεστησιμο.

Οχι βρε συ κρίμα.. Ψάξε να δεις τι έφταιξε και εγινε οτι εγινε, και κανε το σχεδιασμό σου ετσι ώστε να το αποφύγεις στο μελλον και να βγεις παλικάρι απο ολο αυτο. Ολοι μας ειχαμε απώλειες που δεν τις καταλάβαιναμε, αλλα πολλους ο εμάς αυτο μας πείσμωσε να βρούμε τι έφταιξε, να το βελτιώσουμε και να μην το ξαναπάρουμε ποτε ξανα. Ειναι κομμάτι του χομπι μας αυτο στην αρχη.

Σου ευχομαι να κανεις την καλυτερη επιλογή :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε συ κρίμα.. Ψάξε να δεις τι έφταιξε και εγινε οτι εγινε, και κανε το σχεδιασμό σου ετσι ώστε να το αποφύγεις στο μελλον και να βγεις παλικάρι απο ολο αυτο. Ολοι μας ειχαμε απώλειες που δεν τις καταλάβαιναμε, αλλα πολλους ο εμάς αυτο μας πείσμωσε να βρούμε τι έφταιξε, να το βελτιώσουμε και να μην το ξαναπάρουμε ποτε ξανα. Ειναι κομμάτι του χομπι μας αυτο στην αρχη.

Σου ευχομαι να κανεις την καλυτερη επιλογή :)

καλησπερα Μαριε.

το θεμα ειναι οτι,οτι μπηκε απο ψαρι μεσα στο ενυδρειο ηταν μια υπερβαση.

μπορω να σκεφτω κανα δυο λογους για τις απωλειες αλλα δυστυχως οπως συμβαινει

και σε αλλες εκφανσεις τις ζωης η πειρα ειναι σαν την τσατσαρα που την αποκτας οταν

εισαι πλεον καραφλος.

σιγουρα αν εκανα τωρα ενα ενυδρειο θα το ειχα σχεδιασει πολυ πιο σωστα απο ολες τις αποψεις,

αλλα τωρα δυστυχως δεν εμεινε τριχα.

οπως και να εχει ευχαριστω για την ευχη. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...