Jump to content

Πράσινο Νερό, Ομοιοπαθητικη Ή Κλασσικη "ιατρική "


cinelli

Recommended Posts

Αρκετες μέρες πριν (μαλλον μηνα θα έλεγα) εβαλα στο ενυδρειάκη μου μια ωραιωτατη παρβουλα ( eleocharis) η οποια ειχε δυο προβληματα:
1.δεν επιασε. (Καποιος μου το ειχε πει οτι δεν πιανει σε χαλικι) δεν βαριεσε
2.μου εφερε σπορο για το ωραιοτατο green water

Αρχικα εκανα μετρησεις και ολα ηταν φυσιολογικα -κανονικα
Κατοπιν ακολουθησα τις συμβουλες για συσκοτιση και συσκοτισα 4 ημερες, ανοιξα τιποτα τα ιδια.
Σκεφτηκα οτι εκανα λάθος στην διαδικασια και ετσι μετα απο 2 μερες συσκοτισα για 5μερες, αλλαγη 70% νερου, ταισμα και ξανα 5 μερες συσκοτιση , ανοιγμα, αλλαγη 70%, αποτελεσμα μηδεν.
Μάλλον κατι εκανα λαθος; ισως...
Το κακό ειναι οτι βαρεθηκα να βασανιζομαι χωρις αποτελεσμα και να μη βλεπω και το ψαρακι

Οποτε αποφασισα και χρησιμοποιησα το protalon 707 της Esha το οποιο εχει εκπληκτικα αποτελεσματα απο την τριτη μερα.

Προς το παρον και η γαριδα δειχνει μια χαρα.

Έγινε επεξεργασία - cinelli
Link to comment
Share on other sites

...Ηταν μια χαρα σημερα αρχισε να θολωνει ξανα και εμφανιστηκε βιοφιλμ στη επιφανεια του νερου.

Αλλαξα ενυδρ.μπαμπακι στο φιλτρο διοτι ειχε μπουκωσει.

Ειχα κανει και μια βλακεια, εκανα αλλαγη νερου και εβαλα aquatan το οποιο λεει πως δεν πρεπει να μπαινει πριν την εναρξη της θεραπειας με προταλον...

Τωρα αλλαγη 50% νερου, αυριο ξανα 50% αλλαγη και μια απο τα ιδια η θεραπεια...

Γιατι εχει στραβωσει τοσο πολυ ρε γμτ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα χρησιμοποιήσει τα ίδια φάρμακα αλλά τίποτα... Η λύση ήταν κερατοφυλλο και ντοματια! Στη βδομάδα πάνω είχε καθαρίσει. Δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση και απλά είχε κάνει τον κύκλο της.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα χρησιμοποιήσει τα ίδια φάρμακα αλλά τίποτα... Η λύση ήταν κερατοφυλλο και ντοματια! Στη βδομάδα πάνω είχε καθαρίσει. Δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση και απλά είχε κάνει τον κύκλο της.

λες; ποια ειναι η ντοματια;

Το κεραφυλλο δεν με παει και δεν αντεχεi και το excell...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα κερατόφυλλο έβαζα παραπάνω από την συνιστώμενη δόση exel για τα λίτρα μου και πέταγα και κάνα κουβά το μήνα!

Η ντοματιά είναι αυτή http://www.aquazone.gr/forums/topic/83948-hydrophila-difformis/

Επίσης μετά και την αυριανή αλλαγή μην κάνεις άλλες αλλαγές για να περιορίσεις την τροφή που δίνεις στην άλγη και διάβασε το λινκ εδώ τις πληροφορίες για την άλγη σου http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-seaaao-aeoeiy-iaaniy/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακομη τιποτε ε?

Αν εχεις κρεμαστο φωτιστικο σηκωσε το ψηλα ωστε να μειωθει ο ρυθμος αναπτυξης της,

Βαλε φυτα επιφανειας.

Εγω μετα απο τα φαρμακα θα ξαναμπολιαζα το φιλτρο και το υπόστρωμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακομα τιποτα...

Το φωτιστικο ειναι μεσα στο ενυδρειο δεν μπορει να παει πουθενα.

Η esha λεει να κανω και δεύτερο κυκλο...

Τα νευρα μου...........

Link to comment
Share on other sites

...μετα απο σχεδον τρεις μηνες εχθες εκανα ουσιαστικη σκουπα βυθου, μπορει να εφταιγε-βοηθαγε και αυτο;

ή ειναι ασχετο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nαι νομιζω πως η σκουπα βυθου ηταν πολυ σημαντικη...

Μετα λοιπον απο την σκουπα βυθου και τις δυο αλλαγες νερου τα πραγματα πανε καλυτερα

Χθες εκανα ακομα μια 20% και ολα ειναι μια χαρα.

Απο βδομαδα θα επιστρεψει και το βιολογικο υλικο στην θεση του, θα ξανπιασουμε τις ρουτινες μας και βλεπουμε.

Ελπιζω να ησυχασω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...