Jump to content

Άλγη (Hair?/thread?/fuzz?), Λύση?


dimitrissg

Recommended Posts

Καλησπέρα ... Τα φώτα σας please πριν γίνει χειροτερέψει η κατάσταση

 

42292-Clipart-Illustration-Of-A-Green-Ro

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : τα προβλήματα ξεκίνησαν όταν έβαλα ανακλαστήρες (2 μηνες πριν), οπου στις ανουμπιες και σε αλλο ένα φυτό άρχισαν να μαυρίζουν τα φύλλα...Μετά απο λιγο (ένα μηνα πριν) έβαλα και CO2 (μπουκάλα) κάνοντας και ενα μινι update και στα φυτά ...ε και σήμερα η κατάσταση δεν είναι τραγική...αλλα μπορεί πολύ ευκολα να γίνει, that's why I need your advise...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 125 Juwel Rio, τρεχει 9+ μηνες αλλά τα προβληματα ξεκίνησαν τους 2 τελευταιους
- Φωτισμός: 2 x High-Lite Day 28 Watt, 590 mm με ανακλαστήρες Juwel
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες)

- Βυθός και Υπόστρωμα: Χαλαζιακή Άμμος (Hagen 25kg)
- Διοξείδιο του Άνθρακα:  Μπουκάλα CO2 1 ώρα αφού έχουν ανοίξει τα φώτα και κλέινει 2 ώρες πριν κλείσουν με ηλεκτροβανα
- Οξυγόνο: Η έξοδος το RIO είναι προς το τζάμι και προς τα πάνω
- Φίλτρανση: 1χ EHEIM ecco pro 2036 + το εσωτερικό του RIO
- Φυτα: Κρυπτοκορίνες, εχινόδορους, βαλισνέριες, ανούμπια, ντοματιά, Nomaphila stricta, Alternanthera rosaefolia, Cabomba caroliana, Willow moss, Pogostemon helferi, Lysimachia aurea, micranthemum micranthemoides, pogostemon stellatus, limnophila sessiliflora, christmass moss
- Ψάρια: 20 cardinal tetra, 5 sterbai cory
- Ρουτίνες: 1/week υγρό λίπασμα (και πιο αραιά) αλλαγή 25% / week νερο Α/Ο και λίγο βρύση (αναπλήρωση με Α/Ο) καμιά ταμπλετα ανα 2μηνο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6,5
- KH: 3
- GH: 7 (παλιοAPI -πρασινοκιτρινο ιδιο ειναι)
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2: 0
- ΝΟ3: 25:
- PO4: δεν ξέρω
- Fe: δεν ξέρω
- CO2: έχω πάρει co2 indicator που θα τοποθετήσω αύριο με την αλλαγή νερου
- Θερμοκρασία: 27,5 (με controller)

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: ναι
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού: Αλγες (Please check pics)
- Ιστορικό Φυτού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) Τιποτα...
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

21E6860B-D3F6-4EDB-A10D-C02365C4A964_zps

 

A4DA298B-678E-430D-81BF-B096B2A86503_zps

 

F9D4E9D3-3FC0-4712-8393-11CB709AB71D_zps

 

57E8AAA8-E933-453F-8AC6-A099EC84FE93_zps

 

784B0DBB-2EA6-4FCB-9E49-3B9C5D04336C_zps

 

743493AD-B6AE-4FFF-A01F-7D38245C2ACD_zps

 

28EA1B15-02B1-43BB-B7A6-750F7483C367_zps

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Έλεγα οτι με το co2 θα έστρωνε...αλλα δεν το βλεπω...

 

Link to comment
Share on other sites

Λάθη που βρίσκω στις παραμέτρους σου:

- Διοξείδιο του Άνθρακα: Μπουκάλα CO2 1 ώρα αφού έχουν ανοίξει τα φώτα και κλέινει 2 ώρες πριν κλείσουν με ηλεκτροβανα

Το θεμα ειναι οτι πρέπει να εχει πίασει καποιο ποσοστο co2 στο νερο πριν αρχίσουν τα φώτα....

Ετσι οπως το εχεις κάνει μεχρι 2-3 ωρες εκμεταλευονται οι αλγες τα θρεπτικα μεχρι να ξεκινησουν τα φυτα.

Λυσεις , αν εχεις καλό μανόμετρο σταθερο που με το ανοιξε κλεισε σου παρεχει σταθερα καθε μέρα το ιδο co2, βάλε το 2-3 ωρες πριν να ανοιξουν τα φώτα και αφησε το μέχρι να κλεισουν.

