Jump to content

Απορία Για Καβούκι Νεροχελώνας


zalaros

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω μια νεροχελώνα trachemys scripta scripta (yellow bellied slider) σχεδόν 2 μήνες. Ήταν πολύ μικρή όταν την πήραμε από το pet shop αλλά δεν γνωρίζω ακριβώς την ηλικία της. Ακριβώς μια βδομάδα μετά την απόκτηση της αγόρασα ενυδρείο (60Χ40Χ30) με νερό λίγο κάτω από την μέση δηλαδή περίπου 27 λίτρα. Λόγω μη κατάλληλου φίλτρου σε δύναμη (Resun magi 380 με σφουγγάρι και ενεργό άνθρακα) άλλαζα όλο το νερό κάθε βδομάδα. Πριν λίγες μέρες απόκτησα ένα πολύ καλύτερο φίλτρο (σχετικό θέμα http://www.aquazone.gr/forums/topic/96835-aaiuoaaneeu-oesseoni-aea-aaioaenaassi-iaa-aaeuiuee/ ) Το ενυδρείο έχει λάμπα uvb και λάμπα σποτ πάνω από μια ξέρα. Η καθημερινή της διατροφή περιλαμβάνει αποξηραμένες γαριδούλες, στικς και λίγο μαρουλάκι φρέσκο. Κάθε μέρα η μία από τις γαρίδες που τρώει είναι βουτηγμένη σε σκόνη ασβεστίου. 2 με 3 φορές την βδομάδα πάλι μια γαριδούλα είναι βουτηγμένη σε σκόνη συμπληρώματος βιταμίνης. Οι λάμπες ανάβουν 9 το πρωί και σβήνουν 9 το βράδυ. Η συμπεριφορά της είναι φυσιολογική. Είναι πολύ κινητική και φυσικά ζητάει φαγητό όλη την ώρα. Το πρόβλημα όμως είναι στο καβούκι της. Οπτικά δεν μου φαίνεται καλά αλλά δεν ξέρω τι φταίει. Σήμερα παρατήρησα πως έχει φύγει και ένα κομμάτι από την επιφάνεια του καβουκιού της. Σας δίνω 3 φωτογραφίες για να μου πείτε και εσείς τι βλέπετε.

20140909_203514.jpg

20140909_203518.jpg

20140909_203522.jpg

Για πείτε μου ρε παιδιά, τι δεν πάει καλά; Βάζω και τα λινκ από τις φωτογραφίες σε περίπτωση που δεν εμφανίζονται σωστά. Ευχαριστώ

http://s6.postimg.org/mbn2tqhq8/20140909_203514.jpg

http://s6.postimg.org/md1m0w8xs/20140909_203518.jpg

http://s6.postimg.org/4bih33eww/20140909_203522.jpg

Τα στικς είναι αυτά http://www.tetra.net/en/en/terraristic/water-turtles/food/staple-food/tetra-reptomin/tetra-reptomin

Το ασβέστιο αυτό http://www.lucas-tierwelt.de/trixie-reptiland-calcium-mikrofein.html

Και η βιταμίνη αυτή http://www.lucas-tierwelt.de/trixie-reptiland-vitamin-mineralstoffkomplex-mit-calcium.html

Ξέχασα να αναφέρω πως αυτή τη στιγμή στο φίλτρο έχω ενεργό άνθρακα με ζεόλιθο εκτός από τα σφουγγάρια που έχει μέσα. Επίσης την ταΐζω 4,5 γαριδούλες και 1 στικ, 3 φορές την μέρα. Κάπου ενδιάμεσα τρώει και το μαρουλάκι.

Έγινε επεξεργασία - zalaros
Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα σε ένα παλιότερο θέμα πως αν το χελωνάκι τρώει τα περιττώματα του, αυτό σημαίνει έλλειψη ασβεστίου. Το δικό μου κάνει αυτό ακριβώς. Σπάνια βλέπω στον πάτο του ενυδρείου ολόκληρο περίττωμα. Λέτε να θέλει περισσότερο ασβέστιο;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ένα Pet Shop και μου έδωσαν ένα φάρμακο που λέγεται Taberaqua Caparazon που είναι λέει ενδυναμωτικο κελύφους. Να το ρίξω στο νερό μου είπαν και να ρίξω και μια σταγόνα πάνω στο σημείο του κελύφους που έχει φύγει το κομμάτι. Πριν το ρίξω στο νερό λογικά πρέπει να αφαιρέσω τον άνθρακα από το φίλτρο ε;

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπεις το κέλυφος να ξεφλουδιζει, είναι από αλλαγή εξωσκελετου... Το ίδιο μπορεί να δεις και στο λαιμό και στα πόδια του.... Όσο βλέπεις ότι το καβούκι τους είναι σκληρό, δεν έχεις να φοβασε κάτι

Link to comment
Share on other sites

Ναι βλέπω το κέλυφος να ξεφλουδιζει και όντως το ίδιο βλέπω και στον λαιμό και στα πόδια. Το είχαμε συζητήσει και στο άλλο θέμα που είχα ανοίξει. Αυτό που με ανησυχεί τώρα είναι το κομμάτι που έφυγε. Από κάτω βλέπω το ίδιο χρώμα με το καβούκι. Δεν είναι πολύ χοντρό αυτό που έφυγε, απλά άφησε ένα ρηχό βαθουλωμα. Φαίνεται στις φωτογραφίες. Είναι στο πίσω μέρος κοντά στην ουρά.

Link to comment
Share on other sites

Και μια χαζή ερώτηση, το καβούκι το πατάμε από πάνω ή από τα πλάγια για να δούμε αν είναι σκληρό;

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναβγεί αυτό, δεν είναι κάτι...

