Jump to content

Πρωτάρης Στους Δίσκους!


Sharkbate

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!
Εχω ενα juvel vision 180 lt με τροπικα ψαράκια..(μαλλον ειχα...) αφου έκανα μια γενοκτονια πριν λίγο καιρο...δεν καθάρισα φίλτρα ουτε άλλαξα το νερό ολο το καλοκαίρι κ μόλις το έκανα πριν μια βδομάδα απο 20 ψαρια έμεινα με....4...οποτε εχω πλέον ενα καρδιναλιο, ενα redhead Αγγελοψαρο, ενα κλόουν (botia σουματρας) και ενα πλατύστομο γλύφτη...
Λεω λοιπόν να βάλω δίσκους...και ο θεός βοηθός...τι απαιτήσεις εχουν? ειναι διαφορετικές απο τα ψαρια που εχω συνηθίσει? (Αγγελοψαρα, κλόουν γκουραμι, Ραμιρεζι καρδιναλιους ) και αν προσθέσω πάλι τέτοια συνδυάζονται?
Σχετικα με τις διαστάσεις του ενυδρειου (180 lt) μεχρι ποσά ψαρια μπορώ να εχω?
Περιποίηση ενυδρειου?
Στήσιμο?
Δεν ειχα ποτε μα ποτε ζωντανά φυτά...μπορώ να στήσω το ενυδρείο μόνο με μια ρίζα, πέτρες, μερικές καβατζες και τα ψεύτικα φυτά που εχω?
Το χαλίκι (μεσαίο) θελει άλλαγμα ? καθάρισμα με την αντλία? αφου ειχα στείλει τα νιτρικά στο θεό?
Φίλτρο? κυκλοφορητη? τι δύναμη? οξυγόνο?κατι διαφορετικό?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων!!
Α! Και πως ρυθμίζω το ph κ τα νιτρώδη? ως τωρα (πριν το καλοκαίρι...) έπλενα τα σφουγγάρια μια φορά τη βδομάδα, άντε μια στις δυο βδομάδες αν δεν προφταινα λόγω τρεχαλας.. Και πάντα μια φορά το μήνα αλλαγή νερού, ενα τρίτο,οποτε έβαζα τα αντίστοιχα χημικά..
Ευχαριστω και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι ειναι πολυ ευαισθητα ψαρια και με το παραμικρο λαθος μπορει να εμφανισουν καποια ασθενεια η κατι τετοιο.Στα 180 λιτρα μια ομαδα των 5-6 ατομων θα ηταν καλα (για αρχη).Παρολα αυτα κατα την γνωμη μην βαλεις δισκους απο τωρα κατσε διαβασε εδω μεσα υπαρχουν αρκετα αρθρα και θεματα που θα μαθεις πολλα πραγματα.Καλη αρχη σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.....προσωπικα θεωρω ακαταλληλο το ενυδρειο σου για δισκους.....οποτε θα σου προτεινα να το αναβαλεις εως αποκτησεις μεγαλυτερο ενυδρειο.....να σαι σιγουρος οτι τα 180 λιτρα δεν επαρκουν....

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι ειναι πολυ ευαισθητα ψαρια και με το παραμικρο λαθος μπορει να εμφανισουν καποια ασθενεια η κατι τετοιο.Στα 180 λιτρα μια ομαδα των 5-6 ατομων θα ηταν καλα (για αρχη).Παρολα αυτα κατα την γνωμη μην βαλεις δισκους απο τωρα κατσε διαβασε εδω μεσα υπαρχουν αρκετα αρθρα και θεματα που θα μαθεις πολλα πραγματα.Καλη αρχη σου ευχομαι

Φιλε μου καλησπερα!

