Jump to content

Απορίες Για Κοραλίνη


Mr.Puff

Recommended Posts

Κοιτα, εφοσον δεν εχεις κοραλλια δεν χρειαζεται να αναβασεις τις τιμες σου αμεσα, εφοσον ειναι fish only μας ενδιαφερουν κατα βαση τα νιτρηκα, τα φωσφορικα, το kh και η αλατοτιτα....

Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο κακη παρτιδα το αλατι και να σου δινει χαμηλες τιμες, συμβαινουν και αυτα...

Βαλε μπρος για μια Α/Ο και τα τεστ που σου ληπουν, επισης εαν στο μελλον σκευτεσαι να βαλεις κοραλλια πηγαινε σε καλητερο αλατι(tropic marin pro reef, red sea pro coral κτλπ) και για το μελλον μια δοσομετρικη και σκονες εοτε χυμα ειτε επωνυμες(αναλογα την τσεπη και τα λιτρα)....

Link to comment
Share on other sites

φιλος αποψη μου ειναι να κανεις μερικες αλλαγες με αλατι για ρεεφ και να βαλεις νερο οσμοσις. ετσι θα καταφερεις να ανεβασεις το Ca, Mg και να μειωσεις το Kh.

αμα γινει αυτο θα καταφερεις να βγαλεις πιο ευκολα πιο γρηγορα κοραλινη ακομα και αμα δεν εχεις μεσα καθολου.

Mg 1400 και Ca 400 Kh 8-10 αμα κανεις ετσι της παραμετρους σου θα μπορεσεις να βαλεις και κανενα κοραλι softies αμα ολα τσ ψαρια που ειναι ειναι reef safe...

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια μόλις με το καλό πάρω την Α/Ο και φτιάξω το νερό μου θα βάλω κοραλάκια softies μια και ο φωτισμός μου δεν είναι για κάτι περισσότερο. Όχι ότι τα softies είναι άσχημα, κάθε άλλο μου αρέσουν πολύ και τα ψαράκια μου είναι όλα reef safe. Υπομονή, διάβασμα στο forum και όλα θα φτιάξουν.

Link to comment
Share on other sites

ακου καλο ειναι αμα δεν εχεις α/ο μην περνεις αλλατι για ρεεφ παρε υγρα για balling Ca kai Mg και με τα αναλογα τεστ ανεβασε τα.

με αυτο τον τροπο ισως μολις ξεκινησει η κοραλινη κατεβει και το kh που και για fish only ειναι μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

ακου καλο ειναι αμα δεν εχεις α/ο μην περνεις αλλατι για ρεεφ παρε υγρα για balling Ca kai Mg και με τα αναλογα τεστ ανεβασε τα.

με αυτο τον τροπο ισως μολις ξεκινησει η κοραλινη κατεβει και το kh που και για fish only ειναι μεγαλο.

Οχι, ειναι λαθος. Το νερο εχει απωλειες οχι μονο σε βασικά στοιχεία... θελει επείγοντος αλλαγή με σωστο νερο για ολα τα ιχνοστοιχεία να ισιωσουν.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα να μην κανει αλλαγες απλα να συμπληρωσει τα υπολοιπα στοιχεια.... με υγρα balling θα ερθουν οι βασικοι παραμετροι στην θεση τους.τωρα αμα θελει να συμπληρωνει και βασικα ιχνοστοιχεια ας παρει αντιστοιχο προιον........

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει να ρίχνω reef complete και ελπίζω μέχρι την άλλη εβδομάδα να πάρω και την Α/Ο (είμαι σε αναζήση χορηγού. :bigemo_harabe_net-66: ) Έχω δει αυτή http://aquario.gr/texnologikos-eksoplismos/systhmata-antistrofhs-osmwshs/aquariopure-compact-50-gpd.html#.VArlNGPiv4I και αυτή http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30174 Ποια είναι η γνώμη σας για αυτές? Επίσης σκέφτομαι να ξεκινήσω ca και μαγνήσιο σε σκόνη της Seachem.

Link to comment
Share on other sites

Ακου παρε τεστ να εχεις μετρησης απο ολα.

παρε balling

http://aquario.gr/balling-method-1-kg.html#.VArz38J_vW8

http://aquario.gr/balling-method-1kg.html#.VArz68J_vW8

http://aquario.gr/balling-method-buffer-1kg.html#.VArz_cJ_vW8

κανε τα ζουμια σε μικρες ποσοτητες μετρα δεν που βρησκονται Kh Ca Mg και αναλογος ριχνεις τα ανεβαζεις σιγα σιγα. δεν τα ριχνεις ολα μαζι. καλο ειναι και το καθε ζουμι να το ριχνεις μετα απο 4-5 ωρες που θα εχεις ριξει το προηγουμενο.

