Jump to content

Nano Reef 39 Lt


gallos

Recommended Posts

Επειδή η ενασχόληση μου με το hobby από την αρχή έγινε ώστε να αποκτήσω εμπειρία και να πάω προς θάλασσα λέω να κάνω την πρώτη προσπάθεια..Από τύχη βρήκα σε αγγελίες έναν κύβο με sump πλάτης, χώρο για αναπλήρωση και εξοπλισμό!Διαστάσεις 45Χ40Χ35 και main 45Χ25Χ35. Για εξοπλισμό έχω
skimmer: nano reef octapus,
θερμαντήρα: 50 w,
αντλία επιστροφής: 500 lt/h,
κυκλοφορητής: 2000 lt/h,
φωτισμός: Dennerle reef light 24 w (1:3)
αναπλήρωση υπάρχει
Α/Ο υπάρχει καινούργια
Ψύξη: δεν έχω βρεί ακόμα αλλά έχω καιρό...
Για ζωντανά λέω να βάλω τα παρακάτω:
Ψάρια:
1 ζευγάρι Yellow Striped Cardinalfish
Ασπόνδυλα:
3 Sexy Shrimp
1 Scarlet Cleaner Shrimp
2-3 ερημίτες
Κοράλια (μόλις ωριμάσει..)
1 Zoanthus spp. (για χαμηλά)
1 Euphylia spp. (για μέση)
1 Cynarina spp. (αν βρω, για πυθμένα)
1 Capnella spp. (για ψηλά)
Ερωτήσεις τώρα..
Πως σας φαίνεται η σύνθεση;Νομίζω θα βγεί καλό...
Ο κυκλοφορητής μήπως έχει μεγάλη ροή;Λέω να βάλω 3 κιλά ΖΒ και 4 κιλά αραγωνίτη πιστεύετε επαρκούν;
Για στρώσιμο λέω να βάλω μόνο το βράχο-αραγωνίτη και να ρίχνω αραιά λίγη τροφή μέχρι να σταθεροποιηθεί και μετά να μπούν ζωντανά. Απο φωτισμό λέω να το ξεκινήσω με 1 ώρα/μέρα και ανά 5 μέρες να αυξάνω 1 ώρα. Τι λέτε;Θα προλάβω ξεσπάσματα άλγης;
Έγινε επεξεργασία - gallos
Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες στο θαλασσινο φιλε και καλη αρχή! :)

Το skimmer σου ειναι πολυ καλό, εχεις και sump, ΑΟ και αναπλήρωση οποτε εισαι καλυμένος στα βασικά.

Τεστάκια Salifert για το νερό να πάρεις ( τωρα στην αρχή παρε για φωσφορικά, νιτρικά, αμμωνια, pH ).

Aν μπορείς οικονομικά παρε 2 κιλα ακομα βράχο .

Ο φωτισμός σου πιστεύω ειναι λιγος, για τα 60 λιτρα νομιζω οτι θελεις κατι στα 40-50 watt. Μπορεις να ψαξεις και στις αγγελίες για φωτιστικό Τ5, με δυο λάμπες 2Χ 24 Watt και θα εισαι καλυμενος.

Επίσης, να ρίχνεις τωρα στην αρχή βακτήρια special blend για να ξεκινήσεις τον κύκλο και να βοηθήσεις την βιολογία του βράχου σου.

Για τον κυκλοφορητή θα το δεις στην πράξη, ειναι μεγάλο κεφάλαιο και δεν υπάρχει στανταρ θεση. Εξαρτάται και με την τοποθέτηση του βράχου που θέλεις, το aquascape.

Πρεπει να τον τοποθετήσεις ετσι ωστε να γυρνάει το νερό γυρω απο το βράχο και να εχει και λιγη ανατάραξη στην επιφάνεια χωρις ομως να γινει και "πλυντήριο".