Θα συμφωνησω με το Γιωργο σε αυτο, ιδιαιτερα σε αυτο που σου εχω επισημανει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α...μα ναι..εννοείται οτι για να πάρω πληροφοριες ρωτάω..απλα κοιτάω αν ειναι εφικτό στο παρόν ενυδρείο κ τι συνθήκες πρέπει να δημιουργήσω...επιςης επειδη ειναι η ωρα να πάρω πάλι ψαράκια..( δυστυχώς...) θελω να ειναι συμβατά με δίσκους, αν τελικα κανω το βήμα, μαλλον σε μεγαλύτερο ενυδρείο απ'οτι συμπεραίνω απο τα λεγόμενα σας...κατα τ'αλλα κανα λινκ για ενημέρωση ? εχει κάπου στο φόρουμ πληροφοριες?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη αρχισε να διαβαζεις οπως σου ειπα υπαρχουν αρκετα θεματα.Στησε το ενυδρειο σου με φυσικα φυτα και οχι πλαστικα ,μαθε πως να στρωνεις ενα ενυδρειο ,κανε συχνες αλλαγες και βαλε κοπαδοψαρα κατα την γνωμη μου σε 180 λιτρα εχεις παρα πολλες επιλογες.Οταν μαθεις τα βασικα και το σκεφτεις καλα δοκιμασε με δισκους πραγματικα θα σε καταπληξουν αλλα οταν ξερεις να τους συντηρησεις σωστα και οχι πειραματικα .

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Θα ψάχνω στο φόρουμ για άρθρα!

Αρα:βήμα πρώτο μαθαίνουμε να στρώσουμε το ενυδρείο με και για φυτά...(εδω θα γελάσουμε...βλεπω τα φυτά να τρώνε τα ψαρια..)

Δεύτερο κοπαδόψαρα για την ωρα μην ειναι άδειο το ενυδρείο...και οταν δω τα περι στρωσιματος με φυτά, άδειασμα (φιλοξενεία των ψαριών μου αλλου...μεχρι να αναπτυχθούν σωστές συνθήκες απο και για τα φυτά..) και μετα εγκατάσταση και πάλι των ψαριών...

Ως τοτε ελπίζω να σκαμπαζει λίγα για τους δίσκους...και..ελπίζω να ζήσουν....:-)

Ευχαριστω πολυ παιδιά!!!!

Καλο βράδυ!

Αργύρης!

Link to comment
Share on other sites

Α...μα ναι..εννοείται οτι για να πάρω πληροφοριες ρωτάω..απλα κοιτάω αν ειναι εφικτό στο παρόν ενυδρείο κ τι συνθήκες πρέπει να δημιουργήσω...επιςης επειδη ειναι η ωρα να πάρω πάλι ψαράκια..( δυστυχώς...) θελω να ειναι συμβατά με δίσκους, αν τελικα κανω το βήμα, μαλλον σε μεγαλύτερο ενυδρείο απ'οτι συμπεραίνω απο τα λεγόμενα σας...κατα τ'αλλα κανα λινκ για ενημέρωση ? εχει κάπου στο φόρουμ πληροφοριες?

Κατα την γνωμη μ βαλε ενα κοπαδι 10-15 καρδιναλιους και κρατα τον γλυφτη .Βγαλε το σκαλαρι και το κλοουν .

Link to comment
Share on other sites

Εδω μεσα θα βρεις αρκετα αρθρα.http://www.aquazone.gr/forums/forum/17-aessoeie/

Καλο διαβασμα και υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μ βαλε ενα κοπαδι 10-15 καρδιναλιους και κρατα τον γλυφτη .Βγαλε το σκαλαρι και το κλοουν .

Γιωργο θα σε μαλωσω και σενα ( πλεκο η ανσιστρους ) οχι γλυφτη :bigemo_harabe_net-127:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα σε τοσα λιτρα δεν θα εβαζα δισκους,ποσο μαλλον και με αλλα ψαρια μαζι και ειδικα για αρχαριο!

Διαβαζω για πλεκο μαζι με δισκους..αυτα τα ψαρια δεν μπαινουν με δισκους γιατι βεντουζαρουν πανω τους.

Φιλε μου,αν θες δισκους,για μενα παρε ενα μεγαλητερο ενυδρειο και δωστους αυτο που χρειαζονται.Με το ενυδρειο που εχεις τωρα,αν βαλεις δισκους σε βλεπω καθε 2 μερες να κανεις αλλαγη νερου το μισο νερο...αντεχεις?Και για ποσο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχχχχχχχχ.οχι αλλαγή νερού καθε δυο μέρες....με τίποτα!!! Σκαλάρια είδα σε πολλά βίντεο στο you tube με δίσκους.(φανταζομαι οτι παίζει κ ρόλο το μέγεθος του ενυδρειου)..εξαλλου κ αυτα συγγενεις νομιζω οτι ειναι...ο πλατύστομος ειναι ο βετεράνος του ενυδρείο κ εχει καλο μέγεθος..τον εχω δυο χρονια οπως κ τον Κλόουν....θα στεναχωρήθω να τα δώσω..μαλλον θα μπω σε έξοδο να πάρω κανα μεγαλύτερο ενυδρείο κ πανω του να μάθω το στρωσιμο κ να το κανω κατάλληλο για δίσκους....θα μπω να διαβάσω τα λινκ και θα το προγραμματίςω σε βάθος χρόνου...εξαλλου...οποίος βιάζεται...σκοντάφτει!!!