Για να δείς αν είναι μαλακό, απαλά το πιέζεις από πάνω (πλάγια), και στα πλαϊνά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έλεγξα ξανά και το καβούκι της είναι σκληρό και πάνω και πλάγια και κάτω. Οπότε όλα καλά ευτυχώς. Το Caparazon λες να μην το χρησιμοποιησω; Διαβάζω πως πολλοί το χρησιμοποιουν και χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Σαν έξτρα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα πως στην κορυφή του καβουκιού της έχει εξογκώματα. Δεν είναι μεγάλα αλλά όταν την βλέπω από το πλάι, στο ίδιο ύψος, είναι ορατά. Αυτό είναι η αρχή του pyramiding? Για να διορθωθεί αλλάζω την διατροφή της;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω κορυφή εννοώ την νοητή γραμμή από το κεφάλι προς την ουρά της. Διαβάζοντας όμως για τον πυραμιδισμό έπεσα πάνω σε αυτήν την απάντηση και με έβαλε σε σκέψεις μιας και η χελώνα μου είναι πολύ μικρή ακόμη σε ηλικία. Όπως και να 'χει θα μειώσω λίγο την διατροφή της γιατί νομίζω πως παίρνει πολύ πρωτεΐνη. Η διατροφή της είναι η εξής: 3 φορές την ημέρα από, 4-5 γαριδούλες και ένα στικ. Κάπου ενδιάμεσα λίγο μαρουλάκι.

Αν το ζώο είναι μικρό σε ηλικία και οι φολίδες είναι ακόμη στην ανάπτυξη, δικαιολογείτε οι 2-3 ραχιαίες (που ενώνουν με μια νοητή γραμμή το κεφάλι με την ουρά) να είναι λίγο εξογκωμένες

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστηκές φωτογραφίες, μπράβο σου.....

Αυτό που είχα πεί και έχεις βάλει μέσα στην παράθεση είναι, κατά 99%. Θα δείς ότι μεγαλώνοντας οι ραχιάιες φολίδες θα στρώσουν.

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Για σίγουρη επιτυχία στις φωτογραφίες το κόλπο είναι απλό... Ένας κρατάει και άλλος τραβάει τις φωτο ;):lol::lol::lol:

Καλά τα νέα αλλά και πάλι θα περιορίσω λίγο το φαγητό της. 3 γεύματα μου φαίνονται πολλά. Θα τα κάνω 2 και ενδιάμεσα θα της δίνω λίγο μαρουλακι ή και κανένα άλλο λαχανικό. 4-5 γαριδουλες και ένα στικ, 2 φορές την μέρα μου φαίνονται οκ.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίξω και άλλο θέμα, θέλω να ρωτήσω κάτι για τις θερμοκρασίες. Ακόμη δεν έχω βάλει μέσα τον θερμοστάτη. Η θερμοκρασία του νερού την ημέρα είναι στους 26 με 27 και τα ξημερώματα πριν ανάψουν οι λάμπες είναι στους 25. Η θερμοκρασία έξω από το νερό την ημέρα είναι στους 27 (το θερμόμετρο είναι μακρυά από την λάμπα σποτ) αλλά τα ξημερώματα με σβηστες λάμπες ήταν στους 21. Είναι εντάξει αυτές οι θερμοκρασίες ή πρέπει να αλλάξω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστάτη βάζω αν δω το νερό κάτω από τους 25 σωστά; Η θερμοκρασία του αέρα όταν είναι σβηστες οι λάμπες δεν μας απασχολεί;

Έγινε επεξεργασία - zalaros
Link to comment
Share on other sites

σωστά και στα 2. και στο φυσικό περιβάλλον υπάρχει μείωση της θερμοκρασίας κατά την διάρκεια της νύχτας, με υψηλή υγρασία. μπορείς να φτιάξεις ένα καπάκι με λίγες τρύπες για εξαερισμό, για να το βάζεις την νύχτα και να κρατάει λίγο υψηλότερη θερμοκρασία αέρα την νύχτα, και παράλληλα μεγαλύτερη υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καπάκι το ενυδρείο και μάλιστα το καπάκι είναι μισανοιχτο γιατί εκεί έχω βιδωσει την λάμπα σποτ. Οπότε είμαι κομπλέ! Μάλλον η χελώνα είναι κομπλέ :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα και απο εμενα!

Εγω παλι θελω αν μπορεις να βγαλεις 2-3 φωτογραφιες απο μπροστα και απο πισω απο το καβουκι τις χελωνας!

Οπως τις προηγουμενες!

Δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο που θελω να πω οποτε αν δω τις φωτο θα μπορω να πω την αποψη μου!

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω σήμερα το απόγευμα να βγάλω τις φωτογραφίες. Πάντως το καβούκι της, αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι μοιάζει με χάρτη λόγω αλλαγής φολιδων, φαίνεται μια χαρά. Θα τραβήξω φωτογραφίες από όλες τις πλευρές για να μου πείτε και εσείς οι έμπειροι ;):D

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα κάποιες φωτογραφίες.
6a5cddd07bb87a7e70098c4b8951b02c.jpg
912b9e68e96550cba4527b1cc33e1d8d.jpg
b3e46245dce222333590ef910aea5c63.jpg
d2ca9a50a101afdd5d513c7ea001d3d0.jpg
1231962f8fb04c988b1e7b8a631af232.jpg
dd6958077db1f678ac547417a48b6578.jpg
9ac29abc95bdf348085606731372ea67.jpg
e1e7637a0af589c54493794ab253d4d9.jpg
b6ef5c06cd794253cebc8bfde9290593.jpg
8feffc5e0a369d545b611364c34b17a1.jpg

38edc057f06aefe39435d8520be9fb18.jpg

Έγινε επεξεργασία - zalaros
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...