Αν πάλι δεν εχεις σταθερο μανομετρο αφησε το συνεχόμενο.

Εχεις αρκετα νιτρικά....

Για να απαλαγεις απο τις τριχες , μπορεις να βάλεις 2-3 φορες την προτεινομενη δοσολογία , seachem excel ,ταυτοχρονα να αυξησεις την κυκλοφορια του νερου.

τα φυτα πως τα βλέπεις ?

Link to comment
Share on other sites

Καπου είχα διαβάσει για το ανοιξε-κλεισε του CO2 γι'αυτό το έκανα έτσι, μπορώ να το αλλάξω, το σύστημα το εχω πάρει απο olympia (http://olympia-p.gr/index.php?id_product=84&controller=product).

Τα νιτρικά είναι ίδια απο τις αρχές του ενυδρείου, είναι λίγο πάνω, θα κάνω ανα 5 μέρες αλλαγές νερού να πέσουν.

Πριν βάλω το co2 είχα ξεκινήσει το excel αλλα έριξα 2 φορές και μετα έβαλα την μπουκαλα οποτε το σταμάτησα...να το κάνω σαν θεραπεία η μια φορα την εβδομάδα...?

Τα φυτά. τα μισά είναι super και μεγαλώνουν, και μερικά την έχουν ακούσει (ανουμπιες, δεν βλεπω να αντεχουν ισως πολυ φως, όπως και η moss που έχω στα κλαδιά της ρίζας μαλλον παει για πεταμα...και η camboba δεν παει πολυ καλα...την ειχε φάει σχεδόν όλη ο bristelnose pleco που ειχα και δεν την βλεπω να επανερχεται... μοιαζει σαν να έχει σκληρύνει/ξεραθεί ο κορμος)

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Καπου είχα διαβάσει για το ανοιξε-κλεισε του CO2 γι'αυτό το έκανα έτσι, μπορώ να το αλλάξω, το σύστημα το εχω πάρει απο olympia (http://olympia-p.gr/index.php?id_product=84&controller=product).

Τα νιτρικά είναι ίδια απο τις αρχές του ενυδρείου, είναι λίγο πάνω, θα κάνω ανα 5 μέρες αλλαγές νερού να πέσουν.

Πριν βάλω το co2 είχα ξεκινήσει το excel αλλα έριξα 2 φορές και μετα έβαλα την μπουκαλα οποτε το σταμάτησα...να το κάνω σαν θεραπεία η μια φορα την εβδομάδα...?

Τα φυτά. τα μισά είναι super και μεγαλώνουν, και μερικά την έχουν ακούσει (ανουμπιες, δεν βλεπω να αντεχουν ισως πολυ φως, όπως και η moss που έχω στα κλαδιά της ρίζας μαλλον παει για πεταμα...και η camboba δεν παει πολυ καλα...την ειχε φάει σχεδόν όλη ο bristelnose pleco που ειχα και δεν την βλεπω να επανερχεται... μοιαζει σαν να έχει σκληρύνει/ξεραθεί ο κορμος)

Thanks!

Τι λίπασμα ρίχνεις?

Κανε αλλαγες ανα εβδομάδα , με περισσοτερο νερο.

Το excel θα το κανεις για να κάψεις την άλγη , δοκιμασε αρχικά για 2-3 ημερες διπλή υπερδοσολογία, και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Hello

Απο λίπασμα βάζω Kent marine pro plant, και ταμπλετες της sera, αλλα ολα τα προβληματα νομίζω ξεκίνησαν απο τοτε που εβαλα ανακλαστηρες

Ξεκίνησα excel και βλεπουμε...

(Να την καθαρίσω την άλγη απο το τζάμι ή όχι...?)

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Hello

Απο λίπασμα βάζω Kent marine pro plant, και ταμπλετες της sera, αλλα ολα τα προβληματα νομίζω ξεκίνησαν απο τοτε που εβαλα ανακλαστηρες

Ξεκίνησα excel και βλεπουμε...

(Να την καθαρίσω την άλγη απο το τζάμι ή όχι...?)

Thanks

Εχει πιαστει και στο τζάμι?

μήπως ειναι cladophora?

Εχει το χαρακτηριστικο οτι ειναι σαν τριχα αλλα με διακλαδωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Oh Yes...

Πρέπει να έχω παραπάνω απο ένα είδος, αυτή στο τζάμι (1η και 4η φωτο).

Και Αυτή στα Φυτά (3η και 5η φωτό)

Μοιάζουν τόσο πολύ όλες...πφφφ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...