Σας ευχαριστω όλους σας για το χρόνο σας!!

Αργύρης !

Link to comment
Share on other sites

Ωχχχχχχχχ.οχι αλλαγή νερού καθε δυο μέρες....με τίποτα!!! Σκαλάρια είδα σε πολλά βίντεο στο you tube με δίσκους.(φανταζομαι οτι παίζει κ ρόλο το μέγεθος του ενυδρειου)..εξαλλου κ αυτα συγγενεις νομιζω οτι ειναι...ο πλατύστομος ειναι ο βετεράνος του ενυδρείο κ εχει καλο μέγεθος..τον εχω δυο χρονια οπως κ τον Κλόουν....θα στεναχωρήθω να τα δώσω..μαλλον θα μπω σε έξοδο να πάρω κανα μεγαλύτερο ενυδρείο κ πανω του να μάθω το στρωσιμο κ να το κανω κατάλληλο για δίσκους....θα μπω να διαβάσω τα λινκ και θα το προγραμματίςω σε βάθος χρόνου...εξαλλου...οποίος βιάζεται...σκοντάφτει!!!

Σας ευχαριστω όλους σας για το χρόνο σας!!

Αργύρης !

Αυτο ειναι το ποιο σωστο.

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια παραπανω σου ειπαν αρκετα πραγματα.

θα προσθεσω κ εγω τα δικα μου καθως ηδη εχω 9 δισκους σε 500 λιτρα.

αν δε θελεις να κανεις αλλαγες νερου ξεχνας τους δισκους.

αν δε παρεις τουλαχιστον 400 λιτρα ενυδρειο επισης ξεχνας τους δισκους.

αν δε μπορεις να ταιζεις τουλαχιστον 4 φορες την ημερα ξεχνας τους δισκους.

τα βασικα ειναι αυτα.μαζι με πολυυυυυυ διαβασμα,υπομονη μεχρι να ενημερωθεις σωστα κ θεληση.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από μένα,

Εγώ δεν θα σε τρομάξω τόσο πολύ για να μη βάλεις δίσκους.

Σίγουρα τα λίτρα σου δεν είναι αρκετά όχι για να συντηρήσεις μεγάλους δίσκους αλλά για να έχουν χώρο ,αλλά θα μπορούσες να ξεκινήσεις με μερικά μικρά δισκάκια και μόνο δισκάκια αν έχεις σκοπό όταν με το καλό μεγαλώσουν να πας για μεγαλύτερο ενυδρείο.

Οι δίσκοι εκτροφής δεν είναι ευαίσθητα ψάρια περισσότερο από ότι είναι τα υπόλοιπα. Θέλουν απλά λίγο περισσότερη φροντίδα.

Αλλαγές νερού θα χρειαστείς τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα αλλά και αυτό δεν είναι απόλυτο. Εξαρτάται τι ταίζεις,πόσο συχνά ταίζεις και το βασικότερο πόσο δυνατή φίλτρανση έχεις.

Τα πράγματα δεν είναι τόσο πολύπλοκα. Αν θέλεις δίσκους βάλε δίσκους αλλά διάβασε και ρώτα.

Καλή συνέχεια

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα φίλε μου,

Έχω το ίδιο ενυδρείο και φιλοξενεί επι σειράς 3ων ετών δίσκους χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα. Εγώ έχω αρκετά ριζοσπαστικές για κάποιους απόψεις επάνω στο θέμα των δίσκων. Δεν θεωρώ ότι είναι δύσκολο ψάρι (κανένα ψάρι δεν είναι δύσκολο) αρκεί να είσαι τυπικός στις μετρήσεις και στις αλλαγές σου. Σε πρώτη φάση θα σου πρότεινα να πάρεις 6 δισκάκια. Εγώ έχω 6 δίσκους, 4 κόρυ και 20 καρδυνάλιους χωρίς κανένα απολύτος πρόβλημα και με ελάχιστες απόλειες (έχω χάσει στα 3 χρόνια 5-6 καρδυνάλιους). Φρόντισε να έχεις άμμο κάτω, μια ρίζα για να έχουν κάπου να κρύβονται όταν θέλουν της ησυχία τους, μερικές ανούμπιες, καλό φιλτράρισμα και να κάνεις τουλάχιστον 20-30% αλλαγή ανα εβδομάδα (εγώ σε κάθε αλλαγή βγάζω γύρω στα 40-50 λιτρά). Θερμοκρασία θα σου πρότεινα να έχεις λίγο πάνω απο 28. Σκαλάρια δεν θα σου πρότεινα να βάλεις για να γλυτώσεις τις μάπες!

