Jump to content

Αξιζει Το Ενυδρειο Αυτο?


Recommended Posts

Καλησπερα ενδιαφερετε φιλος μου απο Καβαλα για ενυδρειο σκετο καθως εχει φιλτρο και εχει δει το http://www.petsupermarket.gr/4009/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/water-home-80x35x45cm-126lt.html ..Αξιζει?Εχετε γνωμη σαν μαρκα προελευση?Επισεις δεν ξερω εαν εχει φωτισμο,Αυριο θα παω να το κοιταξω και απο κοντα...Ξερετε να μου πειτε σαν κατασκευη σαν παχος τζαμιου...Για να ακουσω γνωμες...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το ενυδρείο. Αν είναι όπως φαίνεται στη φωτογαφία , έχει και λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι της Hagen τα waterhome, μπορείς να δεις στο site της παραπάνω λεπτομέρειες λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται για τι ακριβώς το θέλει.Συνήθως τα waterhome παίρνουν μια λάμπα t8 μόνο.Τουλάχιστον έτσι ήταν το δικό μου

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

το θελει για αρχη ,για αρχη καλο ειναι αλλα γενικα δεν ξερω το υλικο και ολα αυτα...θα παω να το δω και εγω απο κοντα βεβαια απλα συζητηση να γινετε...εδω που εψαξα http://usa.hagen.com/Aquatic/Aquariums/Glass δεν το βρηκα παντς

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε το λιγο πιο μικρο (96λιτρα). Μια χαρα ειναι αυτο που θελει ο φιλος σου και περιεχει εσωτερικο φιλτρο, θερμοστατη και διπλη λαμπα στο καπακι.

Link to comment
Share on other sites

το εχεις δει δηλαδη?Γιατι δεν αναφερει κατι για φωτισμο και για φιλτρο.ξερεις τι φωτισμο εχει?τ5 ή τ8?και αν οι λαμπες περιεχοντ μεσα οπως και το φιλτρο??

Link to comment
Share on other sites

Με τις λάμπες θα βρεις άκρη

Δεν ξέρω αν χρειάζεται κόντρες...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι πως, το θεμα ειναι ποιος!

Μονο και μονο για ψυχολογικούς λόγους, εγώ θα κοιτούσα κάτι με πιο χοντρό τζάμι

Ισως να ειμαι υπερβολικός...αλλα μου κάνει κάπως το 6αρι

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι και εγω με διαστασεις 70*35*40 και παχος 6 χιλιοστα χρειαστηκα κοντρες.Στην αρχη το εστησα και μετα απο 7 μερες διαπιστωσα μια κοιλια 4 χιλιοστων (δηλαδη 2 το μπρος και 2 το πισω τζαμι) ειναι μου ειπαν στα φυσιολογικα πλαισια αλλα εγω για ψυχολογικους λογους (πεταγομουν το πρωι και ετρεχα να δω) εβαλα δυο κοντρουλες.Δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο,δυο κομματια τζαμια και κολας με σιλικονη σε αδειο ενυδρειο αλλα νομιζω ειναι απαραιτηρες στους 80 ποντους με 6 χιλιοστα και 45 υψος..

Link to comment
Share on other sites

Πως διαπιστωσες την κοιλια στο τζαμι?Ειπες φυσιολογικα πλαισια?δηάδη ειναι φυσιολογικο να κανει καποια κοιλια??

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Αν πας στο πλαι και δεις παραλληλα το ενυδρειο θα δεις αν κανει κοιλια.Επισης μπορεις να μετρησεις με ενα μετρο στις ακρες και στην μεση του ενυδρειο να δεις αν υπαρχει διαφορα,ετσι φιανεται.Τωρα για το αν ειναι φυσιολογικο απ'οτι μου ειχαν πει τα παιδια στο φορουμ ημουν στα πλαισια του φυσιολογικου αλλα για ασφαλεια και ψυχικη γαληνη αποφασισα να το ενισχησω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι 100% έγκυρη πληροφορία, εδώ λέει για τις διαστάσεις αυτές ότι το "ασφαλές" είναι στα 7-8mm.

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τα σχόλια παρακάτω αναφέρει ότι ο "παράγοντας ασφάλειας" (Safety Factor) συνήθως μπαίνει στα 3.8 για να είναι πιο ασφαλές το ενυδρείο, αν το βάλεις στο 3.8 λέει 7, αν το πας στο 4 λέει 8mm.

Ξαναλέω, καθότι άσχετος με το άθλημα, δεν γνωρίζω αν είναι όντως εύστοχα αυτά τα μεγέθη, αλλά φύλλαγε τα ρούχα σου να 'χεις τα μισά..

Link to comment
Share on other sites

το εχεις δει δηλαδη?Γιατι δεν αναφερει κατι για φωτισμο και για φιλτρο.ξερεις τι φωτισμο εχει?τ5 ή τ8?και αν οι λαμπες περιεχοντ μεσα οπως και το φιλτρο??

Νομίζω έχει δύο λάμπες Τ8. Μπορείς να πάρεις τα παιδιά τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις είναι εξυπηρετικότατοι.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι και εγω με διαστασεις 70*35*40 και παχος 6 χιλιοστα χρειαστηκα κοντρες.Στην αρχη το εστησα και μετα απο 7 μερες διαπιστωσα μια κοιλια 4 χιλιοστων (δηλαδη 2 το μπρος και 2 το πισω τζαμι) ειναι μου ειπαν στα φυσιολογικα πλαισια αλλα εγω για ψυχολογικους λογους (πεταγομουν το πρωι και ετρεχα να δω) εβαλα δυο κοντρουλες.Δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο,δυο κομματια τζαμια και κολας με σιλικονη σε αδειο ενυδρειο αλλα νομιζω ειναι απαραιτηρες στους 80 ποντους με 6 χιλιοστα και 45 υψος..

Tωρα που το ειπες το μετρησα και εγω και εμενα εχει 2 χιλιοστα στην μεση...το δευτερο που εχω ειναι ecoline 80 ...112L...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει 2 χιλιοστα συνολο (δηλαδη 1 χιλιοστο το καθε τζαμι) μην φοβασαι.Αν εχει 4 χιλιοστα στην μεση δηλαδη 2 και 2 τοτε καλο θα ηταν να βαλεις καμια κοντριτσα

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στην αθηνας στον λεντζο! Εχω εκει πηρα 14watt 36cm που δεν εβρισκα πουθενα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ είχα δει το αντίστοιχο 200άρι από κοντά και μου φάνηκε μια χαρά....είχα ρωτήσει μάλιστα αν τρυπιούνται τα τζάμια και ο

τύπος ήταν απόλυτα θετικός...τώρα για το πάχος, αν σκεφτείς ότι κυκλοφορούν κάτι 200άρια τύπου rimless με 5άρι τζάμι....μάλλον

καλά θα είσαι

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ είχα δει το αντίστοιχο 200άρι από κοντά και μου φάνηκε μια χαρά....είχα ρωτήσει μάλιστα αν τρυπιούνται τα τζάμια και ο

τύπος ήταν απόλυτα θετικός...τώρα για το πάχος, αν σκεφτείς ότι κυκλοφορούν κάτι 200άρια τύπου rimless με 5άρι τζάμι....μάλλον

καλά θα είσαι

Link to comment
Share on other sites

Σόρι για το διπλό ποστάρισμα....αναθεματισμένα windows με τα κολλήματα τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...