Για τις άλγες να ξερεις οτι δεν θα τις αποφυγεις, ειναι μερος του ολου στρωσίματος του ενυδρείου και θα κάνουν τον κυκλο τους. Αν θελεις μπορείς να μην φωτίζεις για μια-δυο εβδομάδες πριν αρχίσεις σταδιακά τη φωτοπερίοδο που λες.

Πανω απ όλα εξοπλίσου με πολυ ΥΠΟΜΟΝΗ :), μην βιαστεις να γεμισεις με ζωντανά και διαβαζε κι εδω τα θεματα για τα reef και τα nano-reef.

Θα μαθεις πολλά και θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Οτι άλλο θες εδω ειμαστε να βοηθήσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες στο θαλασσινο φιλε και καλη αρχή! :)

Το skimmer σου ειναι πολυ καλό, εχεις και sump, ΑΟ και αναπλήρωση οποτε εισαι καλυμένος στα βασικά.

Τεστάκια Salifert για το νερό να πάρεις ( τωρα στην αρχή παρε για φωσφορικά, νιτρικά, αμμωνια, pH ).

Aν μπορείς οικονομικά παρε 2 κιλα ακομα βράχο .

Ο φωτισμός σου πιστεύω ειναι λιγος, για τα 60 λιτρα νομιζω οτι θελεις κατι στα 40-50 watt. Μπορεις να ψαξεις και στις αγγελίες για φωτιστικό Τ5, με δυο λάμπες 2Χ 24 Watt και θα εισαι καλυμενος.

Επίσης, να ρίχνεις τωρα στην αρχή βακτήρια special blend για να ξεκινήσεις τον κύκλο και να βοηθήσεις την βιολογία του βράχου σου.

Για τον κυκλοφορητή θα το δεις στην πράξη, ειναι μεγάλο κεφάλαιο και δεν υπάρχει στανταρ θεση. Εξαρτάται και με την τοποθέτηση του βράχου που θέλεις, το aquascape.

Πρεπει να τον τοποθετήσεις ετσι ωστε να γυρνάει το νερό γυρω απο το βράχο και να εχει και λιγη ανατάραξη στην επιφάνεια χωρις ομως να γινει και "πλυντήριο".

Για τις άλγες να ξερεις οτι δεν θα τις αποφυγεις, ειναι μερος του ολου στρωσίματος του ενυδρείου και θα κάνουν τον κυκλο τους. Αν θελεις μπορείς να μην φωτίζεις για μια-δυο εβδομάδες πριν αρχίσεις σταδιακά τη φωτοπερίοδο που λες.

Πανω απ όλα εξοπλίσου με πολυ ΥΠΟΜΟΝΗ :), μην βιαστεις να γεμισεις με ζωντανά και διαβαζε κι εδω τα θεματα για τα reef και τα nano-reef.

Θα μαθεις πολλά και θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Οτι άλλο θες εδω ειμαστε να βοηθήσουμε :)

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!Το ενυδρείο είναι 39 lt, 60 lt είναι αυτό που τρέχω με γλυκό...Έχω ακόμα αρκετό διάβασμα!Αλλά πιστεύω κάτι θα βγεί!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!Το ενυδρείο είναι 39 lt, 60 lt είναι αυτό που τρέχω με γλυκό...Έχω ακόμα αρκετό διάβασμα!Αλλά πιστεύω κάτι θα βγεί!

Sorry, δεν το καταλαβα καλα οτι ειναι 39 λιτρα. Το φωτιστικο σου ειναι εντάξει για αρχή, skimmer δεν χρειάζεσαι σε τοσο λιγα λιτρα αν τηρείς ευλαβικά αλλαγες νερού καθε εβδομάδα.

Οταν με το καλο γεμισεις με κοράλλια και στοκάρεις, τοτε θα ελεγα να το βάλεις.

Αντε, καλη αρχή και οπως ειπαμε με ΥΠΟΜΟΝΗ και διαβασμα θα γινει super. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...