Καλή αρχή σου εύχομαι και πραγματικά ελπίζω να το τολμήσεις (με σύναιση και συνέπεια πάντα στις ανάγκες των ψαριών)!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου,

Έχω το ίδιο ενυδρείο και φιλοξενεί επι σειράς 3ων ετών δίσκους χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα. Εγώ έχω αρκετά ριζοσπαστικές για κάποιους απόψεις επάνω στο θέμα των δίσκων. Δεν θεωρώ ότι είναι δύσκολο ψάρι (κανένα ψάρι δεν είναι δύσκολο) αρκεί να είσαι τυπικός στις μετρήσεις και στις αλλαγές σου. Σε πρώτη φάση θα σου πρότεινα να πάρεις 6 δισκάκια. Εγώ έχω 6 δίσκους, 4 κόρυ και 20 καρδυνάλιους χωρίς κανένα απολύτος πρόβλημα και με ελάχιστες απόλειες (έχω χάσει στα 3 χρόνια 5-6 καρδυνάλιους). Φρόντισε να έχεις άμμο κάτω, μια ρίζα για να έχουν κάπου να κρύβονται όταν θέλουν της ησυχία τους, μερικές ανούμπιες, καλό φιλτράρισμα και να κάνεις τουλάχιστον 20-30% αλλαγή ανα εβδομάδα (εγώ σε κάθε αλλαγή βγάζω γύρω στα 40-50 λιτρά). Θερμοκρασία θα σου πρότεινα να έχεις λίγο πάνω απο 28. Σκαλάρια δεν θα σου πρότεινα να βάλεις για να γλυτώσεις τις μάπες!

Καλή αρχή σου εύχομαι και πραγματικά ελπίζω να το τολμήσεις (με σύναιση και συνέπεια πάντα στις ανάγκες των ψαριών)!

Εγώ θα ήθελα να μου λύσεις μερικές απορίες...

1. Πιστεύεις ότι είναι αρκετή μια 3χρονη εμπειρία... για να έχει καταλήξει κάποιος σε ριζοσπαστικές απόψεις... και να τις προτείνει;

2. Ζουν οι δίσκοι στην κανονική ζωή τους... με τον τρόπο που περιγράφεις (6 σαν ομάδα) ;

3. Το να θεωρεί κάποιος ότι... ΔΕΝ έχουν πρόβλημα... σημαίνει ότι... αν τα δει και κάποιος περισσότερο έμπειρος θα έχει οπωσδήποτε... την ίδια γνώμη;

4. Σε τι συνθήκες νερού και θερμοκρασίας ζουν... οι καρδινάλιοι; Γιατί έχασες... κάποιους από αυτούς; Τους βρήκες νεκρούς;

5. Τα corydoras είναι κι αυτά κοπαδόψαρα... είναι αρκετός αριθμός τα 4 άτομα; Ποίο είδος κόρυ μπορεί να μπει σε 28 βαθμούς που προτείνεις;

6. Οι δίσκοι... θα τρώνε στους 28 βαθμούς;

7. Μπορείς να διαβάσεις μερικά πράγματα παραπάνω για τους δίσκους εδώ... κι ελπίζω να σε βοηθήσουν.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97473-dhuoa-essona-naaeuciioae-aadheoyeioo-ie-aessoeie;-yia-issie-snei-oio-diskus-fan/

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Ωχχχχχχχχ.οχι αλλαγή νερού καθε δυο μέρες....με τίποτα!!! Σκαλάρια είδα σε πολλά βίντεο στο you tube με δίσκους.(φανταζομαι οτι παίζει κ ρόλο το μέγεθος του ενυδρειου)..εξαλλου κ αυτα συγγενεις νομιζω οτι ειναι...ο πλατύστομος

Πλατύστομος... μάλλον εννοείς πλεκόστομος; Αποφεύγεις τέτοια είδη με τους δίσκους... προσκολούνται το βράδυ στα ψάρια και τα στρεσάρουν.

