Jump to content

Tanganyika Volcano Cave !!!


saxlina

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι αφρικανοι και μη!!!

Μετα απο 3 χρονακια στην λιμνη Μαλαουι,κυριως με Mbuna, και λιγοτερο με haps και aulonakara, αποφασισα να στριψω κατα Τανγκανικα μερια και στα πανεμορφα tropheus!

Οι κατοικοι αν ολα πανε καλα, πρωτα ο Θεος, θα ειναι 10 Ikola!

Αυτη την στιγμη ειμαι σε αρχικοτατο σταδιο,το ενυδρειο αδειο και καθαρισμενο με ξυδι, λογω λαθρεπιβατων που το κατελαβαν!

Οι αλλαγες θα ειναι, οπως θα δειτε στην πορεια, αρκετες σε αμμο, φοντο-πλατη diy, στησιμο, αλλα θα μεινει το ειδος της πετρας εξου και το ονομα!

Προτου ξεκινησω θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα,οσον αφορα το στρωσιμο για αυτα τα ψαρια!

Η αμμος θα ειναι 0,5χιλ βασαλτη, το νερο μου ηταν με 7,2-7,5ph ,πανω απο 10 kh το ιδιο και gh.Θα χρειαστω αλατι ή buffer για την σκληροτητα;

Ποσο καιρο να το στρωσω πριν βαλω τα ψαρια;Υποψιν οτι δεν θα κρατησω ουτε νερο ουτε βιολογια απο το παλιο,δεν θελω κανενα σαλιγκαρι!

Εχω ξεκινησει με σιλικονες και φελιζολ,τις οποιες και θα περιμενω να στεγνωσουν καλα,συν οτι θα τρεξει και με ανθρακα 1-2 εβδομαδες...για σιγουρια!

Έγινε επεξεργασία - saxlina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη χωρις προβληματα ευχομαι! Καλογεμιστο!

Link to comment
Share on other sites

Ο κόπος σου σε ανταμειψέ....μονο τη λεπτομέρια και το στήσιμο της πέτρας να βάλεις δεν θέλεις τιποτε άλλο!!!!!!!!!..σου έυχομαι να το χαρείς :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το ποτε θα τα βαλεις μεσα,θα στο δειξει οι μετρησεις σου.Το ΡΗ σου ειναι πολυ χαμηλο,ειδικα γιαυτα τα ψαρια,για να μην μπλεξεις με bufer,εγω θα εβαζα αραγωνιτη,τουλλαχιστον τα μισα κιλα.

Γιαμενα εκανες λαθος που πεταξες τριων ετων οριμη βιολογια.Υπηρχαν τροποι να τα εξολοθρευσεις τα σαλιγγαρια.Γιατι σαλιγγαρια μπορει να σου ξαναρθουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια!ολους σας!

Ρε Σακη μου φανηκε πιο σωστο να το ξαναστησω,γιατι τα ρημαδια ηταν παντου!(το φιλτρο δεν το αδειασα ακομη,αλλα δεν λειτουργει απο χθες)

αραγωνιτη;εβρασα ηδη την βασαλτικη!

Αλλα επειδη οι μετρησεις που κανω ειναι με στικ λεω μηπως εχω παραπανω ph!Σαλλονικη γαρ!

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

Κιχλιδατε σορυ νομισα εισαι ο κουμαν!

Μετρησα τωρα το νερο της βρυσης:

Ph 7.6

Kh 10 με 15

Gh πανω απο 14.

Ο αραγωνιτης παιζει σε αλλη μορφη περαν της αμμου;να τοξ εβαζα στο φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Παίζει! σε σπασμένο κοράλλι, σε χοντρόκοκκο, ψιλόκοκκο……. Το σπασμένο κοράλλι είναι ότι πρέπει για φίλτρο αφού είναι αρκετά μεγάλα τα κομμάτια και έτσι δεν μπουκώνει!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αρα απο σκληροτητα το λυσαμε!

Εχω αρκετα κοχυλια χτενια κλπ απο θαλασσα,τα κρατουσα για κοχυλοψαρα ,αν τα βαλω στο φιλτρο σαν μακαρονι θα εκανα βλακεια;

τωρα την βιολογια μου θα την σουταρω αφου λογικα θα χαλασε!εχω στο μικρο αλλα με κυανοβακτηριο και σαλιγκαρια απο τα φυτα του μεγαλου,αστο!

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε....

Αυτοι οι αφρικανοι το ριξανε παλι στα σκληρα.

Εναν διπλο αραγωνιτη παρακαλω:-)

Απο οτι ξερω η θεσαλλονικη εχει αρκετα σκληρο νερο. Εγω θα σου προτεινω ζεολιθο που τον πουλανε με το τσουβαλι. Τον κανω χρηση κανα δυο χρονια τωρα και εχει πολλα καλα για τα ψαρια μας.