οι σκονες ειναι πιο οικονομικες και πιο ευκολες αναλογιες και δοσολογιες υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες σκόνες αυτές αλλά είχα την εντύπωση ότι χρησιμοποιούνται μόνο με δοσομετρική. Αφού λοιπόν μπορώ και χωρίς αυτή θα τις πάρω σίγουρα.

Για την όσμοση αλλάζω 50 λ. την εβδομάδα οπότε νομίζω ότι αρκούν και οι δύο.

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να ειναι δυνατη η οσμοσι μονο και μονο για οταν θελεις να γεμισεις να γεμισεις λιγο πιο γρηγορα ακομα και αμα εχει χαμηλη ροη!!!

παντα σε κομπακ απο θεμα οικονομιας.

παρε σκονες κανε διαληματα γιανα μεταβαλεις μια μια της παραμετρους!

λογικα το Kh για αρχη θα σου ειναι αχρηστο αλλα παρτο δεν ξερεις ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Αμα ξεκινησει οσμωση θα γινει πολυ γρηγορα χρησιμο...

Για εμενα επειγη η οσμωση, γιατι και για τα προσθετα θελει νερο απο οσμωση... Και σιγα σιγα αγοραζει ο φιλος μια μια το καθε συστατικο...

Link to comment
Share on other sites

Σκόνες για ca και μαγνήσιο θα είναι λέει διαθέσιμες εντός μιας εβδομάδας. Οπότε θα κουμπώσουν μαζί με την Α/Ο.

Με τόσο υψηλό kh που έχω μάλλον θα την αποφύγω τη σκόνη του για την ώρα. Μπορεί να με βοηθούσε βέβαια με το ph αλλά δεν είναι εκτός ορίων. Βρίσκεται στο 8.

Link to comment
Share on other sites

ενοοιτε ασε που μπορεις να παρεις και την Σοδα μαγειρεματος που θα υπαρχει στο σπιτι και να βολευτεις με εκεινη αμα χρειαστει

Link to comment
Share on other sites

H σόδα ειναι για άνοδο του kh. Αυτη τη στιγμη μαλλον ειναι το τελευταιο που του χρειαζετε. Εδω το αρθρο περιλαμβάνει τις πληροφοριες για τα "χύμα" υλικα εμπορίου και πως τα δουλεύουμε στα ενυδρεια μας.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/917-reef-ieeiiiissa-assiaaoae/

Link to comment
Share on other sites

H σόδα ειναι για άνοδο του kh. Αυτη τη στιγμη μαλλον ειναι το τελευταιο που του χρειαζετε. Εδω το αρθρο περιλαμβάνει τις πληροφοριες για τα "χύμα" υλικα εμπορίου και πως τα δουλεύουμε στα ενυδρεια μας.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/917-reef-ieeiiiissa-assiaaoae/

ο φιλος ειπε οτι δεν χρειαζεται να παρει και του ειπα οτι εχει δικαιο και οτι αμα χρειαστει αργοτερα θα μπορει να ανεβασει με μαγειρικη!

δεν ειπα να ριξει!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο τρεις απορίες στο κατά τα άλλα πολύ καλό άρθρο. Τις συνιστώμενες κατα περίπτωση δοσολογίες σε πόσο νερό Α/Ο τις διαλύουμε? Εγώ που δεν έχω sump σε ποιο σημείο του ενυδρείου είναι καλύτερα να ρίχνω το διάλυμα? Ας πούμε μπροστά από κάποιον κυκλοφοριτή ή σε κάποιο σημείο με χαμηλή κυλοφορία? Μέχρι πόσες φορές τη εβδομάδα είναι ασφαλές να χρησιμοποιούμε αυτά τα διαλύματα? Μέχριν δύο για το κάθε στοιχείο ξεχωριστά είναι καλά ή μπορούμε και περοσσότερο μέχρι να φτάσουμε στο επιθύμητο αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

1α δες τι πρεπει να μεταβαλεις καθε μερα και ποσο μολις παρεις οσμοσι κανε αλλαγει νερου με οσμοσι.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/50470-iaaoaaieyo-eae-aiiyo/

Για τα ζουμια νομιζω λεει και στο μαγαζι που θα παρεις. αναλογος με το ποσο καθαρο ειναι ενα προιον ειναι και η δοσολογια του.