ειναι ο βετεράνος του ενυδρείο κ εχει καλο μέγεθος..τον εχω δυο χρονια οπως κ τον Κλόουν

Οι κλόουν... είναι κοπαδόψαρα... μπαίνουν κατά ποροτίμηση σε ελάχσιτο αριθμό 10 ατόμων... και φτάνουν τα 30 εκατσοστά. Με το βιότοπο των δίσκων ουδεμία σχέση έχουν... ασιατικά ψάρια... και ζουν σε άλλη θερμοκρασία.

....θα στεναχωρήθω να τα δώσω..μαλλον θα μπω σε έξοδο να πάρω κανα μεγαλύτερο ενυδρείο κ πανω του να μάθω το στρωσιμο κ να το κανω κατάλληλο για δίσκους....θα μπω να διαβάσω τα λινκ και θα το προγραμματίςω σε βάθος χρόνου...εξαλλου...οποίος βιάζεται...σκοντάφτει!!!

Σας ευχαριστω όλους σας για το χρόνο σας!!

Αργύρης !

Διάβασε στο link... μερικά πράγματα για τους δίσκους...

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97473-dhuoa-essona-naaeuciioae-aadheoyeioo-ie-aessoeie;-yia-issie-snei-oio-diskus-fan/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να μου λύσεις μερικές απορίες...

1. Πιστεύεις ότι είναι αρκετή μια 3χρονη εμπειρία... για να έχει καταλήξει κάποιος σε ριζοσπαστικές απόψεις... και να τις προτείνει;

2. Ζουν οι δίσκοι στην κανονική ζωή τους... με τον τρόπο που περιγράφεις (6 σαν ομάδα) ;

3. Το να θεωρεί κάποιος ότι... ΔΕΝ έχουν πρόβλημα... σημαίνει ότι... αν τα δει και κάποιος περισσότερο έμπειρος θα έχει οπωσδήποτε... την ίδια γνώμη;

4. Σε τι συνθήκες νερού και θερμοκρασίας ζουν... οι καρδινάλιοι; Γιατί έχασες... κάποιους από αυτούς; Τους βρήκες νεκρούς;

5. Τα corydoras είναι κι αυτά κοπαδόψαρα... είναι αρκετός αριθμός τα 4 άτομα; Ποίο είδος κόρυ μπορεί να μπει σε 28 βαθμούς που προτείνεις;

6. Οι δίσκοι... θα τρώνε στους 28 βαθμούς;

7. Μπορείς να διαβάσεις μερικά πράγματα παραπάνω για τους δίσκους εδώ... κι ελπίζω να σε βοηθήσουν.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97473-dhuoa-essona-naaeuciioae-aadheoyeioo-ie-aessoeie;-yia-issie-snei-oio-diskus-fan/