Οσο για το στρωσιμο απο την στιγμη που τα εκανες ολα λαμπικο και εχεις σκοπο να κανεις restart, τον κλασσικο τροπο τον γνωριζεις αλλιως υπαρχει και η χημεια. Αλλα με τον ζεολιθο μπορεις να ξεκινησεις, βαζωντας καμποσα ψαρια εξαρχης και να στρωσει μαζι τους χωρις να διατρεξουν κινδυνο αμμωνιας. Ειναι μια μεθοδο που δεν την εχω δοκιμασει μια που εγω τον προσθεσα σε στρωμμενο ενυδρειο αλλα θα ηθελα καποια στιγμη να την δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα!ζεολιθος!θα βαλω μαζι μετον ανθρακα στην αρχη,και μετα βλεπουμε!μαζι με τα ψαρια δεν το ρισκαρω!δεν θελω να τα κλαιω τα τροφεους

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν καταλαβες, τον ζεολιθο εννοω σαν βυθο, αντι για καποιο αλλο χαλικακι. δεν εχεις να χασεις τιποτα και ειδικα ψαρι. Ο ζεολιθος εχει πολλες θετικες ιδιοτητες, οπως να αποροφα αμμωνια, να σταθεροποιει το ΡΗ, να οξυγονωνη το νερο, να προσφερετε στην βιολογια του ενυδρειου,κλπ..... εγω τον εχω στο 500 αρι μου, αλλα ισως μιλαω για εξωγηινα πραγματα....καλη συνεχεια οπως και να εχει ;)

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε Σταυρο,δλδ πας βουρ για πρωτη θεση κ στη Ταγκανιικα?Το σηκωσες στα Μαλαουι κ τωρα θες ολες τις λιμνες?Καλογεμιστο φιλε!Μαζι το γυρισαμε απο μαλαουι σε ταγκανιικα.Με τα σαλιγκαρια μια απο τα ιδια.Το παλευω με γκαστροπεξ της esha αφου πρωτα καθαρισα τα μακαρονια κ πεταξα αμμο πυθμενα,μπλε σφουγγαρια κ ενυδρειακο υαλοβαμβακα.Πολυ πολυ σπαστικα κ ικανα να φερουν κ την καταστροφη...Παντως το πεχα σου πιστευω οτι ειναι λαθος μετρημενο.Δεν νομιζω να απεχουμε πανω απο χιλιομετρο κ μετρησεις με υγρα τεστ μου βγαζουν γυρω στο 8,5.Αντε ανυπομωνω να ρθω να το δω απο κοντα οταν το στησεις.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και ο ζεολιθος.....τι μαθαίνει κανείς χαχαχαχαχχααχα.

http://www.zeolithos-ellada.gr/%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%bf%ce%b9%ce%ba%ce%af%ce%b4%ce%b9%ce%b1-%ce%b6%cf%8e%ce%b1/

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε Σταυρο,δλδ πας βουρ για πρωτη θεση κ στη Ταγκανιικα?Το σηκωσες στα Μαλαουι κ τωρα θες ολες τις λιμνες?Καλογεμιστο φιλε!Μαζι το γυρισαμε απο μαλαουι σε ταγκανιικα.Με τα σαλιγκαρια μια απο τα ιδια.Το παλευω με γκαστροπεξ της esha αφου πρωτα καθαρισα τα μακαρονια κ πεταξα αμμο πυθμενα,μπλε σφουγγαρια κ ενυδρειακο υαλοβαμβακα.Πολυ πολυ σπαστικα κ ικανα να φερουν κ την καταστροφη...Παντως το πεχα σου πιστευω οτι ειναι λαθος μετρημενο.Δεν νομιζω να απεχουμε πανω απο χιλιομετρο κ μετρησεις με υγρα τεστ μου βγαζουν γυρω στο 8,5.Αντε ανυπομωνω να ρθω να το δω απο κοντα οταν το στησεις.

Καλημερα φιλε ολα καλα;

Βουρ για τροφεους!σε περιμενω!:-D

Μαζι με το στικακι σου για καλυτερη μετρηση ph!;-)

Ο ζεολιθος αν χρειαστει αργοτερα,αφου θελω σκληρο νερο,τωρα τριμμενο κοραλι και αυτο αν ειναι σωστες οι μετρησεις μου!

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

Οποτε θες για μετρησεις στειλε π.μ.Τα φροντοζακια μπηκαν ηδη...

Link to comment
Share on other sites

Ααα!εσυ με περασες!μπραβο φιλε!ελα για καφε!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε!!! :thumbsu:

ξεκινησα παιδια με τις πετρες προχθες...

εκοψα το φελιζολ και σημερα αρχισα να κολλαω...αναμεσα στις πετρες ειτε κοβω το φελιζολ ειτε το καλυπτω με σιλικονη και απο πανω ριχνω αμμο...

εν τωμεταξυ εχω κανει και μια κατασκευη που θα δεσποζει στην μεση του ενυδρειου σε στυλ ηφαιστειου....φωτο απο Δευτεα μαλλον να εχω αρκετες...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι η λαβα που θα βγαινει θα θα μεταλλαξει τις τιμες του νερου σου.Χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Λες!δεν θα αναβω και τον θερμοστατη!

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια???????επιδημια επεσε???Μετα ξερεται τι ακολουθει εεεε????Θαλασσινο χαχαχαχα!!!!!Καλη ευκολια συνονοματε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπαα!θελουν πολλα λεφτα και πολλες ελευθερες ωρες!ευχαριστω συνονοματε!και χρονια μας πολλα για μεθαυριο!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυριο βαζω την πλατη μεσα με τις τελευταιες πετρες και σκεφτομαι την Τριτη να γεμισω με αμμο και νερο!απο βιολογια λετε να ειναι οκ μεχρι τις 28 που θα παρω τα ψαρια;

Να αφησω κι αλλο τις σιλικονες να στεγνωσουν;

εννοειται θα ριξω ανθρακα,

αλλα εκτος απο ζουμι βιολογια ελεγα να δοκιμασω και κανενα μικρο ψαρι (συμβατο) πριν ριξω τα τροφεους;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...