αν δεν βρεις θα σου στηλω π.μ. τα εχω γραμμενα.

τωρα εφοσον δεν εχεις σαμπ καλο ειναι να ριχνεις κατα διαστηματα της μερες αναλογικα. παντα ομος μην υπερβης την ημερια μεταβολη.

μπορεις ακομα να κοψεις ενα μπουκαλη απο νερο να βαλεις σοληνακι με βανακι και να το ριχνει σιγα σιγα κοντα στον κυκλοφοριτη.

θα σου προτηνα να ριξεις το kh 1α εγω οταν ειχα ανεβασει ολες της παραμετρους στο πανω οριο και ειχα και υψηλο kh μου εκανε καποια αντιδραση και επεσε παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Το ασβεστιο και η ανθρακικη σκληροτητα ειναι αμεσα συνδεδεμενα μεταξυ τους, οταν το ανεβενει το αλλο μειωνετε, ενα λογος που ειναι σωστο να τα ριχνεις με καποια ωρα διαφορα ειναι οτι πρεπει να περασει καποια ωρα ωστε να σταθεροποιηθουν...

Επισης μετρησεις ειναι καλο να κανεις την ιδια ωρα καθε μερα που μετρας...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορώ να φτιάξω μια μεγάλη ποσότητα 1 ή 2 λίτρα ας πούμε και το αποθηκεύσω σε πλαστικό δοχείο και να χρησιμοποιώ τη συνηστώμενη ποσότητα για τα λίτρα μου όποτε χρειάζεται θα είναι το ιδανικό. Για πόσο καιρό μπορώ να αποθηκεύσω τα διαλύματα ασβεστίου και μαγνησίου?

Ωραία ιδέα αυτή με κομμένο μπουκάλι και το σωληνάκι με το βανάκι. Σαν τους κρεμαστούς ορούς που βλέπουμε στα νοσοκομεία. Ίσως μπορέσω να το ρίξω σε άδειο μπουκάλι από φυσιολογικό ορό να το κρεμάσω ποιο ψηλά και να πέφτει σιγά σιγά όπως ο ορός.

Link to comment
Share on other sites

Κραταει για μηνες το υλικο, αλλα ποτε δυο υλικα μαζι, αυτο γιατι το ενα καταστρεφει το αλλο σκεψου και μεγαλη διαφορα ωρας το καθενα, εγω πχ αφηνω να περασουν 4-5 ωρες για να βαλω το επομενο....

Εδω για αυτην την δουλεια ερχωνται οι δοσομετρικες αντλιες, αλλα παει μακρυα η βαλιτσα και για αυτο προτηνουμε πρωτα να παρεις οσμωση και καλητερο αλατι, θα ερθουν εκει που πρεπει πιο γρηγορα πιο οικονομικα...

Επισης σε ενα ενυδρειο χωρις κοραλλια οι καταναλωσεις απλα ειναι πολυ μικρες μεχρι και ασημαντες, τοσο που μονο μια αλλαγη την εβδομαδα να τις επαναφερει εκει που πρεπει, μπορει να μην ειναι ακριβως αλλα ευκολα ερχωνται με προσθετα εαν χρειαζεται και ειναι ζωτικης σημασιας...

:)

Link to comment
Share on other sites

το αλατι ειναι οκ,το kh ωφειλετε στο οτι εισαι αδειος απο κοραλια,τωρα μετρα τις αλλες δυο τιμες 400 με 440 ca και 1350 με 1400 mg κολλησετες και αστο μονο του ,επισεις ενα κομματι βραχου με κοραλινη θα βοηθαγε,η κοαραλινη τραβαει πολυ μαγνησιο,καποια επποχη σε μενα ετρωγε 4 κιλα τον μηνα για περιπου 4+ μηνες,ολα θα γινουν οπως πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια όχι και τα δύο ζουμιά ταυτόχρονα. Μία μέρα θα ρίχνω το ένα και την επόμενη το άλλο για να μην πάθουν σοκ τα ψαράκια από κάποια απότομη αλλαγή.

Και όταν ισορροπήσουν ασβέστιο και μαγνήσιο θα έρθει και η πτώση του kh μια και αυτά δουλεύουν ανταγωνιστικά μεταξύ τους απ'ότι έχω καταλάβει.

Ένα δυο παλιά βραχάκια με λίγη κοραλίνη υπάρχουν μέσα οπότε θα βοηθήσου και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...