Seriously man, όταν επί 3 έτη σε ένα ενυδρείο ζουν 6 δίσκοι, υγιέστατοι, χωρίς stressbars και τρώνε κανονικότατα (ναι στους 28 τρώνε μια χαρά) τότε δεν υπάρχει θέμα. Οι καρδινάλιοι δεν ζουν ιδιαίτερα πολλά χρόνια οπότε μέσα σε μια τριετία είναι λογικό να έχεις κάποιες μικροαπώλειες. Τις ριζοσπαστικές απόψεις τις απέκτησα διαβάζοντας τις θέσεις διαφόρων εκτροφέων δίσκων (βλ. Stendker) και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως ο PanaGreco ας πούμε οι περισσότεροι παρουσιάζετε τους δίσκους σαν να είναι το δυσκολότερο ψάρι στον κόσμο. Τέλος καλό θα ήταν να κατανοήσουμε ότι όταν μιλάμε για ψάρια εκτροφής δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Μπορούν μια χαρά να ζήσουν και χωρίς καθόλου προβλήματα δίσκοι και σε μικρότερες ομάδες, το νερό βρύσης σε μένα μέχρι στιγμής δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα και γενικά take it easy!
Έχω βαρεθεί να βλέπω ανθρώπους του χώρου να προσπαθούν να αποτρέψουν τους νεότερους να ασχοληθούν! Όπως πολύ ωραία το τοποθέτησε κάποιο παλικάρι σε ένα άλλο thread ο πήχης δεν είναι τόσο ψηλά όσοι θα ήθελαν μερικοί να είναι.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Seriously man, όταν επί 3 έτη σε ένα ενυδρείο ζουν 6 δίσκοι, υγιέστατοι, χωρίς stressbars και τρώνε κανονικότατα (ναι στους 28 τρώνε μια χαρά) τότε δεν υπάρχει θέμα.
Το αν είναι υγιέστατοι... αν έχουν stress bars... αν τρώνε... εσύ το περιγράφεις... εγώ ΔΕΝ μπορώ να το ξέρω. Έχω πάει σε αρκετά σπίτια πάντως όπου οι δίσκοι ήταν μια χαρά... αλλά μόνο... γι αυτόν που τους είχε (ΧΩΡΙΣ αυτό να σημαίνει ότι ισχύει οπωσδήποτε... και για τους δικούς σου).
Οι καρδινάλιοι δεν ζουν ιδιαίτερα πολλά χρόνια οπότε μέσα σε μια τριετία είναι λογικό να έχεις κάποιες μικροαπώλειες.
Θα ήθελα ΑΝ μπορείς να γράψεις... τις συνθήκες στις οποίες ζουν. Αυτά που έγραψες... είναι απλώς ανακρίβειες.
Τις ριζοσπαστικές απόψεις τις απέκτησα διαβάζοντας τις θέσεις διαφόρων εκτροφέων δίσκων (βλ. Stendker)
Εσύ τα διάβασες... εγώ τον έχω γνωρίσει προσωπικά.
και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως ο PanaGreco ας πούμε οι περισσότεροι παρουσιάζετε τους δίσκους σαν να είναι το δυσκολότερο ψάρι στον κόσμο.
Λάθος κάνεις... ΔΕΝ είναι μόνο οι δίσκοι... το ίδιο ισχύει και για τα νέον... τους οτόκυνκλους... και η λίστα ΔΕΝ έχει τέλος.
Τέλος καλό θα ήταν να κατανοήσουμε ότι όταν μιλάμε για ψάρια εκτροφής δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.
Φυσικά και ΔΕΝ είναι... κάποιοι έχουν μονομάχους σε ποτηράκια... και χρυσόψαρα σε γυάλες για χρόνια... σαν να λέμε σε ιδανικές συνθήκες.
Μπορούν μια χαρά να ζήσουν και χωρίς καθόλου προβλήματα δίσκοι και σε μικρότερες ομάδες, το νερό βρύσης σε μένα μέχρι στιγμής δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα και γενικά take it easy!
Έχω βαρεθεί να βλέπω ανθρώπους του χώρου να προσπαθούν να αποτρέψουν τους νεότερους να ασχοληθούν! Όπως πολύ ωραία το τοποθέτησε κάποιο παλικάρι σε ένα άλλο thread ο πήχης δεν είναι τόσο ψηλά όσοι θα ήθελαν μερικοί να είναι.

Κανείς ΔΕΝ προσπαθεί να αποτρέψει... κανέναν. Το να αποφύγει λάθη... είναι ο στόχος.

Εγώ λοιπόν μιλάω με γνώμονα... την αγάπη και το σεβασμό που δείχνεις, για το ψάρι που φιλοξενείς... εσύ μπορεί να το βλέπεις σαν 2 ή 50 ευρώ. Ο τρόπος συμπεριφοράς τους... ΔΕΝ αλλάζει επειδή γεννήθηκαν μέσα σε τζάμια.

Για να δεις πράγματα... πρέπει και να μπορείς.... (άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας... λέγανε οι παλαιότεροι και σοφότεροι υμών) και θα στο δώσω σαν παράδειγμα.

Έχεις ένα όχημα (αυτοκίνητο ή μηχανή)... κυκλοφορείς στην Αθήνα και τα Χριστούγεννα- Πάσχα... πας και μια βόλτα μέχρι το χωριό. Μπορούμε να συζητήσουμε για την φθορά του ελαστικού... κατά την διάρκεια ενός αγώνα;

Μάλλον... δύσκολο.-

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα σε τοσα λιτρα δεν θα εβαζα δισκους,ποσο μαλλον και με αλλα ψαρια μαζι και ειδικα για αρχαριο!

