Jump to content

Πολυ Κυνήγι


kalmichalis

Recommended Posts

καλησπερα θα ηθελα την αποψη σας για το θεμα,

εχω ενα ενυδρειο το ριο 300 βγαινει περιπου 320 λιτρα καθαρα, και εχω μεσα 4 δισκους, 20 καρδιναλιους και 6 κορυ

προχθες ειπα να παρω κι ενα αλλο δισκο, εναν blue diamond,

το πρωτο μου αγχος ηταν για το αν θα του ορμιξουν οι αλλοι δικοι, αλλα γινεται ακριβως το αντιθετο, ο diamond ειναι δαιμονας,

κυκλοφορει στο ενυδρειο και σκορπαει επιθεσεις και φοβο, φανταστειται οτι σε μια δοση τον επιασα να βλεπει ξαφνικα το τζαμι διπλα του και χτυπησε το ειδωλο του και μετα κοιταγε σα χαζο μολις καταλαβε οτι ηταν τζαμι,

το θεμα ειναι οτι τα αλλα 4 δισκακια καθονται πισω απο τα φυτα, το πιο μικροσωμο δεν το πειραζει σχεδον καθολου που εχουν το ιδιο μεγεθος, πειραζει παρα πολυ τα υπολοιπα που με σειρα προτερεωτητας απο το μεγαλυτερο (σωματικα) προς το μικροτερο, το οποιο μεγαλυτερο ειναι σχεδον το μισο μεγαλυτερο απο οτι αυτο, αν το blue diamond ειναι 7cm το αλλο πρεπει να ειναι 10cm.

υπαρχει κατι να κανω? να το τηγανίσω???

εχει πολλες κρυψονες το ενυδρειο με ξυλα και φυτα(κυριως valisneria gigantea)

Link to comment
Share on other sites

Απλα ο μικρος βγηκε ποιο τσαμπουκας και προσπαθει να παρει την κυριαρχια.

Πιστευω οταν επικρατηση να υπαρξει μια σχετικη ηρεμια!

Link to comment
Share on other sites

Σε τι μέγεθος είναι σχετικά με τους άλλους?

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλύτερος είναι σχεδόν το μισό μεγαλύτερος από αυτόν και οι υπόλοιποι λίγο μικρότεροι από τον μεγάλο περίπου 8-10cm ο μικρότερος κάπου 7cm το ίδιο με τον μπλε, μόνο που τον μικρότερο δεν τον πειράζει

Link to comment
Share on other sites

Δώστους χρόνο να ΄΄γνωριστούν΄΄ καλύτερα και θα δείς στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

ελεγα να βαλω κι αλλον εναν στο αντιστοιχο μεγεθος καποια στιγμη, τι λετε να το επιχειρησω τωρα η να ηρεμισουν τα πνευματα???

Link to comment
Share on other sites

ελεγα να βαλω κι αλλον εναν στο αντιστοιχο μεγεθος καποια στιγμη, τι λετε να το επιχειρησω τωρα η να ηρεμισουν τα πνευματα???

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις άλλους δύο !!!! Θα μειωθεί αισθητά η επιθετικότητα.

Link to comment
Share on other sites

τωρα η πιο μετα? λεω να βαλω εναν pigeon red και ενα red fire....

Link to comment
Share on other sites

τωρα η πιο μετα? λεω να βαλω εναν pigeon red και ενα red fire....

Καλό είναι να μην τους βάζεις έναν-έναν. Βάλε το συντομότερο.

Εκφράζω προσωπική άποψη και όχι κάποια γραμμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι κι εγω το ιδιο εχω ακουσει με αυτο που λες,

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην τους βάζεις έναν-έναν. Βάλε το συντομότερο.

Εκφράζω προσωπική άποψη και όχι κάποια γραμμή.

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Eιναι καθαρα θεμα χρονου για την ιεραρχια στην αγελη...το χομπι θελει υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Ποσα ψαρια σκοπευεις να εχεις τελικα στο ενυδρειο;Μην τα βαζεις καλυτερα ενα ενα,γιατι θα εχεις πιθανοτατα με καθε νεο κατοικο τα ιδια.

Ο μικρος σου βγηκε τσαμπουκας και λογικα αρσενικος,εμπειρικα και μονο φυσικα το λεω.Μπορεις να κανεις μια μικρη αναδιαταξη στον χωρο ή ακομη καλυτερα να βαλεις 1-2 ψαρια ακομη να τελειωνεις.Φυσικα μην παρεις οτι βρεις.Οπως ειπαν και τα παιδια ειναι θεμα κυριαρχικο και θελει και τον χρονο του.

Επισης το rio 300 δεν ειναι 320 καθαρα,τουλαχιστον το εργοστασιακο,αν μετρησεις τις εσωτερικες διαστασεις με υψος μεχρι την κοκινη γραμμη θα το διαπιστωσεις.Λεπτομερια βεβαια για το θεμα μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω τώρα 5 θέλω να δώσω το μικρότερο και να βάλω έναν Pigeon και ένα Red fire, δηλαδή να έχω συνολικά 6

Link to comment
Share on other sites

Με καλη φιλτρανση μπορεις και 8 ( αναλογα στο χερι σου το ταισμα ). Το θεμα θα ειναι να εχεις σημεια να ζευγαρωσουν.

Αν ισχυει η φωτο βλεπω οτι εχεις.

Link to comment
Share on other sites

η φωτο ειναι σχετικα παλια,

αυτη ειναι μια προχειρη που τραβηξα τωρα, οπως βλεπετε τα δισκακια ειναι πισω απο τις gigantea την περισσοτερη ωρα, εχουν βγαλει και stressbar, βγαινουν μονο για τροφη και για να κοψουν καμια βολτα/....

IMG_2803_zpsggyprn5f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eιναι καθαρα θεμα χρονου για την ιεραρχια στην αγελη...το χομπι θελει υπομονη.

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω .πολυ ωραιο setup.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, τρία πράγματα να πω :

1) Οι καρδινάλιοι δεν ''πάνε με τους δίσκους'' για θερμοκρασιακούς και συμβιωτικούς λόγους.

2) Το κοπάδι πρέπει να μεγαλώσει σε τουλάχιστον 10 δίσκους, ειδικά σε αυτή την ηλικία και το μέγεθος. Και ένα και δύο να βάλεις, με 6 ψάρια πάλι θα έχεις θέματα.

3) Τα cory είναι sterbai?

Για το στήσιμο των ριζών δεν είμαι εδικός, αλλά φαίνονται καλά στημένες :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι sterbai είναι.

Τους καρδιναλιους είπα να τους βάλω διότι τους είδα σε ένα μεγάλο ενυδρείο στη Βαρκελώνη και είπαν ότι ταιριάζουν, άσχετα με τα διάφορα προφίλ που έχω δει άνα καιρούς σε διάφορες σελίδες των φορουμ, μια χαρά τα πάνε.

Τώρα όσο για τους δίσκος ναι, είναι λίγοι αλλά σε τέτοιο ενυδρείο βαριά 7 πιστεύω, γιαυτό οι δίσκοι θέλουν μεγαλύτερο ενυδρείο.. Βέβαια τόσο καιρό μια χαρά πήγαιναν πιστεύω, θα δείξει ήδη έχω δει να παίρνει ο καθένας τη μεριά του, σαφώς το καλύτερο θα ήταν να τους έβαζα όλους μαζί, αλλά δεν είναι εύκολο να βρω καλό και σε λογική τιμή δίσκο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...