Jump to content

Φαινόμενο Προς Διερεύνηση


chrisvari

Recommended Posts

Ρε παιδιά κάποιος να μου δώσει μια λογική απάντηση γιατί θα τρελαθώ.Εδώ και δύο βδομάδες έχω αρχίσει σε κουβά αλλαγής 300 λίτρων να προσθέτω στο νερό αλλαγής που προετοιμάζω όλο και μεγαλύτερη αναλογία ΑΟ.Αυτή τη στιγμή δηλαδή στο βαρέλι έχω 300 λίτρα (200 νερό πρόφιλτρων και100 όσμωση)..Σκοπός μου είναι να αρχίσει να πέφτει το ph στο ενυδρείο που είναι κολλημένο στο 8.Λοιπόν που λέτε το νερό στο βαρέλι έχει tds 85 και ph 8,4!!!!Δηλαδή έχω καταφέρει να μαλακώσω το νερό,αλλά το ph είναι στα ύψη!!!Απο χτες έχω βάλει και τύρφη σε ένα εσωτερικό φίλτρο να τρέχει στο βαρέλι(μικρή ποσότητα) αλλά τίποτα.8,4 το ph.Στο ενυδρείο έχω 8 ph και 150 tds.Να ανέβαινε το ph στο ενυδρείο,θα σας έλεγα οτι έχω κάτι ασβεστολιθικό,αλλά στο βαρέλι τι γίνεται και είναι τόσο υψηλό?η βρύση βγάζει 7,4 με 7,6.Τσεκάρω και με υγρά api και με ολοκαίνουργιο ph meter καλιμπραρισμένο.Μπορεί να υπάρχει κάτι στο νερό που προκαλεί το ανέβασμα του ph ενώ ταυτόχρονα μαλακώνει όλο και περισσότερο το νερό?

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μέτρα το νερό των προφίλτρων και της όσμωσης ξεχωριστά μήπως κάπου εκεί βρίσκεται η αιτία! Βασικά πρέπει να μετρήσεις και GH μιας και η τιμή αυτού επιρρεάζει και την τιμή του PH

Link to comment
Share on other sites

Το νερό όσμωσης δεν έχει νόημα να το μετρήσω απο όσο ξέρω γιατί η τιμή του ph που έχει είναι πλασματική.tds του νερού όσμωσης 13 με βρύση 145.Θα μετρήσω αύριο και σκληρότητες gh kai kh

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μετρα οπωσδηποτε kh παντου

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν έχω ιδέα γτ γίνεται από επιστημονική άποψης, εγώ θυμάμαι σε νερό με kh 2 είχα ph κάπου 7.4 μόλις έβαζα αεραντλία πήγαινε 8+ μόλις έβαζα διοξείδιο έπεφτε όσο ήθελα... Τωρα πραγματικά δεν ξέρω... Πάντως δεν έχει να κάνει σίγουρα με το kh, απλά όσο πιο υψηλό kh έχεις τόσο πιο χαμηλές διακυμάνσεις έχεις στο ph, και σε νερό AO να θυμάσαι ότι δεν μπορούμε να μετρήσουμε ph, αλλά το πιο καλό από όλα είναι το tds που μετράς

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μετρήσεις μετά από 2-3 μέρες στο βαρέλι να φύγει η γαργάρα από το πολύ οξυγόνο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν guys επανέρχομαι με μετρήσεις βαρελιού και ενυδρείου λίγο πριν την αλλαγή.

Βαρέλι(νερό 200 λίτρα πρόφιλτρα και 100 όσμωσης με εσωτερικό φίλτρο με λίγη τύτρφη που βαράει επιφάνεια για ανατάραξη και αεραντλία)

PH 8,2 TDS 85, θερμοκρασία 28,GH 7,KΗ 6

ΕΝΥΔΡΕΙΟ

PH 8, TDS 165(μην απορήσετε για το υψηλά σχετικό tds σε σχέση με το tds του νερού αλλάγής.Είχα βάλει ektozon πριν 2 βδομάδες και μετά απο πολλές αλλαγές πέφτει όλο και πιο κάτω),θερμοκρασία 29,7, GH 8, KH 6

Μάλλον ισχύει αυτό που είπε το παληκάρι πιο πάνω.Υπομονή μέχρι να πέσει κι άλλο το kh και μετά το ph θα ακολουθήσει.Καμία άλλη γνώμη κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

βάλε περισσότερο νερό Α/Ο και λιγότερο βρύσης(προφίλτρα). Βρες την αναλογία που σου δίνει τις τιμές που θέλεις να πετύχεις και κάνε αλλαγές νερού. Σιγά σιγά θα φέρεις τις ίδιες τιμές και στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...