Διαβαζω για πλεκο μαζι με δισκους..αυτα τα ψαρια δεν μπαινουν με δισκους γιατι βεντουζαρουν πανω τους.

Φιλε μου,αν θες δισκους,για μενα παρε ενα μεγαλητερο ενυδρειο και δωστους αυτο που χρειαζονται.Με το ενυδρειο που εχεις τωρα,αν βαλεις δισκους σε βλεπω καθε 2 μερες να κανεις αλλαγη νερου το μισο νερο...αντεχεις?Και για ποσο?

Πολυ σωστη παρατηρηση!!!!!!! Πιστευω το χρειαζεται περισσοτερο το φορουμ αυτο... δηλαδη να εξηγειται το ''γιατι οχι'' και οχι απλα ενα ξερο και απαγορευτικο οχι. Απλο αλλα τοσο κατανοητο. Προσωπικα συγχαιρω αυτο το ποστ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανείς ΔΕΝ προσπαθεί να αποτρέψει... κανέναν. Το να αποφύγει λάθη... είναι ο στόχος.

Εγώ λοιπόν μιλάω με γνώμονα... την αγάπη και το σεβασμό που δείχνεις, για το ψάρι που φιλοξενείς... εσύ μπορεί να το βλέπεις σαν 2 ή 50 ευρώ. Ο τρόπος συμπεριφοράς τους... ΔΕΝ αλλάζει επειδή γεννήθηκαν μέσα σε τζάμια.

Για να δεις πράγματα... πρέπει και να μπορείς.... (άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας... λέγανε οι παλαιότεροι και σοφότεροι υμών) και θα στο δώσω σαν παράδειγμα.

Έχεις ένα όχημα (αυτοκίνητο ή μηχανή)... κυκλοφορείς στην Αθήνα και τα Χριστούγεννα- Πάσχα... πας και μια βόλτα μέχρι το χωριό. Μπορούμε να συζητήσουμε για την φθορά του ελαστικού... κατά την διάρκεια ενός αγώνα;

Μάλλον... δύσκολο.-

Κοίταξε πιστεύω ότι αγαπάς πάρα πολύ τους δίσκους και το εκτιμώ δεόντως. Επίσης είσαι ένας άνθρωπος που είχα διαβάσει κάπου ότι έχεις ξεκινήσει να ασχολείσαι με δίσκους το 80κάτι το οποίο αν είναι αλήθεια σημαίνει ότι κουβαλάς μια τεράστια εμπειρία στους ώμους σου και για αυτόν ακριβώς το λόγο θεωρώ πως έχει βαρύτητα η γνώμη σου.

Έχω διαβάσει κάποια πολύ ωραία ποστ σου και έχω μάθει αρκετά πράγματα από αυτά. Με χάνεις όμως στο θέμα των λίτρων και του αριθμού των ψαριών και θα σου εξηγήσω το γιατί. Καταρχάς μου φαίνεται παράξενο το να βλέπω κορυφαίους εκτροφεις ανα τον κόσμο να λένε ότι πάνω από 180 λίτρα μπορείς να κρατήσεις μέχρι και 10 δίσκους χωρίς θέμα αν υπάρχει επαρκές φιλτράρισμα και σωστές συνθήκες νερού. Εν συνεχεία όταν υπάρχουν δεκάδες παραδείγματα ενυδρείων 150-250l που φιλοξενούν δίσκους που ευδοκιμούν και δεν παρουσιάζουν το παραμικρό πρόβλημα θεωρώ πολύ λάθος το να λέμε ότι δεν κάνει ο δίσκος σε αυτά τα λίτρα. Καλό είναι να λαμβάνουμε υπόψιν μας όλα τα διαθέσιμα στοιχεία που έχουμε πριν βγάλουμε ένα συμπέρασμα.

Τέλος αυτό που με χαλάει και πιστεύω ότι χαλάει την διαδικτυακή εικόνα πολλών fora είναι ότι γράφεται μερικά άτομα με τόσο απόλυτο και δασκαλίστικο τρόπο (ίσως να μην το αντιλαμβάνεστε αλλά δυστυχώς ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πολύ εύκολα καθώς δεν έχεις τον άλλο απέναντι σου να τον βλέπεις) που φαίνεται σαν να κατσαδιάζετε κόσμο! :P

Πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε λίγο πιο δεκτικοί στα λεγόμενα των άλλων και να τα επεξεργαζόμαστε λίγο πριν τα καταδικάζουμε. Εγώ αυτό κάνω και σε κακό δεν μου βγήκε.

