Jump to content

Δίσκοι Με Σκαλαρια


ellenikus

Recommended Posts

ξερω οτι πολυ δεν συμφωνουν αλλα το δοκιμασα

 

το ενυδρειο ειχε 14 δισκους αλλα λογω βλαβης στην αεραντλια τον αυγουστο εχασα απο ελλειψη οξυγονου 9 δισκους μεγαλους σε ενα βραδυ...

το ενυδρειο ηταν ετσι

 

τωρα ειναι

 

 

να αναφερω οτι οι δισκοι και τα σκαλαρια εχουν λαβει προληπτικα αγωγη για hexamita

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δίσκοι με σκαλάρια...κι άλλα 50 (?) μικρόψαρα!!! :bow:

Μια ολοκληρωμένη παρουσίαση θα έκανε καλό σε όλους μας, ειδικά σε μας που τα 150 λιτρα ειναι οτι μεγαλύτερο έχουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

500 λιτρα

2 x eheim 2217 μονο βιολογικο με σιποραξ κσι ματριξ

1x fluval 4plus μηχανικη φιλτρανση

2 x 54 watt T5

αλλαγες 30 τις εκατο 1 φορα εβδομαδα

tetra breeder plus granulate

Link to comment
Share on other sites

αλλαγες με νερο βρυσης προετοιμασμενο με αντιχλωριο

τροφη 5 φορες ημερησιως

φωτα 10 ωρες

θερμοκρασια 28

φυτα anubias και ceratophyllum demersum

Link to comment
Share on other sites

προς το παρων τα σκαλαρια με τους δισκους τα πανε υπεροχα (βασικα ο ενας αγνοει τον αλλο)

μαλιστα απο τοτε που προσθεσα τα σκαλαρια οι δισκοι εγιναν πιο θαρραλεοι...

Link to comment
Share on other sites

Απο ελλειψη οξυγονου????λιγο δυσκολο 9 ψαρια σε ενα βραδυ.....Απ οτι ειδα στο 2ο βιντεο αεραντλια δεν εχεις αλλα δισκους εχεις...χωρις προβλημα....αρα για ψαξου λιγου ...

νομιζω οτι η αιτια του χαμου 9 ψαριων ηταν αλλη....

το 30% αλλαγη μια την εβδομαδα μου φενεται λιγο με 5 ταισματα ημερησιως και ναι εχεις πολλα μικροψαρα μεσα....

καλη συνεχεια και λυπαμαι για την ατυχια σου...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα,,,οπως ειπε και ο κωστας απο μενα αποκλειω να εχασες 9 ψαρια σε μια νυχτα σε αυτο το ενυδρειο απο βλαβη στην αερανλια λογω του οτι υπαρχει αναταραξη και στις εξοδους των φιλτρων απ οτι μπορω να διακρινω και στις δυο πλευρες,,,,,εκτος,,???

τωρα ο καθενας με βαση τις προσωπικες του εμπειριες εχει αποψη σχετικα με το τι θα βαλει με τους δισκους του,,,προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ετσι οπως εχεις τους δισκους σου συγκατοικοι αλλαγες και και,,,

και με βαση τις ρουτινες σου ποτε δεν θα δεις τους δισκους σου οπως πιθανον θα μπορουσαν να γινουν αν,,,,,,αν,,,,,,,,

καλη συνεχεια

φιλικα

θανος

Έγινε επεξεργασία - thanos459
Link to comment
Share on other sites

Ποσα σκαλαρια και ποσοι δισκοι; Εγω τα κρατησα για κανα χρονο αλλα το αποτελεσμα δεν με ενθουσιασε και ετσι εγινε το αυτονοητο... εφυγαν οι δισκοι!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχε αναταραξη γιατι δεν ειχα τα spray bar στα φιλτρα και χωρις αεροπετρα η επιφανεια ηταν λαδι...

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου είναι ότι τι στιγμή που οι δίσκοι υπερτερούν αριθμητικά και είναι το κυρίαρχο είδος μέσα στο ενυδρείο, όλα καλά,

είχα για πολλά χρόνια δίσκους με σκαλάρια σε αναλογία 70% - 30% χωρίς πρόβλημα,

άλλωστε ζουν στον ίδιο βιότοπο και στα δίχτυα περισυλλογής τα βγάζουν … μαζί!

Αν δεν υπάρχει ανατάραξη σε φυτεμένο ενυδρείο τα βράδια μπορεί να γίνει το κακό...είμαι και εγώ παθών - μαθών...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικα εβγαλα τα σκαλαρια και προσθεσα ενα δισκο ακομα και .Ο λογος ηταν καθαρα αισθητικος μιας και δεν ειχα κανενα αλλο προβλημα.Απλα ειμαι δισκομανης :sword: .Μαλλον θα προστεθουν αλλοι 2 δισκοι ακομα για να φθασω στους 8.

Έγινε επεξεργασία - ellenikus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα ενυδρείο που θα μπορούσε να γίνει μια χαρά... δισκοενυδρείο... τα υπόλοιπα ψάρια όμως... γιατί τα βασανίζεις στους 28 βαθμούς;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου είναι πολύ όμορφο!!!

Βάλε μας και καμιά φώτο μόνο με τους δίσκους. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο δεν μου ανοίγει.

Προσωπικά θα μεγάλωνα λιγο ακόμη το κοπαδάκι.Υπάρχουν ακομη τα μικρόψαρα;Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Το κέρατοφύλλο μεγαλωνει διαρκώς( τριπλασιαστηκε σε 1 εβδομαδα και η άλγη από τις ανουμπιες εξαφανιστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα για απάντηση στο ερώτημα (#12)... έχω καμία;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τωρα και να θελω να βγάλω τα κοπαδοψαρα ειναι αδυνατο να τα πιασω χωρις να αδειασω ενυδρειο και να τρομαξω τους δισκους .Παντως δεν μου φαινονται να υποφερουν ουτε απο θερμοκρασια και με ριζες πετρες και κερατοφυλλο την εχουν καταβρει.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα έκαναν για να το καταλάβεις... θα σου έβγαζαν ταμπέλα... άνοιξε το air-contition γιατί κάνει ζέστη; Τα έχεις καταδικάσει να ζήσουν λιγότερο από το κανονικό... είναι κάτι που σου αρέσει σαν σκέψη;

ΔΕΝ γνωρίζεις από τα προφιλ τους... τις ανώτερες τιμές θερμοκρασίας;

Φυσικά και μπορείς να τα βγάλεις... και ΧΩΡΙΣ να στρεσάρεις τους δίσκους. Οι τρόποι υπάρχουν... βρες και την θέληση. Σε τι συνθήκες νερού... έχεις τα ψάρια σου;

Το ενυδρείο σου ούτως ή άλλως... θέλει κάποιες αλλαγές.

Έχεις και λάθος ψάρια με τους δίσκους... και τους δίσκους σε λάθος αριθμό ομάδας... πρέπει κάτι να κάνεις... γι αυτό.-

-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ ωραίο ενυδρειο αλλα με χαλάνε λίγο οι πέτρες όπως τις έχεις στήσει, φαίνεται κάπως αφύσικο το στήσιμό τους. Με τα κοπαδόψαρα όμως και τη θερμοκρασία, πράγματι κάτι πρεπει να κάνεις, ειναι κρίμα. Καλη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...