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είμαι κορυφαίος εκτροφέας για να με ενδιαφέρει μόνο... να αγοράσεις όσο περισσότερους δίσκους μπορείς και να τους βάλεις ακόμα και σε 50λιτρο. Εεεε... ΑΝ σου πεθάνουν και 1-2... θα ξαναγοράσεις. ΔΕΝ πιστεύω πως φαντάζεσαι ότι... στα εκτροφεία έχουν τα ίδια ενυδρεία με αυτά που έχει ένας χομπίστας σπίτι του. ΑΝ δω τους δίσκους σου... ΙΣΩΣ να έχω διαφορετική άποψη... από την δική σου.

ΑΝ ήσουν καθηγητής... με άλλο τρόπο θα δίδασκες όταν μόλις πήρες το πτυχίο... και με άλλον μετά από 30 χρόνια διδασκαλίας.

Εραστής της τρέλας των δίσκων είμαι... και τα εξήγησα παραπάνω... ΔΕΝ έχω να κερδίσω από αυτά που γράφω... ούτε έχει αξία να προσθέσω κάτι.-

ΥΓ. Κάτι σε αυτά που γράφω... ΔΕΝ έχεις καταλάβει σωστά... ξαναδιάβασε τα.

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είμαι κορυφαίος εκτροφέας για να με ενδιαφέρει μόνο... να αγοράσεις όσο περισσότερους δίσκους μπορείς και να τους βάλεις ακόμα και σε 50λιτρο. Εεεε... ΑΝ σου πεθάνουν και 1-2... θα ξαναγοράσεις. ΔΕΝ πιστεύω πως φαντάζεσαι ότι... στα εκτροφεία έχουν τα ίδια ενυδρεία με αυτά που έχει ένας χομπίστας σπίτι του. ΑΝ δω τους δίσκους σου... ΙΣΩΣ να έχω διαφορετική άποψη... από την δική σου.

ΑΝ ήσουν καθηγητής... με άλλο τρόπο θα δίδασκες όταν μόλις πήρες το πτυχίο... και με άλλον μετά από 30 χρόνια διδασκαλίας.

Εραστής της τρέλας των δίσκων είμαι... και τα εξήγησα παραπάνω... ΔΕΝ έχω να κερδίσω από αυτά που γράφω... ούτε έχει αξία να προσθέσω κάτι.-

ΥΓ. Κάτι σε αυτά που γράφω... ΔΕΝ έχεις καταλάβει σωστά... ξαναδιάβασε τα.

Ναι σίγα μην διακινδυνεύσει ο εκτροφέας το όνομα του για να πάρεις 2 ψάρια παραπάνω, μην λέμε ασυναρτησίες τώρα... Αν διαβάσεις το Care Sheet του Stendker γράφει με μεγάλη ακρίβεια για τι διαστάσεων ενυδρείο λέει και είναι διαστάσεις τυπικών ενυδρείων που βρίσκει κανείς σε κάθε Pet Shop. Anyway! Θυμάμαι πολύ καλά τι γράφεις για τους δίσκους και δεν χρειάζεται να τα ξαναδιαβάσω, απλά διαφωνώ με κάποιες από τις θέσεις που παρουσιάζεις και δεν τις εφαρμόζω.

Τέλος, μιας και το κοκκίνισμα και το γενικά το ύφος γραφής σου συνεχίζει να παραμένει το ίδιο ενοχλητικό χωρίς λόγο, πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάτι να συζητήσω περαιτέρω στο συγκεκριμένο thread.

Καλό είναι να μάθουμε να ακούμε τον συνομιλητή μας με σκοπό να κατανοήσουμε αυτά που λέει και όχι για να δούμε τι θα του απαντήσουμε! :)

Φίλε που ξεκίνησες το thread, εγώ μένω σε αυτό που σου είπα: αν βάλεις δίσκους (που αργά ή γρήγορα θα βάλεις μιας και το σκέφτεσαι ;) ) φρόντισε απλά να είσαι προσεκτικός στις μετρήσεις σου και τυπικός στις αλλαγές σου και θα τα χαρείς τα ψάρια σου μια χαρά!

Καλή συνέχεια από μένα!

Έγινε επεξεργασία - Astaroth
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...